چگونه نیازهای اصلی خود را در یک رابطه شناسایی کنیم

چگونه نیازهای اصلی خود را در یک رابطه شناسایی کنیم

همه ما یک رابطه عاشقانه را شروع می‌کنیم زیرا باید دوست بداریم و دوست داشته شویم و احساس ارزش و امنیت کنیم. اما این موارد تنها نیازهای اساسی نیستند که هر فرد در یک رابطه عاشقانه به دنبال آن است. پس، سایر چیزهای ارزشمند چه چیزهایی هستند؟ با ما همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابید.

مقدمه

همه ما یک رابطه عاشقانه را شروع می‌کنیم زیرا باید دوست بداریم و دوست داشته شویم و احساس ارزش و امنیت کنیم. اما این موارد تنها نیازهای اساسی نیستند که هر فرد در یک رابطه عاشقانه به دنبال آن است. پس، سایر چیزهای ارزشمند چه چیزهایی هستند؟

مشکل این‌جاست که ما به ندرت می‌توانیم نیازهای اصلی خود را در یک رابطه مطرح کنیم زیرا هرگز به آن‌ها فکر نکرده‌ایم. در نتیجه، ما شروع به رابطه با یک فرد جدید می‌کنیم به این امید که او احساس خوبی در ما ایجاد کند، اما این اتفاق هرگز نمی‌افتد.

برای جلوگیری از یک شکست عشقی دیگر، باید نیازهای خود در رابطه را بشناسید. وقتی چارچوب مشخصی از نیازهای خود داشته باشید، به‌جای اتلاف وقت برای روابطی که به جایی نخواهند رسید، جذب افراد مناسب، برایتان بسیار آسان‌تر خواهد بود.

پس، چگونه بفهمید چه چیزی برایتان مناسب است؟ مطلب زیر را بخوانید تا متوجه شوید.

نیازهای اصلی در یک رابطه: چه چیزهایی هستند؟

نیازهای انسان را می‌توان به چند گروه جسمی، مالی، عاطفی و غیره دسته‌بندی کرد، اما اکثر نیازهای رابطه روانی هستند.

این نیازهای اساسی شامل موارد زیر است:

 • محبت (حرکات عاشقانه، کلمات عاشقانه و سکس)
 • احترام (نظر شما برای طرف مقابل مهم باشد)
 • قدردانی (دریافت تشکر و تمجید)
 • امنیت (امنیت جسمی و روحی)
 • وفاداری (پارتنرها به یکدیگر وفادار باشند)
 • اعتماد (شفافیت در تمام جنبه‌های زندگی)

شما همچنین می‌توانید یک رده‌بندی از این مفاهیم برای خود تهیه کنید و مشخص کنید که کدام یک از این مفاهیم اساسی بوده و کدام یک کم و بیش قابل تغییر هستند.

به عنوان مثال، اعتماد و وفاداری اولویت‌های اصلی شما در رابطه هستند و می‌خواهید شریک زندگی‌تان آن‌ها را رعایت کند. بنابراین، اگر کسی به شما دروغ گفته یا شما را فریب دهد، او توافق را برهم زده است.

و برعکس، شما عادت دارید در مورد احساسات خود صحبت کنید، اما خیلی برایتان اهمیتی ندارد که شریک زندگی‌تان چیز زیادی با شما در میان نمی‌گذارد، زیرا او محتاط یا خجالتی است.

اساسا هر فرد باید نیازهای خود را برای خود مشخص کرده و به دنبال کسی باشد که اولویت‌های مشابهی با او داشته باشد.

آیا نیازهای اساسی رابطه از فردی به فرد دیگر متفاوت است؟

همه ما برای ایجاد یک رابطه پایدار به موارد یکسانی مانند عشق، شور و اشتیاق، حمایت و غیره اهمیت می‌دهیم.

واضح و مبرهن است که پاسخ “خیر” است زیرا افراد مختلف اولویت‌های متفاوتی از نیازهای خود دارند. این بدان معناست که یک نیاز خاص، مانند تربیت فرزندان، می‌تواند به اندازه آرامش عاطفی میان یک زوج‌ برای یک فرد مهم نباشد، اما برای دیگری در اولویت باشد.

به چه چیزی بستگی دارد؟ تحقیقات نشان می‌دهد که رده‌بندی ارزش‌ها در درجه اول به سن بستگی دارد. اما عوامل دیگری مانند سنت‌های خانوادگی، فرهنگ، تحصیلات، حلقه اجتماعی دوستان و ویژگی‌های شخصی نیز وجود دارد.

اگرچه نیازهای اصلی مانند حمایت و همدردی در نظام باورهای هر فرد در رابطه با روابط سالم وجود دارد، اما میزان اهمیت آن‌ها ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

چگونه نیازهای رابطه خود را مشخص کنیم؟

زمانی که نیازهای اصلی خود را بشناسید، می‌توانید با مقایسه آگاهانه یا ناخودآگاه نیازهای خود و توانایی فرد مقابل در برآورده ساختن آن‌ها، افرادی را که می‌خواهید با آن‌ها ارتباط داشته باشید، معین کنید.

بدون داشتن یک نظام ارزشی مشخص، احتمالا خود را در رابطه گم می‌کنید و کارهایی را انجام می‌دهید که از آن‌ها لذت نمی‌برید.

اما نترسید. تکنیک‌های زیر به شما کمک می‌کند تا برای تعیین نیازهای اصلی خود در مسیر درستی قرار بگیرید.

زبان عشق خود را شناسایی کنید

زبان‌های عشق مفهومی هستند که برای اولین بار در دهه ۱۹۹۰ توسط گری چپمن، دارای مدرک دکترا شرح داده شد. این مفهوم اساسا به این‌گونه است که ما در روابط خود چگونه محبت را دریافت و نیز ابراز می‌کنیم.

اگر بتوانید زبان عشق خود را شناسایی کنید، می‌توانید نیازهای اصلی خود را نیز در یک رابطه بهتر بشناسید.

پنج زبان عشق وجود دارد:

 • لمس فیزیکی
 • جملات تاییدی مثبت
 • زمان باکیفیت
 • دریافت هدیه
 • کمک‌کردن

برای این‌که بفهمید کدام یک از این‌ها زبان مورد علاقه شماست، از میان گزینه‌های زیر یکی از مواردی را که در یک رابطه برای شما اهمیت بیشتری دارد، انتخاب کنید. هر گزینه با گزینه قبلی زبان‌های عشق هماهنگی دارد.

آن‌چه برای شما اهمیت بیشتری است:

 • قدم‌زدن در خیابان همراه با گرفتن دست‌های هم، در آغوش‌گرفتن، بغل‌کردن و بوسیدن.
 • وقتی شریک زندگی‌تان به شما حرف‌های عاشقانه ب‌زند و یا از شما تعریف و تمجید ‌کند.
 • بیشتر عصرها و آخر هفته‌ها را با هم بگذرانید.
 • زمانی که فرد مورد علاقه‌تان، شما را با هدایایی غافلگیر کند.
 • مراقبت و حمایت واقعی، مانند کمک در انجام کارهای خانه یا آوردن صبحانه در رختخواب.

هر زبان عشقی را می توان به نیازهای اصلی ترجمه کرد: لمس فیزیکی، همان صمیمیت فیزیکی و رابطه جنسی است. جملات تاییدی، برابر با حمایت عاطفی است. دریافت هدیه به معنای توجه است. کمک‌کردن از طریق مراقبت و پشتیبانی انجام می‌شود و گذراندن زمان با‌کیفیت به معنی دلبستگی است.

مشخص کنید که در حال حاضر چه چیزی شما را خوشحال یا عصبانی می‌کند

می‌توانید از یک تمرین ساده برای تشخیص این‌که چه چیزهایی در رابطه برایتان باارزش است یا چه چیزهایی را نمی‌توانید تحمل کنید، آغاز کنید. پس، بیایید با شناسایی چیزهایی که از آن‌ها لذت می‌برید شروع کنیم.

حداقل ۱۰ تا ۱۵ بار روی یک برگ کاغذ بنویسید: «من آن را دوست دارم وقتی / همه چیز عالی است، وقتی». سپس، یک جمله پایانی مناسب بنویسید. می‌توانید از روابط فعلی یا گذشته‌تان به عنوان مثال استفاده کنید. مطالبی که نوشتید نیازهای شماست.

اگر نمی‌توانید خیلی روشن مشخص کنید که چه چیزی برای شما در یک رابطه مهم است، یک رویکرد معکوس را امتحان کنید. یعنی به خصوصیات یا رفتارهایی که آن‌ها را غیرقابل قبول می‌دانید، اشاره کنید. و دوباره، یک برگ کاغذ بردارید و چندین بار بنویسید “من نمی‌توانم تحمل کنم / از آن متنفرم” و جمله‌ها را کامل کنید.

به عنوان مثال، فرض کنید شما نوشته‌اید، “از این‌که همسرم ظرف‌های کثیف را در سینک می‌گذارد، متنفرم.” این بدان معناست که شما از تمیزبودن به عنوان یک ویژگی خوب در عزیزان خود قدردانی می‌کنید و قصدتان این است که تمیزکردن را به عنوان یک کار ارزشمند درک کنند، نه به عنوان منبع ناراحتی.

کل فهرستتان را مرور کنید و اگر چیز دیگری یادتان آمد، مانند عبارات قبلی به آن اضافه کنید. در این مرحله می‌توانید هر تعداد جمله‌ای که می‌خواهید بنویسید. بعدتر یاد خواهید گرفت که بین ارزش‌های بنیادی و ارزش‌های خوشایند اما غیرضروری تفاوت قائل شوید.

اولویت‌های خود را معین کنید

اکنون که فهرستی از نیازهایتان دارید، زمان آن رسیده است که تصمیم بگیرید کدام یک از نیازها در اولویت هستند. اشکالی ندارد که استانداردهای زیادی داشته باشید و برای کمال تلاش کنید. اما متاسفانه، شما به احتمال زیاد فردی را پیدا نخواهید کرد که همه شرایط مورد نظر شما را داشته باشد.

روش زیر می‌تواند به کاهش نیازهای شما به پنج الی هفت مورد اساسی کمک کند. در حال حاضر، شما تقریبا ۱۵ مورد از آن‌ها را در فهرست خود نوشته‌اید. حالا، نیازهای خود را روی کاغذهای کوچک نوشته و آن‌ها را روی میز یا هر سطح دیگری در مقابل خود قرار دهید.

حالا تصور کنید می‌خواهید از یک رودخانه عبور کنید، اما برای ورود به پل، باید یک مورد را کنار بگذارید. قرار است چه اتفاقی بیفتد؟ این کار را آن‌قدر تکرار کنید تا زمانی که فقط پنج تا هفت موردی برایتان باقی بماند که بدون آن‌ها نمی‌توانید یک رابطه عاشقانه را تصور کنید. البته بسته به شخصیت شما این تعداد می‌تواند بیشتر یا کمتر باشد.

آخرین مرحله این است که نیازهایی که روی آن‌ها متمرکز شده‌اید را بر اساس اهمیت آن‌ها اولویت‌بندی کنید. این یک راه موثر برای تعیین این‌ است که در وهله اول به دنبال چه مواردی در یک رابطه خواهید بود که در صورت عدم وجود آن‌ها از کنار آن افراد بگذرید.

نیازهای خود را با شریک زندگی خود در میان بگذارید

گفتگو روشی موثر برای بررسی تفاهم بین زوجین و دیدن این‌که آیا آن‌ها به مسائل به‌طور یکسان نگاه می‌کنند یا خیر. علاوه بر این، به مقایسه ارزش‌ها و حد و مرزهای شما و تعیین این‌که آیا قصد دارید آن‌ها را به اشتراک بگذارید کمک می‌کند.

چه زمانی باید گفتن نیازهای اصلی خود را شروع کنید؟ مواردی مانند بچه‌دار‌شدن و خرج‌کردن پول برای گفتگو در اولین قرار کمی نامناسب است. در مورد سایر موارد، مانند چگونه گذراندن تعطیلات، در هر زمان می‌توان صحبت کرد.

به‌طور کلی، شما باید منتظر چهارمین یا پنجمین قرار باشید. در عین حال، قبل از گفتگو در مورد موضوعات جدی، از ارتباط شیمی و عاطفی بین خود اطمینان حاصل کنید. در غیر این صورت، زمان‌گذاشتن برای تطبیق ارزش‌ها چیزی جز اتلاف وقت نیست.

به‌طور طبیعی، ممکن است که شریک زندگی شما با چندین مورد یا اولویت قراردادن آن‌ها مخالف باشد. بسیاری از تفاوت‌ها شانس کمتری برای موفقیت در یک رابطه طولانی‌مدت دارند.

اما قبل از این‌که تصمیم به جدایی بگیرید، سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • آیا شریک زندگی شما ممکن است در طول زمان بتواند با باورهای شما هماهنگ شود؟
 • اگر او نتواند، آیا شما می‌توانید قوانین خود را تغییر دهید؟
 • آیا این نیاز خاصی که شما با آن مخالف هستید مهم‌تر از رابطه فعلی است؟

اگر پاسخ اول و دوم «بله» است، برای ترک‌کردن پارتنرتان عجله نکنید. هنوز امیدی برای پیداکردن نقاط مشترک وجود دارد.

رابطه فعلی خود را تجزیه و تحلیل کنید

اگر در حال حاضر قرار ملاقات‌های عاشقانه دارید، می‌توانید رابطه عاشقانه فعلی خود را تجزیه و تحلیل کنید تا مشخص شود چه چیزهایی برای شما اهمیت دارد.

سوالات زیر را از خود بپرسید و پاسخ آن‌ها را بنویسید:

پاسخ به این سوالات نظر واقعی شما را در مورد یک رابطه ایده‌آل نشان می‌دهد.

آیا نیازهای اصلی با گذشت زمان می‌توانند تغییر کنند؟

نیازها و ارزش‌های اساسی با وجود ماهیت فراگیرشان در طول زمان دچار تغییر می‌شوند. این تغییر در صورتی که فرد با اتفاقات مهمی در زندگیش مواجه شود می‌تواند به تدریج و با افزایش سن یا به‌طور خود به خود اتفاق بیفتد. رسانه‌های اجتماعی و تبلیغات نیز تاثیر زیادی دارند، به ویژه در سنین جوانی و میانسالی.

یکی از پیامدهای جالب تغییر این است که بقیه نیز، حداقل یک مقدار، شروع به تغییر می‌کنند تا با آن هماهنگ باشند. این روند یک روزه اتفاق نمی‌افتد و معمولا یک یا دو سال طول می‌کشد. این بدان معناست که در ده سال دیگر یا بیشتر با نظام ارزشی متفاوت، فرد دیگری خواهید بود.

بنابراین، مراقب باشید و هر از گاهی نیازهای خود را بررسی کنید.

حرف پایانی

ایجاد یک رابطه شاد با درک متقابل آغاز می‌شود و اگر زوجین نیازهای اصلی طرف مقابل را داشته باشند، رابطه ادامه یافته و تحکیم می‌شود. به همین دلیل شناسایی زودهنگام آن‌ها بسیار حائز اهمیت است. این کمک خواهد کرد تا پارتنرهای نامناسب را کنار گذاشته و روی پیداکردن فردی مناسب تمرکز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *