زمان:11 July, 2020
کاندوم

اگر کاندوم پاره شد چه کاری باید انجام دهیم؟

مقدمه

اگر حین رابطه جنسی کاندوم شما پاره شد اولین کاری که باید انجام دهید این است که نفس عمیق بکشید. شما اولین نفری نیستید که این اتفاق برای او رخ داده است مطمئنا آخرین نفر هم نیستید که کاندومش در هیچ رابطه جنسی پاره شد. پس بهتر است در اولین قدم آرامش خود را حفظ کنید. خطراتی که ممکن است برای شما رخ دهد بستگی به نوع مقاربت دارد. زمان بسیار مهم است. چون شما باید یک سری کارها را انجام دهید تا مطمئن شوید که باردار نیستید یا مبتلا به عفونت‌های مقاربتی نشده‌اید. ما در این مقاله به شما می گوئیم که چه کارهای باید بعد از پاره شدن کاندوم انجام دهید.

ارزیابی وضعیت

اگر هنگام رابطه جنسی متوجه شدید که کاندوم شما پاره شده است، فورا کار خود را متوقف کنید. و آلت تناسلی خود را از واژن شریک زندگیتان خارج کنید. حال باید اقدامات مناسب را انجام دهید و به سوالاتی که در ادامه آورده شده پاسخ دهید.

سوالات

آیا پارگی بعد از انزال اتفاق افتاد؟ اگر هنوز هیچ انزال یا پیش انزالی رخ نداد، فقط لازم است که کاندوم قدیمی را با یک جدید عوض کنید. و دوباره به ادامه رابطه جنسی بپردازید.

آیا تمام کاندوم خارج شد؟ اگر قسمتی از کاندوم وجود ندارد، باید آن را از بدن شریک زندگی خود خارج کنید قبل از اینکه به او آسیب برساند.

آیا امکان بارداری وجود دارد؟ در این حالت شما باید از ابزار اورژانسی پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

آیا امکان دارد که بیماری‌های مقاربتی را انتقال داده باشیم؟ اگر شما یا پارتنرتان در مورد وضعیت بیماری‌های عفونی مقاربتی خود اطلاع ندارید، باید آزمایش دهید. همچنین بهتر از داروها پیشگیری نیز استفاده کنید.

نگرانی از بارداری

اگر نگران بارداری به خاطر پارگی کاندوم هستید، بلافاصله به حمام بروید. و این مراحل را انجام دهید:

 • فشار دادن. روی توالت بنشیند و عضلات واژینال خود را به سمت پایین فشار دهید. این کار باعث می شود که مایع منی که داخل واژن شما است خارج شود.
 • ادرار کردن. روی توالت بنشینید و به خود فشار اورید تا ادرار نمائید. این کار باعث خارج شدن مایع منی از واژن شما نمی شود. اما باعث می شود که هر چه خارج از واژن شما است را تمیز کند.
 • شستن. با استفاده از دوش و آب ولرم به آرامی دستگاه تناسلی خود را بشوید. این کار باعث تمیز شدن واژن شما می شود.
 • از دوش گرفتن خوداری نمائید. مواد شیمیایی موجود در مواد شوینده ممکن باعث تحریک پوست حساس اطراف واژن شود. و این کار موجب عفونت و التهاب می شود. همچنین می تواند مایع منی را وارد بدن شما کند.

پیشگیری از بارداری

اگر از روش دیگری برای جلوگیری از بارداری مانند قرص استفاده نمی کنید. زمانی که کاندوم شما پاره شده ممکن لازم باشد از روش‌های اورژانسی پیشگیری از بارداری استفاده کنید. این روش‌ها شامل قرص‌ها هورمونی اورژانسی و IUD که یک دستگاه مسی است و داخل رحم قرار می گیرد می شود.

قرص‌های اورژانسی فقط بعد از 24 ساعت که از زمان ورود مایع منی می گذرد موثر است. این قرص‌ها را شما می توانید بدون نسخه پزشک از داروخانه خریداری کنید. این قرص‌ها دارای دوز بالایی از هورمون هستند که مانع از تخمک گذاری و لقاح می شود. این قرص‌ها معمولا تا 95 درصد می توانند از بارداری جلوگیری کنند. ما در ادامه چند تا از قرص‌ها اورژانسی را معرفی می کنیم.

قرص‌های اورژانسی

قرص لونژیل: این قرص دارای دو دوز 1.5 و 0.75 میلی گرم است. که اگر دوز 1.5 آن را خریداری کرده‌اید، باید یک عدد از ان را در سریعترین زمان ممکن مصرف کنید. ولی اگر دوز 0.75 میلی گرمی را خریدین یک عدد را در اسرع وقت و دومی را 12 ساعت بعد از مصرف قرص اول بخورید. براساس مطالعات این قرص معمولا تا 72 ساعت بعد از ورود مایع منی نیز اثرگذار است. البته در این حالت امکان بارداری بیشتر می شود. قرص تنسی نیز همانند این قرص است.

قرص لونژیل

قرص ال دی: این قرص که برای پیشگیری از بارداری استفاده می شود، شما از ان برای پیشگیری اورژانسی نیز می توانید استفاده کنید. نحوه مصرف این قرص به این صورت است که در اسرع وقت 4 عدد از این قرص را بخورید. و 12 ساعت بعد از مصرف دوز اول دوباره 4 قرص را با هم بخورید.

قرص ال دی

استفاده از IUD نیز روش مناسبی برای پیشگیری اورژانسی از بارداری زمان پارگی کاندوم است. شما پس از اینکه این دستگاه را داخل رحم خود قرار می دهید، تخمک گذاری متوقف می شود. احتمال موفقیت این روش نسبت به قرص‌های اورژانسی برای جلوگیری از بارداری بیشتر است.

زمان آزمایش بارداری

برای اینکه انجام آزمایش قابل اعتماد باید صبر کنید تا از زمان پریود شما حداقل یک روز بگذرد. سپس می توانید در خانه با استفاده از کیت‌های بارداری که در داروخانه وجود دارد آزمایش بارداری انجام دهید. برای آزمایش فقط کافی است صبح زود بر روی کیت چند قطره از ادرار خود را بریزد. اگر دو خط نشان داده شود شما باردار هستید ولی اگر یک خط قرمز بر روی کیت ظاهر شود شما باردار نیستد. البته در صورت منفی بودن بهتر است چند روز بعد دوباره این آزمایش را انجام دهید تا مطمئن شوید باردار هستید. البته برای اطمینان می توانید به دکتر مراجعه کنید و آزمایش خون بدهید. این آزمایش مطمئن‌تر است.

بیماری‌های عفونتی مقاربتی

اگر شما در مورد بیماری‌های عفونی مقاربتی نگرانی دارید، به هیچ وجه بعد از پاره شدن کاندوم بلافاصله دوش نگیرید، از تنقیه و صابون استفاده نکنید. اولین کاری که انجام می دهید این است که دهان، دستگاه تناسلی و یا مقعد خود را با آب تنها بشوید. استفاده از وسایل که در بالا ذکر کردیم باعث التهاب می شود و خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد. همچنین ممکن است باعث شود مایع منی بیشتری وارد بدن شما شود.

داروهای پیشگیری

تنها روش پیشگیری که درحال حاضر در جهان برای بیماری‌های عفونی وجود دارد پروفیلاکسی ( پیشگیری دارویی) است. یکی از بهترین داروها که خطر ابتلا به HIV را کاهش می دهد PEP است. اگر شما فکر می کنید که ممکن است پارتنرتان HIV داشته باشد، فورا به بهداشت و کلینیک‌های درمانی مراجعه کنید. شما باید فورا مصرف دارو PEP را شروع کنید، هر چه سریعتر این قرص را مصرف نمائید احتمال ابتلا شما به بیماری HIV کاهش می یابد. این قرص را باید به مدت 28 روز، روزی یکبار مصرف کنید تا موثر واقع شود. اگر این دارو را طبق دستورالعمل مصرف نکنید، اثرگذاری آن کاهش می یابد.

قرص PEP

زمان آزمایش STI

چه زمان آزمایش STI (بیماری‌های مقاربتی ) را انجام دهیم؟ برای اینکه نتایج آزمایش‌های شما قابل اعتماد باشد، باید حداقل 14 روز را صبر کنید سپس آزمایش دهید.

به عنوان یک قاعده کلی برای انجام آزمایش‌های بیماری‌های مقاربتی مختلف باید طبق برنامه زمانبندی زیر صبر کنید:

 • کلامیدیا حداقل 2 هفته
 • سوزاک حداقل 2 هفته
 • زگیل تناسلی در صورت بروز علائم
 • تبخال دستگاه تناسلی حداقل 3 هفته
 • HIV حداقل 3 هفته

اگر شما رابطه جنسی دهانی داشتید، حتما آزمایش‌های STI مربوطه به گلو را نیز انجام دهید. همچنین اگر رابطه مقعدی داشتید، آزمایش پاپ اسمیر مقعد را نیز انجام دهید. اگر نتایج آزمایش شما مثبت بود، بلافاصله درمان خود را مراکز درمانی مربوطه آغاز کنید تا هر چه سریعتر درمان شوید.

علائم ظاهری STI

بسیاری از بیماری‌های عفونی مقاربتی هیچ علامتی ندارند. این جمله بدان معناست که شما در دستگاه تناسلی یا دهان خود هیچ علامتی مبنی بر عفونت مشاهده نمی کنید. به همین دلیل غربالگری STI بسیار مهم است.

اگر بیماری عفونی که شما دچار شده‌اید علامت داشته باشد، علائم آن به شرح زیر است:

 • جوش
 • تاول
 • خارش
 • ترشحات غیرمعمول
 • سوزش هنگام ادرار
 • درد در حین مقاربت
 • تب

اگر هریک از این علائم را مشاهده کردید، سریعا به پزشک یا سایر ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی مراجعه کنید.

پارگی کاندوم

جلوگیری از پارگی کاندوم

اگر زمانی کاندوم شما پاره شد، بعد از اینکه مراقبت‌های لازم را انجام دادید. باید بررسی کنید که چرا کاندوم پاره شده است. این کار باعث می شود که خطر ابتلای شما به بیماری‌های عفونی مقاربتی و یا بارداری ناخواسته کاهش یابد.

اندازه

کاندوم شما پاره یا خارج شد؟ اگر کاندوم شما حین رابطه جنسی از روی الت تناسلی‌تان خارج شد. احتمالا اندازه آن برای شما مناسب نیست. در دفعات بعد از یک کاندوم متناسب استفاده کنید.

آیا مایع منی از کنار آن بیرون آمد؟ این نشان دهنده کوچک بودن کاندوم شما است. اندازه کاندم باید به نحوی باشد که آلت تناسلی شما کاملا در آن قرار گیرد.

بهترین راه برای اینکه دچار این مشکل نشوید این است که از انواع و اندازه‌های مختلف استفاده کنید. تا بتوانید بهترین کاندوم را متناسب با آلت تناسلی خود پیدا کنید. پس از پیدا کردن بهترین آنها، همیشه از همان مارک و سایز برای رابطه‌های جنسی بعدی خود استفاده کنید.

روغن کاری

به هیچ وجه از روغن‌های روان کننده استفاده نکنید. مواد شیمیایی موجود در این روغن‌ها باعث می شود لاتکس کاندوم شما نازک شود. و این موضوع باعث پارگی آن می گردد. می توانید از روان کننده‌های مناسب برای سیلیکون استفاده کنید.

ولی اگر قصد دارید از روغن استفاده کنید. می توانید قبل از اینکه کاندوم را روی آلت تناسلی بکشید کمی آلت خود را با روغن بمالید تا روان شود. اما فقط کمی. استفاده زیاد از آن ممکن است داخل کاندوم را لغزنده کند و باعث حرکت آن شود.

تاریخ انقضاء کاندوم توجه نمائید. اگر از زمان تاریخ تولید کاندوم شما زیاد گذشته باشد امکان پارگی آن بیشتر است. تاریخ انقضاء آن را همیشه بررسی کنید.

هرگز دو کاندوم را به طور همزمان نپوشید. ممکن است فکر کنید که لایه اضافی باعث می شود که کاندوم پاره نشود یا احتمال خارج شدن منی در این حالت کمتر است. اما این کار بسیار خطرناک است چون احتمال پارگی هر دو کاندوم به خاطر اصطکاک افزایش می یابد.

نگهداری

کاندوم ها را از گرما، سرما و نور دور نگه دارید. این عناصر باعث تضعیف مواد سازنده آن می شود احتمال پارگی را افزایش می دهد.

 • کاندوم را در داخل کیف خود نگهداری نکنید. چون اصطکاک باعث نازک شدن آن می شود.
 • کاندوم‌ها را در مکانی خنک و خشک نگه دارید.
 • از باز کردن بسته‌های کاندوم با اشیاء تیز مانند دندان، چاقو یا قیچی خودداری کنید. حتی سوراخ‌های خیلی ریز در سطح آن نیز باعث نشت مایع منی می گردد.

زمان مراجعه به پزشک

چه زمانی برای پیشگیری از بارداری و یا بیماری‌های عفونی  مقاربتی به پزشک یا سایر ارائه دهندگان خدمات درمانی مراجعه کنید. زمان مصرف داروهای اورژانسی پیشگیری از بارداری و اچ آی وی 24 ساعت است. اگر بعد از این زمان استفاده کنید اثرگذاری آنها به شدت کاهش می یاید. شما می توانید قرص‌های اورژنسی بارداری را از داروخانه‌ها بدون نسخه پزشک خریداری کنید. اما IUD باید توسط پزشک در رحم شما قرار گیرد. داروی PEP نیز که برای پیشگیری از HIV است را نیز باید با نسخه پزشک خریداری کنید.

برای آزمایش‌های غربالگری نیز باید به بهداشت و یا کلینیک‌های درمانی مراجعه کنید. تا آنها ازمایش‌های لازم را برای شما بنویسند و توصیه‌های لازم را ارائه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *