ویروس کرونا دلتا

ویروس کرونای دلتا چیست؟

آمار کرونا در جهان به شکل نگران کننده ای در حال افزایش است و طبق گفته متخصصان ویروس کرونای دلتا بسیار مسری تر از شکل اولیه این ویروس است.

طبق گفته سازمان جهانی بهداشت (WHO) کرونا نوع دلتا 55 درصد سریع تر از نوع آلفا که سال گذشته در بریتانیا شیوع پیدا کرد، منتقل می‌شود.

همچنین این نوع ویروس 50 درصد سریع تر از نسخه اولیه ویروس که در اواخر سال 2019 در جهان شیوع پیدا کرد، منتقل می‌شود.

ویروس دلتا اولین بار در هند شناسایی شد

نسخه دلتا ویروس کرونا برای اولین بار در دسامبر 2020 در هند شناسایی شد. این ویروس به سرعت بر این کشور غلبه کرد و سیستم مراقبت‌های درمانی این کشور را تحت فشار سنگین قرار داد.

کمی پس از هند، نسخه دلتا در بریتانیا هم شناسایی شد. آشیش جها، رئیس دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه براون در این باره به CNN گفت:

«این مسری ترین ورژن این ویروس در دوران همه گیری ویروس است. ویروس کرونا دلتا بسیار مسری است.».

همه گیری در ایالت‌های آمریکا

نخستین مورد ویروس کرونا دلتا در آمریکا در ماه مارس شناسایی شد و در اوایل جولای نیمی از موارد ابتلا در آمریکا را به نقل از CDC به خود اختصاص داد.

در حال حاضر ویروس نوع دلتا در تمام 50 ایالت آمریکا شناسایی شده است. در 14 روز اخیر نرخ بستری افراد مبتلا 52 درصد افزایش پیدا کرده است.

کرونا دلتا همچنان در حال رشد

نتایج برخی تحقیقات نشان می‌دهد که کرونا دلتا به دلیل اینکه در بدن افراد سرعت تکثیر بالایی دارد. تعداد زیادی از خود تولید می‌کند، مسری تر از نسخه اولیه کرونا است.

آشیش جیها می‌گوید:

«در این شرایط ویروس زیادی اطراف ما قرار دارد و افراد در مدت زمان کمی (5 یا 7 دقیقه) مبتلا می‌شوند. حتی اگر بیشتر از 2 متر هم با فرد مبتلا فاصله داشته باشید. برای افرادی که واکسینه نشده اند، با سرعت بسیار بسیار بالایی مبتلا می‌شوند.»

واکسن‌های موجود در ایالات متحده آمریکا در برابر نسخه دلتا کرونا هم موثر ظاهر شده اند. افرادی که دو دوز واکسن خود را دریافت کرده اند، در برابر این ویروس تا حد زیادی مقاوم بوده اند.

در حال حاضر تنها 50 درصد از جمعیت آمریکا 2 دوز کامل واکسن خود را دریافت کرده اند.

97 درصد افرادی که بر اثر ویروس کرونا در بیمارستان بستری شده اند، واکسینه نبوده اند و 99.5 درصد مرگ و میرها در میان افراد واکسینه نشده بوده است.

همین مسئله باعث شده است تا فشارها برای وادار کردن مردم جهت شرکت در برنامه واکسیناسیون آمریکا افزایش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *