کوین جوین

کوین جوین (CoinJoin) چیست؟

مقدمه

بیت کوین، اولین و محبوب ترین ارز دیجیتال، با ایجاد فضایی امن برای تراکنش، همواره گزینه‌ای مناسب برای انتقال و جابجایی مقدار زیاد پول بوده است. این رمز ارز و بلاک چین آن با ارائه پلتفرمی غیرمتمرکز و عمومی اجازه می‌دهند تراکنش‌ها با امنیت بالا و بدون احتمال ردیابی انجام شوند. یکی از راهکار‌هایی که به ناشناس‌سازی این تراکنش‌ها کمک می‌کند، کوین جوین است. در این مقاله از زرد نیوز سعی می‌کنیم این مفهوم از دنیای ارزهای دیجیتال را به زبان ساده توصیح دهیم. پس تا انتها با ما باشید.

کوین جوین چیست؟

کوین جوین یک راهکار ناشناس‌ سازی است که با پنها‌ن‌کردن منبع و مقصد بیت کوین، از کاربران این رمز ارز هنگام انجام تراکنش محافظت می‌کند. به طور دقیق تر، کوین جوین به چندین شرکت‌کننده نیاز دارد تا یک قرارداد هوشمند دیجیتال را امضا کنند تا بیت کوین‌های آن‌ها در یک تراکنش ترکیب و به بیت کوین جدید تبدیل شود. یا این حرکت، شرکت‌کنندگان با همان مقدار بیت کوین خود تراکنش را پایان می‌دهند اما نکته اینجاست که آدرس‌های آ‌ن‌ها ترکیب و ردیابی بیت کوین‌ها سخت می‌شود. این فرآیند کوین میکسینگ (Coin mixing) نیز نام دارد.

نکات مهم

  • کوین جوین فرآیندی است که برای ناشناس‌سازی تراکنش‌های بیت کوین به صورت آنلاین استفاده می‌شود.
  • کوین جوین شامل یک تراکنش بیت‌ کوین چند طرفه است که در آن همه طرف‌های معامله، مقدار یکسانی بیت‌ کوین را وارد و برداشت می‌کنند، اما آدرس‌ها در تراکنش ترکیب می‌شوند که ردیابی منشاء سکه‌ها را دشوار می‌کند.
  • فرآیند کوین جوین را معمولاً سرویس‌‌های اختصاصی به‌طور خودکار انجام می‌دهند. انجام کوین جوین بدون چنین ابزاری دشوار است و به مهارت‌های کدنویسی پیشرفته نیاز دارد.

کوین جوین چگونه کار می‌کند؟

کوین جوین با هدف ایجاد یک لایه امنیتی در تراکنش‌های عمومی بیت کوین که پیش از این وجود نداشت، توسعه یافت. این واژه را یکی توسعه‌دهندگان بیت کوین به نام گرگوری مکسول (Gregory Maxwell) اختراع کرد و در یکی از انجمن‌های آنلاین بیت کوین برای اولین بار از آن نام برد.

چرا بیت کوین حریم خصوصی کاملی ندارد؟

با اینکه بیت کوین در روز‌های اول خود به ناشناس‌بودن خود معروف بود و در مجرمانه ترین سایت‌ها مانند جاده ابریشم (Silk Road) استفاده می‌شد، این ارز دیجیتال در واقع حریم خصوصی کمی ایجاد می‌کند. آدرس‌های بیت کوین، نام و نشانی افراد را ذکر نمی‌کنند، اما ردیابی آن‌ها آسان است و فردی می‌تواند ارتباط آدرس آی پی و تراکنش بیت کوین شما کشف کند.

وقتی که یک کاربر شناسايی شد، محققان از روش‌های معمول جرم‌شناسی دیجتیال استفاده می‌کنند تا همه ارتباطات را در شبکه پیدا کنند. این یک باگ (bug) بیت کوین نیست. در واقع این از اصول بنیادین سیستم‌های “بدون اعتماد” آن است: تراکنش‌ها عمومی خواهند بود تا از کلاهبرداری جلوگیری شود.

سکه‌های دیگری وجود دارند که با هدف تلفیق حریم خصوصی کاربر به کد بیت کوین، توسعه یافته‌‌اند. مونرو (Monero)، زی کش (ZCash) و دش (Dash) از نمونه‌های آشنا این سکه‌ها هستند. فناوری حریم خصوصی مونرو شبیه به کوین جوین می‌باشد. این فناوری از امضای حلقوی (ring signature) استفاده می‌کند تا امضای فرد خرج کننده را با امضای دیگر کاربران ترکیب کند که باعث می‌شود ردیابی آدرس‌ها تقریبا غیر ممکن شود.

کوین جوین نسل اول اقدامات امنیتی برای بیت کوین است

کاربری که می‌خواهد کوین جوین را در تراکنش بیت کوین خود پیاده‌سازی کند، باید کاربر دیگری را پیدا کند که او نیز می‌خواهد سکه‌ خود را ترکیب نمایید. سپس با هم یک تراکنش مشترک را آغاز می‌کنند. آدرسی که بیت کوین از آن ارسال می‌شود ورودی یا اینپوت (input) نام دارد.

تراکنش‌های زیر را که همزمان انجام شده‌اند در نظر بگیرید: الف یک آیتم را از ب می‌خرد، پ یک آیتم را از ت می‌خرد و ث یک آیتم را از ج می‌خرد. بدون کوین جوین، دفتر کل بلاک چین سه تراکنش جداگانه برای هر ورودی و خروجی ثبت می‌کند. اما با کوین جوین، تنها یک تراکنش ثبت می‌شود. دفتر کل نشان می‌دهد که بیت کوین‌ها از آدرس‌های الف، پ، ث به ب، ت و ج پرداخت شده است. با پنهان کردن معاملات انجام شده توسط همه افراد شرکت کننده، یک ناظر نمی‌تواند با اطمینان کامل تعیین کند که چه کسی بیت کوین را برای چه کسی ارسال کرده است.

ابزار‌های کوین جوین

اگرچه در تئوری فرآیند ترکیب تراکنش‌ها واضح به نظر می‌رسد، در عمل این فرآیند به دلایل مختلفی دشوار است. برای اینکه شرکت کنندگان هنگام انجام تراکش ناشناس بمانند،  باید از طریق یک شبکه تور (Tor) متصل شوند. علاوه بر این، باید اطلاعات کافی در مورد کدنویسی داشته باشند، و باید به یکدیگر اعتماد کنند.

برای غلبه بر این موانع، توسعه دهندگان کوین جوین خیلی زود شروع به ایجاد ابزار هایی کردند که این فرآیند را برای اکثر کاربران خودکار می‌کند. اولین نمونه از ابزار کوین‌جوین در کیف پول‌ها قرار گرفت. کیف پول‌هایی که ابزار کوین جوین را به کار بردند عبارتند  از شرد کوینز (SharedCoins)، دارک والت (Dark Wallet) و جوین مارکت (JoinMarket). هدف این پلتفرم‌ها ارائه یک لایه اضافی برای پنهان‌سازی داده‌های کاربرانی بود که تراکنش بیت کوین داشتند.

پلتفرم‌های بعدی که از ابزار کوین جوین استفاده کردند عبارتند از واسابی والت (Wasabi Wallet) و ویرپول (Whirlpool) و سامورائی والت (Samourai Wallet). با این حال، در مورد اینکه چقدر این کیف پول‌ها قابل اعتماد و ایمن هستند و چقدر به خوبی دارایی‌های بیت کوین را ناشناس می‌کنند، اختلاف نظر وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.