دیفای

همه چیز در مورد دیفای (Defi)

دیفای یا امور مالی غیرمتمرکز پدیده‌ای است که امروزه در جهان بیشتر از همیشه در موردش شنیده می‌شود. در حالی که دیفای بیشتر در مناطق خاصی از کره زمین یعنی همان مناطقی که پذیرش رمزارزها صورت گرفته جریان دارد اما برای پذیرش در کشورهای در حال توسعه آماده است.

اگر بخواهیم دیفای یا همان امور مالی غیرمتمرکز را به زبان ساده بیان کنیم، DeFi  مجموعه فناوری‌هایی است که به افراد اجازه می‌دهد امور مالی خود را به صورت همتا به همتا (Peer to Peer) مدیریت کنند. در حال حاضر، بیشتر مردم خدمات مالی خود را از نهادهای متمرکز مانند بانک ها و کارگزاران بیمه دریافت می کنند. حوزه جذاب دیفای این توانایی را ایجاد می‌کند که افراد بتوانند انتخاب کنند. انتخاب اینکه پول خود را کجا نگهداری کرده و از چه کسی وام بگیرند. مهمتر از همه، به مردم اجازه می دهد تا خود شرایط شرایط توافق نامه‌ها را انتخاب کنند. درواقع این امر در برابر ساختارهای سخت بانکداری کنونی است. بیت‌کوین جنبش امور مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای را آغاز کرد. طی این اتفاق برای اولین بار در تاریخ، شهروندان توانستند به سیستمی مالی بودن دخالت دولت‌ها و یا نهادها دسترسی پیدا کنند.

ویژگی‌های دیفای

دیفای
دیفای

دیفای خدمات گسترده‌ای را در اختیار مردم قرار می‌دهد. امکان ذخیره دارایی، گرفتن وام، قرض دادن، سرمایه‌گذاری جمعی و انتقال ساده پول از جمله خدمات اصلی دیفای به حساب می‌روند.

فناوری غیرمتمرکز امری سخت و در عین حال جدید است. این امر موجب چالشی برای پذیرفته شدن آن می‌شود. اگرچه در همین فرایند توسعه دهندگان این حوزه روز به روز پیشرفت می‌کنند و مسیر دیفای برای هماهنگی با زندگی روزمره مردم و آشنایی با مزایای شگفت‌انگیز آن، روز به روز هموارتر می‌شود.

مطالب مرتبط: بانک‌های کریپتو تا سه سال دیگر جایگزین بانک‌های سنتی خواهند شد

ذخیره‌سازی و انتقال

امکان ذخیره‌سازی و انتقال پول اگرچه از مزایای همیشگی دیفای بوده اما جذابیت امور مالی غیرمتمرکز معطوف به چیز دیگری است اگرچه سنگ بنایی است که DeFi بر روی آن ساخته شده است. در واقع بدون توانایی کنترل دارایی و ارسال و دریافت مستقیم آن، دیگر مزایای دیفای بی‌معنی می‌شود. در واقع هیچ چیزی در DeFi بدون رضایت شما اتفاق نمی‌افتد و طراحی این سیستم این‌گونه است.

وام‌دهی و وام‌گیری در دیفای

ارزش کل دارایی‌های رمزنگاری شده در سال 2017 به بالای 100 میلیارد دلار افزایش یافت و هرگز پایین نیامد. مردم به سرعت وارد این حوزه شده‌اند و از خدمات و روش‌های کسب درآمد در آن در حال استفاده هستند. وام دادن و وام گرفتن نیز با پول و دارایی شما در این حوزه ارتباط دارد. سیستم‌های وام حوزه دیفای همچون Nexo  و Blockfi به هر شخصی امکان‌ این را می‌دهند که رمزارزهای خود را سپرده‌گذاری کرده و به دیگر افراد وام دهد.

در طرف سمت دیگر، اگر نیاز به گرفتن وام و سرمایه اضافی دارید، می‌توانید از دارایی‌های دیجیتال خود به عنوان وثیقه استفاده کنید. نرخ بهره‌ وام‌ها امروزه بین 4 تا 12 درصد بسته به ساختار آن متفاوت است. در سیستم بانکی سنتی و معمول شما از بانک وام می‌گیرید. دراین حالت بانک پول شما را به افراد دیگری وام می‌دهد. در این بین بانک درصدی را برای خود نگه می‌دارد..اما در حوزه دیفای شما مستقیم و بدون واسطه کار خود را انجام می‌دهید. البته گفتنی است که ریسک بیشتری را نیز متحمل خواهید شد.

سرمایه گذاری گسترده عمومی

یکی از جنبه‌های قابل توجه دیفای، توانایی جمع آوری میلیون‌ها دلار از فعالان است. این کار در عرض چند دقیقه، ساعت‌ها، رو‌زها‌، هفته‌ها و حتی سال‌ها رخ می‌دهد. این کاملاً در سال 2017 و در زمان رونق بزرگ رمزنگاری نشان داده شد. در این مدت، اتریوم به عنوان یک بستر سرمایه گذاری جمعی از طریق استفاده از قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار گرفت. اتریوم امکان ساخت توکن و کوین را برای مردم ساده کرده است. آن‌ها می‌توانند به راحتی کوین‌های خود را به فروش برسانند.

ایده مطرح شده در اینجا این است که توکن‌ها و کوین‌ةا نوعی مشارکت در هر پروژه یا فناوری را نمایان می‌کند که حاصل تلاش توسعه‌دهندگان است. البته این سیستم مورد سوء استفاده قرار گرفت. زیرا هیچ تعهدی از نظر قانونی متوجه فروشندگان این توکن‌ها برای انجام قول‌ها و وعده‌هایشان وجود ندارد و این اتفاق به کلاهبرداری‌ها بسیاری در سرتاسر جهان انجامید. دلیل آن نیزاین بود که هر شخصی به راحتی می‌توانست رمزارز خود را ساخته و برای آن تبلیغات کند.

قراردادهای هوشمند

دیفای-قراردادهای هوشمند
دیفای-قراردادهای هوشمند

یکی از بزرگترین نوآوری‌های صورت گرفته در حوزه دیفای قراردادی هوشمند است. این مدل قراردادها کدهایی هستند که به صورت اتوماتیک ایجاد شده و انتقال و جابجایی اعتبار را انجام می‌دهند.

قراردادهای هوشمند امکان برقراری تعاملات مالی با سایر افراد در جهان را فراهم می کند. این قراردادها اطمینان دارند که مفاد آن طبق توافق نامه اجرا می‌شود. این نوآوری در صورت عدم اعتماد، انجام تجارت یا امور مالی را بسیار ساده تر می‌کند. طرفین درگیر در معامله دیگر نیازی به اعتماد به یکدیگر ندارند،  چون حال کافی است به رایانه ای که تعامل را انجام می دهد اعتماد کنند. این نقش قبلاً توسط بانکداران و وکلا صورت می‌پذیرفت. حالا این فرایند توسط دو شخص یا ارگان به راحتی قابل انجام است. از جمله پروژه‌های معروف در این حوزه اتریوم و کاردانو هستند. این دو پروژه قدرتمند با سرعت قابل توجهی در مسیر پیشرفت این تکنولوژی قرار دارند.

امور مالی غیرمتمرکز یک فناوری پرش است

یکی از جالب ترین تحولاتی که از دیفای پدیدار می‌شود، سازگاری از ارزهای رمزنگاری شده  با سایر اشکال و موارد متمرکز دنیای توسعه نیافته است. اصطلاح فناوری پرش زمانی محقق شد که دنیای توسعه نیافته از خطوط تلفن زمینی صرف نظر کرد و مستقیماً به برج های تلفن همراه رفت. در حالی که كشورهای توسعه یافته باید به تدریج از یك فناوری به فناوری دیگر می‌رفتند و سرعت کندی داشتند، این امر برای كشورهای فاقد زیرساخت برای استقرار شبكه های پیچیده ارتباطی بسیار سریع رخ داد. با کاهش هزینه ها، و گسترش این فناوری، راه اندازی برج های سلولی خود را به عنوان یک سود بهتر و بیشتر در دسترس، نسبت به خطوط ارتباطی زمینی قبلی نشان داد.

امور مالی غیرمتمرکز نیز مسیری  مشابه تلفن های همراه در پیش دارد. تعداد افرادی که به اینترنت دسترسی دارند روز به روز به سرعت در حال رشد است. امروزه هنوز 40٪ از مردم جهان دسترسی به اینترنت ندارند. این تعداد به دلیل فناوری هایی مانند SpaceX’s StarkLink  تحت مدیریت ایلان ماسک در حال کاهش است.

هر کسی که دارای اتصال اینترنتی اولیه باشد، می‌تواند به طور ناگهانی از مشکلات مربوط به برخورد با زیرساخت های مالی محلی جلوگیری کند. آنها ناگهان توانایی مشارکت در اقتصاد جهانی را پیدا می کنند. جنبه های DeFi که بیشتر مورد توجه مردم کشورهای در حال توسعه است، ماهیتی انسانی دارند. در پایان روز، مردم عادی می خواهند برای خانواده خود غذا تهیه کنند و برای آینده بهتر پس انداز کنند. خواه این به معنای مهاجرت به کشور دیگری باشد و بخواهند دارایی‌های خود را بدون پرداخت 10 درصد هزینه جابجا کنند. خواه دسترسی مداوم و مطمئن به پول با ثبات و با اعتبار برای هزینه‌های روزمره . دیفای به صورت فوق‌العاده‌ای درمسیر فراهم کردن این موارد است.

دیفای، یک انقلاب گسترده

امور مالی غیرمتمرکز برای تعاملات مالی فرایندی همتا به همتا است. این یک پیشرفت طبیعی برای ما بود که بانک‌ها و شرکت‌های بین المللی ایجاد کنیم. این یکی از سریع‌ترین راههایی است که تمدن بشری می‌تواند یک تمدن جهانی بسازد.

تا‌کنون، تجارت و انتقال ارزش در سطح جهانی بدون کمک بانک های بین المللی امکان پذیر نبوده است. اختراع اینترنت همه ما را به هم نزدیک کرده است. اکنون می‌توانیم اطلاعات را به صورت همتا به همتا معامله، انتقال و به اشتراک بگذاریم. سایت های وبلاگ نویسی و سیستم عامل های میزبانی ویدئو باعث شده است که انتقال اطلاعات متمرکز بسیار روان و ساده باشد. ما شاهد هستیم که همین مسئله با اختراع ارزهای رمزنگاری شده نیز اتفاق می‌افتد. امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای اصطلاحی است که به پدیده انجام معاملات پولی به صورت نظیر به نظیریا همتا به همتا داده می شود. این را در آخر باید گفت که آن کاری را که  اینترنت با اطلاعات انجام داد، بلاکچین در حال انجام آن با پول است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *