دیسنترالند

دیسنترالند (Decentraland) چیست؟

مقدمه

تصور کنید در جهانی زندگی می‌کنید که در آن می‌توانید به آسانی می‌توانید از مکانی به مکان دیگر بروید و همزمان در یک دنيای دیجیتال با هزاران نفر معاشرت کنید. همه این‌ها توصیفی بود از متاورس؛ اصطلاحی که نیل استفِنسون (Neal Stephenson) برای اولین بار در رمان علمی تخیلی خود، سقوط برف (Snow Crash)، از آن استفاده کرد. متاورس او جهانی را توصیف می‌کرد که در آن واقعیت مجازی و افزوده با اينترنت ترکیب می‌شوند. حال شاید از خود بپرسید جای دیسنترالند در این میان کجاست؟

دیسنترالند یک پلتفرم واقعیت مجازی سه بعدی (3D) است که در این روند رو به رشد متاورس جلوتر از همه قرار دارد. طبق اطلاعات سایت Macro Hive، سکه‌های مرتبط با متا در سال جاری تا ۳۷ هزار درصد رشد داشته‌اند.

تاریخچه

آری میلیچ (Ari Meilich) و استبان اوردانو (Esteban Ordano) موسسان دیسنترالند هستند و در سال ۲۰۱۵ این پلتفرم را تاسیس و در سال ۲۰۱۷ آن را راه‌اندازی کردند.

 دیسنترالند  که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته‌شده و توکن بومی خود به نام مانا (MANA) را دارد، به کاربران اجازه می‌دهد قطعات لند (LAND، نام دیگر ارز بومی دیسنترالند و به معنی قطعه زمین) خریداری کنند و از آن و آواتار‌های مختلف کسب درآمد کنند. لازم به توضیح است که ارز مورد استفاده برای این خرید و فروش‌ها همان ارز مانا می‌باشد. مانا نیز خود از الگوریتم اتر، یعنی ERC-20 بهره می‌برد.

توسعه دیسنترالند

به عبارت دقیق تر، لند (LAND) را می‌توان با سوزاندن مانا بدست آورد. در این فرآیند، توکن مانا از بین می‌رود و یک مدخل جدید در بلاک چین ایجاد می‌کنند (که با لند پر می‌شود). علاوه بر این، سازمان نامتمرکز خودگردان (Dao) در دیسنترالند استفاده می‌شود که به صاحبان توکن‌ها اجازه می‌دهد به سیاست‌های مربوط به متاورس رای دهند.

اگرچه این شرکت ادعا می‌کند که اولین دنیای مجازی است که کاربرانش آن را کنترل می‌کنند، دیسنترالند در ابتدا به عنوان اثبات مفهوم (Proof of Concept) برای تخصیص املاک و مستغلات در یک بلاک چین به کار می‌رفت.

این املاک دیجیتال در ابتدا به عنوان یک پیکسل در یک شبکه دو بعدی بی‌نهایت پیاده سازی شد که در آن هر پیکسل حاوی فراداده‌هایی بود که هویت مالک را مشخص می‌کرد. دیسنترالند از آن زمان به یک دنیای مجازی سه بعدی تبدیل شد که بر اساس مناطق (شهری) مختلف تقسیم می‌شود.

در ۶ دسامبر ۲۰۲۱، ارزش بازار دیسنترالند حدود ۶/۸ میلیارد دلار بود. این پلتفرم در حال حاضر به سرعت در حال رشد است و می‌توان آینده‌ای روشن برای آن تصور کرد. حراج ۳۰ روزه ان اف تی‌های این شرکت تا ۴۱۷ درصد یعنی ۴۱ میلیون دلار بالا رفت. در حالی که در هفتمین روز از این حراج، حجم کل فروش حدود ۱۵/۷ میلیون دلار بود که از فروش ۴۶۷ ان اف تی ( با میانگین قیمت هر کدام ۳۳۷۰۰ دلار) بدست آمد. با ادامه این مطلب از زرد نیوز همراه باشید.

دیسنترالند چگونه کار می‌کند؟

این پلتفرم به عنوان ارائه‌دهنده زیرساختی برای پشتیبانی از دنیای مجازی مشترک شناخته‌شده است. دیسنترالند شامل یک دفتر کل غیرمتمرکز برای مالکیت زمین، یک پروتکل برای توصیف محتوای هر قطعه زمین (LAND) و یک شبکه همتا به همتا برای تعامل با کاربران است. کاربران از طریق Dao می‌توانند به به‌روزرسانی‌های سیاستی دیسنترالند نظر بدهند و در مورد مزایده‌های آینده LAND رأی دهند.

پروتکل دیسنترالند از سه لایه تشکیل می‌شود:

  • لایه اول، لایه اجماع است که مالکیت و محتوای زمین (LAND) را از طریق قراردادهای هوشمند ردیابی می‌کند.‌
  • لایه بعدی، لایه محتویات LAND است. این لایه از یک سیستم توزیع غیرمتمرکز برای ارائه محتوا در دنیای مجازی استفاده می‌کند.
  • و لایه سوم، یک لایه همزمان (real-time) که اتصالات همتا به همتا را ممکن می‌سازد.

کاربران از طریق یک دفتر کل مبتنی بر بلاک چین، مالیکت خود بر املاک مجازی را اثبات می‌کنند. هر قطعه زمین (LAND) با دستگاه مختصات دکارتی علامت‌گذاری و مشخص می‌شود. محتوای لند می‌‌تواند شامل تصاویر ثابت ۳ بعدی یا سیستم‌های تعاملی مانند بازی‌ها شود.

املاک در دیسنترالند

کاربران علاوه بر فروش آثار خود، می‌توانند املاک مانند ساختمان‌، پارک‌، هتل و کازینوهای خود را به سایر بازیکنان اجاره دهند. متاورسِ دیسنترالند به ۹۰۶۰۱ قطعه زمین جداگانه تقسیم می‌شود که اندازه آن‌ها دقیقاً ۱۶ در ۱۶ است. جالب اینجاست که می‌توانید آن‌ها را با مختصات (جغرافیایی) خاص خود در متاورس  پیدا کنید.

هدف دیسنترالند

شاید برایتان سوال پیش بیاید که ایده و هدف اصلی دیسنترالند چیست. برای پاسخ به این سوال فقط کافیست به بازار پر رونق آن نگاه کنید، جایی که کاربران می‌توانند اقلامی را از طریق یک اقتصاد منحصربه‌فرد در جهان ایجاد کنند و بفروشند. به طور کلی، جهان‌های متاورس وب ۳/۰ (Web 3.0) بخشی از یک اقتصاد ابری کریپتو‌ی به‌هم‌پیوسته بزرگ‌تر هستند. به این معنا که این پروتکل‌های غیرمتمرکز با یکدیگر همکاری می‌کنند و زیرساخت‌های فنی را برای حمایت از اقتصادهای مجازی متاورس فراهم می‌‌آورند.

اقتصادهای وب ۳ متاورس، می‌توانند از ارز دیجیتال خود یا ارز پلتفرم اقتصاد ابری که بر روی آن ساخته شده‌اند استفاده کنند. در پلتفرم دیسنترالند، این توکن، مانا (MANA) نام دارد.

مانا یک توکن قابل تعویض است که عرضه ثابتی دارد و به عنوان جانشین، برای هزینه درخواست یک قطعه زمین جدید عمل می‌کند. به عبارت دیگر، شما برای خرید یک زمین در دیسنترالند باید به مقدار قیمت آن مانا پرداخت کنید تا آن زمین برای شما رزرو شود.

 یک سیستم ذخیره سازی غیرمتمرکز، مسئول توزیع محتوای مورد نیاز برای ارائه یک دنیای مجازی است. علاوه بر این، قراردادهای هوشمند برای بازیابی فایل‌هایی که حاوی توضیحاتی از محتوای هر قطعه زمین هستند استفاده می‌شود. این محتوا شامل اندازه، شکل و دیگر ویژگی‌های آن زمین می‌شود.

به طور کلی، این سیستم توزیع غیرمتمرکز محتوا، پلتفرم را قادر می‌سازد تا بدون نیاز به زیرساخت سرور متمرکز کار کند.

از نظر احراز هویت، دیسنترالند از یک سیستم شناسایی غیرمتمرکز استفاده می‌کند که به کاربران اجازه می‌دهد به راحتی رضایت خود را از طریق امضاهای دیجیتالی ردیابی و تأیید کنند.

یک دنیای دیجیتال کاملا فراگیر: مزایای دیسنترالند

مزایای سکه مانا در این واقعیت نهفته است که کاربران را قادر می‌سازد تا بازی‌ها، برنامه‌های کاربردی (اپلیکیشن)، خدمات قماربازی و حتی صحنه‌های سه بعدی پویا را ایجاد کنند. کاربران می‌توانند از این ویژگی‌ها کسب درآمد کنند یا آن‌ها را به بازیکنان دیگر اجاره دهند. این امر به نوبه خود باعث گسترش کالاها و خدمات دیجیتال در متاورس دیسنترالند می‌شود.

از طریق عملکرد “املاک لند” (LAND Estates)، کاربران می‌توانند به راحتی زمین‌های خود را با وصل کردن‌شان به زمین‌های مجاور، آن‌ها را مدیریت کنند. این ویژگی باعث شده تا جذابیت سکه لند بیشتر شود؛ زیرا کاربران پیش از این نمی‌توانستند دو یا چند قطعه زمین را مستقیماً هنگام خرید به هم متصل کنند. متاسفانه در زمان انتشار اولین نسخه دیسنترالند، کاربران فقط می‌توانستند زمین خود را ایجاد، ویرایش، انتقال و منحل کنند و خبری از متصل‌کردن آن‌ها نبود.

یکی دیگر از مزایای سکه مانا این است که از لحاظ تئوری، هیچ محدودیتی در مورد نحوه استفاده از آن برای تسهیل ایجاد قطعات لند (LAND) در متاورس وجود ندارد. کسانی که می‌خواهند از طریق دیسنترالند، مانا بدست آوردند باید بدانند که هیچ مشخصات فنی خاصی برای محدودیت ساخت‌ و ساز مشخص نشده. یعنی که کاربران آزادند تا طیف وسیعی از ساختار‌های مجازی‌ مختلف را کشف کنند.

یک فضای دیفای (DeFi) نوپا: معایب دیسنترالند

دیسنترالند هنوز یک پروژه نسبتاً جدید است که تنها پنج سال پیش راه اندازی شده و در یک فضای مالی غیرمتمرکز (DeFi) در حال ظهور می‌باشد. سکه آن نیز با مشکل مقیاس‌پذیری دست و پنجه نرم می‌کند که از اشکالات ذاتی شبکه بلاک چین است.

در زمان ازدحام بالای شبکه، زمان پردازش تراکنش‌های بلاک چین افزایش می‌یابد. علاوه بر تاخیر در پردازش، کارمزدهای بالای تراکنش نیز در شبکه بلاک چین رایج است. برای مثال، طبق داده‌های سایت BitInfoCharts، میانگین کارمزد اتریوم در حال حاضر ۳۳/۴۳ دلار است.

همچنین، مانا فاقد کاربرد در دنیای واقعی است. زیرا طبق گفته سایت Cryptwerk، تنها ۲۰۵ کسب و کار در سراسر جهان آن را به  عنوان پرداخت می‌پذیرند. این کمبود پذیرش به عنوان پرداخت می‌تواند به عنوان یک مشکل برای هر رمزارزی عمل کند.

نظر کارشناسان در مورد دیسنترالند

اندی لیان، رئیس صرافی بیگ وان (BigONE) و مشاور ارشد دیجیتالی برنامه بهره‌وری ملی مغولستان، معتقد است که مفهوم دیسنترالند فرصت‌های نامحدودی را برای کاربران فراهم می‌کند.

لیان در مصاحبه با سایت Capital.com گفت: ” این پلتفرم به یک بستر مناسب برای پرورش مشاغل، هنرمندان، سازندگان محتوا و توسعه دهندگان اپلیکیشن تبدیل شده است.

وی افزود: ” به نظر من، دیسنترالند معایب  زیادی ندارد با این حال اگر می خواهید با آن کاملاً پیش بروید، پیشنهاد می‌کنم یک کارت گرافیک مناسب برای یک تجربه پیشرفته تهیه کنید.”

لیان در پایان گفت: “همچنین، گری اسکلیل (Grayscale) در فوریه سال جاری پروژه ‘Decentraland Trust’ خود را راه اندازی کرد که افزایش تقاضا برای محصولات مرتبط با متاورس را ثابت می‌کند. سرمایه‌گذارانی که به اقتصاد دنیای مجازی اعتقاد دارند، مطمئناً این را نشانه‌ای قوی از رشد بیشتر آینده متاورس می‌دانند”.

پرسش‌های متداول

آیا دیسنترالند یک سرمایه‌گذاری مناسب است؟

اینکه آیا مانا یک سرمایه گذاری خوب برای شما است یا خیر، کاملا به شرایط شخصی و ریسک پذیری شما بستگی دارد. ارزهای دیجیتال دارایی‌های پرریسک و دارای نوسانات بالایی هستند. شما باید تحقیقات خود را انجام دهید، سطح ریسکی را که آماده پذیرش آن هستید را قبل از سرمایه گذاری ارزیابی کنید. و هرگز پولی را که از دست دادن آن ضرری غیر قابل جبران است را سرمایه گذاری نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *