16 حقیقت شگفت انگیز و باورنکردنی در خصوص ارزهای دیجیتال

16 حقیقت شگفت انگیز و باورنکردنی در خصوص ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال در سال 2021 در سرفصل اخبار قرار داشتند. این روند منجر به افزایش میزان علاقه‌مندی به یادگیری نحوه خرید ارزهای دیجیتال و یافتن راهکارهای آسان برای خرید بیت کوین شده است. جای تعجب نیست که برخی از سرمایه گذاران درتلاشند تا درباره نحوه عملکرد سرمایه‌های دیجیتال اطلاعات بیشتری کسب کنند. با این حال، حقایق موجود در رابطه با رمزارزها گاهی مواقع از داستان‌های تخیلی نیز عجیب‌تر هستند.

روند طی شده توسط ارزهای دیجیتال دیوانه‌وار بوده است؛ در عین حال هنوز هم نمی‌دانیم که این ارزها در آینده چه سرنوشتی پیدا خواهند کرد. در این مقاله از زردنیوز حقایقی به همان اندازه اعجاب‌آور در مورد ارزهای دیجیتال و سایر دارایی‌های مجازی برای شما گردآوری شده است.

اولین معامله تجاری توسط بیت کوین برای پیتزا

در 22 می 2010، فردی در فلوریدا 10000 بیت کوین (BTC) برای خرید دو پیتزا پرداخت کرد. پرداختی که به عنوان اولین تراکنش بیت کوین برای اهداف تجاری شناخته می‌شود.

در آن زمان 10000 بیت کوین چیزی در حدود 40 دلار ارزش داشت. در واقع ارزش یک بیت کوین کمی کمتر از نیم سنت بود. اگر این تعداد بیت کوین را در سپتامبر 2022 در اختیار داشته باشید، یک میلیونر به حساب می‌آیید. ارزش 10000 بیت کوین در بازار امروز چیزی بیش از 190 میلیون دلار است.

وجود بیش از 12000 ارز رمزنگاری شده

تا سپتامبر 2022، بیش از 12000 ارز دیجیتال وارد بازار شده است. با این که نمی‌توانید تمامی آن‌ها را از صرافی‌ها خریداری کنید. اما در بازر موجود هستند. برخی از آن‌ها به کیف پول مخصوص به خود نیاز دارند. این شامل بسیاری از آلتکوین‌ها مانند کوین USD (USDC)، XRP (XRP)، Solana (SOL)، Binance USD (BUSD) و دیگر گزینه‌های موجود می‌شود.

کوین‌ها و توکن‌های بسیاری در دسترس افراد هستند. دلیل این امر این است که ایجاد یک ارز دیجیتال جدید و عرضه آن امری نسبتاً آسان است. این در حالیست که تا سپتامبر 2022، 20 ارز مجازی برتر حدود 87 درصد از ارزش بازار ارزهای دیجیتال را تشکیل می‌دادند.

محدودیت مقدار کل بیت کوین

۲۱ میلیون سکه بیت کوین
۲۱ میلیون سکه بیت کوین

یک واقعیت جالب درباره بیت کوین این است که زمانی که پروتکل شبکه بیت کوین راه اندازی شد، حد مجاز 21 میلیون کوین برای این ارز تعیین شد. در نتیجه، دیگر نمی‌توان بیت کوین جدیدی توسط ماینرهای ارز دیجیتال تولید کرد.

وقتی به تکمیل تراکنش‌ها در بلاک چین بیت‌کوین کمک می‌کنید، در واقع با استفاده از قدرت محاسبات از طریق فرآیندی که با عنوان اثبات کار (Proof of work) شناخته می‌شود، بیت‌کوین استخراج می‌کنید. شما می‌توانید برای استخراج بیت کوین پاداشی در قالب خود ارز دیجیتال دریافت کنید.

پاداش بلاک استخراج کنندگان تقریباً هر چهار سال یکبار و بسته به زمانی که در مجموع 210000 بلوک از تاریخ نیمه‌سازی قبلی استخراج شده باشد، به نصف کاهش می‌یابد. تا سپتامبر 2022، تعداد کل بیت کوین در گردش 19.15 میلیون بوده است. هنوز چند میلیون بیت کوین استخراج نشده باقی مانده است؛ به همین دلیل است که استخراج این ارز همچنان یک فعالیت محبوب در بین افراد به حساب می‌آید.

تلاش برای حفاری محل دفن زباله برای یافتن کیف پول دیجیتال

در سال 2013، جیمز هاولز ساکن ولز بریتانیا، یک هارد دیسک حاوی 7500 بیت کوین را دور انداخت. هاولز وقتی متوجه شد که ارزش بیت کوین در سال‌های اخیر تا چه میزان افزایش یافته است، در صدد پیدا کردن این هارد برآمد. در حال حاضر او در تلاش است تا از شورای شهر محله خود بخواهد که به وی اجازه حفاری محل دفن زباله را بدهند. او مدعی است که اگر شهرداری به وی اجازه انجام این کار را بدهد، بخشی از درآمد خود را به آن‌ها ارائه خواهد کرد.

دیگر کاربری برخی از رمزارزها

برخی از ارزهای دیجیتال کاربردهایی فراتر از یک کوین ساده را دارند. تکنولوژی بلاک چین اتریوم را می‌توان در راستای موارد دیگری جدا از پردازش پرداخت‌ها و ارسال ارز استفاده کرد.

با این که می‌توانید از اتر، کوین رایج اتریوم، برای تراکنش‌های خود استفاده کنید، این تکنولوژی صرفا وسیله‌ای برای مبادله به حساب نمی‌آید. از اتریوم می‌توان برای پیشبرد قراردادهای هوشمند و مدیریت زنجیره تامین استفاده کرد. سایر ارزهای دیجیتال کوین‌های خود را در شبکه اتریوم ایجاد می‌کنند.

هزینه اتریوم گس نامیده‌ می‌شود (Gas fee)

اتریوم
اتریوم

هنگامی که از بلاک چین اتریوم برای تکمیل تراکنش‌های خود استفاده می‌کنید، باید گس فی بپردازید. در شبکه اتریوم، گس نشان دهنده تلاش محاسباتی مورد نیاز برای تکمیل تراکنش است.

استفاده از شبکه برای برنامه‌ها و تراکنش‌ها، حتی اگر در حال تبدیل یک کوین دیگر به اتر باشد، ملزم به پرداخت هزینه گس است. بسته به تراکنش و ترافیک بلاک چین، گس فی در برخی موارد بسیار زیاد خواهد بود.

کریپتوکیتیز یکی از اولین بازی‌های بلاک چین

کریپتوکیتیز (CryptoKitties)، یکی از اولین بازی‌های بلاک چین است. این بازی راهکارهایی برای پرورش گربه‌های دیجیتالی بی‌نظیر ارائه می‌دهد. کریپتوکیتیز یک ارز دیجیتال محسوب نمی‌شود، بلکه بخشی از جهان توکن‌های غیرقابل معاوضه (NFT) است.

هر بچه گربه منحصر به فرد است و نسخه تکراری از آن وجود ندارد. در واقع، هر گربه ارزش منحصر به فرد خود را دارد، شبیه به آثار هنری. کریپتوکیتیز نمونه‌ای از پروژه‌هاییست که بر روی بلاک چین اتریوم بنا شده‌اند.

فروش گران‌ترین کریپتوکیتی به ارزش 600 اتر

در سال 2018، شخصی 600 اتر (ETH) برای یک اژدهای کریپتوکیتی پرداخت کرد. در زمان فروش 600 اتر حدود 170000 دلار ارزش داشت. قیمت یک اتر در 22 سپتامبر 2022 برابر با 1290 دلار است؛ بدین معنی که 600 اتر چیزی معادل بیش از 770000 دلار خواهد بود. این گربه دیجیتال بسیار گران قیمت است!

NFT ارز نیست

سرمایه‌گذاری در توکن‌های غیر قابل تعویض
سرمایه‌گذاری در توکن‌های غیر قابل تعویض

اگرچه از سال 2021 محبوبیت NFTها افزایش یافته‌ و سرمایه دیجیتال محسوب می‌شوند، اما این گزینه‌ها ارزهای دیجیتال نیستند. این توکن‌ها به به عنوان وسیله‌ای برای مبادله استفاده نمی‌شوند. NFTها را نمی‌توان تقسیم یا تکرار کرد.

NFT‌ها در واقع می‌توانند به عنوان سرمایه‌هایی مشابه با آثار هنری یا کلکسیونی محسوب شوند. این همان دیدگاهیست که برخی از افراد نسبت به آن‌ها دارند؛ مجموعه‌های دیجیتال و آثار هنری که به طور بالقوه ممکن است ارزششان افزایش یابد. در بازار، NFTهایی مانند آنچه توسط NBA TopShot ارائه می‌شود وجود دارند که مشابه با کارت‌های تجارت ورزش دیجیتال عمل می‌کنند.

دوج کوین در ابتدا یک شوخی بود

یکی از پر حاشیه‌ترین ارزهای دیجیتال سال 2021، دوج کوین (DOGE) بوده است. دلیل این امر افزایش ارزش آن در بازار به دلیل حمایت ایلان ماسک است. با این حال، این ارز دیجیتال در ابتدا به عنوان یک شوخی آغاز به کار کرد.

ایده اولیه بر اساس تولید کوین‌های زیاد و تازه‌ای بود که به بازار رمزارز معرفی شده‌ بودند. به این ترتیب، سازندگان دوج، ارز دیجیتالی مزین به تصویر یک سگ نژاد شیبا با ظاهری متعجب را اختراع کردند. این تصویر یک میم مطرح و محبوب در سال 2013، در زمانی که دوج کوین به بازار معرفی شده‌ بود، به حساب می‌آمد.

خالقان (سازندگان) بیت کوین ناشناس هستند

بیت کوین به طور گسترده تحت عنوان فردی به نام ساتوشی ناکاموتو ایجاد شده‌ است. این نام مستعار در واقعیت به هیچ شخصیت حقیقی مرتبط نیست. با این حال، مقاله‌ای در مورد پروتکل‌های مربوط به بیت کوین از طریق یک لیست پستی رمزنگاری منتشر شده است و نویسنده واقعی آن ناشناس باقی مانده‌ است.

گمانه زنی‌های بسیاری در مورد هویت ساتوشی ناکاموتو وجود دارد؛ با این حال هیچ کس واقعا نمی‌داند او کیست. در واقع حتی مشخص نیست که او یک فرد است یا گروهی متشکل از چند نفر!

تاثیر زیاد ایلان ماسک بر بازار رمزارز

ایلان ماسک
ایلان ماسک

یکی از افرادی که در نوسانات بزرگ قیمت ارزهای دیجیتال در سال 2021 نقش داشته است، ایلان ماسک است. زمانی که او در حساب توییتری خود در مورد ارزهای دیجیتال صحبت می‌کند، بازار به آن گوش می‌دهد؛ یا دست کم پیروان وفادار او این کار را می‌کنند.

ماسک تنها با اظهار نظر خود در برنامه زنده شنبه شب در مورد اینکه تسلا چه سکه‌هایی را برای خرید خودرو می‌پذیرد بر قیمت بیت کوین، دوج کوین و کل بازار ارزهای دیجیتال تاثیر گذاشته است.

علیرغم تمامی مسخره‌بازی‌های ماسک، بسیاری از سرمایه گذاران هنوز هم در حال تحقیق در مورد چگونگی سرمایه گذاری بر روی تسلا هستند.

ممنوعیت ارزهای دیجیتال در برخی کشورها

همه کشورها اجازه استفاده از ارزهای دیجیتال را به شهروندان خود نمی‌دهند. برخی از کشورها مانند ترکیه، پرداخت با ارزهای دیجیتال را مجاز نمی‌دانند. این در حالیست که برخی دیگر مانند نیجریه، مبادلات ارزهای دیجیتال را به طور کلی ممنوع کرده‌اند. با این حال، یکی از مهم‌ترین ممنوعیت‌ها، ممنوعیت موسسات مالی چین از ارائه خدمات مربوط به تراکنش‌های ارزهای دیجیتال در سال 2021 بوده است.

ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال عملاً غیرممکن است. حتی اگر کشورها بتوانند دسترسی به ارائه دهندگان خدمات را بر اساس قوانین خود تنظیم کرده و صرافی‌ها را تعطیل کنند باز هم این کار غیرممکن است. با توجه به اینکه یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان در جبهه مخالف ارزهای دیجیتال قرار گرفته است، نمی‌توان پیش بینی کرد که اوضاع در آینده از چه قرار خواهد بود.

اختصاص حدود 65 درصد از استخراج به چین در گذشته

در ماه مه 2021، دولت چین پیامدهایی را برای شرکت‌های مخابراتی و سایر افرادی که از تجهیزات برای استخراج استفاده می‌کنند، صادر کرد. تا تاریخ آگوست 2021، چین در سرکوب استخراج به قدری مؤثر بوده است که سهم این کشور از نرخ استخراج جهانی به صفر رسید.

محققان بر این باورند که برخی از ماینینگ‌های مخفی هنوز هم در حال انجام کار هستند؛ ماینرهایی که با استفاده از شبکه‌های خصوصی مجازی (VPN) خود را پنهان کرده‌اند. با این حال، اقدام سریع چین و توقف سریع عملیات استخراج ارزهای دیجیتال در این کشور بر آسیب‌پذیری بازار ارزهای دیجیتال بر اساس تصمیم‌های سیاسی کشورهای بزرگ تأکید دارد.

نوسان زیاد در قیمت ارزهای دیجیتال

نوسان بیت کوین
نوسان بیت کوین

قیمت ارزهای دیجیتال با نوسانات گسترده همراه است. اینکه یک کوین یک شبه 30 تا 50 درصد ارزش خود را از دست بدهد و چند روز بعد سودآوری زیاده داشته باشد امری غیرمعمول نیست. ارز دیجیتال یک سرمایه جدید در بازار است و افراد هنوز در تلاشند تا با نحوه ارزش گذاری بر روی کوین‌های مختلف آشنا شوند.

علاوه بر این، پوشش خبری پیرامون رمزارزها بدین معنیست که از محبوبیت زیادی برخوردارند. در نتیجه، اگر ارزی محبوبیت بسیاری پیدا کند، ممکن است به سرعت ارزش خود را از دست بدهد؛ به همین دلیل ممکن است با ضررهای غیرقابل جبرانی روبه‌رو شوید.

مالیات بر روی سود حاصل از ارز دیجیتال

اگر بر روی رمزارزها سرمایه‌گذاری کرده‌اید و برایتان سوددهی داشته‌اند، باید مالیات بر سود سرمایه را بپردازید. بسته به نحوه مدیریت ارزهای رمزنگاری شده و شیوه به دست آوردن‌ آن‌ها، ممکن است ملزم به پرداخت مالیات شوید؛ این وضعیت به درآمد، یا سرمایه گذاری بلند مدت یا کوتاه مدت بودن ارز دیجیتال بستگی دارد.

به عنوان مثال، زمانی که در سال 2011 برای نوشتن مقاله یک بیت کوین دریافت می‌کردم، به عنوان درآمد در نظر گرفته‌ ‌شد. با این حال امروزه، اگر اتریومی را که در سال‌های 2016-2017 خریداری کرده‌ام بفروشم، سرمایه‌گذاری بلندمدت محسوب خواهد شد. در ماه آوریل این موضوع را با دوج کوین بررسی کردم؛ در این بررسی سرمایه من کوتاه مدت در نظر گرفته‌ شده‌ بود. تمامی این‌ها مشمول مالیات شدند.

شروع به سرمایه گذاری در رمزارز

آگاهی از اهداف و علایق پورتفولیو (سبد سرمایه) در آغاز سرمایه‌گذاری بر روی ارزهای دیجیتال بسیار حائر اهمیت است. در عین حال باید بدانید که کدام کوین‌ها به احتمال زیاد از قدرت و ماندگاری بالاتری برخوردارند.

یادگیری نحوه سرمایه گذاری چیزی فراتر از همرنگ جماعت شدن است. اگر به این کار علاقه دارید، راهنمای ارز دیجیتال ما برای مبتدیان می‌تواند به شما در برداشتن گام‌هایی رو به جلو یاری برساند.

برای شروع به سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال، به یک حساب کاربری نیاز دارید:

  • در یک صرافی ارز دیجیتال حساب باز کنید: صرافی‌ها به شما امکان می‌دهند با استفاده از ارز محلی یا دلار آمریکا، و با اتصال یک حساب بانکی یا استفاده از کارت نقدی یا اعتباری، توکن بخرید. کراکن (Kraken) و کوین‌بیس (Coinbase) دو تا از محبوب‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال هستند.

کراکن: بیش از 50 رمزارز را در عرض چند دقیقه با کمتر از 10 دلار خریداری کنید.

کوین بیس: با انجام اولین معامله، 5 دلار بیت کوین رایگان دریافت کنید.

  • در یک اپلیکیشن سرمایه گذاری حساب باز کنید: برخی از نرم‌افزارهای سرمایه گذاری امکان دسترسی به ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کنند. رابین‌هود (Robinhood) و پابلیک (Public) اپلیکیشن‌های سرمایه‌گذاری هستند که به شما امکان می‌دهند ارزهای دیجیتال محبوب خود را خریداری کرده و آن‌ها را به فروش برسانید.

رابین‌هود: خرید و فروش بیت کوین، اتریوم، دوج کوین و سایر ارزهای دیجیتال

پابلیک: با کمتر از 1 دلار بر روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنید.

شما اغلب می‌توانید ارزهای دیجیتال خود را در صرافی یا نرم افزار مدنظرتان ذخیره کنید؛ با این حال ممکن است ترجیح دهید از کیف پول کریپتو و کلید خصوصی برای این کار استفاده کنید. برخی از کیف پول‌ها توسط صرافی‌ها ارائه می‌شوند؛ کیف پول‌های دیگری هم در بازار موجود هستند که خودتان می‌توانید آن‌ها را راه اندازی کنید. راه اندازی و استفاده از بسیاری از کیف پول‌ها دارای روندی ساده است.

یادآوری

ارزهای دیجیتال سرمایه‌های جدیدی هستند که اغلب نوسانات شدیدی را تجربه می‌کنند. بسیار اهمیت دارد که تنها مقدار پولی را که می‌توانید از دست بدهید به خطر بیندازید.

نتیجه گیری

رمزارزها فرصت جالبی برای سرمایه گذاری و رشد در آینده به شما ارائه می‌دهند. با این حال، لازم است که مراقب نحوه سرمایه گذاری خود باشید، به خصوص در صورتی که قصد خرید یک گزینه جدید را دارید. پیش از حرکت در این مسیر، میزان ریسک خود را به دقت در نظر بگیرید. مطمئن شوید که بر اساس استراتژی‌‌های شما، سرمایه گذاری دیجیتال برایتان رویکردی مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *