هفت تمرین زوج درمانی که باید با همسرتان امتحان کنید

هفت تمرین زوج‌درمانی که باید با همسرتان امتحان کنید

بسیاری از زوج‌ها، از رفتن به مراکز زوج‌‌درمانی ترس دارند و آن هم ترس از بحث و درگیری در حضور درمان‌گر است که بعد از آن باید قضاوت کند که چه کسی درست و چه کسی اشتباه می‌گوید. با زرد نیوز همراه باشید تا با هفت تمرین زوج‌درمانی که می‌توانید با همسرتان امتحان کنید آشنا شوید.

مقدمه

بسیاری از زوج‌ها، از رفتن به مراکز زوج‌‌درمانی ترس دارند و آن هم ترس از بحث و درگیری در حضور درمان‌گر است که بعد از آن باید قضاوت کند که چه کسی درست و چه کسی اشتباه می‌گوید. اگر درمان‌گر در آموزش روش‌های جدید ارتباطی و حل تعارض مهارت لازم را نداشته باشد، برای بسیاری از زوج‌ها ممکن است این تجربه جالبی نباشد.

زوج‌درمان‌گر علاوه بر آموزش‌ نحوه افزایش رفتارهای مثبت مربوط به رابطه در خانه، باید به زوج‌ها آموزش داده‌ و تمریناتی را به آن‌ها یاد دهد که به آن‌ها کمک کند ارتباط موثرتری در خانه با یکدیگر داشته باشند، به‌خصوص زمانی که در میانه یک درگیری هستند.

در این‌جا هفت تمرین‌ زوج‌‌درمانی وجود دارد که می‌توانید با همسرتان امتحان کنید تا هرگونه الگوهای ارتباطی ناسالم و اختلافاتی را که ممکن است در ازدواج شما ایجاد شده‌ باشد، کنار بزنید.

از تکنیک Mirroring (آینه یا انعکاس) استفاده کنید

تکنیک آینه در زمینه‌های مختلف از تجارت گرفته‌ تا فروش و حل اختلاف توصیه و استفاده‌ شده‌ است. استفاده از آن در زمینه زوج‌درمانی، برای کمک به زوج‌ها است تا از ورود به یک حالت تدافعی و درگیری جلوگیری‌ شود و به هر فرد اجازه می‌دهد احساس‌ کند که حرف‌هایش شنیده‌ می‌شود.

پارتنری که دلخور نیست باید از تکنیک آینه استفاده کند تا به همسرش این اجازه را دهد که افکار و احساسات خود را در مورد یک موضوع خاص بیان کند. سپس همسر آن‌چه را که از شریک زندگی خود شنیده‌ بود، «آینه» می‌کند و در صورتی که آن موضوع را درست متوجه نمی‌شود، توضیح می‌خواهد.

چیزی که اهمیت دارد این است که کلماتی را که همسرتان به‌طور واژه به واژه استفاده کرده است انعکاس دهید و از تعبیر یا اضافه‌کردن برداشت یا نظرات خود بپرهیزید.

هرچند، یک نکته برای استفاده از این تکنیک وجود دارد. اگر نتوانید این تکنیک را صادقانه و با همدلی اجرا کنید، ممکن است طعنه‌آمیز یا تحقیرکننده‌ به نظر برسد و هدف اصلی آن شکست خورده‌ و باعث افزایش اختلاف شود.

هنگام بحث در مورد موضوعات دشوار از لمس فیزیکی همراه با محبت و حمایت استفاده کنید

مهم نیست که چقدر ازدواج سالمی داشته باشید یا چه مدت زمان در کنار هم بوده‌اید، مطرح‌کردن موضوعات حساس با همسرتان کار دشواری است. مطرح‌کردن مسائل حساس و ریسک پذیرفته‌نشدن، انتقاد یا قضاوت‌شدن توسط همسرتان به دارابودن حدی از انتقادپذیری نیاز دارد. به همین دلیل، بسیاری از زوج‌ها موضوعات مهم را با جارو زیر فرش می‌برند تا از ایجاد هرگونه بار منفی احتمالی جلوگیری کنند.

چیزی که اغلب اتفاق می‌افتد این است که یکی از زوجین با وجود این‌که رویکردی محتاطانه دارد اما شهامت کافی برای بحث در مورد یک موضوع دشوار با همسر خود را به دست می آورد. سپس آن را مطرح می‌کند و برای هرگونه واکنش منفی احتمالی خود را آماده‌ می‌کند.

این می‌تواند به‌صورت علائم غیرکلامی مانند حالت‌های دفاعی، حالات تهاجمی صورت و لحن کلامی بحث‌برانگیز خود را نشان دهد. این رویکرد به‌طور گریزناپذیری منجر به یک پاسخ دفاعی از طرف هر کسی خواهد شد.

هنگامی که برای یک مسئله سخت با همسر خود روبرو می‌شوید، خیلی مهم است که از لمس فیزیکی حمایت‌کننده استفاده کنید. مانند: گرفتن‌ دست یا نگه‌داشتن‌ همسر در آغوشتان استفاده کنید. این عمل از بالابردن گارد دفاعی در هر دو جهت جلوگیری کرده و بهترین نتیجه ممکن را در بحث‌های سخت می‌دهد.

در هر مشاجره نگرش همسرتان را به وضوح بیان کنید

جان گاتمن، محقق ازدواج، توصیه می‌کند که زوج‌ها باید قبل از تلاش برای حل تعارض، طرز فکر همسرشان را آشکارا بیان کنند. این کار باید بدون توجه به این‌که آیا با نظرات یکدیگر موافق هستند یا خیر انجام شود. بدون انجام این کار، این خطر وجود دارد که اختلاف مجددا شعله‌ور شده‌ و هر فردی در مورد دیدگاه‌های خود بحث کند. در این صورت امکان حل و فصل موضوع از بین می‌رود.

برای شروع گفتگو در مورد حل و فصل موضوع، بیان اینکه فکر می‌کنید شرایط شریک زندگی‌تان چگونه است و نیز درخواست توضیح و شفاف‌سازی، لحن صادقانه و درک لازم، موجب حل معضل برای زوجین می‌شود. همچنین به جای دامن‌زدن به شعله‌های بحث، راه گفتگو را برای تعامل مساوی باز می‌کند.

از تکنیک خلع سلاح استفاده کنید

دیوید برنز، نویسنده کتاب احساس خوب، تکنیک خلع سلاح را در فهرست یکی از پنج راز ارتباط موثر می‌آورد. او تکنیک خلع سلاح را این‌گونه تعریف می‌کند: “پیداکردن حقیقت در آن‌چه که طرف مقابل می‌گوید، حتی اگر آشکارا اشتباه، یا غیرمنطقی یا اغراق‌آمیز به‌نظر برسد.”

این روش می‌تواند یک راه بسیار قدرتمند و موثر برای نشان‌دادن قاطعیت شما در اختلاف با همسرتان باشد. همچین از موثر‌بودن انتقال نادرست پیام، حالت تدافعی یا ابراز خشم جلوگیری می‌کند.

به یاد داشته باشید که شما با همه چیزهایی که همسرتان می‌گوید موافق نیستید. بلکه باید روی پیداکردن حقیقت در گفته‌های او تمرکز کنید، هرچند کوچک باشد. حتی ممکن است حقیقت این باشد که شما با این موضوع موافق باشید که اگر شرایط را به همین شکل درنظر بگیرید، شما نیز آسیب دیده و عصبانی خواهید شد.

با استفاده از این تکنیک شریک زندگی‌تان فورا از نیازش به استفاده از عصبانیت برای دفاع از خود یا حمله مجدد “خلع سلاح” می‌شود. این استراتژی امکان کاهش تنش و ایجاد فرصت برای گفتگو را فراهم می‌کند.

آنچه را که درست پیش می‌رود تکرار کنید و فرصت بهبود را بپذیرید

هر چیزی که روی آن تمرکز کنیم رشد می‌کند و روابط نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اگر یک زن و شوهر همیشه روی مشکلاتی که پیش می‌آیند تمرکز کنند، بیشتر رابطه آن‌ها سرشار از مشکلات رو به رشد خواهد شد.

بله، طبیعی است که در هر ازدواجی مشکلاتی پیش بیاید. با این حال، نشخوار فکری در مورد مشکلات می‌تواند باعث ایجاد حس ترس و ناامیدی شده که می‌تواند به مرور زمان باعث نابودی رابطه شود.

در سال ۱۹۸۶، دیوید کوپرایدر مفهوم قدردانی را به جهانیان ارائه کرد که یک دگرگونی تشکیلاتی را از رویکرد مبتنی بر نواقص و کمبودها به رویکرد تغییرات مثبت و مبتنی بر نقاط قوت به وجود آورد. اجرای پروژه قدردانی در سازمان‌ها بر کشف و درک “آن‌چه که هست” و تمرکز بر مثبت‌بودن در حال انجام است.

این رویکرد می تواند به‌طور مستقیم در ازدواج هم اعمال شود. زیرا زوج‌ها در حال تلاش برای تغییر و رشد با یکدیگر به سمت مثبت هستند. به کارگیری قدردانی در ازدواج روی چیزهایی که در رابطه آن‌ها درست پیش می‌رود و رویاهایی که می‌خواهند با هم انجام دهند متمرکز می‌شود. سپس آن‌ها را به سمت طراحی سرنوشت ایده‌آل خود در کنار یکدیگر هدایت می‌کند.

وقتی این روش را در مکالمه با همسرتان به کار می‌‌گیرید، تمرکز شما روی این می‌رود که شما دو نفر چقدر با هم موفق هستید، از چه جهاتی یک تیم عالی هستید و رویاهای مشترکی که دارید را با هم تکرار می‌کنید.

به دنبال درک‌کردن باشید، نه درک شدن

در کتاب اریش فروم، هنر عشق‌ورزیدن، او اظهار دارد که سه عامل برای ایجاد پیوند عشق بین دو نفر لازم است: احترام، علاقه و شناخت.

شناخت شریک زندگی، بخش بسیار مهمی در ایجاد یک پیوند محبت‌آمیز و دارای اعتماد به یکدیگر است. البته رسیدن به آن زمان و تلاش زیادی را می‌طلبد.

تلاش برای درک افکار، باورها و احساسات شریک زندگی، زمینه مناسبی را برای یک کار تیمی در هنگام مواجهه با چالش‌های زندگی یا رابطه فراهم می‌کند. این علاقه صادقانه به درک شریک زندگی خود منجر به دو عامل دیگر می‌شود که فروم در مورد آن نوشته است: مراقبت و احترام به همسرتان.

تایم‌اوت‌های مناسب بگیرید

زوج‌ها مفهوم این کلمه را می‌دانند. با این‌کار وقتی میزان تنش‌ها زیاد است، از گفتن حرف یا انجام‌دادن کاری که از روی عصبانیت بوده و باعث پشیمانی می‌شود، جلوگیری می‌کنند. با این حال، اغلب آن‌ها در مورد چگونگی انجام این کار به درستی آموزش ندیده‌اند.

یک وقفه کوتاه، اگر به درستی انجام نشود، می‌تواند به عنوان یک سلاح یا راهی برای فریب همسرتان برای عقب‌نشینی یا کنترل کارهایش استفاده شود.

معمولا به زوج‌ها آموزش داده می‌شود که کلمه یا جمله‌ای را به عنوان علامت رمز بسازند که در هنگام تنش نشان دهد که بهتر است زمانی را برای خود صرف کنند و به کنج دنج خود رفته تا زمانی که آرام شوند. مواردی که این تکنیک موفقیت‌آمیز می‌شود، بسیار نادر است و اغلب می‌تواند باعث تشدید مشاجره شود، به خصوص اگر احساس طردشدن یا رهاشدن را در رابطه ایجاد کند.

دلیل این که این روش کار نمی‌کند این است که از یک راه‌حل منطقی و عقلانی برای یک موقعیت احساسی استفاده می‌کند. وقتی تنش بین شما و همسرتان زیاد است، معمولا عقل از پنجره بیرون می‌رود. و وقتی بخش عاطفی مغز ما درگیر است، انجام رفتارهای منطقی کار بسیار دشواری است.

وقتی در حال تجربه این احساسات شدید هستیم، بخش عاطفی مغز وارد جنگ، فرار یا واکنش‌های انفعالی می‌شود. بنابراین، کلمه رمزی که شما و همسرتان انتخاب کرده بودید، در آن لحظات حتی ثبت هم نمی‌شود.

از آن‌جایی که احساسات شدید بخش منطقی فکر ما را خاموش می‌کند، تنها راه برای برهم زدن آن استفاده از احساسات با همان شدت برای ایجاد تغییر در مغز عاطفی شماست. این کار به مغز منطقی شما یک لحظه فرصت می‌دهد تا کنترل امور را دوباره به دست بگیرد.

به عنوان مثال، استفاده از احساسات طنز به همان اندازه شدت عصبانیت می‌تواند مغز را از حالت خشم یا تدافعی دور کند. ایجاد یک کلمه رمز که برای مثال زمانی را یادآوری می‌کند که هر دو در بیرون از اتاق هتل با لباس زیرتان گیر افتاده‌اید، به‌اندازه کافی دردسرساز خواهد بود. متوقف‌کردن لحظه‌ای بحث و علامت‌دادن زمان پایان بحث بسیار موثرتر است.

سخن نهایی

اختلاف در هر رابطه‌ای اجتناب‌ناپذیر است. اما اگر حل شود و چرخه ناکارآمد تکرار ایجاد نشود، می‌تواند منجر به پیوند نزدیک‌تر و قوی‌تری بین زوجین شود.

زوج‌درمانی برای آموزش مهارت‌های ارتباطی و ارائه روش‌های لازم برای زوج‌ها طراحی شده است تا رابطه خود را به یک پیوند تاثیرگذار تبدیل کنند.

هفت تمرین زوج‌درمانی فوق که اغلب به مراجعان در دفتر درمان‌گر آموزش داده می‌شود را می‌توان در خانه با همسرتان امتحان کنید. این شروعی عالی برای تغییر الگوهای قدیمی است که ممکن است شما دو نفر در آن گیر کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *