توکن کریپتو (Crypto Token) چیست؟

 مقدمه

اصطلاح توکن کریپتو به یک رمز ارز مجازی خاص یا نحوه نامگذاری ارزهای دیجیتال اشاره دارد. این توکن‌ها نشانگر دارایی‌ها یا ابزارهای قابل معاوضه و قابل مبادله هستند که در بلاک چین‌های خودشان قرار دارند. توکن‌های کریپتو اغلب برای جمع‌آوری سرمایه برای فروش کلی استفاده می‌شوند، اما می‌توانند جایگزینی برای چیزهای دیگر نیز باشند. این توکن‌ها معمولاً از طریق فرآیند استاندارد عرضه اولیه سکه (ICO) ایجاد، توزیع و فروخته می‌شوند و به گردش  در می‌آیند که شامل یک  فاز آزمایشی برای سرمایه‌گذاری جمعی برای تأمین مالی و توسعه یک پروژه می‌شود. با ادامه این مطلب از زرد نیوز همراه باشید تا بیشتر با مفهوم توکن کریپتو آشنا شوید.

نکات مهم

  • توکنِ کریپتو نوعی از ارزهای دیجیتال است که نشانگر یک دارایی یا ابزار خاص است و در بلاک چین خود قرار دارد.
  • توکن کریپتو را می‌توان برای اهداف سرمایه گذاری، ذخیره ارزش (store value) یا خرید استفاده کرد.
  • توکن‌های کریپتو ارزهای دیجیتالی هستند که برای تسهیل تراکنش‌ها (انجام و دریافت پرداخت) داخل یک بلاک چین استفاده می‌شوند.
  • آلت کوین‌ها و توکن‌های کریپتو از انواع ارزهای دیجیتال با عملکردهای متفاوت هستند.
  • توکن‌های کریپتو که از طریق یک عرضه اولیه سکه ایجاد می‌شوند، اغلب برای جمع‌آوری سرمایه برای فروش کلی استفاده می‌شوند.

توکن کریپتو چگونه کار می‌کند

همانطور که در بالا اشاره کردیم، توکن‌های کریپتو، توکن‌های ارز دیجیتال هستند. ارزهای دیجیتال یا ارزهای مجازی به این توکن‌ها تقسیم می‌شوند که روی بلاک چین‌های خودشان قرار دارند. بلاک چین ها پایگاه پ‌های اطلاعاتی خاصی هستند که اطلاعات را در بلاک‌هایی ذخیره می‌کنند که سپس به هم متصل می‌شوند. این به این معنی است که توکن‌های کریپتو که دارایی‌ها کریپتو نیز نامیده می‌شوند، یک واحد ارزش مشخص را نشان می‌دهند.

در اینجا خواهیم دید که این فرآیند چگونه کار می‌کند. کریپتو به الگوریتم‌های رمزگذاری و تکنیک‌های رمزنگاری مختلف اشاره دارد که از این ورودی‌ها ( مانند دارایی‌های روی یک بلاک چین) محافظت می‌کنند، مانند رمزگذاری منحنی بیضوی (elliptical curve encryption)، جفت‌های کلید عمومی – خصوصی، و توابع هش. از سوی دیگر، ارزهای دیجیتال، سیستم‌هایی هستند که امکان پرداخت‌های امن آنلاین را فراهم می‌کنند که به صورت توکن‌های مجازی تعریف می‌شوند. این توکن‌ها با ورودی‌های دفتر داخلی سیستم نشان داده می‌شوند.

این دارایی‌های کریپتو اغلب به عنوان واحدهای تراکنش در بلاک‌چین‌ها عمل می‌کنند که با استفاده از قالب‌های استاندارد مانند شبکه اتریوم ایجاد می‌شوند. سپس این قالب‌ها به کاربر اجازه می‌دهد توکن ایجاد کند. چنین بلاک چین‌هایی بر روی مفهوم قراردادهای هوشمند یا برنامه‌های غیرمتمرکز کار می‌کنند، که در آن یک کد قابل برنامه‌ریزی و خوداجر برای پردازش و مدیریت تراکنش‌های مختلفی که روی بلاک‌چین اتفاق می‌افتد به کار می‌رود.

به عنوان مثال، شما می‌توانید یک  توکن کریپتو داشته باشید که نشان دهنده تعداد معینی از امتیازات وفاداری مشتری (customer loyalty points) در یک بلاک چین است. توکن کریپتو می‌تواند برای مدیریت چنین جزئیاتی در مثلا یک فروشگاه زنجیره‌ای به کار رود. ممکن است توکن کریپتو دیگری وجود داشته باشد که به دارنده توکن این اجازه را بدهد که ۱۰ ساعت محتوا در یک پلتفرم استریمینگ مانند یوتوب را در یک بلاک چین به اشتراک گذاری ویدیو مشاهده کند. توکن کریپتو دیگری حتی ممکن است نشان دهنده ارزش سایر ارزهای دیجیتال باشد، مانند یک توکن کریپتو که برابر با ۱۵ بیت کوین در یک بلاک چین خاص است. چنین توکن‌های کریپتو قابل مبادله و انتقال در میان اعضای مختلف یک بلاک چین هستند.

نکته

قرارداد هوشمند یک قرارداد است که شرایط توافقات بین خریدار و فروشنده را که مستقیماً به صورت کد نوشته می‌شود را خودکار اجرا می‌کند. آن کد‌ها و توافقات موجود در قرارداد، در سراسر یک شبکه توزیع‌شده و غیرمتمرکز به نام بلاک چین، ثبت می‌شود. این کد اجرای قرارداد را کنترل می‌کند. تراکنش‌ها یک قرارداد هوشمند قابل ردیابی و برگشت ناپذیر هستند.

مهم

سکه‌های کریپتو شکلی از ارز هستند که می‌توان از آن‌ها برای خرید استفاده کرد، اما شما می‌توانید از توکن کریپتو برای اهداف دیگر نیز از جمله به عنوان سرمایه‌گذاری و ذخیره ارزش استفاده کنید.

ملاحظات ویژه

توکن‌ها از طریق یک عرضه اولیه سکه ایجاد می‌شوند که نشانگر نسخه ارز دیجیتالی است که در یک عرضه عمومی اولیه (IPO) بعدا منتشر خواهد شد. توکن‌ها را شرکت‌های ارز دیجیتالی ایجاد می‌کنند که می‌خواهند سرمایه جمع کنند. سرمایه گذارانی که علاقه مند به اهداف این شرکت هستند نیز می‌توانند این توکن‌ها را خریداری کنند.

سرمایه گذاران به هر هدفی می‌توانند از توکن های کریپتو استفاده کنند. آن‌ها می‌توانند این توکن ها را که نشانگر سهامشان در شرکت ارزهای دیجیتال است یا به دلایل اقتصادی (برای تجارت یا خرید کالاها و خدمات)، نگه دارند. بیائید یک مثال واقعی را بررسی کنیم، شرکت ارائه‌دهنده فظای ذخیره‌سازی غیرمتمرکز، بلوزل (Bluzelle) به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا توکن‌های بومی خود را به اشتراک بگذارند که به امنیت شبکه آن کمک می‌کند و در عوض کارمزد تراکنش‌ها سرمایه‌گذاران کاهش می‌یابد و پاداش‌هایی به دست می‌آورند.

توکن‌های کرپیتو در مقابل ارزهای دیجیتال در مقابل آلت کوین‌ها

آلت‌کوین‌

اصطلاح توکن کریپتو اغلب به اشتباه به جای دو کلمه ارزهای دیجیتال و آلت کوین در دنیای ارزهای مجازی استفاده می‌شود. اما این اصطلاحات از یکدیگر متمایز هستند.

ارز دیجیتال یک ارز استاندارد است که برای انجام یا دریافت پرداخت‌ها بر روی بلاک چین استفاده می‌شود و محبوب‌ترین ارز دیجیتال بیت کوین (BTCUSD) است. ارز دیجیتال پایه اصلی بلاک چین است، در حالی که آلتکوین‌ها (و توکن‌های کریپتو) پایه‌های زیر مجموعه بلاک چین هستند.

آلت کوین‌ها ارزهای دیجیتال جایگزینی هستند که پس از موفقیت بزرگی که بیت کوین به دست آورد، راه اندازی شدند. این اصطلاح (آلت کوین) به معنای سکه‌های جایگزین (به غیر از بیت کوین) است. آنها به عنوان جایگزین‌های پیشرفته بیت کوین راه اندازی شدند و ادعا می‌شود که برخی نقاط ضعف بیت کوین را بهبود می‌دهند. لایت کوین (LTCUSD)، بیت کوین کش (BCHUSD)، نِیم کوین (Namecoin) و دوج کوین (DOGEUSD) نمونه‌های رایج آلت کوین‌ها هستند. اگرچه هرکدام سطوح مختلفی از موفقیت را تجربه کرده‌اند، اما هیچ کدام نتوانسته‌اند محبوبیتی مشابه بیت کوین کسب کنند.

ارزهای دیجیتال و آلت کوین‌ها اساساً ارزهای مجازی خاصی هستند که دارای بلاک چین اختصاصی خود هستند و در درجه اول به عنوان روشی برای پرداخت‌های دیجیتال استفاده به کار می‌روند. از سوی دیگر، توکن‌های کریپتو بر روی یک بلاک چین عمل می‌کنند که به عنوان واسطه‌ای برای ایجاد و اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند عمل می‌کند و توکن‌ها برای تسهیل تراکنش‌ها استفاده می‌شوند.

نکته

با توجه به سازمان تنظیم مقررات صنعت مالی (FINRA)، قانونگذاران این حوزه به مقابله با کلاهبرداری در عرضه اولیه سکه ادامه می‌دهند. بنابراین مطمئن شوید که قبل از سرمایه‌گذاری در هر ارز دیجیتال، تحقیقات خود را انجام می‌دهید (به همان روشی که برای سرمایه گذاری در هر سهامی انجام می‌دهید).

سوالات متداول در مورد توکن کریپتو

یک توکن کریپتو چیست؟

توکن کریپتو، یک توکن ارز مجازی یا نامی از یک ارز دیجیتال است. این یک دارایی یا ابزار قابل معامله است که در بلاک چین خود قرار دارد و به دارنده آن اجازه می‌دهد تا از آن برای سرمایه گذاری یا مقاصد اقتصادی استفاده کند .

مورد استفاده‌ توکن‌ها چیست؟

توکن‌های کریپتو می‌توانند نشانگر سهم سرمایه‌گذار در یک شرکت باشند یا می‌توانند برای یک هدف اقتصادی دیگر مانند مناقصه، عرضه اولیه و غیره به کار روند. این بدان معناست که دارندگان توکن می‌توانند از آن‌ها برای خرید استفاده کنند یا می‌توانند مانند سایر اوراق بهادار برای کسب سود، توکن‌ها را معامله کنند.

آیا بیت کوین توکن است یا یک سکه؟

بیت‌کوین یک ارز دیجیتال است که دارای توکن‌ها یا سکه‌های مجازی است که می‌توان از آنها برای تجارت یا خرید استفاده کرد.

تفاوت بین یک کریپتو کوین و یک رمز ارز چیست؟

سکه‌های کریپتو به افراد امکان می‌دهد با استفاده از ارز دیجیتال خود خرید کنند. با این حال، افراد می‌توانند از توکن‌ها برای اهداف متفاوت استفاده کنند. آنها می‌توانند از آن‌ها برای تجارت، نگهداری به عنوان ذخیره ارزش و البته به عنوان نوعی ارز استفاده کنند.

مهم

ذخیره ارزشِ (store of value) دارایی، کالا یا ارزی است که ارزش خود را بدون کاهش ارزش حفظ می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *