بررسی کامل بازاریابی متاورس

بررسی کامل بازاریابی متاورس

مقدمه

تکنولوژی‌ به سرعت در حال رشد و تغییر بوده است. ما شاهد نوآوری‌هایی هستیم که قبلا غیرقابل تصور بودند. یکی از این نوآوری‌ها برای بسیاری از افراد، متاورس و بازاریابی آن است. متاورس یک محیط مجازی منحصربه‌فرد و فراگیر که به سرعت اینترنت را در بر می‌گیرد. متاورس همانگونه در تمام ابعاد در حال رشد است، واضح می‌باشد که بر جنبه‌هایی از دنیای واقعی ما، مانند اقتصاد، اثر خواهد گذاشت. این یعنی شکل جدیدی از کسب و کار و بازیابی، به طور خاص بازیابی متاورس، به زودی مطرح می‌شود.

با رشد مداوم تکنولوژی‌هایی مانند واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، متاورس در حال نفوذ به اینترنت است. کارشناسان تخمین می‌زنند که تقریباً ۸۵ میلیون کاربر در سال ۲۰۲۱ حداقل یک بار در ماه واقعیت افزوده یا واقعیت مجازی را تجربه خواهند کرد. در حالی که متاورس دقیقاً آن چیزی نیست که در فیلم‌های علمی تخیلی به تصویر می‌کشند، اما همچنان به تولید ارزش غیرقابل تصور به عنوان یک پلت‌فرم محاسباتی جدید ادامه می‌دهد.

از طرفی، به نظر می‌رسد رسانه‌های سطح بالا در متاورس همه کاره باشند.فوربز حتی بخشی از مجله خود را با نویسندگی کتی هکل (Cathy Hackl)، آینده‌پژوه مشهور حوزه فناوری و استراتژیست، به متاورس اختصاص داده است. علاوه بر این، یک صندوق موجود به نام صندوق سرمایه گذاری متاورس (Metaverse Investment Fund) نیز وجود دارد. همه این‌ها به اهمیت روزافزون متاورس اشاره دارد.

و به نظر می‌رسد مصرف کنندگان در حال بروز‌شدن و استفاده از آن هستند. کلمه کلیدی “متاورس” ۶۷۷۰۰۰ نتیجه را در گوگل نشان می‌دهد. در همین حال، هشتگ #metaverse با بیش از ۶۰ هزار پست در پلتفرم رسانه‌های اجتماعی (به طور گسترده در اینستاگرام) استفاده می‌شود و بیش از ۵۰۰ بار در ۱ ساعت، این هشتگ در توییتر توییت می‌شود.

در این مقاله از زرد نیوز به بررسی بازاریابی متاورس بپردازیم پس با ما همراه باشید.

مطلب مرتبط: ۶ استراتژی بازاریابی متاورس به همراه مثال

آشنایی با متاورس

تعریف امروزی متاورس، شامل یک فضای مجازی مشترک است که در آن کاربران با آواتارهای مجازی خود با یکدیگر تعامل دارند. رشد و تکامل این جهان‌های مجازی بر اساس تصمیمات و تعاملات کاربران ادامه می‌یابد. به همین منظور، متاورس جهان واقعی را طوری منعکس می‌کند که “پایانی” ندارد. متاورس جهانی است که با ورود کاربران بیشتر و بیشتر به گسترش خود ادامه می‌دهد.

متاورس فقط یک شهر بازی مجازی ساده نیست که در آن طراحی برنامه ریزی دقیق به کار رفته باشد؛ و نه فقط یک بازی ساده منحصراً برای لذت بردن کودکان. همچنین این یک اپلیکیشن ساده نیست که بتوانید آن را از اپ استور دانلود و در زمان راحتی خود “بازی” کنید. متاورس‌ها جهان‌های مجازی هستند که واقعیت و دنیای مجازی را ادغام می‌کنند.

ویژگی‌های متاورس

اگر برایتان دشوار است که مفهوم متاورس را درک کنید، متیو بال (Matthew Ball ) ویژگی‌های کلیدی آن را به شکلی ساده بیان می‌کند.

همیشه فعال

 وقتی متاورس  را ترک می‌کنید مکث نمی‌کند و به پایان نمی‌رسند. یعنی به طور نامحدود به کار خود ادامه می‌دهد.

متاورس به صورت همزمان (real-time) کار می‌کند

متاورس دارای یک جدول زمانی است که با زمان‌بندی دنیای واقعی هماهنگ است.

بازیکنان پویایی خود را دارند

بازیکنان می‌توانند همزمان فعالیت‌های  جداگانه‌ای انجام دهند. به طور مثال در حالی که دیگران در حال تعامل با یکدیگر هستند، یک فرد ممکن است در گوشه‌ای ثابت بایستد.

جهانی خودکفا و کاملاً کارآمد

متاورس یک جهان کاملاً کارآمد است که به کاربران امکان ایجاد‌کردن، داشتن‌مالکیت، فروش و سرمایه گذاری را می‌دهد. کاربران همچنین می‌توانند به خاطر زحماتی که در متاورس می‌کشند شناخته‌شوند و پاداش دریافت کنند.

ترکیبی از پلتفرم های مختلف

پلتفرم‌های مختلف می‌توانند با هم در متاورس کار کنند. به عنوان مثال، در مورد بازی‌های ویدیویی، شما می‌توانید آیتم‌هایی را از یک بازی به بازی دیگر ببرید.

محتوای ایجاد‌شده توسط کاربر

متاورس‌ها چیزی فراتر از فضاهای مجازی برای حضور کاربران هستند. کاربران می‌توانند محتوایی را ایجاد کنند که سایر کاربران نیز از آن لذت ببرند.

بازاریابی در متاورس

بازاریاب‌های دیجیتال باید در جریان آخرین پیشرفت‌های تکنولوژی قرار بگیرند. این امر شامل درک متاورس و پتانسیل کامل آن می‌شود. چیزی که بازاریا‌ب‌ها باید بدانند این است که متاورس فقط یک چیز جدید مد روز نیست. به نظر می‌رسد که متاورس قرار است حالا حالا بماند و راه خود را برای تبدیل‌شدن به پدیده بزرگ بعدی باز کند.

چگونه بازاریاب‌ها می‌توانند با گسترش متاورس سازگار شوند؟

اول، بازاریاب‌ها باید ارزش متولدین دهه ۹۰ و ۲۰۰۰۰ میلادی را به عنوان یک بازار هدف در نظر داشته باشند. این نسل‌ها کاربران مشتاق برخی از انواع متاورس‌ها، مانند بازی‌هایی مانند روبلاکس و فناوری‌هایی مانند واقعیت مجازی نیز هستند. با در نظر‌گرفتن این موضوع، بیایید بررسی کنیم که چگونه باید در متاورس بازاریابی کرد.

بازاریابی همزمان در دنیای واقعی و متاورس

در بازاریابی مجازی خود تلاش کنید تجربه‌ای برای مخاطبان خود ایجاد کنید که همسو با بازاریابی شما در دنیای واقعی باشد . به عنوان مثال، برند آبجو ای‌بی بِوز (AB InBev’s) یکی از انواع آبجو خود به استلا آرتو (Stella Artois) را با همکاری شرکت دیجیتال زد ران (Zed Run) تولید کرد. این همکاری توانست تا تجربه‌ای شبیه به تاماگوچی (Tamagotchi حیوانات خانگی دیجیتال) را در مسابقات اسب دوانی دربی کنتاکی ایجاد کند. جالب است بدانید که علت این همکاری آن است که استلا آرتو که متعلق به ای‌بی بِوز است در حمایت مالی از رویدادهای ورزشی، به ویژه مسابقات اسب دوانی، شهرت زیادی دارد. از این رو، ایجاد یک پلتفرم آنلاین که در آن توکن غیرقابل تعویض (NFT) اسب‌ها معامله، مسابقه و پرورش داده می‌شوند، به نظر یک نقطه ورود طبیعی به متاورس برای زد ران است.

ایجاد تجربه‌ای فراگیر بسیار مهم است

شما می‌توانید تبلیغات مجازی خود را در متاورس انجام دهید. به عنوان مثال، بیداستک (Bidstack)، یک شرکت تبلیغات بازی‌های ویدیویی، از فعالیت در دنیای واقعی و تبلیغات در فضای باز، حالا به تبلیغات در بیلبوردهای مجازی مشغول است.

با این حال، می‌توانید قدم فراتر از بیلبوردهای مجازی بگذارید. از آنجایی که متاورس‌ ماهیت تجربی و فراگیر دارد، بهتر است با ارائه همان تجربه فراگیر با تبلیغات و ابتکارات بازاریابی خود از این مزیت استفاده کنید. به جای قرار دادن تبلیغات ساده، رویدادهای مرتبط با برند را ارائه دهید که کاربران بتوانند با آن تعامل داشته باشند.

ما برند‌های پیشرو را دیده‌ایم که تجربیات فراگیری ازائه داده‌اند. کنسرت خواننده هیپ هاپ، لیل ناس اکس (Lil Nas X) در روبلاکس، تجربه بازدید از گوچی گاردن (Gucci Garden)، و اجرای مجازی برنامه محله واشنگتن هایتس به عنوان بخشی از تبلیغ فیلم In the Heights محصول برادران وارنر، نمونه‌ای از این تجربیات فراگیر می‌باشند. برندها اخیراً از طریق همکاری با متاورس روبلاکس و سایر متاورس‌ها، روش درآمد جدیدی را کشف کرده‌اند.

آیتم‌های قابل جمع‌آوری ارائه دهید

اغلب افراد جمع آوری اشیا را دوست دارند و متاورس فضای دیگری برای آن‌هاست تا علایق خود را به نمایش بگذارند. می‌توانید با ارائه دارایی‌ها یا آیتم‌هایی با نسخه محدود که آن‌ها فقط می‌توانند در متاورس جمع‌آوری کنند، همین تجربه را در متاورس در دسترس قرار دهید.

به عنوان مثال، تجربه گوچی گاردن در روبلاکس، یک ویژگی‌ به نام اتاق کلکسیونر (Collector’s Room) ارائه می‌دهد. این ویژگی به افراد اجازه می‌دهد تا آیتم‌های محدود گوچی را در متاورس جمع آوری کنند. گوچی از فروش اولیه آیتم‌های کلکسیونی خود، ۲۸۶ میلیون Robux (ارز بازی روبلاکس) از بازی جمع آوری کرد.

با پلتفرم‌های موجود همکاری کنید

عموما مردم با تبلیغات مخالف هستند. بنابراین از آنجایی که برندها سعی می‌کنند به متاورس نفوذ کنند، مهم است که ناگهان ظاهر نشوید و افرادی را که از قبل آنجا هستند را آزار ندهید. از همه مهم تر، به نظر مثبت این کاربران نیاز دارید زیرا هدف بازاریابی شما هستند.

به یاد داشته باشید که نمی‌توانید بدون در نظر گرفتن فرمت جدید وارد یک پلتفرم جدید شوید. مثلا، در روبلاکس، برندها وقتی با اعضای گروه توسعه‌دهندگان روبلاکس در ایجاد محتوا همکاری می‌کنند، جذابیت بیشتری کسب می‌کنند. به طور مشابه، زمانی که شرکت مخابراتی او۲ (O2) کنسرتی را در فورت نایت برگزار کرد، با تولیدکنندگان محتوا که قبلاً در پلتفرم فورت متخصص بودند همکاری کرد.

این شکل همکاری را به عنوان کمپین‌های اینفلوئنسری در نظر بگیرید. محتوایی که کاربر درست می‌کند مهم است، بنابراین اعضای پلتفرم به بخش جدایی ناپذیر پیشروی کمپین‌های شما تبدیل می‌شوند.

به طور مداوم آزمایش کنید

پس از ظهور متاورس عصری هیجان انگیز برای بازاریاب‌ها شروع شد. اصول و  راهنمایی‌هایی وجود دارد که می‌تواند نشان دهد بازاریابان چه نوع استراتژی‌ها و تاکتیک‌هایی را می‌توانند استفاده کنند. با این حال متاورس همچنان یک پلتفرم به طور کلی جدید است که فضای زیادی برای آزمایش ارائه می‌دهد. بهترین استراتژی‌ها هنوز به درستی ایجاد نشده‌اند، و الگو‌ها هنوز به طور کامل و جامع ایجاد نشده‌اند. این به بازاریابان فضای زیادی می‌دهد تا سعی کنند در رویکردهای خود منحصر به فرد و خاص باشند.

دیگر مثال‌های خاص بازاریابی متاورس

استودیو دیمنشن

استودیو دیمنشن (Dimension Studio) در نتیجه آزمایش‌های خود برای ترکیب برندهای مد و متاورس، ۶/۵ میلیون دلار درآمد کسب کرد. آن‌ها یک مجموعه تولید لباس مجازی ایجاد کردند که به کاربر اجازه می‌دهد تا روی یک پلتفرم قدم بگذارد، توسط ۱۰۶ دوربین اسکن شود و برای آزمایش لباس‌ها و موارد دیگر وارد دنیای مجازی شود. آن‌ها بیشتر به خاطر کارشان در بازی ” Afterworld Balenciaga” برای پاییز/زمستان ۲۰۲۱ شناخته می شوند.

 بازی Grand Theft Auto V، یک بازی در سبک سند باکس (sandbox سبکی از بازی که بازیکن می‌تواند بسیاری از آیتم‌های داخل بازی را دستکاری کند) جهان باز است که در گزینه‌های انتخاب لباس، مواردی را قرار داد که که شبیه به لباس معترضان در هنگ کنگ بود. معترضان هنگ کنگ توانستند نبرد خود را در دنیای واقعی به دنیای متاورس ببرند و به بسیاری از هنرمندانی بپیوندند که جهان‌های مجازی را برای بیان سیاسی تغییر کاربری داده‌اند.

شرکت Houzz

شرکت طراحی دکور خانه هاوز (Houzz) به مصرف کنندگان اجازه می‌دهد تا مجموعه عکس‌های دیجیتالی از مبلمان و وسایل خانه خود ایجاد کنند. هاوز هر بار که شخصی آیتمی را از طریق خدمات آن خریداری می‌کند، درآمد بدست می‌آورد. در سال ۲۰۱۷، آن‌ها یک نمایشگر سه بعدی اضافه کرده‌اند که به کاربران اجازه می‌دهد وسایلی را که می‌خواهند بخرند را به صورت سه بعدی مستقیماً از طریق دوربین مشاهده کنند و آن‌ها را به صورت بصری در فضای فیزیکی خانه خود قرار دهد.

گوگل مپس

گوگل مپس یک ویژگی واقعیت افزوده از ویژگی “مسیرهای پیاده روی” خود را (به صورت دمو) به نمایش گذاشت. این ویژگی دستورالعمل‌ها و فلش‌های بصری دقیقی را ارائه می‌دهد که یافتن مسیر را برای کاربران آسان‌تر می‌کند. کاربر فقط باید موبایل خود در جهتی که نقشه اشاره می‌کند نگه دارد تا به آسانی مسیر خود را پیدا کند.

آینده در متاورس است

در حال حاضر، بسیاری از شرکت‌ها در حال سرمایه گذاری در متاورس هستند. آن‌ها نه فقط برای سرگرمی، بلکه برای اهداف تجاری و حرفه‌ای نیز روی آن به نحوی شرط بندی کرده‌اند.

به عنوان مثال، بزرگترین پلتفرم رسانه‌های اجتماعی، فیس بوک، خود را به عنوان یک شرکت متاورس در آینده می‌بیند. مارک زاکربرگ بر روی ایجاد متاورس‌های اجتماعی و سرمایه گذاری در فناوری‌های واقعیت افزوده و واقعیت مجازی و البته هدست آکلیس (Oculus) فیس بوک متمرکز است. در آگوست ۲۰۲۱، زاکربرگ یک متاورس کاری برای آکلیس معرفی کرد که به افراد اجازه می‌دهد با هم کار کنند، در یک اتاق کنفرانس بنشینند و مانند یک دفتر کار کنند. این زمان سنجی او بسیار عالی است زیرا دفاتر کاری بیشتر و بیشتری به روش کار از خانه روی آورده‌اند.

علاوه بر فیس بوک، سیلیکان ولی (Silicon Valley، منطقه‌ای از ایالت کالیفرنیا که مرکز شرکت‌های تکنولوژیک می‌باشد)، به طور کلی، مشغول یک نوع سرمایه‌گذاری ریسکی روی متاورس به عنوان نسل بعدی اینترنت است. همچنین در حال حاضر بازی‌های زیادی وجود دارند که عناصر متاورس مانند را در پلتفرم‌های خود گنجانده‌اند. به عنوان مثال فورت نایت و انیمال کراسینگ (Animal Crossing) اجازه اجرای کنسرت در بازی خود را می‌دهند.

علاوه بر این، برند اچ تی سی (HTC) در حال کار روی تکنولوژی واقعیت مجازی مبتنی بر کسب‌وکار (به‌جای مبتنی بر مصرف‌کننده) می‌باشد. این نشانه آن است که تکنولوژی واقعیت مجازی به تدریج به چیزی فراتر از سرگرمی تبدیل می‌شود.

اگر همه چیزهایی که در بالا ذکر کردیم هنوز شما را متقاعد نکرده است، پس شاید این مورد شما را متقاعد کند: مردم در حال خرید املاک و مستغلات در متاورس، به ویژه در Earth 2 هستند. این یک نشانه قوی است که این تکنولوژی اینجاست تا بماند.

چالش‌های داخل متاورس

متاورس آینده‌ای هیجان‌انگیز را برای برندها نوید می‌دهد، اما هنوز چالش‌هایی وجود دارد که باید در این راه بر آن‌ها غلبه کرد.

اولی، با اینکه محبوبیت متاورس‌ در حال افزایش است، هنوز هم می‌توانند از بیشتر این جذاب باشد. قابل دسترس‌بودن متاورس یکی دیگر از این چالش‌هاست چراکه برای اتصال به آن به یکسری حداقل‌های تکنولوژیکی نیاز است. همه به دستگاه های لازم برای لذت‌بردن از متاورس، مانند رایانه‌های پیشرفته و لنزهای واقعیت مجازی دسترسی ندارند. این امر بازار بالقوه برندها را تا حد زیادی محدود می‌کند و مانع از تلاش برای بازاریابی انبوه می‌شود.

برندها همچنین باید در جهت یابی خود در متاورس دقت کنند. ادغام یکپارچه برند با متاورس برای جلوگیری از بیگانگی بازیکنان از برند شما بسیار مهم است. از آنجایی که این فناوری جدید است، ممکن است برندها همچنان در یافتن جایگاه مناسب خود در متاورس مشکل داشته باشند و ممکن است در پیام‌های خود بیش از حد صریح ظاهر شوند. برای یافتن جایگاه خود را به خوبی برنامه ریزی کنید و مطمئن شوید که در متاورس به شکلی طبیعی و به خوبی وارد می‌شوید.

همچنین هنوز سوء تفاهم‌های زیادی پیرامون متاورس وجود دارد. مردم اغلب آن‌ها را به عنوان یک بازی ساده برای کودکان تصور می‌کنند. همه ارزش متاورس ها را درک نمی‌کنند، بنابراین ممکن است برندها به دلیل تلاش‌هایشان برای حضور در این پلتفرم‌ها جدی گرفته نشوند.

حفظ حریم خصوصی و امنیت داده‌ها همچنان یک چالش در متاورس است. با ظهور یک تکنولوژی جدید نیاز به اقدامات امنیتی پیشرفته تر نیز وجود خواهد داشت. این مستلزم ایجاد روش‌های جدید برای حفظ حریم خصوصی و حفاظت از داده‌ها در جایی است که وجود نداشت. به عنوان مثال، تأیید شخصی (personal verification) ممکن است به داده‌های بیشتری از کاربران نیاز داشته باشد، در نتیجه خطرات حفظ حریم خصوصی داده‌ها افزایش می‌یابد.

سخن آخر

در نهایت، از آنجایی که متاورس‌ برای همه رایگان است، برندها باید در محافظت از تصویر خود مراقب باشند. هر چه کاربران کنترل بیشتری در متاورس داشته باشند، احتمال اینکه برند شما در کنار محتوای مشکوک ظاهر شود، بیشتر می‌شود. همچنین خطر تخریب یا بی احترامی کاربران به مکان‌ها و رویدادهای شما وجود دارد. به همین دلیل مهم است که در استراتژی‌های بازاریابی خود یکپارچه، آگاه و دقیق باشید تا کاربران بتوانند احساس خوبی نسبت به اشتراک گذاری فضای مجازی با شما و تعامل با شما در آنجا داشته باشند.

در نهایت، متاورس ها آینده امیدوارکننده ای را برای محاسبات و اینترنت ارائه می دهند. حتی بیشتر از این، آنها فضای زیادی را برای نوآوری برای بازاریابان و تبلیغ کنندگان به طور یکسان ارائه می دهند. بنابراین بازاریابی متاورس می‌تواند چالش این دهه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *