احساس گناه؛ چگونه با این حس در طول همه‌گیری ویروس کرونا مقابله کنیم؟

احساس گناه؛ چگونه با این حس در طول همه‌گیری ویروس کرونا مقابله کنیم؟

احساس گناه داشتن یکی از قوی‌ترین احساساتی است که ممکن است داشته باشید. هر چه شما بیشتر احساس گناه و یا عذاب وجدان داشته باشید، به همان نسبت ممکن است دچار مشکلات و اقدامات خاصی شوید.

اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که در طول همه‌گیری ویروس کرونا احساس گناه و عذاب وجدان می‌کنید اصلا تنها نیستید! این روزها در کل دنیا خیلی زیاد ممکن است با این احساس دست و پنجه نرم کنند.

در ادامه این مقاله از زردنیوز با ما همراه باشید تا در مورد احساس گناه یا عذاب وجدان در طول همه‌گیری ویروس کرونا برای شما بنویسیم.

احساس گناه در طول دوران کرونا

آیا شما هم احساس گناه می‌کنید که اگر همسرتان در این دوران سرکار می‌رود؟ یا اینکه آیا از اینکه فرزندان خود را به مهد کودک می‌فرستید و خودتان به کارهای خود می‎رسید احساس گناه دارید؟

اگر شما این احساسات را بشناسید و نحوه مقابله با این احساس را بدانید، شک نکنید که خیلی راحت می‌توانید این احساس را در خود از بین ببرید.

احساس گناه
احساس گناه

چه چیزهایی احساس گناه به ‌وجود می‌آورد؟

در طی همه گیری ویروس کرونا برخی از افراد ممکن است که احساس گناه کنند. ولی برخی دیگر شاید این روال هیچ فرقی به حالشان نداشته باشند. این دسته از افراد که این احساس را دارند ممکن است که خیلی بیشتر از آنچه که تصور کنید، خود را اذیت کنند!

در ادامه مواردی که ممکن است این احساس را در آنها تشدید کند را به شما خواهیم گفت!

زندگی بهتر و قرنطینه شدن

برای برخی از افراد قرنطینه شدن و شاید کار کردن در خانه خیلی بیشتر باعث افزایش کیفیت زندگی‌شان شده باشد. مثلا ممکن است که این احساسات را در خود داشته باشند:

 • من احساس گناه می‌کنم. چرا که زندگی من در طول قرنطینه بهتر است.
 • من احساس گناه می‌کنم. چرا که من می‌توانم از خانه کار کنم ولی کلی آدم دیگر شغل خود را از دست داده‌اند!
 • من احساس گناه می‌کنم. چرا که درآمد خیلی از قبل بیشتر شده است!
 • من احساس گناه می کنم. چرا که الان خیلی خوشحال‌تر از قبل هستم و بقیه در رنج و ناراحتی هستند!

تحت تاثیر قرار گرفتن فرزندان و خانواده شما

بسیاری از مردم ممکن است در این دوران شدیدا احساس تنهایی کنند. چرا که آنها مثل قبل قادر به ملاقات با دوستان و خانواده خود نیستند. کسانی که بچه کوچک دارند هم ممکن است که احساس گناه کنند. چرا که آنها متوجه شده‌اند که کودکانشان تحت تأثیر منفی قرار گرفته‌اند.

آنها ممکن است این احساسات را داشته باشند:

 • احساس بدی دارم. چرا که به بچه‌هایم اجازه می‌دهم مدت زمان زیادی را صرف تلویزیون دیدن کنند. خیلی بیرون نمی‌روند!
 • احساس گناه می‌کنم که در طول روز با بچه‌هایم بازی نمی‌کنم!
 • من احساس بدی دارم. چرا که والدین من در حال حاضر نمی‌توانند فرزندانم را ببینند.
 • من خیلی احساس گناه دارم. چرا که احساس می‌کنم فرزندانم را در خانه حبث کرده‌ام!
 • احساس بدی دارم که نمی‌توانم در خانه سالمندان به ملاقات خیلی از افراد بروم و یا به مهمانی بروم.

قادر به کمک به دیگران نیستید

به دلیل قوانین فاصله اجتماعی که گذاشته شده است، کمک به کسانی که در این مدت به کمک نیاز دارند بسیار دشوارتر شده است. ممکن است درآمد کمتری داشته باشید بنابراین نتوانید از کسانی که برایتان مهم است حمایت کنید. به همین دلیل ممکن است که این احساسات را در خود داشته باشید:

 • احساس خیلی بدی دارم که نمی توانم به انسان‌های نیازمند کمک کنم.
 • احساس گناه می‌کنم که درآمد من کم شده و خانواده‌ام فقیر شده‌اند.
 • احساس بدی دارم که دیگر نمی‌توانم از والدین سالخورده‌ام مراقبت کنم.

رعایت نکردن قوانین

ممکن است شما در ابتدای شیوع بیماری همه گیر کرونا از قوانین فاصله گذاری اجتماعی پیروی نکرده باشید. ممکن است همین امر به شما احساس گناه بدهد. شاید هم حتی احساس گناه کنید زیرا به همه قوانین پایبند بوده‌اید و با این حال باز هم احساس بدی داشته باشید.

مثلا ممکن است این احساس را داشته باشید:

 • احساس بدی دارم که در ابتدا در ملا عام ماسک نمی‌زدم.
 • احساس گناه می‌کنم که در فلان روز بیرون رفتم و یا مهمانی داشتم.
 • از اینکه در مراسم خاکسپاری شرکت نکردم احساس بدی دارم. زیرا می‌خواستم از نظر اجتماعی فاصله بگیرم.

مهم است که همیشه به یاد داشته باشید بسیاری از افراد در حال حاضر این افکار را در ذهن خود دارند. پس همیشه به خود یادآوری کنید که در این تجربه‌ها تنها نیستید.

چرا احساس گناه می‌کنید؟

این احساس گناه کردن ممکن است در شما ادامه دار باشد. برای بسیاری از افراد چیزهای زیادی است که ممکن است با آن احساس گناه کنند.

در اینجا چندین دلیل که ممکن است شما را دچار عذاب وجدان می‌کند را به شما خواهیم گفت:

احساس گناه
احساس گناه

مردم در رنج و عذاب هستند

وقتی که تلویزیون را روشن می‌کنید یا آخرین عناوین خبری را دنبال می‌کنید، ممکن است که ببینید که مردم همه گرفتار هستند و بیمارند و غرق در مشکلات بهداشت روانی و مشکلات اقتصادی هستند. ممکن است این که مردم انقدر راحت عزیزانشان را از دست می‌دهند احساس گناه و عذاب وجدان داشته باشید.

اگر به اندازه دیگران هم رنج نبرید، ممکن است احساس گناه کنید. شاید از اینکه می‌بینید که شما همه عزیزانتان را دارید و مردم عزیزانشان را انقدر راحت از دست می‌دهند احساس گناه کنید!

یا اینکه ممکن است که شما در این دوران وضعیت اقتصادی‌تان بهتر شده باشد. همین موضوع ممکن است که این احساس را در شما تشدید کند!

حرف مردم

برخی دیگر هم ممکن است که از حرف مردم احساس گناه کنند. مثلا اگر در استوری یا پست‌های خود هر خبر خوبی را به اشتراک می‌گذارید، مثل تولد، هدیه و … ممکن است احساس کنید که مردم پشت سر شما حرف‌هایی را می‌زنند و این شما را ناراحت می‌کند!

بسیاری از افراد هستند که دوست دارند نسبت به هر خبر مثبت یا منفی واکنش نشان دهند. شما اصلا نباید نگران این دسته از افراد را داشته باشید. باید کاری کنید که همیشه حال خودتان با آن خوب باشد و اصلا به هیچ چیزی دیگری فکر نکنید. واکنش این افراد فقط ممکن است حال شما را از اینی که هست بدتر یا خراب‌تر کنند.

نودن هیچ چیزی سر جای خودش

بسیاری از مواردی که قبل از شیوع این بیماری ممکن بود کارهایی بکنند که الان شاید خیلی نتوانند آن را انجام دهند. مثل ملاقات با خانواده و اقوام و دوستان!

ممکن است در این دوران دیگر این قرارهای ملاقات مثل قبل نباشد و دیگر گزینه‌ی اصلی شما نباشد. اگر شما هم از آن دسته افرادی بودید که تا همین چند وقت پیش دوست داشتید وقت زیادی را با این افراد بگذرانید، این تغییر شرایط ممکن است این روال را در شما تغییر داده باشد.

حتی ممکن است که این اصل را هم بدانید که عدم مراجعه و دیدن به آنها برایشان ایمن‌ترین و مهربانانه‌ترین کاری است که می‌توانید در حال حاضر انجام دهید، ولی باز هم ممکن است احساس بدی داشته باشید. ممکن است این عذاب وجدان که نمی‌توانید خانواده خود را مثل قبل ببینید شما را اذیت کند!

وقت گذارندن بچه‌ها

در این روزها چه بخواهید چه نخواهید، بچه ها ممکن است وقت زیادی از خود را صرف استفاده از شبکه‌های اجتماعی و بازی کردن با گوشی بکنند. همین امر هم یکی دیگر از مواردی است که ممکن است شما با آن احساس گناه بکنید و از خود ناراحت باشید.

ولی به جای اینکه خود از این موضوع ناراحت باشید و عذاب وجدان داشته باشید، باید به گونه‌ای دیگر با خود فکر کنید. مثلا می‌توانید این گونه فکر کنید که شاید این راه، تنها راهی است که بچه‌ها می‌توانند با دوستان خود وقت بگذارنند و اصلا نباید ناراحتش باشید.

این روزها تمامی کلاس‌های درس و مدرسه به صورت آنلاین برگزار می‌شود. ناخوداگاه احساس نیاز آنها به همین شبکه‌های اجتماعی و … ممکن است این نیاز را در آنها تشدید کرده باشد. پس اصلا جای نگرانی از این بابت نیست.

مغز شما ممکن است این واقعیت را قبول نکرده باشد. ولی چه بخواهید چه نخواهید، زندگی ما به همین شبکه‎های اجتماعی گره خورده است.

حرف آخر

حتی اگر اولویت ها و قوانین شما ممکن است در طی همه گیر شدن تغییر کند، در هر صورت شما نباید باورها و احساسات خود را درگیر این مورد کنید. شما باید به همان زندگی قبلی خود بگردید و اصلا نباید احساس بدی نسبت به خود داشته باشید.

شک نکنید که این دوران گذراست و خیلی زودتر از آنچه که تصور کنید، این روزهای سخت به پایان خواهد رسید.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *