قهوه-افسردگی-استرس

آیا قهوه ما را افسرده و مضطرب می‌کند؟

از خواب بیدار می‌شوید. چشمانتان هنوز به نور عادت نکرده‌اند و همه چیز کمی تار است. به آشپزخانه سر می زنید و اولین فنجان قهوه سنگین خود را می‌نوشید. در ابتدا بوی قهوه و در ادامه اولین جرعه … به به!  شما دیگر می‌توانید شروع کنید و به بقیه برنامه‌های روز خود رسیدگی کنید. این نوشیدنی زیبا و پر از عطر در فنجان، روز را برایتان آغاز می‌کند. اما آیا تا به حال فکر کرده‌اید که آیا مراسم قهوه صبحانه شما در واقع می‌تواند باعث ایجاد اضطراب یا افسردگی شود؟ اگر چنین است، ما در این مقاله چند پاسخ برای سوالات شما آماده کرده‌ایم.

قهوه تبدیل به یک فرهنگ دیوانه وار شده است. ما آن را برای لذت بردن می‌نوشیم؛ برای آرامش، به عنوان غذا، در جایگاه یک نوشیدنی برای معاشرت و مهم‌تر از همه برای انرژی گرفتن. لازم است بدانید که این همه شوق برای نوشیدن قهوه می‌تواند منجر به وابستگی ناسالم شود. دیگر از چه طریقی می‌توانیم انرژی خود را بالا نگه داریم؟ چگونه می‌توانیم بدون نوشیدن حجم زیادی از قهوه تمام کارهایی را که نیاز داریم و می‌خواهیم در زندگی انجام دهیم، عملی کنیم؟

در این جا میزان مصرف قهوه و رابطه آن با اضطراب و افسردگی را بررسی خواهیم کرد.

مطالب مرتبط: افسردگی چیست؟ علل، علائم و روش درمان

قهوه و افسردگی

قهوه-ناراحتی-اضطراب-افسردگی-استرس
قهوه-ناراحتی-اضطراب-افسردگی-استرس

تحقیقات بسیار جالبی در مورد قهوه و ارتباط آن با افسردگی وجود دارد. به نظر می‌رسد که قهوه در واقع می‌تواند یک عامل محافظ در برابر افسردگی باشد. این نوشیدنی انرژی‌زا حتی با کاهش خودکشی ارتباط دارد. این یک یافته بسیار شگفت انگیز برای دوست داران قهوه و کسانی مناسب است که با افسردگی یا خودکشی سر و کار دارند!

دانشمندان در مورد این موضوع به نتایج بسیار جالبی دست یافته‌اند. پیش از این که بیش از حد هیجان زده شویم بیایید دکمه مکث را فشار داده و چند مورد را روشن کنیم. همه چیز در این گونه تحقیقات ” ممکن است ” و قطعیتی ندارد. اگرچه این منابع شواهدی را در اختیار ما قرار می‌دهند اما مهم است که به خاطر داشته باشیم که بدن ما نسبت به محیط، شرایط و مواد مختلف واکنش متفاوتی نسبت به دیگران دارد. متغیرهای زیادی در کار هستند، بنابراین هیچ چیز صد در صد نیست. با تمام این‌ها، این مطالب مطمئناً شاخص خوبی برای ما و شما خواهد بود.

سبک زندگی کلی افراد و گروه‌های کنترل از متغیرهایی هستند که باید در این مطالعات مورد توجه قرار گیرند. آیا قهوه‌ای که آن‌ها نوشیده بودند کافئین دار بوده یا بدون کافئین؟ هنوز چیزهای زیادی در این مسیر مشخص نیست، اما به هر حال نتیجه دلگرم کننده است.

ارتباط قهوه با ادات ناسالم

این همه ماجرا نیست؛ نوشیدن قهوه که اغلب با عادات ناسالم مرتبط است در سال 2016 از فهرست مواد غذایی سرطان‌زای WHO خارج شد. طبق گزارش این سازمان نوشیدن قهوه حتی ممکن است شما را در برابر سرطان رحم و کبد محافظت کند. چندین سازمان مشهور و معتبر دیگر مانند صندوق جهانی تحقیقات سرطان و وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده نیز اعلام کرده‌اند که مصرف قهوه در حد اعتدال (سه تا پنج فنجان در روز) می‌تواند تأثیرات مثبتی بر سلامتی شما بگذارد. این نوشیدنی از شما در برابر انواع مختلف سرطان محافظت می‌کند.

وقتی صحبت از افسردگی می‌شود لازم است فقط بر روی کافئین تمرکز نکنیم. اجزای زیاد دیگری در قهوه وجود دارند. اسید کلروژنیک، اسید فرولیک و کافئیک اسید عواملی قابل توجه هستند. همگی این‌ها باعث کاهش التهاب اعصاب می‌شوند. این التهاب به عنوان عامل مهمی در مغز افراد مبتلا به افسردگی شناخته شده است.

مطالب مرتبط: چگونه سالم و فعال بمانیم؟

قهوه و اضطراب

نتیجه تحقیقات درباره قهوه و تاثیر آن بر اضطراب به اندازه نتیجه برای کسانی که از افسردگی رنج می‌برند، مثبت نیست. گرچه این نتیجه چندان هم شگفت آور نیست. نکات جالبی در بررسی‌های مربوط به اضطراب وجود دارند.

به طور کلی مشخص شده است که اگر از اضطراب رنج نمی‌برید، مصرف متعادل قهوه به احتمال زیاد تأثیر منفی زیادی بر روی شما نخواهد گذاشت. با این حال، وقتی دوز کافئین به بیش از 400 میلی گرم در روز افزایش یابد، علائم مرتبط با اضطراب ممکن است ظاهر شوند. از جمله این عوامل می‌توان به بی‌قراری، عصبانیت و مشکلات خواب اشاره کرد. در کسانی که از اضطراب رنج می‌برند، تشدید علائم اضطراب با سرعت بیشتری اتفاق خواهد افتاد.

مدارک زیادی در مورد افرادی که قهوه را برای مدتی ترک کرده‌ و تاثیر این ترک بر میزان اضطراب آن‌ها وجود دارد. به طور کلی، اگر از اضطراب رنج می‌برید این احتمال وجود دارد که مصرف متوسط ​​قهوه تأثیر زیادی بر روی اضطراب شما نداشته باشد؛ اگرچه مطمئناً به درمان آن هم کمکی نمی‌کند.

قهوه چگونه بر روحیه شما تأثیر می‌گذارد؟

قهوه
قهوه

وقتی صحبت از خلق و خوی کلی شما می‌شود نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که بدن شخص شما چگونه به کافئین واکنش نشان می‌دهد. اگر افسردگی یا اضطراب را کنار بگذاریم، بدن افراد مختلف میزان حساسیت‌ متفاوتی نسبت به کافئین دارد.

برخی از افراد می‌توانند درست قبل از خواب اسپرسو بنوشند و هیچ مشکلی برای خوابیدن ندارند. برخی دیگر با نوشیدن قهوه پیش از خواب بی قرار شده و کل شب را روی تخت خود غلط می‌خورند! خواب ضعیف به تحریک پذیری، مقاومت کمتر در مواجهه با عوامل استرس زای زندگی و سایر شاخص‌های ضعیف سلامتی و در نتیجه کاهش روحیه خوب منجر خواهد شد.

داشتن یک خواب خوب در شبانه روز امری ضروری است. این مساله به ویژه وقتی با اضطراب مزمن دست و پنجه نرم می‌کنید اهمیت زیادی دارد. بنابراین ممکن است برای شما بهتر باشد که میزان مصرف قهوه خود را تعدیل کنید. خودتان را ارزیابی کنید تا ببینید تاثیر یک دوره زمانی بدون کافئین بر روی شما چگونه است.

مهم این است که بدن خود را بشناسید و نحوه واکنش بدنتان به مواد و محیط‌های مختلف را فرا بگیرید. انجام یک آزمایش کوچک بر روی خودتان می‌تواند راهی سرگرم کننده برای شناخت و درک بدن و نحوه متابولیسم آن در صورت مصرف کافئین باشد.

مطالب مرتبط: مقابله با استرس از طریق تغذیه سالم

نتیجه گیری تاثیر قهوه بر اضطراب و افسردگی

به طور کلی تحقیقات مشخص کرده‌اند که نوشیدن قهوه فوائد کمی در برابر افسردگی دارد. تا جایی که مشخص شده است تاثیر قهوه بر روی اضطراب منفی و یا خنثی است. علاوه بر این‌ها، مجموعه دیگری از اثرات بالقوه مفید دیگری از نوشیدن قهوه بر روی سلامتی وجود دارد.

برخی از نتایج تحقیقات در مورد افسردگی بسیار امیدوار کننده و برخی دیگر در مورد اضطراب قابل پیش بینی بودند. قهوه هیچ مشکلی را در سلامت روانی ریشه کن نمی‌کند؛ در عین حال به نظر نمی رسد که باعث ایجاد آن‌ها هم بشود. مهم‌ترین نکته‌ای که باید در مورد تأثیر نوشیدن قهوه بر اضطراب یا افسردگی خود در نظر بگیرید این است که این نوشیدنی می‌تواند مشکلات خواب را تشدید کند. خوابیدن بخش مهمی از رفتار مراقبتی مربوط به خودمان است.

آیا می‌خواهید نوشیدن قهوه را کاهش دهید؟

اگر به دنبال این هستید که مقدار قهوه‌ای که در طول روز می‌نوشید را کمی کاهش دهید، یا حتی آن آزمایش کوچکی را که به آن اشاره کردیم انجام دهید، می‌توانید با چند نکته ساده شروع کنید.

کاهش تدریجی

کافئین یک محرک است و احتمالاً در صورت عدم مصرف برخی علائم فیزیولوژیک مانند سردرد وخستگی عمومی را احساس خواهید کرد. این علائم به مدت یک یا دو روز به طول می‌انجامند. اگر مصرف کافئینتان بالاست شاید روزهای بیشتری درگیر این تاثیر فیزیکی باشید. پیش از شروع به قطع مصرف خوب است بدانید که در روز چه مقدار کافئین مصرف می‌کنید. به این ترتیب خواهید توانست میزان نوشیدنی خود را به صورت تدریجی کاهش بدهید.

مطمئن شوید که هیدراته هستید

قهوه ادرار آور است. این موضوع به این معنی است که با مصرف قهوه به طور طبیعی آب بدن شما کم می‌شود. قطع مصرف قهوه به احتمال زیاد باعث کم آبی بدن شما خواهد شد. مطمئن شوید که به اندازه کافی مایعات مصرف می‌کنید. هیدراته بودن به مقدار زیادی در به حداقل رساندن اثرات ترک مصرف کمک کننده است.

استراحت کنید

به طور طبیعی هنگام قطع مصرف کافئین و قهوه کمی احساس خستگی خواهید کرد. مطمئن شوید که به اندازه کافی استراحت می‌کنید. به بدن خود فرصت بدهید تا خودش را با این ترک اعتیاد تنظیم کرده و بهبود یابد.

فعالیت بدنی خود را افزایش دهید

سعی کنید فعالیت بدنی خود را مقداری افزایش دهید. فعالیت بدنی باعث بهتر شدن خلق و خوی شما خواهد شد. تحریک پذیری اتفاقی است که ممکن است در صورت قطع مصرف کافئین با آن رو به رو شوید.

یادداشت بردارید

احساس خود در روزهای مختلف و میزان مصرف کافئینتان را یادداشت کنید. به خلق و خوی خود، احساسات، نحوه خوابیدن و حالاتی که بر روابط و فعالیت‌های روزانه شما تأثیر می‌گذارند توجه کنید. وقتی برای بررسی داده‌های خود به این یادداشت‌ها مراجعه کنید می‌توانید تاثیر مصرف کافئین و قهوه را با دقت بیشتری ارزیابی کنید.

یادتان باشد

میزان نوشیدن قهوه و تاثیرات آن به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. بهترین نکته برای شما این است که خودتان را بشناسید. به تأثیر قهوه روی خودتان توجه کنید. با پزشکان مشورت کرده و شرایط زندگی شخصی خود را در نظر بگیرید. انجام همه این مراحل به شما کمک می‌کند تا یک تصمیم آگاهانه برای خودتان بگیرید؛ تصمیمی که به احتمال زیاد در طول زمان تغییر خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *