پاسپورت ایرانی

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان

تاکنون به این فکر کرده‌اید که با پاسپورتی که در دست دارید به کدام کشورها می‌توانید سفر کنید؟ در این نوشته می‌خواهیم شما را با کشورهایی آشنا کنیم که ایرانیان برای ورود به آن اصلا نیازی به ویزا ندارند. در این لیست فقط کشورهایی را معرفی خواهیم کرد بدون ویزا برای ایرانیان فعال هستند. در یک نوشته دیگر، کشورهایی که به ایرانیان ویزای فرودگاهی یا آنلاین می‌دهند را بررسی خواهیم کرد. تا ابتدای سال 2021، شهروندان ایرانی بدون ویزا می‌توانند به این کشورها سفر کنند. در این رده بندی، واکسن کرونا لحاظ نشده است.

ترکیه

استانبول-ترکیه
استانبول-ترکیه

احتمالا اکثرا می‌دانند که ترکیه یکی از کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان است.. ترکیه، مقصد اصلی گردشگری شهروندان ایران است. شهرهای استانبول، وان و آنکارا در تمام ماه‌های سال و شهرهای ساحلی همچون آنتالیا، آلانیا، بدروم و کوش آداسی در فصل تابستان، پذیرای ده‌ها هزار توریست ایرانی است. ترکیه به خاطر نزدیکی، اشتراکات فرهنگی و مذهبی زیاد و همچنین واحد پول نه چندان قدرتمند، همیشه برای سفر رفتن جذاب است. هواپیمایی‌های زیادی به ترکیه پرواز دارند. به علاوه امکان سفر از طریق زمینی وجود دارد.

ارمنستان

ایروان-ارمنستان
ایروان-ارمنستان

ارمنستان، همسایه شمالی ایران، اخیرا دوباره ویزا را برای شهروندان ایرانی برداشته است. کشور ارمنستان برای دوره ای به سراغ ویزای فرودگاهی رفته بود. اما در حال حاضر ایرانیان برای ورود به این کشور ویزا نمی‌خواهند. شهر ایروان، پایتخت ارمنستان، مهم‌ترین مقصد برای سفر است. از ایران با پروازهای هفتگی تهران-ایروان و همچنین از طریق اتوبوس‌های شبانه روزی می‌تواند به ارمنستان سفر کرد. کشور ارمنستان فرهنگ و طبیعت جذابی دارد. همچنین این کشور به محلی برای گرد هم آمدن بعضی از خانواده های ایرانی در ایام نوروز تبدیل شده است.

گرجستان

باتومی-گرجستان
باتومی-گرجستان

گرجستان هم در حال حاضر در لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان قرار می‌گیرد. گرجستان، همسایه شمالی ارمنستان و کشوری جدا شده از شوروی سابق است. این کشور نسبت به ارمنستان، نزدیکی بیشتری به روسیه و فضای اروپا دارد. گرجستان از نظر هزینه هم گران‌تر است. شهر تفلیس، پایتخت گرجستان، مهم‌ترین جاذبه توریستی این کشور است. اما در ایام تابستان، بسیاری از ایرانی‌ها راهی شهر ساحلی باتومی می‌شوند. گرجستان از طریق مرز هوایی در دسترس است. همچنین می‌توان به صورت زمینی از ارمنستان راهی این کشور شد. اگرچه طبق گزارش‌های رسیده، در مرز زمینی گرجستان نسبت به ورود ایرانی‌ها کمی سخت‌گیری وجود دارد و شاید از شما بلیط برگشت یا ووچر هتل طلب کنند.

مالزی

کوالالامپور-مالزی
کوالالامپور-مالزی

مالزی، تنها کشور جنوب شرق آسیا است که مرزهایش را بر روی ایرانیان کاملا باز گذاشته است. این کشور مسلمان و مدرن، این اجازه را به شهروندان ایران می‌دهد که بدون ویزا راهی مالزی شوند. شهر کوالالامپور، پایتخت مالزی، مقصد جذاب و کاملا متفاوتی برای توریست‌های ایرانی است. شرکت‌های هواپیمایی ایران از تهران به کوالالامپور پرواز مستقیم دارند. مالزی شامل دو بخش شرقی و غربی می‌شود که هر کدام جزیره هستند. به جز پایتخت، سفر به ایالت پنانگ هم مرسوم است که سواحل و طبیعت بکری دارد.

ونزوئلا

کاراکاس-ونزوئلا
کاراکاس-ونزوئلا

شهروندان ایران می‌توانند بدون اخذ ویزا راهی ونزوئلا شوند. ونزوئلا در قاره آمریکای لاتین قرار دارد. سفر به ونزوئلا نیازمند یک پرواز غیر مستقیم بسیار طولانی است. در انتخاب پرواز باید طوری عمل کنید که کشوری سوم از شما ویزای ترانزیت نخواهد. مثلا امکان استفاده از پروازهایی که در بریتانیا یا آمریکا می‌نشینند را بدون ویزا ندارید. ونزوئلا کشور زیبایی است اما به خاطر شرایط بد سیاسی و اقتصادی، در حال حاضر کمتر توریستی به خود می‌بیند. همچنین به خاطر دوری مسافرت، شما برای سفر به ونزوئلا باید پول زیادی را صرف بلیط هواپیما بکنید.

اکوادور

کیتو-اکوادور
کیتو-اکوادور

کشور زیبای اکوادور، دیگر کشور منطقه آمریکای لاتین است که می‌توان آن را در لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان قرار داد. برخلاف ونزوئلا، شرایط در اکوادور تقریبا آرام است. شهر کیتو، پایتخت اکوادور، مقصد اصلی گردشگری محسوب می‌شود. اما جنگل‌ها و طبیعت این کشور هم توریست‌های زیادی را به اکوادور کشانده است. بزرگترین مشکل سفر به اکوادور، دور بودن مسافت است. همان طور که در بخش ونزوئلا گفتیم، اگر بخواهید به کشوری مثل اکوادور سفر کنید، باید هزینه زیادی بابت بلیط هواپیما بپردازید.

دومینیکا

دومینیکا
دومینیکا

دومینیکا، جزیره ای بسیار زیبا در منطقه دریای کارائیب است. پیش از این در بخش شهروندی از طریق سرمایه گذاری، شما را با این کشور آشنا کرده بودیم. در این جزیره می‌توانید با پرداخت ۲۰۰ هزار دلار، شهروند دومینیکا شوید! اما برای سفر کردن هم دومینیکا اجازه این کار را به شهروندان ایرانی می‌دهد. شما بدون ویزا می‌توانید به کشور دومینیکا سفر کنید. دومینیکا امکانات زیادی ندارد و بیشتر درآمدش حاصل سفر توریست‌ها است. سفر به دومینیکا از ایران کار بسیار سختی است. زیرا اولا مسافت طولانی است و دوم اینکه پروازهای به مقصد دومینیکا معمولا در آمریکا توقف دارند.

میکرونزی

میکرونزی
میکرونزی

مجمع الجزایر میکرونزی، کشوری در قاره اقیانوسیه است. این منطقه چند هزار کیلومتر دورتر از استرالیا و نیوزیلند در وسط اقیانوس است. یکی از بهترین ساحل‌های جهان و مناظری که هرگز در زندگی خود ندیده اید را می‌توانید در میکرونزی تجربه کنید. میکرونزی به شهروندان ایران اجازه می‌دهد که بدون ویزا به این کشور سفر کنند. اما رسیدن به منطقه میکرونزی کار آسانی نیست. تنها برای رسیدن به این کشور، شما چیزی بین یک تا دو روز زمان نیاز دارید. سفر به میکرونزی تنها از استرالیا و نیوزیلند ممکن است. به همین دلیل باید ویزای ترانزیت این کشورها را تهیه کنید که کار دشواری نیست. هزینه سفر به میکرونزی بسیار بالا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.