افزایش خلاقیت در محیط کار

چگونه خلاقیتمان را در محیط کار به حداکثر برسانیم؟

داشتن خلاقیت در محیط کار فواید زیادی از جمله کارایی بیشتر، خوشحالی و اعتماد به نفس بیشتر را در پی دارد. از این رو ما در این مطلب قصد داریم به کسانی که برای افزایش خلاقیت در محیط کار با مشکل روبرو شده‌اند کمک کنیم. ما به شما راهکارهای زیادی را معرفی خواهیم کرد که می‌توانید با استفاده از آن‌ها، خلاق بودن را بیاموزید.

اگر شما می‌خواهید در رابطه با موضوعات زیر، اطلاعاتی را بدست آورید، این مطلب برای شما نوشته شده است.

 • داشتن خلاقیت بیشتر در محیط کار
 • افزایش خلاقیت کارکنان یک سازمان یا مجموعه
 • داشتن خلاقیت و نوآوری برای برای رهبری یک مجموعه

نقش خلاقیت در موفقیت یک شخص

نقش خلاقیت در موفقیت یک شخص
نقش خلاقیت در موفقیت یک شخص – افزایش خلاقیت در محیط کار

به نظر شما، مهم‌ترین ویژگی که یک شخص باید داشته باشد تا به موفقیت برسد، چیست؟ هوش؟ کنجکاوی؟ دیسیپلین (خودانضباطی)؟ یا خلاقیت؟

طبق مطالعه‌ای که آی‌بی‌ام (IBM)، ابرشرکت بین‌المللی ماشین‌های کسب‌وکار، بر روی 1500 نفر از مدیران اجرایی انجام داد، مشخص شد که مهم‌ترین ویژگی که یک شخص باید داشته باشد تا به موفقیت برسد، خلاقیت است. یعنی خلاقیت پیش از هوش و حتی دیسیپلین، در رده اول قرار گرفته است.

اما مشکل ما می‌تواند چه باشد؟

ممکن است بسیاری از ما آن جرقه‌ای که باعث خلاقیت در ما می‌شود را از دست داده باشیم. یا حتی کلا خلاقیتی در ما از ابتدا وجود نداشته است. اما نگران نباشید. یک خبر خوب برای شما داریم. و آن این است که خلاقیت همانند یک عضله است که می‌توان با تمرین کردن آن را تقویت کرد. شما می‌توانید با انجام برخی کارها، خلاقیتتان را تقویت کنید.

در ادامه این راهکارها را به شما معرفی خواهیم کرد.

خلاقیت خود را تحریک کنید!

افزایش خلاقیت با بازی با لگو
افزایش خلاقیت با بازی با لگو

در قدم اول باید کاری کنید تا خلاقیتتان تحریک شود، چطور می‌توان این کار را کرد؟ با کارهای خلاقانه!

حتی اگر هیچ خلاقیتی هم نداشته باشید، برای تقویت خلاقیتتان، باید ابتدا آن را تحریک کنید تا به قولی به خودش بیاد. یکی از بهترین روش‌ها برای ایجاد یا تقویت خلاقیت، استفاده از کارهای خلاقانه یا محرک است. بهترین کار خلاقانه چه کاری است؟ کار با لگو.

شاید به نظرتان عجیب برسد، اما لگوها می‌توانند یک روش عالی برای داشتن خلاقیت در حل مشکلات در دنیای واقعی باشند.

وقتی به دنبال پیدا کردن یک ایده برای یک کار هستید، شروع به ساخت چیزهای مختلف با لگو کنید. شاید یک نفر در طول پیدا کردن ایده، با لگوها یک قایق بسازد. شاید هم برای رسیدن به هدف، با لگوها یک برج بسازد. اما تمرکزی که در این بین به شما می‌رسد، باعث یافتن بهترین ایده‌ها برای شما می‌شود.

این یک روش منحصر به فرد برای استفاده از قدرت نوستالژی در بزرگسالان است. کار با لگو، فرصتی را برای افراد حرفه‌ای ایجاد می‌کند که بتوانند تخیل کودکانه را تجربه کنند.

لازم نیست حتما هم لگو باشد، به اسباب‌بازی فروشی‌ها بروید و به دنبال وسایلی برای بازی خلاقانه و ساخت چیزهای مختلف باشید.

از این بازی‌ها حتی برای افراد تیمتان هم می‌توانید استفاده کنید. از آن‌ها سوالی بپرسید. مثلا ویژگی یک رهبر تیم چیست؟ سپس از آن‌ها بخواهید پاسخی که در ذهنشان می‌آید را با یک داستان به وسیله‌ای تشبیه کنند و آن وسیله را با لگو بسازند. در پایان، افراد باید پاسخشان را با همان وسیله توضیح دهند.

برای مثال ساخت یک کشتی که به ویژگی مسئولیت‌پذیری رهبر یک تیم اشاره می‌کند، می‌تواند پاسخ یکی از آن‌ها باشد.

توضیح یک مفهوم دشوار در 5 سطح

اگر در محیط کار با یک مشکل تجاری روبرو هستید، سعی کنید آن را به ساده‌ترین حالت تبدیل کنید.

منظور ما از ساده‌ترین حالت این است که سعی کنید آن مشکل را برای یک بچه 5 ساله توضیح دهید. متخصصان هر مفهوم دشواری (مانند فناوری یا گرانش) را در 5 سطح از حرفه‌ای تا ساده برای کودکان توضیح می‌دهند.

این کار برای ایجاد خلاقیت در شما بسیار مفید است. زیرا توضیح یک موضوع در 5 سطح از حرفه‌ای تا کودکانه، ذهنیت جدیدی را در شما ایجاد می‌کند و می‌تواند جرقه‌ای از خلاقیت برای شما باشد. پیشنهاد می‌کنیم حتما آن را امتحان کنید.

برای افزایش خلاقیت در محیط کار جلسات ایستاده داشته باشید!

کار کردن - جلسات ایستاده - افزایش تمرکز - افزایش خلاقیت در محیط کار
کار کردن – جلسات ایستاده – افزایش تمرکز – افزایش خلاقیت در محیط کار

رایج است که نحوه جلسات در محل کار به چه شکل باشد؟ نشستن دور میز در جلسات، نشستن پشت میز در زمان کار کردن، نشستن دور میز در هنگام ناهار خوردن و … .

یعنی تقریباً در کل زمان، در محل کار، شما نشسته‌اید. چرا این پوزیشن را تغییر نمی‌دهید؟ طبق مطالعه اخیری که در مرکز علوم بهداشتی و درمانی تگزاس انجام شده است، ایستادن می‌تواند به بهبود تمرکز کمک کند. بهبود تمرکز به نوبه خود به داشتن خلاقیت بیشتر کمک می‌کند.

جهت افزایش خلاقیت در محیط کار یک رفیق همراه پیدا کنید!

برای افزایش خلاقیت در محیط کار می‌توانید یک همراه که با شما باشد را پیدا کنید. به سختی می‌‌شود یک پروژه خلاقانه را به تنهایی به انجام رساند.

شخصی را به عنوان همراهتان در کار انتخاب کنید که بتواند به شما مهارتی را بیاموزد. با هم کتاب‌های مختلف، سایت‌های آموزشی، کلاس‌ها و … را به اشتراک بگذارید.

برای هر کاری، داشتن یک همراه خوب بسیار کمک‌کننده است. فرقی نمی‌کند چه کاری باشد، برنامه‌نویسی، سخنرانی، نقاشی، مذاکره و … .

داشتن دوست و همراهی که آموزنده باشد، شما را مجبور می‌کند که متفاوت فکر کنید. کارمندان در یک شرکت می‌توانند دائم در طول روز رفیق خود را ببینند و در زمان ناهار چیزهای جدیدی که آموختند را با هم به اشتراک بگذارند.

البته اگر شخصی درون گرا هستید و علاقه‌ای با دوست شدن با یک فرد در محیط کار ندارید، هیچ مشکلی وجود ندارد. شما می‌توانید از راه‌های دیگر برای افزایش خلاقیت در محیط کار، بهره ببرید.

بیرون رفتن از شرکت

طبیعت در شرکت - نورگیر بودن محل کار
طبیعت در شرکت – نورگیر بودن محل کار – افزایش خلاقیت در محیط کار

اگر در محیط کار حس کردید که در داشتن خلاقیت به بن بست رسیده‌اید، سعی کنید از شرکت بیرون بزنید و حال و هوایی عوض کنید.

در واقع در یک شرکت، دسترسی به نور طبیعی و چشم‌اندازهای طبیعت، به عنوان مزایای درجه یک به شمار می‌رود. بله طبیعت یک پل بزرگ برای شما برای رفتن به دنیایی پر از خلاقیت است.

اگر مدیر یک شرکت هستید، در آوردن طبیعت به دفترتان و قرار دادن آن در دسترس خودتان و کارکنانتان، به هیچ وجه درنگ نکنید.

برای آوردن طبیعت به دفتر کار، کار سختی لازم نیست انجام دهید. در ادامه برخی راهکارها برای آوردن طبیعت به دفتر کار را توضیح داده‌ایم.

 • نور طبیعی را به حداکثر برسانید. میزها را حرکت دهید و نزدیک پنجره بیاورید. پرده‌ها را کنار بزنید و فضای دفتر را مدام تهویه کنید.
 • گل و گیاه را در گلدان‌های مختلف در سراسر دفتر قرار دهید.
 • از رنگ‌های طبیعی و گرم در دفتر استفاده کنید.
 • سعی کنید استراحت و ناهار را به فضای باز ببرید.
 • حتی در سرویس بهداشتی هم چند گل مختلف قرار دهید.

اجازه اشتباه کردن داشته باشید!

چه خودتان و چه کارمندان شرکتتان باید حق اشتباه کردن داشته باشید. اشتباه کردن، زمینه بوجود آمدن تجربه برای افراد است. اگر تجربه وجود نداشته باشد، خلاقیتی هم در کار نخواهد بود.

ترس از شکست خودتان و کارمندانتان را کنار بگذارید. برای موفقیت‌های کوچک، هدف‌گذاری کنید. آمازون یک شبه تبدیل به این آمازونی که ما می‌بینیم نشد. قطعا این بین ناکامی‌ها و شکست‌هایی وجود داشته است. اما پیروزی‌های کوچک، باعث جبران تمام این ناکامی‌ها شده‌اند.

نکته اصلی که باید در نظر بگیرید این است که به خودتان و افراد دیگر، فضا بدهید تا اشتباه کنید. سپس اجازه دهید با استفاده از خلاقیت، راه‌حل‌هایی برای حل مشکلات بدست آورید.

بررسی شکست‌ها

اینکه می‌گوییم می‌توانید اشتباه کنید و شکست بخورید، منظورمان این نیست که از کنار آن به راحتی بگذرید. بلکه زمانی این شکست‌ها و اشتباهات در نهایت به موفقیت شما می‌انجامند که شما از آن‌ها درس بگیرید و نقاط ضعفتان را از طریق بررسی آن‌ها پیدا کنید.

شکست می‌تواند منبعی عظیم برای الهام گرفتن و خلاقیت شود. شما می‌توانید از اقداماتی که انجام داده‌اید و به شکست رسیده‌اند، یک لیست تهیه کنید. سپس هر اشتباه و شکستی که داشتید، به این لیست مراجعه کرده و به آن اضافه کنید.

با بررسی و آنالیز شکست‌هایتان، می‌توانید مشکلاتتان را پیدا کنید. و ببینید که چه کار و یا چه چیزی، در این بین مفید نبوده است.

گرم بودن محیط کار

جالب است بدانید که دمای محیط یک دفتر بر میزان خلاقیت کارکنان آن، می‌تواند تاثیر بگذارد. تحقیقات نشان می‌دهد که هرچه دمای محیط بالاتر باشد و محیط گرم‌تر باشد، افراد با خلاقیت بالاتری، کار می‌کنند. از آن طرف، هر چه دمای محیط پایین‌تر باشد، افراد با هوشیاری بیشتری فعالیت می‌کنند.

گرچه در یک شرکت بزرگ، رسیدن به یک دمای مناسب برای همه، شاید امکان‌پذیر نباشد. اما پیدا کردن دمایی که همه در آن احساس راحتی کنند، برای داشتن خلاقیت برای افراد،امری حیاتی است.

با بیان این مورد، ما به شما می‌خواهیم بگوییم که چگونه کوچک‌ترین چیزها می‌توانند بر خلاقیت شما تاثیر بگذارند. شما باید خودتان هم به دنبال روش‌هایی برای بالا بردن خلاقیتتان باشید و ببینید چه چیزی بیشتر به شما کمک می‌کند.

برخی می‌گویند من وقتی قهوه می‌نوشم، می‌بینم که راحت‌تر برای مشکلات، راه‌حل پیدا می‌کنم و خلاق‌تر می‌شوم. همچنین برخی در فضای کاملا باز خلاق‌تر می‌شوند. این شما هستید که باید در نهایت شرایط بهتر برای بالارفتن تمرکز و خلاقیتتان را پیدا کنید.

سروصدای محیط

به غیر از دما، میزان سروصدایی که در محیط وجود دارد نیز می‌تواند بر خلاقیت افراد تاثیر بگذارد. طبق یک مطالعه که انجام شده، نشان داده شده است که فضاهای کاری که میزان متوسطی سروصدا دارند، باعث بالارفتن خلاقیت می‌شود.

چرا؟ زیرا سروصدا باعث می‌شود، مغز ما به سختی کارها را پردازش کند و همین باعث می‌شود مغز به کار بیفتد و خلاق‌تر شود.

از طرف دیگر فضای بسیار آرام به تمرکز بیشتر کمک می‌کند اما محیطی خواب‌آلود را ایجاد می‌‌کند که ممکن است باعث کاهش خلاقیت در افراد شود.

برای ایجاد یک سروصدای معمولی در محیط کار که باعث هواس پرتی افراد نیز نشود، می‌شود از یک موسیقی بی کلام یا کلاسیک استفاده کرد.

اما جالب است بدانید صدای تلفن باعث اذیت شدن افراد یک شرکت می‌شود، بنابراین اگر مدیر شرکت هستید، سعی کنید در اتاق افرادی مانند برنامه‌نویس‌ها و … که به خلاقیت و تمرکز بیشتر احتیاج دارند، تلفن قرار ندهید.

بهترین تماس تلفنی، تماس‌هایی هستند که دیگران صدای آن را نشنوند. سعی کنید اتاقی که تماس‌ها پاسخ داده می‌شوند به یک اتاق محدود شود. این کار برای جلوگیری از آسیب رسیدن به خلاقیت و تمرکز افراد یک شرکت، ضروری است.

به دنبال بهتر کردن اوضاع باشید!

یکی از بزرگ‌ترین روش‌ها برای داشتن خلاقیت و نوآوری، تمرکز بر روی بهتر کردن شرایط است. هنری فورد، زمانی بر روی مشکلی که افراد در رفت و آمد با اسب داشتند تمرکز کرد و فرصت اختراع ماشین برای او بدست آمد.

جابجا کردن پیام‌ها با نامه سخت بود و تلفن ایجاد شد. خنک کردن خانه برای افراد مشکل بود و کولر اختراع شد.

بنابراین برای داشتن خلاقیت ببینید افراد از چه چیزی خسته شده‌اند. با مشتری خود صحبت کنید. سعی کنید از او اطلاعات بگیرید. از آن‌ها بپرسید بیشتر با چه مشکلی روبرو هستند. و اینکه اگر چه چیزی تغییر کند، آن‌ها خوشحال‌تر می‌شوند.

با ایده‌پردازی، برای مشکلات موجود، به دنبال راه‌حل باشید. راه‌حل‌هایی که بدست می‌آورید، شاید خیلی خلاقانه و هوشمندانه نباشند. اما نگران نباشید، شما می‌توانید آن‌ها را پرورش دهید. ایده‌های اولیه را توسعه دهید و خلاقیتتان را پرورش دهید.

هیجان در برنامه‌ها

اضافه کردن هیجان به زمان کار - نقاشی در زمان استراحت - خانم
اضافه کردن هیجان به زمان کار – نقاشی در زمان استراحت – خانم – افزایش خلاقیت در محیط کار

اجازه ندهید روزهای کاریتان کسل‌کننده بگذرند. سعی کنید کمی هیجان را به برنامه خود وارد کنید و یکرنگی آن را بشکنید. این کار باعث افزایش خلاقیت در محیط کار می‌شود.

لازم نیست چیزی که به برنامه‌تان اضافه می‌کنید، حتما به کار مرتبط باشد. همچنین به دنبال یک فعالیت پیچیده و سخت نباشید. به سراغ ساده‌ترین و سرگرم‌کننده‌ترین آن‌ها بروید.

برای مثال بعد از چند ساعت کار کردن، روی یک نقاشی 5 دقیقه‌ای کار کنید. یا در حین زمان استراحت، به مرکز خریدی که در نزدیکی محل کارتان است بروید و 15 دقیقه‌ای به گشتن در آن بپردازید.

لازم نیست حتما این تنوع در محیط کار باشد. کارهای ساده تصادفی و غیرتکراری را در خانه هم می‌توانید اضافه کنید. برای مثال دندان‌هایتان را با دست مخالف مسواک بزنید. از بچه‌ها، مادر یا همسرتان بخواهید، یک روز آن‌ها صبحانه را آماده کنند.

تمام این‌ها به افزایش خلاقیت شما، علی‌الخصوص افزایش خلاقیت در محیط کار کمک می‌کنند.

اتاق سرگرمی و بازی، یک راهکار عالی برای برای افزایش خلاقیت در محیط کار

اتاق بازی - محل کار - سرگرمی
اتاق بازی – محل کار – سرگرمی – افزایش خلاقیت در محیط کار

اگر مدیر هستید، یا کارمندی هستید که می‌خواهید به افزایش خلاقیت کارمندان در محیط کار کمک کنید، به ایجاد یک اتاق سرگرمی و بازی در محیط کار، حتماً فکر کنید. برخی شرکت‌های بزرگ، حتی اتاق موسیقی دارند و زمانی که دچار استرس می‌شوند، با رفتن به آن اتاق، از استرس خود می‌کاهند. پایین رفتن استرس به بالا رفتن خلاقیت کمک می‌کند.

اگر بودجه ندارید، می‌توانید از کم شروع کنید. پازل، فوتبال دستی، شطرنج و …، همه بازی‌هایی هستند که باعث افزایش خلاقیت در محیط کار می‌شوند.

انجام یوگا در زمان استراحت به مدت 15 دقیقه در سلامت روان شما، به شدت تاثیرگذار است. همچنین اگر به بافندگی علاقه دارید، در زمان استراحتتان به بافندگی بپردازید. این سرگرمی‌ها در نهایت باعث افزایش خلاقیت در محیط کار می‌شوند.

کم نور کردن چراغ‌ها

مطالعه‌ای که اخیراً در ژورنال روان‌شناسی محیطی (Environmental Psychology) منتشر شده، نشان داده که زمانی که نور چراغ‌ها کم می‌شود، افراد خلاقیت بیشتری نشان می‌دهند. اما چرا کم نور بودن چراغ، باعث بیشتر شدن خلاقیت در افراد می‌شود؟

چراغ روشن باعث محدودیت و در دید قرار گرفتن بیشتر می‌شود، و این باعث کاهش خلاقیت می‌شود. اگر دفتر کارتان خیلی روشن است، برای افزایش خلاقیت در محیط کار چراغ‌ها را بهتر است خاموش کنید. شاید در چنین حالتی، شمع عالی به نظر برسد.

برای افزایش خلاقیت در محیط کار مکالمه‌تان با دیگران را خلاقانه‌تر شروع کنید!

مکالمه‌تان در جلسات و یا پشت تلفن با دیگران چگونه شروع می‌شود؟ اکثر افراد خیلی عادی شروع می‌کنند، مثلا “سلام خوب هستین؟ چه خبر؟ هوا چطوره؟ و …”

در حالی که شما می‌توانید حتی در شروع مکالمه‌تان نیز خلاق باشید. برای مثال به شما پیشنهاد می‌کنیم در محیط کار، مکالمه‌تان را با چنین سوالاتی شروع کنید.

 • روی چه پروژه‌ای کار می‌کنید؟
 • آخر هفته قرار است کاری انجام دهی؟
 • اتفاق جالبی اخیرا در پروژه‌هات رخ داده؟
 • و…

شما از هر سوال دیگری که تکراری نباشد و کمی خلاقیت چاشنی آن شده باشد، می‌توانید استفاده کنید. همچنین شروع روز با خلاقیت، ذهنتان را برای خلاق بودن در طول روز در محیط کار آماده می‌کند.

حتما این مکالمات لازم نیست در داخل دفتر کار صورت گیرند، بلکه گفتگوهایی که در خارج از دفتر کار نیز رخ می‌دهند، خلاقیت را در دفتر کار تحریک می‌کنند.

شما حتما نباید وقتی در شرکت، پشت میز کارتان نشستید، خلاقیت را شروع کنید. در اتومبیل در مسیر آمدن به سر کار، خلاق باشید، می‌توانید از مسیر جدیدی به سر کار بیایید. در صحبت کردن با دیگران، خلاقیت به خرج دهید و سوالات جدید بپرسید. و پاسخ‌‌های خلاقانه‌تری به سوالات دیگران دهید. حتی سعی کنید یک صبحانه جدید را امتحان کنید.

هدف شما در کل این باشد که در هر تعامل و فعالیتی که در طول روز دارید، خلاقیت بیشتری اضافه کنید. تمام این‌ها در نهایت باعث می‌شوند وقتی در محیط کار آماده می‌شوید، موج خلاقیت ذهن شما شروع به کار کرده باشد.

بجای کوکی، میوه میل کنید!

میوه و سبزیجات خوردن - ویتامین - افزایش خلاقیت - خانم کارمند
میوه و سبزیجات خوردن – ویتامین – افزایش خلاقیت – خانم کارمند

مطالعه‌ای از مجله روانشناسی بهداشت (Health Psychology) انگلیس نشان داد افرادی که میوه و سبزیجات بیشتری می‌خورند، در انجام کار احساس خوشبختی و خلاقیت بیشتری دارند.

دلیل این امر، کاملاً واضح است. زیرا ویتامین‌ها، آنتی اکسیدان‌ها و کربوهیدرات موجود در میوه‌ها باعث تقویت روحیه می‌شوند. شاد بودن و تقویت روحیه نیز به نوبه خود باعث افزایش خلاقیت در افراد می‌شود.

اما از آن طرف، محصولات پخته شده و سایر میان وعده‌های سرشار از قند همچون کوکی‌ها می‌توانند منجر به افزایش گلوکز خون و اختلال در حافظه شوند. بنابراین بهتر در عوض کوکی، برای میان وعده، میوه مصرف کنید.

سعی کنید همیشه یک ظرف پر از میوه و سبزیجات سالم را در دفتر داشته باشید و هر وقت خواستید خوراکی مصرف کنید، به آن سر بزنید. همچنین از مصرف قندهایی مانند کوکی خودداری کنید.

شخصی نبودن میزها

میز مشترک - کارکنان شرکت - جلسه - کار کردن - بحث
میز مشترک – کارکنان شرکت – جلسه – کار کردن – بحث – افزایش خلاقیت در محیط کار

اگر مدیر یک شرکت هستید و می‌خواهید کاری کنید که باعث افزایش خلاقیت در محیط کار شود، می‌تواند شخصی نبودن میزها را امتحان کنید. چرا اجازه نمی‌دهید که کارمندان در هر کجا که می‌خواهند بنشینند. از میزهایی که حالت عمومی دارند و با تعداد زیادی صندلی احاطه شده‌اند، استفاده کنید.

لازم نیست حتما در شرکت هر کارمند میز خاص خود را داشته باشد. فایده این کار است که کارکنان می‌توانند احساس راحتی بیشتری داشته و به طور مشترک کار کنند. اما از آن طرف، نکته منفی این کار، این است که ممکن است بهره‌وری کارکنان کاهش یابد و هرج و مرج بیشتری ایجاد شود. علی‌الخصوص اگر در یک دفتر بزرگ کار می‌کنید.

شما می‌توانید چنین مدل کاری را به کارمندان شرکت، پیشنهاد دهید. آن‌ها باید با این کار موافق باشند. این مدل کار کردن باید برای افراد الهام بخش باشد، نه استرس‌زا.

استفاده از بلوک‌های زمانی

خلاقیت یک فعالیت با نمودار خطی نیست. برای بسیاری از افراد که روی یک پروژه کار می‌کنند، زمان آغاز و پایان، زمانی است که خلاقانه ترین افکار برای فرد اتفاق می‌افتد.

دلیل این اتفاق این است که مغز ما در آغاز و پایان یک پروژه آرام‌تر است و این موضوع منجر به جرقه‌های خلاقانه بیشتری می‌شود.

بنابراین اگر قرار است در یک دوره ۱ ساعته، بر روی قسمتی از یک پروژه کار کنید، ۱۰ دقیقه اول و ده دقیقه آخر را برای قسمتی از پروژه که به خلاقیت نیاز دارد، اختصاص دهید. چنین کاری به شما کمک می‌کند از حداکثر انفجارهای خلاقانه ممکن استفاده کنید.

زمانی را که برای انجام یک پروژه صرف کرده‌اید پیگیری کنید، سپس به سراغ پروژه دیگر بروید. بلوک‌های زمانی به شما کمک می‌کنند تا پروژه‌های مختلف را انجام دهید در حالی که از خلاقیت خود نیز بصورت ماکزیمم بهره برده‌اید.

خلاقیت در کارهای ریموت (دورکاری)

کافه - دورکاری - ریموت - کار کردن
کافه – دورکاری – ریموت – کار کردن – افزایش خلاقیت در محیط کار

کسانی که در خانه و خارج از محیط کار، بصورت ریموت و دورکاری فعالیت می‌کنند، برای داشتن خلاقیت بیشتر، فعالیت‌های مختلفی را می‌توانند انجام دهند.

برای مثال شما می‌توانید در محلی که می‌نشینید و کار می‌کنید، متفاوت عمل کنید. یک روز پشت میز کار، یک روز روی مبل در نشیمن، یک روز در کافه و … .

باقی کارهایی که برای کارمندانی که به دنبال افزایش خلاقیت در محیط کار هستند، نام بردیم، برای کارمندان دورکار نیز، قابل اجرا می‌باشند.

سخن پایانی

اگر تمام این راه‌هایی که گفتیم را مدتی است که امتحان کرده‌اید، اما هیچ کدام باعث افزایش خلاقیت در محیط کار برای شما نشده‌اند، شاید لازم باشد، کمی به عقب بازگردید. اگر شرایطش را دارید، چند وقتی مرخصی بگیرید و فقط با دوستان و خانواده‌تان وقت بگذرانید. شاید حتی لازم باشد برخی مواقع به این فکر کنید که محیط کارتان یا حتی شغلتان را تغییر دهید. زیرا شما ابتدا باید به شغل و محیط کاری که در آن هستید، علاقه داشته باشید. پس از آن می‌توانید برای خلاقیت در محیط کار تلاش کنید.

امیدواریم این مطلب از سری مطالب مربوط به کسب و کار، برای شما مفید بوده باشد. از اینکه تا پایان مقاله همراه ما بودید از شما متشکریم. اگر سوال یا نظر یا تجربه خاصی در زمینه افزایش خلاقیت در محیط کار دارید، در قسمت کامنت‌ها با ما در میان بگذارید. در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ خواهیم داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *