coronavirus-bitcoin-price-is-china-losing-its-btc-mining-monopoly

ویروس کرونا و قیمت بیت کوین: آیا چین انحصار بیت کوین خود را از دست می دهد؟

طی هفته گذشته، قیمت بیت کوین بعد از کاهش قیمت آن به محدوده 6800 دلار، حدود 15% افزایش یافته است. حتی با وجود اینکه بیت کوین بهبود قیمتی خوبی داشته است، اما هنوز برای رسیدن به قیمت 8000 دلار که در تاریخ 12 مارس و قبل از شیوع ویروس کرونا داشته است، راه زیادی دارد.

این افت قیمت پیامدهای زیادی در شبکه بیت کوین به همراه داشت. با رسیدن به محدوده قیمت 3800 دلاری، برخی از ماینرها به تعطیل کردن عملیات خود به دلیل به صرفه نبودن ماینینگ رو آوردند.

اگر ماینر‌های بیت کوین هزینه میزبانی هاستینگ و برق را داشته باشند، این قیمت‌ها منجر به این می شودد که سختی بیت کوین کاهش یابد و این کاهش، بزرگ‌ترین کاهش سختی از سال ۲۰۱۱ به این طرف خواهد شد. با این حال، به احتمال زیاد ویروس کرونا و کاهش شدید قیمت بیت کوین می‌تواند برخی قسمت ها را بیشتر از سایر قسمت ها تحت تأثیر قرار دهد.

توقف فعالیت‌های ماینرهای چینی

همانطور که اخیرا از نشریه‌های چینی گزارش شده است که بیش از ۴۰ عملیات ماینینگ که با دستگاه‌های ماینرAntminer S9، ورژن قدیمی‌تر محصولات محبوب آنت ماینر بیت مین (Bitmain) انجام می شودند به دلیل ضرر کردن و سود نکردن مجبور به متوقف کردن فعالیت ماینینگ خود شدند. بر اساس اطلاعاتی که  از استخر F2pool  بدست آورده ایم، یکی از اشخاصی که در این صنعت فعال است،گفته است تقریباً ۲/۳ میلیون آنت ماینر S9 از روز دهم مارس فعالیت خود را متوقف کرده اند.

به نظر می رسد که کاهش قیمت بیت کوین به دلیل تعداد زیاد دستگاه S9s و تجهیزات ماینینگ قدیمی دیگر در چین، که هم اکنون استفاده از آن ها ضرر زیادی به ماینرها می رساند، بیشترین تاثیر منفی را بر ماینرهای چینی داشته است. قیمت برق برای ماینرها در چین از 0.03 تا 0.05 دلار در هر کیلووات ساعت متغیر است. حتی با نرخ برق متوسط 0.04 دلار در هر کیلووات ساعت، برای سود کردن ماینرها قیمت بیت کوین باید حداقل 5136 دلار باشد.

Matt D’Souza(مت در سوزا)، مدیر عامل شرکت Blockware Solutions، به وبسایت خبری کوین تلگراف گفته است:

“کاهش قیمت ارز رمزپایه بیت کوین باعث شده است که بسیاری از دستگاه های ماینینگ قدیمی دیگر از سودآوری خارج شوند و بیشتر باعث ضرر برای ماینرها باشند. اگر شما استخر‌ها را بررسی کنید می‌بینید که بسیاری از استخر‌هایی که در آسیایی قرار دارند، دچار کاهش هش ریت شده اند، اما استخر‌های آمریکایی از این مشکل مصون هستند و چنین اتفاقی برای نسخه آمریکایی استخرها اتفاق نیفتاده است. این نشان می‌دهد که دستگاه‌های ماینر در شرق تعطیل شده‌اند و فعالیت خود را متوقف نموده اند. این اتفاق به این دلیل رخ داده است که همگی این دستگاه‌ها تجهیزات ماینینگ قدیمی هستند. کاهش قیمت بیت کوین دلیلی بر سودآور نبودن این دستگاه‌ها و عدم فعالیت آنها شده است.”

تأثیر کرونا ویروس بر ماینر‌های مستقر در چین

ویروس کرونا به طور غیر مستقیم واز طریق تأثیر بر قیمت بیت کوین و هر کلاس دارایی دیگر، ماینر‌ها را تحت تأثیر قرار داده است. این ویژگی همه گیر بودن ویروس کرونا و شیوع سریع آن، به طور گسترده‌ای در منطقه تأثیر گذاشته است و باعث ایجاد اختلال در زنجیره تأمین شده است. دی سوزا(D’Souza) در این باره گفته است:

“به نظر من ویروس کرونا covid-19  باعث کاهش هش ریت بیت کوین شده است، زیرا زنجیره عرضه جهانی را متوقف کرده است. از این رو ماینر‌ها به اندازه کافی تجهیزات ماینینگ را دریافت نمی‌کنند. تنظیم سختی بسیار مشکل تر است زیرا تحویل نسل جدید ماینر‌ها دلیل covid-19 به تاخیر افتاده است.”

همه گیری ویروس کرونا، بر روی بازار دست دوم تجهیزات ماینینگ تأثیر قابل توجهی داشته است. این تجهیزات دست دوم، زیر مجموعه شناخته شده‌ای در صنعت ماینینگ بوده است. وو تانگ (Wu Tong) معاون کمیسیون بلاک چین در وزارت تجارت چین قبلاً این تأثیر را در بازار دست اول مشاهده کرده است. او به  Securities Daily  گفته است:

“تحت تاثیر این بیماری همه گیر، سختی نگهداری، نوسازی و ادامه تولید تجهیزات ماینینگ بیشتر شده است و سقوط قیمت ۱۲/۰۴ درصدی موجب شده بسیاری از افراد تجهیزات ماینینگ خود را بفروشند و یا به حراج بگذارند. جزر و مدی از فروش تجهیزات ماینینگ شروع شده است و به طور متوسط قیمت فروش هر دستگاه ماینر ۳۰ تا ۵۰ درصد کمتر از جشنواره بهار است.”

چرا ماینر‌ها ممکن است از چین خارج شوند؟

چین برای مدتی طولانی رهبر ماینینگ بوده است. با بررسی هایی شده است، گویا این کشور چین است که اکثریت نرخ هش ریت بیت کوین را کنترل می کند. تسلط کشور چین بر ماینینگ عمدتا مدیون پایین بودن قیمت برق این کشور و وجود تولید کنندگان پیشروی آن است. از جمله برترین تولید کنندگان چین، تولید کننده دستگاه‌های ماینینگ بیت مین(Bitmain) و ای‌بنگ(Ebang) در آن کشور است.

این شرایط نه تنها به عملیات ماینینگ امکان این را می دهد که به تجهیزات نسل جدید ماینینگ بیت کوین دسترسی سریع و ارزان پیدا کند، بلکه برای عملیات کوچکتر نیز این امکان را فراهم می کند که بتوانند استفاده طولانی تر از تجهیزات قدیمی و دستیابی به آن با قیمت های پایین تر داشته باشند.

با این حال، با توجه به اینمه بیت کوین هم چنان به بلوغ خود ادامه می‌دهد و بین سرمایه گذاران جلب توجه می کند، سایر کشور‌ها ممکن است ویژگی های متفاوتی داشته باشند که آن کشورها را به مکان‌های پایدار‌تری برای ماینینگ تبدیل می‌کنند.

ویژگی‌های مثبت و منفی ماینینگ در شرق

کشور‌هایی مانند ونزوئلا که حتی انرژی ارزان‌تر از جمله برق ارزان و سایر منابع انرژی یارانه‌ای بیشتری دارند غالبا ورود ماینرهای قدیمی مانند ماینر Antminer S9 را متوقف کرده‌اند. اما قیمت تنها عامل مهم نیست و سرعت اینترنت در کشور‌هایی مانند ایالات متحده نیز مهم است.

قدرت خرید بالاتر و توانایی افزایش سرمایه ممکن است به ماینر‌های جدید در کشور‌های غربی اجازه دهد که به ماینر‌های نسل جدید سریع تر دسترسی پیدا کنند. مثلا می‌توان به Blockware Mining اشاره کرد که قدرت هش آن 180PH/s است و با وجود قیمت بالاتر برق در آمریکا عملیات آن هم چنان ادامه دارد.

علاوه بر این‌ها، دولت چین به ارز دیجیتال و ماینینگ بیت کوین اظهار بی علاقه بودن کرده است. این کشور سابقه برخورد شدید با صرافی‌ها و بسیاری از عملیات ماینینگ غیر قانونی را دارد. از سوی دیگر ایالات متحده، در رابطه با تنظیم صنعت ارز رمزنگاری شده از بقیه پیشی گرفته و با سرعت عمل بیشتری کار کرده است. که این مورد نیز می‌تواند در آینده عامل تعیین کننده‌ای باشد. این امر مطمئنا برای شرکت‌هایی چون بیت مین و ایبن  که تقاضای فهرست شدن در بورس اوراق بهادار هنگ هنگ را ارسال کرده اند اما تاکنون بازخوردی نداشته اند، ثابت شده‌ است.

لحظه مهم دوران ماینینگ

بطور کلی بهتر است بدانید که ممکن است ما شاهد تغییر مهمی در ماینینگ در دورانی مانند هالوینگ و همه گیری، باشیم.

از سویی از غیر متمرکز سازی در این صنعت استقبال می‌شود، به صورتی که بسیاری درباره متمرکز شدن ماینینگ بیت کوین اظهار نگرانی کرده اند، اما در حال حاضر چین هم چنان به صدر نشینی خود ادامه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *