چگونه یک رویا را از جایی که رها کردید ادامه دهید

چگونه یک رویا را از جایی که رها کردید ادامه دهید

همه ما رویاهایی دیده‌ایم که به قدری لذت‌بخش و واقعی هستند که از بیدار شدن ناگهانی از خواب ناامید شده‌ایم. ممکن است سعی کنید فوراً به خواب برگردید، به این امید که از جایی که خواب را رها کرده بودید ادامه دهید. متأسفانه، رویاها واقعاً اینطور کار نمی‌کنند. با این حال، با استفاده از تکنیک‌های مدیتیشن خواب و تمرکز بر تصویرسازی مناسب، ممکن است بتوانید به نسخه دیگری از رویا خود بازگردید که به شما امکان می‌دهد دوباره آن را با روش‌های جدید و عمیق تجربه کنید. همراه زرد نیوز باشید تا با این تکنیک‌ها آشنا شوید.

بازگشت به خواب بلافاصله

حرکت نکنید

اگر در میانه رویایی که می‌خواهید دوباره ببینید از خواب بیدار می‌شوید، کاملا بی‌حرکت دراز بکشید. هنگامی که پس از بیدار شدن از خواب به اطراف حرکت می‌کنید، محرک‌های حسی اطراف شما شروع به تداخل با بقایای رویاهای باقی مانده در ذهن شما می‌کند. این امر به سرعت باعث از بین رفتن عناصر به یاد ماندنی رویا می‌شود.

چشمان خود را بسته‌ نگه دارید

اگر بدن خود را در حالت آماده‌ خواب نگه‌ دارید، بازگشت به خواب بسیار آسان‌تر است. این بدان معناست که شما باید بی‌حرکت بمانید، بدنتان آرام باشد و مهمتر از همه، چشمانتان باید بسته‌ باشد. نور تأثیر بیدار کردن مغز را دارد، که آخرین چیزی است که می‌خواهید: اگر می‌خواهید فرصتی برای بازسازی یک محیط رویایی داشته باشید، باید سریع انجام شود، قبل از اینکه تأثیر رویا از بین برود.

تا حد امکان تاریک نگه داشتن اتاق در هنگام خواب می‌تواند تحریک نور ناخواسته را به حداقل برساند.

به آرامی و عمیق نفس بکشید

تنفس خود را تحت کنترل نگه دارید. سعی کنید همان نفس‌های طولانی و آهسته‌ای را که هنگام حرکات کششی بعد از تمرین انجام می‌دهید، انجام دهید. هر چه زودتر بتوانید تنفس خود را به حالت استراحت برگردانید، شانس بیشتری برای به خواب رفتن دارید در حالی که اجزای رویا هنوز در ضمیر ناخودآگاه شما وزوز می‌کنند.

تکنیک‌های تنفسی تنظیم‌شده، مانند روش تنفس 4-7-8، ممکن است به شما کمک کند سریع‌تر سرتان را تکان دهید، اگر مدتی طول بکشد تا دوباره بخوابید.

برای اجرای 4-7-8 تنفس کافی است به آرامی تا 4 نفس بکشید، نفس خود را به مدت 7 ثانیه حبس کنید و سپس به شدت و به طور کامل تا شماره 8 بازدم کنید. با اکسیژن رسانی به مغز، بدن این کار را انجام می‌دهد. به طور طبیعی وارد حالت آرامش می‌شوند و بیشتر پذیرای هورمون‌هایی می‌شوند که خواب را القا می‌کنند.

بسیاری از مردم ادعا می‌کنند که با تنظیم تنفس خود می‌توانند در کمتر از یک دقیقه به خواب بروند.

آخرین برداشت از رویا را به یاد آورید

سعی کنید تا جایی که می‌توانید رویایی را که در هنگام بیدار شدن می‌دیدید به خاطر بسپارید. چه اتفاقی داشت می‌افتاد؟ بازیکنان درگیر چه کسانی بودند؟ محیط چه شکلی بود؟ چه احساسی نسبت به اتفاقی که در حال رخ دادن‌ بود داشتید؟ اجازه دهید تا زمانی که بتوانید دوباره بخوابید، در آن حالت بی فکر و پذیرای احساسی دراز بکشید.

رویاها اساسا ترکیبی تصادفی از واکنش‌های حسی، احساسات و افکار هستند که از زندگی بیداری استخراج می‌شوند. اگر در حین خواب بر روی از سرگیری رویای سقط شده‌ تمرکز کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که رشته‌ ‌بعدی رویاهای شما حاوی همان تصاویر و رویدادها باشد.

بسیاری از محققان خواب بر این باورند که واکنش عاطفی تاثیرگذارترین عامل در میزان یادآوری رویاها است.

نگه داشتن یک دفترچه رویایی

تمام آنچه را که می‌توانید به خاطر بسپارید

اگر دوباره به هوش آمده‌اید و هیچ شانسی برای بازگشت فوری به خواب وجود ندارد، رویا را در افکار خود جمع کنید. فهرستی از مهم‌ترین و به یاد ماندنی‌ترین جزئیات رویا، و به ویژه جایگاه ما در آن: چه کاری انجام می‌دادید، چگونه عمل را درک می‌کردید، و غیره.

این مهم است که سعی کنید تا جایی که می‌توانید رویا را درک کنید در حالی که در حافظه کوتاه مدت شما وجود دارد. بخشی از مغز که خاطرات را تشکیل می‌دهد و ذخیره می‌کند، هنگام دیدن رویا به‌طور مؤثری خاموش است، بنابراین جزئیات به سرعت تبخیر می‌شوند، احتمالاً برای همیشه.

اگر مطمئن نیستید که آیا واقعاً جزئیات خاصی را به خاطر می‌آورید یا تخیل شما فقط آن را پر می‌کند، به هر حال آن را فراموش نکنید. اگر هیچ چیز دیگری نباشد، برای کمک به شما برای از سرگیری رویایی که نزدیک به رویای اصلی است، با جزئیات ناپدید شده‌ توسط لمس خلاقانه شما مفید خواهد بود.

ایده‌های رویا را تثبیت کنید

هر برداشتی که به یاد می‌آورید را به یک چیز واقعی با ویژگی‌های فیزیکی تبدیل کنید. روی این که چیزها چگونه به نظر می‌رسند ، محیط چگونه بود و هر جنبه حسی دیگری که می‌توانید به یاد آورید تمرکز کنید. این به ذهن شما تصاویری از ماده می‌دهد تا در حالی که سعی می‌کنید آن را به حالت رویا هدایت کنید.

یک روش خوب برای به دست آوردن هرچه بیشتر حافظه دقیق این است که حافظه رویایی خود را در مورد شش سؤال اساسی که روزنامه نگاران هنگام تحقیق در مورد یک داستان به آنها پاسخ می‌دهند، بررسی کنید: چه کسی، چه چیزی، کجا، چه زمانی، چرا و چگونه.

جزئیات رویا را بنویسید

تا آنجا که ممکن است، آنچه را که در رویا اتفاق افتاده از نقطه نظری که از آن روی داده است، بنویسید. اگر می‌توانید یک صحنه کامل را به خاطر بسپارید، آن را از ابتدا تا انتها کنار بگذارید. اگر فقط تکه‌هایی از رویا را حفظ می‌کنید، سعی کنید تا جایی که می‌توانید آن‌ها را با تداوم مرتب کنید تا مغزتان بتواند به شیار بازگردد. محتوای رویا را به طور دقیق ضبط کنید: مهم است که ذهن شما بتواند تمام جزئیات مربوطه را به خاطر بیاورد، مانند توصیف یک مظنون به یک طراح طرح پلیس.

منتظر نمانید تا آنچه را از رویا به یاد دارید یادداشت کنید. این آسان است که خود را فریب دهید و فکر کنید که بعداً می‌توانید رویا را به خاطر بیاورید، اما هرگز به این سادگی که فکر می‌کنید نیست.

هنگام نوشتن مطلبی در دفترچه رویای خود نگران املا، دستور زبان یا حتی نوشتن با خطوط مستقیم نباشید. فقط مطمئن شوید که همه آن را در حالی که در ذهن شماست بیرون می‌آورید!

طرح‌هایی از عمل ایجاد کنید

در یک صفحه خالی در کنار توضیحات خود، چند نقاشی سریع از عملی که در رویا رخ داده است، بکشید. به شخصیت‌ها و اتفاقات بیشتر جای پایی بصری در حافظه خود بدهید، و همچنین زمانی که سعی می‌کنید به رویا بازگردید، چیزی را در ذهن خود نگه دارید. به کتاب‌های داستانی که در کودکی خوانده‌اید و اینکه چگونه برای رویدادهای اصلی روایت تصویر می‌سازند، فکر کنید. دفترچه رویاهای شما باید تا جایی که می‌توانید در مورد هر مرحله از رویا به خاطر بسپارید داشته باشد.

اگر بخواهید، می‌توانید تا آنجا پیش بروید که طرح‌های رویایی خود را رنگ آمیزی کنید یا نوعی پیشروی از نقاشی‌ها مانند استوری بورد یک فیلم ایجاد کنید. هر چه جزئیات بیشتری بتوانید ضبط کنید، بهتر است.

هدایت رویاها از طریق مدیتیشن

برای خوابیدن آماده شوید

در برخی موارد، ممکن است سعی کنید رویایی را که چندین شب یا حتی هفته قبل دیده‌اید ادامه دهید یا دوباره مشاهده کنید. با آماده کردن بدن خود برای خواب، با چشمان بسته، بدن کاملاً ریلکس و تنفس تحت کنترل شروع کنید. اجازه دهید تنفس شما یک ریتم طبیعی را آغاز کند. تمام افکار غیر مرتبط با رویایی را که می‌خواهید به آن دسترسی پیدا کنید، خاموش کنید.

مطمئن شوید که در اتاق اطرافتان هیچ حواس پرتی غیر ضروری وجود ندارد، مانند تلویزیون یا رادیو که ممکن است به خواب رفتن شما را سخت کند یا شما را به طور غیرمنتظره‌ای بیدار کند.

اگر یک دفترچه رویایی نگه می‌دارید، می‌تواند مفید باشد که آن را قبل از خواب مرور کنید تا تصاویر در افکار شما ثابت بماند.

تجربه رویا را تداعی کنید

ذهن خود را بر روی بافت رویایی که به یاد آورده‌اید، تمام عناصر حسی آن و احساسی که در اولین تجربه در شما ایجاد کرد، بگذرانید. خود را به آن حالت عاطفی اولیه برگردانید. همانطور که به خواب می‌روید، هوشیاری خود را در حال انتقال با رویای مورد نظر به عنوان مقصد خود در نظر بگیرید.

بارها و بارها از این طریق رویاپردازی کنید

 تصور کنید رویایی که می‌خواهید دوباره زنده کنید صحنه‌ای از فیلمی است که بارها و بارها در ذهن شما پخش می‌شود. روی هر بخش جداگانه کار کنید و نه تنها در فضای رویا، بلکه در آشنایی با چرخه غوطه ور شوید.

واضح‌ترین جزئیاتی که از رویاها به یاد می‌آیند معمولاً از پایان خواب REM، درست قبل از بیدار شدن از خواب گرفته می‌شوند. اگر می‌خواهید رویای خاصی را انجام دهید، سعی کنید زمان دوچرخه‌سواری رویای به یاد ماندنی را تعیین کنید تا با واضح‌ترین جزئیات در افکارتان به خواب بروید. تجسم رویای خود را با تکنیک‌های تنفس تنظیم‌شده آرام‌بخش ترکیب کنید و با زیباترین بخش‌های رویا به آرامی در ذهن خود بازی کنید، مانند فیلمی که با سرعتی آهسته پخش می‌شود.

سعی کنید با رویا در ذهن خود به خواب بروید

با هر شانسی، در طول فرآیند یادآوری جزئیات رویای خود با موفقیت به خواب می‌روید و در نتیجه خود را در نوعی رویای اصلی خواهید دید که با همان ویژگی‌های اساسی کامل شده است، اما در نحوه اجرای آن متفاوت است. با تمرین، کنترل بیشتری بر ساختار رویاهای خود به دست خواهید آورد، یک نوع رویا را چندین بار بازبینی می‌کنید، عمل و نتیجه رویاهای خود را تغییر می‌دهید و حتی انتخاب می‌کنید که در مورد چه چیزی رویاپردازی کنید.

اگر بازبینی یک رویا در اولین تلاش موثر نبود، ناامید نشوید. قبل از اینکه بتوانید یک رویا را بازسازی کنید، ممکن است تلاش‌های زیادی طول بکشد.

تمرین آموزش خود برای تعدیل رویاهای خود به عنوان «رویای شفاف» شناخته می‌شود، که بسیاری تصور می‌کنند روشی ناشناخته برای بهره‌برداری از فرآیندهای ناخودآگاه ذهن است که در هنگام خواب بر ما تسلط پیدا می‌کند.

نکات

مثانه خود را دقیقاً قبل از رفتن به رختخواب خالی کنید تا اگر به تازگی از خواب بیدار شده‌اید، مجبور نشوید نیمه شب برای استفاده از دستشویی از خواب بیدار شوید.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد بازی‌های ویدیویی مکرر به برخی از افراد این امکان را می‌دهد تا راحت‌تر به انواع خاصی از رویاها دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را اصلاح کنند، زیرا آنها بیشتر به کنترل اعمال، دیدگاه و نتایج عادت دارند.

اگر افتادن و خواب ماندن برای شما مشکل است، سرمایه گذاری روی یک فن برقی یا دستگاه صدای سفید را در نظر بگیرید. صدای محیط ملایم و غیر محرک است و می‌تواند به شما در استراحت کمک کند.

هشدارها

اکثر متخصصان معتقدند که ادامه رویا به معنای دقیق ممکن نیست. با این حال، می‌توانید محیطی ذهنی ایجاد کنید که برای ایجاد اشکال جدید رویا برای تجربه‌ای یادآور و در عین حال بدیع، مساعد باشد.

آزمایش رویایی می‌تواند تغییراتی در چرخه خواب طبیعی شما ایجاد کند و پس از مدتی بسیار خسته کننده شود. شاید بهتر باشد چند شب در هفته را برای تلاش برای بازگشت به رویاهای آشنا رزرو کنید تا اینکه آن را به یک ماموریت شبانه تبدیل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *