برنامه مطالعه

چگونه یک برنامه مطالعه ایجاد کنیم؟

مطالعه بخش مهمی از موفقیت تحصیلی است. با این حال، گاهی اوقات پیدا کردن زمان برای مطالعه هر موضوعی که نیاز به مطالعه آن داریم، دشوار است. یکی از راه‌های اطمینان از موفقیت در مطالعه، ایجاد یک برنامه مطالعه منسجم است. با این حال، ایجاد یک برنامه مطالعه می‌تواند سخت‌تر از آن چیزی باشد که فکر می‌کنیم. نه تنها باید موضوعات و دروسی را که باید در مدت زمان مشخصی برای آن‌ها مطالعه کنید اولویت بندی کنید، بلکه باید مسئولیت‌های دیگری مانند خانواده، دوستان و سرگرمی را نیز مدیریت کنید. با این حال، در نهایت، با کمی فکر و تلاش، مشکلی در ایجاد یک برنامه و رسیدن به تمام اهداف تحصیلی خود نخواهید داشت. پس همراه ادامه این مقاله از زردنیوز باشید.

ایجاد برنامه

ساخت یک برنامه
ساخت یک برنامه

تعیین اهداف کوتاه مدت و بلند مدت

اگر هدف مشخصی داشته باشید، ایجاد و مدیریت برنامه‌تان آسان‌تر خواهد بود. این همچنین به شما کمک می‌کند تا حوزه‌هایی را که باید روی آن‌ها تمرکز کنید مشخص کنید. اهداف کوتاه مدت می‌توانند قبولی در یک امتحان در یک هفته، تکمیل مقاله در عرض 2 هفته، یا حفظ یک سخنرانی در ده روز باشند. برای این پروژه‌ها، وظایف خود را بر اساس روز تقسیم کنید. اهداف بلند مدت می‌توانند ورود به یک کالج خاص، برنده شدن در بورس تحصیلی، یا یافتن شغل یا کارآموزی خاص باشند. برای این‌ها، اهداف خود را به صورت هفته و ماه تقسیم کنید تا مدیریت آن‌ها آسان‌تر باشد. مطمئن شوید که دقیقاً می‌دانید برای هر یک از این اهداف چقدر زمان دارید. تاریخ پایان را بنویسید و محاسبه کنید چند روز، هفته و ماه باقی مانده است. به عنوان مثال، آخرین مهلت برای درخواست کالج چقدر است، یا امتحانات شما چه زمانی است؟

فهرست کردن موضوعات

شاید اولین قدم در ایجاد برنامه مطالعاتی خود فهرست کردن تمام موضوعات و دروسی باشد که باید برای آن‌ها مطالعه کنید. نوشتن وظایف خود بر روی کاغذ به شما کمک می‌کند تا تصور بهتری در مورد آنچه واقعاً باید انجام دهید به دست آورید. اگر امتحانات خاصی در پیش دارید، به جای دوره‌ها، آن‌ها را فهرست کنید.

مشخص کردن کارهای لازم

مشخص کنید که برای هر موضوع یا امتحان چه کاری باید انجام دهید. اکنون که تمام موضوعات مختلف مورد نیاز برای مطالعه را یادداشت کرده‌اید، باید بفهمید که برای هر دوره چه کاری باید انجام دهید. در حالی که تعهد زمانی و سایر تعهدات شما برای یک کلاس خاص ممکن است در هفته متفاوت باشد، به احتمال زیاد متوجه خواهید شد که در طولانی مدت، به مدت زمان مشخصی برای هر موضوع نیاز خواهید داشت. اگر یک راهنمای مطالعه یا یک کتاب درسی با بخش‌های مرور دارید، از آن برای خلاصه کردن آنچه فهرست می‌کنید استفاده کنید. برای مطالعه وقت بگذارید. زمانی را به مرور یادداشت‌های خود اختصاص دهید. در صورت نیاز، زمانی را به ایجاد راهنماهای مطالعه برای آزمون اختصاص دهید.

اولویت‌بندی لیست

پس از اینکه فهرستی از تمام دروس یا امتحاناتی که باید برای آنها مطالعه کنید تهیه کردید و متوجه شدید که برای هر کدام چه کاری باید انجام دهید، فهرست را اولویت بندی کنید. پس از اینکه فهرستی از تمام دروس یا امتحاناتی که باید برای آن‌ها مطالعه کنید تهیه کردید و متوجه شدید که برای هر کدام چه کاری باید انجام دهید، فهرست را اولویت‌بندی کنید. رتبه‌بندی هر کلاس بر اساس اهمیت به شما کمک می‌کند تا تعیین کنید برای کدام موضوعات باید بیشترین زمان را صرف کنید و کدام موضوعات باید بهترین فرصت‌های زمانی شما را داشته باشند.

در کنار تمام دروس یا آزمون‌های خود یک عدد، که با یک شروع می‌شود، قرار دهید. اگر برای ریاضی به زمان بیشتری نیاز دارید، به آن یک بدهید. اگر به زمان کمتری برای تاریخ نیاز دارید (و پنج درس برای مطالعه دارید)، به آن پنج بدهید. سختی درس یا امتحان یا دروسی که باید پوشش دهید را در نظر بگیرید. در نظر بگیرید که چقدر باید مطالعه کنید. مقدار مروری را که باید انجام دهید در نظر بگیرید.

تقسیم زمان

قبل از اینکه ادامه دهید، باید زمان در دسترس خود در طول هفته را بین بخش‌های جدول برنامه‌ریزی تقسیم کنید. پس از انجام این کار، می‌توانید هر بخش را به یک موضوع اختصاص دهید. ترفند ایجاد یک برنامه مطالعه این است که برای مطالعه هر روز در زمان مشخصی برنامه‌ریزی کنید، تا در واقع برنامه‌ای داشته باشید که بتوانید بدون بررسی مداوم آن را حفظ کنید. با ایجاد یک روال، یک عادت مطالعه مثبت ایجاد خواهید کرد. بررسی کنید آیا زمانی یا روزهایی در هفته وجود دارد که همیشه بتوانید در طول آن مطالعه کنید. به عنوان مثال، ممکن است ساعت 3-4 بعد از ظهر هر سه‌شنبه و پنجشنبه آزاد باشید. در صورت امکان، سعی کنید مطالعه خود را برنامه‌ریزی کنید، زیرا یک روال منظم می‌تواند به شما کمک کند تا سریع‌تر به یک قالب ذهنی  مطالعه برسید.

جلسات مطالعه را در بخش‌های 30 تا 45 دقیقه‌ای برنامه‌ریزی کنید. یافتن و زمانبندی بخش‌های کوتاه‌تر از بخش‌‌های طولانی‌تر آسان‌تر است. برای تمام زمان در دسترس خود یک بخش ایجاد کنید. اگر مقدار زمان مشخصی قبل از امتحان دارید، به جای برنامه هفتگی، یک تقویم معکوس ایجاد کنید.

در نظر گرفتن زمان برای فعالیت‌های غیر آکادمیک

همانطور که زمان را به مطالعه موضوعات و دروس مختلف اختصاص می دهید و برنامه‌ریزی می‌کنید، همچنین باید زمانی را به خانواده، دوستان و استراحت اختصاص دهید. این به این دلیل است که تا زمانی که تعادل سالمی بین زندگی شخصی و تحصیلی خود ایجاد نکنید، نمی‌توانید در تحصیلات خود موفق شوید. زمانی را به رویدادهایی که نمی‌توانید دوباره برنامه‌ریزی کنید، مانند تولد مادربزرگتان، یک دورهمی خانوادگی، یا بردن سگتان به دامپزشکی اختصاص دهید. هر زمان که تعهدات دیگری مانند تمرین شنا، اوقات فراغت با خانواده یا شرکت در مراسم مذهبی دارید، مطالعه خود را کنار بگذارید. زمان زیادی را به استراحت، خواب و ورزش اختصاص دهید. اگر فقط زمان بسیار محدودی قبل از امتحانات مهم دارید، به لغو یا به تعویق انداختن فعالیت‌های عادی اجتماعی یا فوق برنامه فکر کنید.

پر کردن بخش‌های جدول مطالعه

هنگامی که جدول برنامه‌ریزی خود را آماده کردید وقت آن است که بخش‌های مختلف جدول را پر کنید. در هر بخش بنویسید که چه درسی را قرار است مطالعه کنید. این به شما کمک می‌کند تا در مسیر خود قرار بگیرید، وقت بازبینی برای مطالب ایجاد کنید، و به شما امکان می‌دهد کتاب‌های درسی و مطالب مطالعه خود را زودتر از موعد سازماندهی کنید. یک دفتر برنامه‌ریزی روزانه یا چیزی مشابه بخرید. همچنین می‌توانید از یک دفتر معمولی استفاده کنید.

اگر گوشی هوشمند دارید برنامه خود را در آن بنویسید. برنامه Power Planner بسیار مفید است. ابتدا فقط برای یک هفته برنامه‌ریزی کنید، تا ببینید نتیجه برنامه‌تان چطور می‌شود. مطالعه برای امتحاناتی که نزدیک هستند را در الویت قرار دهید. زمان خود را برای امتحان پیش رو بین مطالبی که برای مطالعه دارید تقسیم کنید. دروسی را که در آن‌ها ضعیف هستید یا می‌خواهید نمره کامل از آن بگیرید در الویت قرار دهید.

مطالب مرتبط: چگونه برای یک سال سفر کنیم؟ برنامه سفری یکساله

در نظر گرفتن برنامه و شخصیت خود

شخصیت
شخصیت

ارزیابی برنامه فعلی

اولین قدم شما در ایجاد یک برنامه مطالعه، ارزیابی برنامه فعلی و نحوه گذراندن زمان فعلی است. ارزیابی برنامه فعلی به شما این امکان را می‌دهد که نگاه دقیقی به نحوه استفاده از زمان بیندازید و به شناسایی اینکه کجا می‌توانید کارآمدتر باشید و چه فعالیت‌هایی را می‌توانید کاهش دهید کمک می‌کند. مشخص کنید که در حال حاضر چند ساعت در هفته مطالعه می‌کنید. مشخص‌کنید که در حال حاضر چند ساعت در هفته را به تفریح اختصاص می‌دهید. مشخص کنید در حال حاضر چند ساعت در هفته را با دوستان و خانواده خود می‌گذرانید. کمی حساب کتاب کنید و ببنید چه چیزی را می‌توانید حذف کنید. معمولا افراد متوجه می‌شوند که زمان زیادی را صرف تفریح می‌کنند، از آنجا شروع کنید. اگر کار می‌کنید، حتماً برنامه مطالعه خود را بر اساس برنامه کاری خود ایجاد کنید.

در نظر گرفتن سبک یادگیری

در حالی که فهمیدن اینکه چگونه زمان خود را می‌گذرانید یکی از مهم‌ترین بخش‌های برنامه‌ریزی است، همچنین باید بفهمید که واقعا چگونه مطالعه می‌کنید. فهمیدن اینکه چگونه مطالعه می‌کنید می‌تواند به شما کمک کند تعیین کنید که آیا می‌توانید در فعالیت‌ها همپوشانی داشته باشید یا خیر. همچنین به شما کمک می‌کند بفهمید چگونه می‌توانید از زمانی که معمولاً استفاده نمی‌کنید، استفاده کنید. چند سوال از خود بپرسید. آیا شما از طریق شنوایی بهتر یاد می‌گیرید؟ در این صورت می‌توانید هنگام رانندگی در ماشین یا هنگام تمرین در باشگاه، به سخنرانی‌های ضبط شده یا سایر مطالب آموزشی صوتی گوش دهید. آیا شما یک یادگیرنده بصری هستید؟آیا می‌توانید یادگیری از طریق عکس و فیلم را تحمل کنید؟سعی کنید یک ویدیو را به عنوان راهی برای یادگیری و سرگرمی تماشا کنید.

تامل در اخلاق کاری

اگرچه ممکن است برنامه‌ای عالی برای خود طراحی کنید، اما اگر خود را متعهد به مطالعه نکنید، برنامه شما اهمیت نسبتا کمی خواهد داشت. در نتیجه، باید کمی زمان را صرف تامل در مورد اخلاق کاری خود کنید. پس از انجام این کار: برنامه خود را بر اساس نحوه کار خود برنامه‌ریزی کنید. اگر ممکن است تمرکز خود را از دست بدهید و استراحت‌های زیادی انجام دهید، زمان بیشتری را در برنامه خود قرار دهید. حال اگر می‌دانید که کار را به تعویق می‌اندازید، قبل از هر ضرب‌الاجلی، زمان بیشتری را در برنامه قرار دهید. اگر می‌دانید اخلاق کاری بسیار محکمی دارید، این توانایی را برای خود فراهم کنید که کار را زودتر تمام کنید. شما ممکن است این کار را با ایجاد یک بخش “پاداش” اضافی در برنامه خود انجام دهید که می‌توانید از آن برای پیشرفت در هر موضوعی که می‌خواهید استفاده کنید.

پیروی از برنامه

برنامه زیزی
برنامه زیزی

نهایت استفاده از زمان استراحت

یکی از بزرگترین چالش‌ها در پیروی از برنامه مطالعه‌تان این است که وسوسه می‌شوید آن را کنار بگذارید و در عوض کاری آرامش‌بخش، سرگرم‌کننده یا هیجان‌انگیز انجام دهید. با این حال، شما باید در برابر این وسوسه مقاومت کنید و در عوض از زمان استراحت برنامه‌ریزی شده خود نهایت استفاده را ببرید. به عنوان پاداشی برای مطالعه منتظر اوقات فراغت خود باشید. از زمان استراحت خود به عنوان راهی برای گرفتن نیروی مجدد استفاده کنید. چرت زدن ممکن است به شما کمک کند. پیاده‌روی یا انجام تمرینات یوگا ممکن است شما را آرام کند و به شما کمک کند تا زمانی که نیاز به بازگشت به مطالعه دارید تمرکز کنید. حتما از خانه بیرون بروید. از زمان استراحت خود برای بیرون رفتن از فضای مطالعه خود استفاده کنید.

استراحت‌های کوتاه

حتما در طول هر بخش مطالعه یک استراحت داشته باشید. با این حال، این می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند. یکی از مهم‌ترین عناصر پیروی از برنامه مطالعه خود این است که مطمئن شوید برنامه خود را رعایت می‌کنید و فقط زمان استراحت اختصاص داده شده را در نظر می‌گیرید. استراحت‌های اضافی یا طولانی شدن وقفه‌ها می‌تواند برنامه شما را تضعیف کند و برنامه‌های شما را برای موفقیت خراب کند.

در طول بخش‌های مطالعه خود یک استراحت طولانی 5 تا 10 دقیقه‌ای داشته باشید. از 5 تا 10 دقیقه تجاوز نکنید. هنگام شروع استراحت خود زنگ هشداری را تنظیم کنید که وقتی استراحت شما تمام شد به صدا درآید. از زمان استراحت خود عاقلانه استفاده کنید. حتما از زمان استراحت برای سرحال آمدن خود استفاده کنید. حرکات کششی انجام دهید، کمی پیاده‌روی کنید، یک میان وعده کوچک بخورید، یا با گوش دادن به موسیقی، حس آرامش و نشاط بگیرید. از حواس‌پرتی‌هایی که می‌تواند استراحت شما را طولانی کند، اجتناب کنید.

پایبندی به برنامه

یک قانون سخت و سریع در مورد اطمینان از اینکه برنامه شما نتیجه می‌دهد این است که باید به برنامه خود پایبند باشید. اگر به آن پایبند نباشید، ایجاد یک برنامه مطالعه فایده‌ای ندارد. سعی کنید عادت کنید که به تقویم/برنامه خود به طور منظم، ترجیحا روزانه نگاه کنید. این به شما کمک می‌کند تا از دام “دور از دید، دور از ذهن” دور بمانید. هنگامی که یک روال را ایجاد کردید، ممکن است شروع به تداعی ذهنی برخی از اعمال، مانند باز کردن یک کتاب درسی یا نشستن پشت میز، با حالت مطالعه کنید. از زنگ هشدار یا تایمر روی تلفن خود استفاده کنید تا به شما هشدار دهد که بخش‌های مطالعه شما شروع و پایان می‌یابد.

گفتن از برنامه خود به دیگران

گاهی اوقات پیگیری برنامه‌هایمان سخت است زیرا افراد مهم زندگی ما را از اهدافمان دور می‌کنند. این کار با نیت بدی انجام نمی‌شود، بلکه فقط به این دلیل است که افرادی که به شما اهمیت می‌دهند می‌خواهند با شما وقت بگذرانند. برای جلوگیری از این امر، برنامه خود را به نزدیکان خود بگویید. به این ترتیب، اگر بخواهند کاری را انجام دهند، می‌توانند پیرامون آن برنامه‌ریزی کنند. یک کپی از راهنمای مطالعه خود را روی یخچال خانه قرار دهید تا خانواده شما بتوانند آن را ببینند. یک کپی را برای دوستان خود ایمیل کنید تا بدانند چه زمانی وقت آزاد دارید. اگر کسی چیزی را در طول دوره مطالعه شما برنامه‌ریزی می‌کند، مودبانه از او بپرسید که آیا می‌تواند برای زمان دیگری برنامه‌ریزی کند یا خیر.

مطالب مرتبط: معرفی کتاب برای رشد شخصی

توصیه‌ها

– وقتی کاری را تمام کردید یا به برنامه خود پایبند بودید به خودتان یک پاداش کوچک بدهید تا انگیزه خود را حفظ کنید.
– با خودتان صادق باشید، آنچه را که می‌توانید انجام دهید و نه آنچه می‌خواهید انجام دهید را در برنامه خود قرار دهید.
– همیشه بهترین خود را انجام دهید و روی هر موضوعی که با آن سر و کار دارید متمرکز بمانید.
– سعی کنید از تعلل دوری کنید… همچنین، می‌توانید سعی کنید از زمان استراحت خود برای خواندن کتاب استفاده کنید، این عادت بسیار خوبی است… سرگرم‌کننده است و همچنین دایره لغات را بهبود می‌بخشد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.