دکلره؛ بی رنگ کردن مو و تبدیل آن به رنگ دلخواه شما

دکلره؛ بی رنگ کردن مو و تبدیل آن به رنگ دلخواه شما

اگر بخواهیم در مورد دکلره یا دکلراسیون موها برای شما بگوییم، دکلره کردن به زبان ساده‌تر  یعنی برداشتن و بی‌رنگ موها برای رسیدن به رنگ موی دلخواه شما!

امروز در این مقاله از زردنیوز ما قصد داریم تا خیلی کامل در مورد پودر دکلره برای شما بگوییم. همین‌طور در مورد انواع مختلف آن برای شما خواهیم گفت. امیدوارم که با خواندن این مقاله شما به جواب تمامی سوالات خود در مورد این محصول برسید.

دکلره چیست؟

همان‌گونه که گفتیم دکلره یعنی بی‌رنگ کردن کردن تارهای مو و آماده کردن‌شان برای رسیدن به یک رنگ‌موی جدید گفته می‌شود. شما با دکلره کردن پیگمنت‌های طبیعی مو را جدا می‌کنید و در اصل موها را بی‌رنگ می‌کنید، طبیعتا مویی که بی‌رنگ شده، خیلی راحت به هر رنگی که مد نظر شماست، می‌رسد!

اگر شما قصد داشته باشید که رنگ طبیعی موی خودتان را چهار درجه روشن‌تر کنید، باید حتما قبل از استفاده از رنگ مو آن را دکلره کنید و بعد رنگ مورد نظرتان را بر روی مو بزنید.

دکلره
دکلره

انواع پودرهای دکلره

 پودرهای دکلره  در دو رنگ موجود می‌باشند: آبی و سفید.

البته باید در این‌جا اضافه کنیم که پودرهای دکلره مایع و کرمی هم هستند که خیلی ضعیف است و خیلی به خوبی نمی‌تواند پایه‌ی مو را به سفیدی کامل و پایه 10 برساند که در ادامه در مورد پایه دکلره هم برای شما خواهیم نوشت.

 پودر دکلره آبی که قوی‌ترین مدل است، برای موهای ضخیم و تیره استفاده می‌شود.

پودر دکلره سفید هم که نوع ضعیف‌تر است و برای موهای آسیب‌دیده رنگ طبیعی روشن استفاده می‌شود که از آن برای بی‌رنگ کردن موهای صورت هم استفاده می‌شود.

پایه‌های دکلره

کلا در دنیای رنگ و آرایشگری رنگ مو را از تیره‌ترین درجه تا روشن‌ترین درجه،  به 10 پایه تقسیم می‌کنند. در این تقسیم بندی رنگ مشکی پایه یک است و بلوند سفید، پایه 10 دارد.

بر اساس این تقسیم‌بندی که متداول‌ترین نوعش است، بر اساس رنگی که شما برای موهای خود انتخاب می‌کنید، پایه موها را باید با دکلره کردن به حد نصابی که مو توان دارد باید برسانید.

نکته‌ای که باید توجه داشته باشید این است که اگر مو رنگ طبیعی خودش روشن باشد دیگر نیازی نیست تا پایه 3 تا 4 را دکلره کنید، زیرا مویی که خودش روشن است، با رنگ مو و بدون اکسیدان می‌توانید به رنگ مورد نیاز برسید. ولی اگر رنگ مو خیلی تیره است، برای پایه‌های اول هم باید رنگ موها را با دکلره روشن کنید. 10 پایه‌ی دکلره در موردش برای شما گفتیم عبارتنداز:

پایه 1 تا 4

 • پایه 1 : قرمز
 • پایه 2 : قرمز نارنجی
 • پایه 3 : نارنجی قرمز
 • پایه 4 : نارنجی

هر وقت موها به هر یک از چهار رنگ بالا رسید، در اصطلاح گفته می‌شود که مو در حد دکلره‌ی ضعیف رنگ باز کرده و مو بیشتر از این مقاومت برای روشن‌تر شدن را ندارد. پس رنگ‌های انتخابی برای این پایه‌ها می‌تواند شامل قهوه‌ای متوسط ( پایه ی چهار ) بلوطی، مسی، آکاژو، فندقی تیره و قهوه‌ای صدفی باشد .

پایه 5 تا 7

 • پایه 5 : نارنجی زرد
 • پایه 6 : زرد نارنجی
 • پایه 7 : زرد

به این سه پایه دکلره‌ی متوسط می‌گوید. رنگ‌های آکاژو، قهوه‌ای روشن، بلوند تیره، رنگ‌های خاکستری پایه‌ی پنح و شش می‌تواند رنگ‌های انتخابی باشد.

پایه 8 تا 10

 • پایه 8 : زرد روشن
 • پایه 9 : زرد خیلی روشن
 • پایه 10 به بالا :  پلاتینه تا سفید

این پایه‌ها، پایه دکلره‌ی قوی هستند که بلوند روشن، بلوند طلایی، بلوند خاکستری و بلوند زیتونی می‌تواند از رنگ‌های انتخابی باشد.

دکلره
دکلره

انواع اکسیدان‌ها

اکسیدان‌ها این روزها در مدل‌ها و برندهای مختلفی در بازار وجود دارد که معمولا همه آنها را 4 نوع دسته‌بندی می‌شوند که هر کدام از آن‌ها  برای 2 تا 3 پایه دکلره مناسب هستند:

 • اکسیدان 3 % یا شماره 0.5 : برای پایه 1 تا 4
 • اکسیدان 6 % یا شماره 1 : برای پایه 5 تا 7
 • اکسیدان 9 % یا شماره 2 : برای پایه های 8 تا 10
 • اکسیدان 12% یا شماره 3 : برای پایه 10 به بالا

 اکسیدان 12% قوی‌ترین نوع اکسیدان است که باید برای جلوگیری از سوختن مو و به پایه رساندن درست، توسط افراد حرفه‌ای و کاربلد مورد استفاده قرار گیرد.

نکته دیگر این است که اگر شما از اکسیدان‌های خارجی استفاده کنید، این تقسیم‌بندی‌ها معمولا به صورت شماره‌هایی مثل 10 ولیوم، 20 ولیوم، 30 ولیوم و 40 ولیوم است. این شماره‌ها دقیقا همان شماره‌های 0.5 تا 3 هستند!

نکات بسیار مهم قبل از دکلره کردن موها در خانه

خیلی‌ها این روزها دوست دارند تمامی خدمات آرایشی خود را در خانه انجام دهند. دکلره کردن موها هم کاری تخصصی و حرفه‎ای است و پیشنهاد خود ما این است که برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی ترجیحا این کار را در خانه انجام ندهید.

ولی اگر دوست دارید این کار انجام دهید و مهارت‌های لازم را می‌دانید، باید نکاتی را در نظر داشته باشید.

مواد دکلره، ترکیبات شیمیایی خیلی قوی دارند که کوچک‌ترین اشتباهی موجب آسیب رساندن به موها و سوختن مو و آسیب به پوست سر باشد.

همیشه قبل از انجام این کار در خانه این نکات را در نظر داشته باشید:

دانشتن رنگ پایه‌ی مورد نیاز

همان‌گونه که می‌دانید رنگ موهای روشن و بلوند تنوع خیلی بالایی دارند و هرکدام به یک پایه رنگ خاص نیاز دارند. همیشه  قبل از دکلره، رنگ پایه مورد نیاز برای رنگ موی جدید خود را باید به خوبی بشناسید.

با شناختن پایه رنگ مو می‌توانید موهای خود را تا حد مورد نیاز روشن کنید. روشن شدن بیش از حد موها ممکن است نتایج دلخواه را به همراه نداشته باشند!

آماده کردن تمام وسایل مورد نیاز

برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید، نیاز دارید که سرعت عمل بالایی داشته باشید. به ‌همین خاطر باید قبل از شروع کار همه چیز را از قبل آماده کرده باشید تا بتوانید به سرعت از وسایل مورد نیاز استفاده کنید.

یک همراه داشته باشید

پیشنهاد ما این است که به تنهایی این کار را انجام دهید و حدالامکان از یک نفر کمک بگیرید. با این شما به‌راحتی می‌توانید موهای پشت سر را دکلره کنید و مواد را به صورت مساوی به همه جای سر پخش کنید.

به‌خوبی روال کار را بدانید

قبل از انجام این کار به‌خوبی هر آنچه که نیاز دارید انجام دهید را بخوانید و یاد بگیرید و با دقت پله به پله مراحل را انجام دهید و به خوبی در مورد مدت زمانی که موهای شما آغشته به دکلره است را بدانید.

 روش درست کردن پودر دکلره

برای این کار شما باید پودر دکلره سفید و اکسیدان ۲  را ترکیب کنید.

(از اکسیدان ۱۲% (اکسیدان شماره ۳) برای موهای مقاوم و از اکسیدان ۹% (شماره ۲) برای موهای ضعیف و نازک استفاده کنید)

(غلظت مواد بدست آمده باید به صورت ماست باشد)

 مو را به چهار قسمت تقسیم کنید. ۲ سانت از ریشه فاصله می‌دهید و ساقه مو را به مواد دکلره آغشته می‌کنید. برای آغشته نشدن ریشه‌ها به مواد دکلره می‌توانید بین موها پنبه بگذارید. مدت زمان انتظار برای رنگ گرفتن بستگی به جنس و مقاومت مو دارد. معمولا  نیم ساعت صبر می کنیم و بعد موها را شستشو می‌دهید. دوباره مواد را با اکسیدان شماره ۱ درست می‌کنید و ریشه و ساقه را با هم مواد می‌گذارید.

در این حین موها را چک می‌کنید، زمانی که به پایه مورد نظر رسید موها را می‌شورید و از رنگ‌ساژ یا رنگ موردنظر استفاده می‌کنید.

نکته

در هنگام دکلره باید مرتب مو را چک کنید، اگر تکه‌ای از مو را برداشتید و کش آمد بلافاصله باید مو را بشورید، زیرا این نشان دهنده‌ی این است مو مقاومت ندارد و مکث بیشتر باعث سوختن مو خواهد شد.

برای جلوگیری از آسیب دیدن موها اگر داخل پودر دکلره قسمت ساقه را نمک بزنید و قسمت ریشه را شکر بزنید، آسیب دیدگی مو کمتر خواهد شد.

دکلره
دکلره

نکات مهم در مورد دکلره کردن موها

همان‌گونه که در ابتدا گفتیم، دکلره کردن مو کاری بسیار حساس و حرفه‌ای است و باید یک‌سری نکات را قبل از انجام به‌خوبی بدانید و عمل کنید:

 • اگر مو قبلا با حنا و رنگ‌های تیره رنگ شده باشد، هنگام دکلره پیگمنت‌های رنگی به سختی از ساختمان مو بیرون می‌ایند و پیگمنت‌های زرد و آبی در موقع خروج با هم ترکیب می‌شود و ایجاد رنگ سبز پر طاووسی می‌کند!
 • موهای دکلره شده را هرگز زیر کلاه پلاستیکی قرار ندهید. زیرا محلول دکلره هم خشک می‌شود و اثری را که باید روی موها داشته باشد را نخواهد داشت و همین طور موها زیر کلاه پلاستیکی ظرافت و حالت خود را از خواهد داد.
 • موی ضخیم تر بسیار مشکل‌تر و مدت زمان طولانی‌تری دکلره می‌شود .

نکات مهمتر

 • در زمان پریود و یا حاملگی(مخصوصا تا ۴ماهگی که جنین در حال شکل گرفتن است.ودر ۸ و ۹  ماهگی دوران حاملگی) و یا بیماری‌های عصبی از این کار کنید.
 • کسانی که از داروهای اعصاب استفاده می کنند با نظر پزشک عمل دکلره را انجام دهند.
 • به نوع مو از نظر رنگ در موقع دکلره کردن باید توجه داشت موهائی که دارای رنگ تیره هستند. دکلره آنها مشکلتر از موهائی است که دارای رنگ روشن است. زیرا در موهای تیره پیگمنت‌های آن بیشتر از پیگمنت‌های زرد و قرمز است.  از آنجایی که  پیگمنت‌های آبی دارای قطر بیشتری هستند، مشکل‌تر از دریچه های مو خارج می شود.
 • اگر قسمتی از موها رنگ شده باشد و یا دریچه های مو خیلی ریز باشد، ممکن است پس از دکلره رنگ مو به قرمزی یا نارنجی بزند.
 • در نظر گرفتن حساسیت فرد نسبت به دکلره و رنگ باید تست شود.
 • هنگام دکلره پوست سر نباید تمیز باشد بلکه ۴- ۵ روز از شستن آن گذشته باشد.(چرب بودن مو و پوست سراز وارد شدن آسیب ها جلوگیری می کند.)
 • در پایان باید توجه داشته باشید که اگر در مورد این کار اطلاعات کافی ندارید، به هیچ وجه به صورت خودسرانه این کار را انجام ندهید. چرا که با این کار آسیب جدی به موهای خود وارد خواهید کرد و ممکن است موهای شما بسوزد.

امیدوارم این مواردی که در این مقاله گفته شد، به شما کمک کرده باشد که نکات ارزشمندی را فرا گرفته باشید.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.