نحوه تشخیص و درمان لخته‌ خون در گربه‌

نحوه تشخیص و درمان لخته‌ خون در گربه‌

اگر گربه دارید، مهم است که بتوانید علائم لخته خون را تشخیص دهید تا به طور بالقوه جان او را نجات دهید. لخته شدن خون در گربه‌ها بسیار جدی است، زیرا می‌تواند جریان خون را در بدن مسدود کند و خیلی سریع منجر به فلج یا مرگ شود. آنها باید فوراً تحت درمان قرار گیرند تا به گربه شما شانس زنده ماندن‌ داده‌ شود. آیا علائمی را که باید جستجو کنید را می‌دانید؟ همراه زرد نیوز باشید تا نحوه تشخیص آن را یاد بگیرید.

 آیا می‌دانید که در صورت مشاهده  باید گربه خود را فوراً به دامپزشک ببرید، به احتمال زیاد گربه شما درمان موثری دریافت کرده و از این بیماری وحشتناک جان سالم به در می‌برد.

تشخیص علائم لخته خون

توجه داشته باشید که گربه شما در راه رفتن‌ یا حرکت دادن‌ پاهایش مشکل دارد

توجه داشته باشید که گربه شما در راه رفتن‌ یا حرکت دادن‌ پاهایش مشکل دارد

در بسیاری از موارد لخته شدن خون در گربه‌ها، لخته جریان خون در پاهای عقب را از بین می‌برد. این باعث می‌شود که گربه نتواند پاهای عقب خود را حرکت دهد. اگر متوجه شدید که گربه شما به طور ناگهانی نمی‌تواند راه برود، بلافاصله آن را نزد دامپزشک ببرید.

این ناتوانی در راه رفتن می‌تواند با ناهنجاری در راه رفتن یا لنگش گربه شروع شود. اگر متوجه شدید که گربه‌تان به طرز عجیبی راه می‌رود، مراقب گربه باشید و در اسرع وقت او را نزد دامپزشک ببرید.

به دنبال علائم کمبود جریان خون باشید

به دنبال علائم کمبود جریان خون باشید

اگر گربه شما لخته خون داشته‌ باشد، احتمالاً مقداری از گردش خون خود را از دست داده‌ است. به دنبال بستر ناخن‌ها و پدهای مایل به آبی یا کم رنگ و همچنین قسمت‌هایی از بدن که خنک‌تر از بقیه هستند، باشید.

اگر گربه شما توانایی حرکت دادن‌ پاهای عقب خود را از دست داده‌ است، پاها را احساس کنید. اگر نسبت به بقیه بدن گربه احساس خنکی کنند، ممکن است خون در آنها جریان نداشته باشد.

گربه خود را برای سایر علائم لخته خون ارزیابی کنید

گربه خود را برای سایر علائم لخته خون ارزیابی کنید

اگر شک دارید که گربه شما لخته خون دارد، باید آن را از نظر سایر علائم ارزیابی کنید، زیرا آن را فوراً توسط دامپزشک معاینه می‌کنید. این احتمال وجود دارد که گربه‌ای با لخته خون نیز با برخی از این علائم ظاهر شود:

  • استفراغ
  • درد (به خصوص در پاها)
  • مشکل در تنفس
  • خلق و خوی مضطرب
  • صدا زدن‌، مانند گریه کردن‌، میو کردن‌ مداوم، یا ناله کردن‌.

مراقب گربه‌هایی باشید که سابقه کاردیومیوپاتی یا عفونت خونی دارند

 سابقه کاردیومیوپاتی یا عفونت خونی

گربه‌هایی که سابقه مشکلات قلبی یا مشکلات خونی دارند بیشتر از لخته شدن خون رنج می‌برند. به عنوان مثال، فقدان جریان خون مناسب در قلب می‌تواند منجر به تشکیل لخته‌هایی شود که سپس در بدن حرکت می‌کنند و پس از گیر کردن در جایی، جریان خون را مسدود می‌کنند. اگر گربه شما یکی از این مشکلات پزشکی را داشته است، مراقب علائم لخته شدن خون باشید.

اگر گربه شما برای کاردیومیوپاتی یا عفونت خون درمان شده‌ است، خطر لخته شدن‌ خون را با دامپزشک خود در میان بگذارید. مطمئن شوید که دامپزشک به گربه شما دارویی می‌دهد که می‌تواند به حداقل رساندن‌ خطر لخته شدن خون در آینده کمک کند و به طور مرتب گربه شما را برای مشکلاتی که می‌تواند باعث ایجاد لخته شود آزمایش کند.

گرفتن‌ تشخیص دامپزشکی

گربه خود را فورا نزد دامپزشک ببرید

اگر علائم لخته خون را در گربه خود مشاهده کردید، مهم است که فورا تحت مراقبت‌های دامپزشکی قرار بگیرید. شما باید به معنای واقعی کلمه گربه خود را بردارید و بدون معطلی او را به نزد دامپزشک ببرید. دریافت مراقبت‌های دامپزشکی سریع می‌تواند به افزایش احتمال زنده ماندن از لخته خون کمک کند.

اگر کلینیک عادی شما بسته است یا بیمارستان دامپزشکی نزدیکتر است، به یک بیمارستان دامپزشکی اورژانس بروید.

تاریخچه سلامت کامل گربه خود را به دامپزشک خود بدهید

هنگامی که گربه خود را برای مواقع اضطراری می‌آورید، ممکن است نتوانید آن را به مطب عادی دامپزشکی ببرید. در این صورت، مطمئن شوید که تمام سابقه سلامتی گربه خود را به کارکنان دامپزشکی بگویید، از جمله داروهایی که گربه مصرف می‌کند و هر بیماری جدی که داشته است.

اگر نمی‌توانید همه چیز در مورد سابقه سلامتی گربه خود را به خاطر بسپارید، احساس بدی نداشته باشید. فقط تمام تلاش خود را بکنید تا دامپزشک بتواند تا حد امکان اطلاعات زمینه‌ای داشته باشد. همچنین بهتر است به کارکنان اشاره کنید که فکر می‌کنید گربه شما لخته خون دارد.

به دامپزشک خود اجازه دهید تا همانطور که صلاح می‌داند عمل کند

اگر گربه شما بسیار بیمار است، دامپزشک احتمالا گربه را می‌برد تا فورا مورد ارزیابی قرار گیرد. آنها مراحل نجات جان گربه را آغاز کرده و آزمایشاتی را برای یافتن ریشه مشکل سلامتی گربه انجام می‌دهند. به آنها اجازه دهید همه این کارها را انجام دهند تا گربه شما احتمال بیشتری برای زنده ماندن از بیماری خود داشته باشد.

احتمالاً دامپزشک آزمایشاتی را روی قلب گربه شما انجام می‌دهد که معمولاً شامل عکسبرداری با اشعه ایکس می‌شود. آنها همچنین ممکن است آزمایشی را برای ارزیابی جریان خون در بدن گربه شما انجام دهند. کارکنان احتمالاً خون گربه شما را نیز انجام خواهند داد.

درمان لخته‌های خون

درمان فوری پزشکی را تایید کنید

هنگامی که گربه خود را برای لخته شدن خون به مطب دامپزشکی یا بیمارستان حیوانات خانگی اورژانسی می‌آورید، این احتمال وجود دارد که کارکنان بخواهند از گربه شما مراقبت فوری کنند. به کارکنان دامپزشکی اجازه دهید فورا گربه شما را ببرند و درمان را برای نجات جان گربه شما آغاز کنند.

این درمان فوری معمولاً شامل آزمایش عملکرد بدن گربه شما برای یافتن مشکل است و در صورت مشکوک شدن به لخته شدن گربه، داروهایی مانند مسکن و داروهای حل کننده لخته را به گربه خود بدهید. همچنین ممکن است نیاز به جراحی برای برداشتن لخته باشد.

درمان را ادامه دهید

هنگامی که گربه شما یک لخته داشته باشد، احتمال دارد که لخته دیگری ایجاد کند و احتمالاً در حین بهبودی درد زیادی خواهد داشت. در مورد درمان‌های مداومی که دامپزشک شما تجویز می‌کند بحث کنید تا احتمال ابتلای گربه‌تان به یک دوره دیگر کاهش یابد و احتمال بهبودی گربه‌تان از بیماری‌اش افزایش یابد.

درمان مداوم ممکن است بسته به سلامت گربه شما شامل انواع داروها باشد. با این حال، به احتمال زیاد به گربه خود داروهایی می‌دهید که خون را رقیق می‌کنند، به عنوان مثال کلوپیدوگرل یا آسپرین.

اگر گربه شما پس از لخته شدن بهبود یابد، برای نظارت بر وضعیت خود به معاینات و آزمایشات مکرر نیاز دارد.

روی راحتی گربه خود تمرکز کنید

در برخی موارد ، گربه به دلیل لخته شدن خون، تحرک خود را از دست می‌دهد. به خصوص برای آنها از دست دادن حرکت در پاهای عقب بسیار رایج است. در این موارد، شما باید به گربه خود کمک کنید تا راحت بماند و حتی ممکن است لازم باشد به او در استفاده از حمام در زمانی که نیاز به رفتن دارد کمک کنید.

مهم است که اجازه دهید گربه در حال بهبودی در یک محیط آرام و بدون استرس استراحت کند و بهبود یابد.

پیش آگهی گربه خود را با دامپزشکش در میان بگذارید و در مورد تمرینات یا حرکاتی که می‌توانید با گربه خود برای کمک به تحرک انجام دهید، بپرسید. برخی از گربه‌هایی که لخته خون دارند، دیگر هرگز از پاهای عقب خود استفاده نمی‌کنند.

در مورد شانس بهبودی گربه خود واقع بین باشید

تنها حدود یک سوم از گربه‌هایی که تحت تأثیر لخته‌های خون قرار گرفته‌اند، از اولین لخته زنده می‌مانند. حتی اگر گربه شما از اولین لخته جان سالم به در ببرد، ممکن است به دلیل اپیزودهای بعدی یا مشکلات سلامتی مرتبط بمیرد. با در نظر گرفتن این موضوع، باید توجه داشته باشید که اگر گربه شما لخته خون داشته باشد، ممکن است زنده بماند.

در موارد شدید لخته شدن خون، اگر گربه شما بسیار بیمار است، درد دارد و احتمال بهبودی وجود ندارد، دامپزشک ممکن است اتانازی را پیشنهاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *