چگونه با طرد شدن از سمت خانواده کنار بیاییم و قدرتمند باشیم؟

چگونه با طرد شدن از سمت خانواده کنار بیاییم و قدرتمند باشیم؟

طرد شدن از سمت خانواده ممکن است یکی از سخت‌ترین اتفاقاتی باشد که فرد در طول زندگی خود می‌تواند با آن روبرو شود. تجربه احساس آسیب و اندوه در چنین شرایطی کاملا قابل درک است. این‌ها احساساتی هستند که یک شبه از بین نمی‌روند. اگر با طرد شدن از سوی خانواده دست و پنجه نرم می‌کنید، بدانید که با جستجوی راهکار برای کنار آمدن با آن اولین قدم مهم برای بهبودی را برداشته‌اید! شما می‌توانید کارهای زیادی را برای بهبود احساسات خود انجام دهید. آن‌چه را که نمی‌توانید تغییر دهید بپذیرید و در نهایت قوی‌تر و انعطاف پذیرتر از قبل از این فرآیند بیرون بیایید.

این مقاله بر اساس مصاحبه‌ای با روانشناس بالینی، آسا دان براون منتشر شده است.

برای پردازش احساسات به خودتان زمان بدهید

احساسات خود را بپذیرید و از گریه کردن نترسید. برخورد صادقانه با احساسات غم انگیز کار سختیست، با این حال رو به رو نشدن با احساسات باعث از بین رفتن آن‌ها نمی‌شود. موسیقی غمگین گوش بدهید، گریه کنید و در مورد احساستان با خودتان صادق باشید. طرد شدن از سمت هر کسی که رخ بدهد صدمه در پی خواهد داشت؛ وقتی این اتفاق توسط یکی از اعضای خانواده برای شما رخ بدهد، تاثیر بزرگ‌تری خواهد داشت. اعتراف به این که غمگین هستید اشکالی ندارد؛ این کار ممکن است طی کردن مسیر به سمت شادی را برای شما بسیار ساده‌تر کند.

 • سعی کنید برای مدت طولانی در احساسات خود غرق نشوید. پس از گوش دادن به چند آهنگ غمگین، ضبط را خاموش کنید و به پیاده روی بروید! لازم نیست همه چیز را به یکباره احساس کنید تا بتوانید آن را پشت سر بگذارید.
 • هر چه قدر هم که سخت باشد لازم است به خود یادآوری کنید که نمی‌توانید رفتار خانواده خود را کنترل کنید. با این حال، می‌توانید نحوه واکنش خودتان به این رخداد را کنترل کنید. روی رشد عاطفی خود تمرکز کنید تا بتوانید از روند سوگواری خارج شده و با شرایط موجود سازگار شوید.
 • سعی کنید به یاد داشته باشید که طرد شدن از سمت خانواده چیزی از ارزش‌های شما کم نمی‌کند.

احساسات خود را یادداشت کنید

احساسات خود را یادداشت کنید
احساسات خود را یادداشت کنید

نوشتن احساساتتان می‌تواند وقایع را برای شما شفاف کند. ممکن است احساسات مختلفی از جمله غم، عصبانیت و شوک را پس از طرد شدن از سمت خانواده داشته باشید. یک دفترچه بخرید و از آن برای یادداشت کردن احساسات خود استفاده کنید. هر روز چند دقیقه را به پردازش آن‌ها اختصاص دهید. با نوشتن خواهید توانست احساسات خود را خیلی بهتر درک کنید.

 • پس از طرد شدن، از یادداشت‌هایتان برای بازسازی عزت نفس خود استفاده کنید. طرد شدن از سمت خانواده واقعاً آزار دهنده است. برای جلوگیری از تأثیر آن بر روی ارزش‌گذاری شخصی، نکات دوست داشتنی در مورد خودتان را یادداشت کنید. دفعه بعد که احساس ناراحتی کردید به لیست خود نگاه کنید.
 • یادداشت کردن همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا محرک‌های خاص را تشخیص دهید. نوشته‌های قدیمی خود را بخوانید. به روزهای به خصوصی که در آن غمگین بوده‌اید توجه کنید. وجه اشتراک همه آن‌ها را بررسی کنید. ببینید که با اعمال چه تغییراتی خواهید توانست از بروز این عوامل محرک جلوگیری کنید.

عبارات انگیزشی مثبت را تکرار کنید

زمانی که احساس ضعف کردید به خودتان یادآوری کنید که از این مرحله هم عبور خواهید کرد! عبارات انگیزشی می‌توانند به مثابه راهکاری آسان و معنادار برای بیرون کشیدن شما از شرایط سخت در زندگی رفتار کنند. از عباراتی مانند “من لایق عشق و احترام هستم”، “من فردی با استعداد و زیبا هستم” و “من قوی هستم و می‌توانم همه چیز را پشت سر بگذارم” استفاده کنید. حتی اگر در ابتدا برای باور کردن آن‌ها به تلاش زیادی نیاز دارید، این کار را ادامه بدهید. گفتن این عبارات در ذهن یا با صدای بلند می‌تواند شما را تشویق کند که خود و موقعیتتان را از دیدگاه مثبت نظاره کنید.

 • جملات تاکیدی مثبت دیگری که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید عبارتند از: “من قادر به انجام کارهای بزرگ هستم”، “من لایق این هستم که با من خوب رفتار شود” و “من خودم را دوست دارم”.

افکار منفی را محدود کنید

اجازه ندهید افکاری مانند “من یک فرد وحشتناک هستم” به ذهنتان خطور کنند. سرزنش نکردن خودتان به خاطر این نوع از طرد شدن کار سختی است، با این حال اجازه ندهید که این افکار ذهن شما را تسخیر کنند. هر زمان که متوجه شدید در حال تخریب خود هستید، افکار خود را با دیدگاهی مثبت‌تر اصلاح کنید. اگر به جمله‌ای مانند “من دیگر هرگز خوشحال نخواهم شد” فکر می‌کنید، آن را با فکری مثبت جایگزین کنید. برای مثال این جمله را مد نظر قرار دهید: ” با این که شرایط واقعا سخت است اما می‌دانم که در آینده دوباره شاد خواهم بود.”

 • منفی نگری می‌تواند شما را از حرکت در مسیر خوشبختی باز دارد؛ دلیل این امر این است که دیگر متوجه چیزهای خوب در زندگی نخواهید شد.

طرد شدن را اتفاقی مثبت قلمداد کنید

غمگین - افسرده
غمگین – افسرده

شاید در حال حاضر برایی شما بهتر باشد که با خانواده خود در ارتباط نباشید. این امر به خصوص در زمانی صادق است که شما آزار عاطفی یا فیزیکی را تجربه کرده باشید. این رفتارها می‌توانند اثرات ماندگاری بر جای گذاشته و بخشش یا ارتباط مجدد را به امری غیر ایمن تبدیل کنند. اگر در دوران رشد با آزار از سمت خانواده رو به رو بوده‌اید، به خود یادآوری کنید که بدون آن‌ها در زندگی امنیت بیشتری خواهید داشت. به طرد شدن از سمت آن‌ها به عنوان فرصتی برای احاطه کردن خود با افرادی نگاه کنید که به شما احساس امنیت، احترام و عشق می‌ورزند.

 • اگر هر نوع سوء استفاده‌ای را تجربه کرده‌اید، به وبسایت‌هایی مانند www.thehotline.org و  www.rainn.org مراجعه کنید. این گزینه‌ها می‌توانند منابع بیشتری را برای کمک و حمایت از شما ارائه دهند.

بر روی خودمراقبتی تمرکز کنید

پس از طرد شدن از خود مراقبت کنید تا بهبود پیدا کنید. غذاهای سالم و سرشار از مواد مغذی بخورید. به اندازه کافی بخوابید (7-10 ساعت در شبانه روز). به اندازه‌ای استراحت کنید که برای انجام کارهای روزانه خود احساس آمادگی کنید. برای کاهش استرس و تناسب اندام خود ورزش کنید. سرگرمی‌های جدیدی مانند نواختن ساز یا پیوستن به یک باشگاه کتابخوانی را انتخاب کنید که زندگی شما را غنی‌تر می‌کنند. همه این تمرین‌ها باعث می‌شوند تا زندگی شما در مسیری مثبت جریان پیدا کند؛ حتی اگر با درد دوری از خانواده خود دست و پنجه نرم می‌کنید.

 • برای داشتن احساس بهتر از مصرف مواد مخدر یا الکل خودداری کنید. آن‌ها در دراز مدت به شما کمکی نخواهند کرد. علاوه بر این می‌توانند احساس بدتری را نسبت به قبل در شما ایجاد کنند.

در فضای جدید به دنبال روابط نزدیک باشید

لزومی نیست که اعضای خانواده حتما از گوشت و خون شما باشند. دوستی‌های نزدیک برقرار کنید. به دنبال روابط سالم و دلسوزانه با شریک عشقی خود باشید. دوستان و همراهانی را انتخاب کنید که به شما احساس امنیت و دوست داشته شدن می‌دهند. اطراف خود را با افرادی احاطه کنید که به شما احساس خوبی نسبت به خودتان می‌دهند.

 • اگر تا پیش از این از گذران شب با خانواده خود در حین تماشای فیلم لذت می‌بردید، این کار را با دوستان خود انجام دهید. دوستان خود را به صرف یک شام خانوادگی دعوت کنید. حتی می‌توانید تعطیلات را با گروهی از دوستان نزدیک خود بگذرانید!
 • برای پیدا کردن دوستان جدید سعی کنید در جامعه اطراف خود فردی فعال باشید. به یک باشگاه کتابخوانی محلی بپیوندید و یا به صورت آنلاین با دیگران ارتباط برقرار کنید.

در مورد احساسات خود صحبت کنید

صحبت در مورد احساسات
صحبت در مورد احساسات

برای صحبت  در مورد احساساتتان با یک دوست یا فردی که به وی اعتماد دارید تماس بگیرید یا به منزلش بروید. به آن‌ها اجازه دهید از آن‌چه تجربه می‌کنید مطلع شوند. از آن‌ها راهنمایی بگیرید یا به کمکشان آنچه را که احساس می‌کنید پردازش کنید. یک دوست خوب می‌تواند از شما حمایت کند. چنین فردی می‌تواند به شما یادآوری کند که هنوز افرادی وجود دارند که شما را دوست داشته و به شما اهمیت می‌‌دهند.

 • اگر پس از صحبت با دوستان خود هنوز هم برای پردازش احساستان به کمک نیاز دارید یا فرد خوبی را برای صحبت نمی‌شناسید، با یک متخصص ارتباط برقرار کنید. یک درمانگر یا مشاور می‌تواند راهبردهایی را برای مقابله به شما ارائه دهد.

حد و مرز تعیین کنید

اگر خانواده‌تان همچنان با شما بد رفتار می‌کنند، برایشان حد و مرز تعیین کنید. این امکان وجود دارد که خانواده شما هنوز هم گاهی اوقات با شما ارتباط برقرار کنند. اگر با شما بد رفتاری کردند، به آن‌ها بگویید که رفتارشان غیرقابل قبول است. دفعه بعد که شما را تحقیر کردند به آن‌ها بگویید چه احساسی دارید. می‌توانید از جملاتی مثل “وقتی با من اینطور صحبت می‌کنی اذیت می‌شوم” یا “اگر می‌خواهی با من اینطور رفتار کنی نمی‌توانم به این گفتگو ادامه دهم” استفاده کنید. اگر رفتارشان تغییر نکرد شاید زمان آن رسیده باشد که به خاطر رفاه عاطفی خود، ارتباطتان را با آن‌ها محدود کنید.

 • اگر افراد خانواده باعث می‌شوند احساس ناامنی کنید یا به مرزهایتان احترام نمی‌گذارند، حذفشان کنید. هر چقدر هم که این کار دردناک باشد اما عدم تماس ممکن است بهترین تصمیم برای ایمنی و سلامت روان شما باشد.
 • لازم نیست با عجله تصمیم را بگیرید. اگر مطمئن نیستید که چه احساسی دارید، کمی وقت بگذارید تا مرزهایتان را مشخص کنید؛ مرزهایی که زندگی شما را ایمن‌تر و شادتر می‌کنند.

با یک مشاور یا درمانگر صحبت کنید

صحبت با مشاور
صحبت با مشاور

یک متخصص می‌تواند استراتژی های خاصی را برای بهبود به شما ارائه دهد. آن‌ها همچنین می‌توانند دیدگاهی بیرونی برای شما محسوب شوند؛ چیزی که شاید یک دوست خانوادگی قابل اعتماد نتواند به شما ارائه دهد. با استفاده از وبسایت‌هایی همچون psychologytoday.com، یک درمانگر یا مشاور را در منطقه خود جستجو کنید. به دنبال یک متخصص در زمینه طرد شدن از سمت خانواده باشید. کسی را بیابید که بتواند ابزارهایی برای پردازش احساسات شما فراهم کند.

گاهی اوقات یافتن درمانگر یا مشاور مناسب کمی زمان می‌برد. اگر اولین موردی که پیدا کردید مناسب نبود، ناامید نشوید. سعی کنید متخصص دیگری را در منطقه خود پیدا کنید که بتواند به شما کمک بهتری ارائه دهد.

مطالب مرتبط: چرا طرد شدن خیلی درد دارد و چگونه درد را التیام دهیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *