بازی کلاک پانک

بررسی بازی Cloudpunk (دانلود بازی)

مشخصات کلی

پلتفرمPC, PlayStation 4, Switch, Xbox One
توسعه دهندهION LANDS
ناشرION LANDS, Merge Games, Maple Whispering Co., Ltd.
ژانر:Adventure game
تاریخ انتشارApril 23, 2020
دانلود بازیدانلود بازی کلاک پانک

مقدمه

Cloudpunk یک بازی ماجراجویی/اکتشافی آینده از Ion Lands است که در آن ماشین های پرنده وجود دارند، یک بازی در سبکِ سایبرپانک است که در آن خبری اسلحه و تیراندازی نیست و بیشتر بر روی ارتباطات تمرکز شده است. ارتباطات بین انسان ها و مکان ها. شخصیت اصلی بازی رانیا، مهاجری است که تازه به کلان شهر خیالی نیوالیس آمده است. این اولین شبِ او برای کار در Cloudpunk، یک شرکت حمل و نقل غیر قانونی است. شرکتی که اساسا هر چیزی را به هرکسی در هر نقطه شهر، از پایین ترین و فقیر ترین نقطه آن تا ثروتمند ترین نقطه شهر تحویل می دهد. در طول راه، قهرمان ما با همه نوع آدم آشنا خواهد شد. بازی Cloudpunk را در سلسله مطالب معرفی بازی ها قرار داده‌ایم.

فضای بازی

Cloudpunk بازی زیبایی است، حتی پیش از اینکه وارد داستان یا گیم پلی بازی شوید، سخت است که محوِ زیبایی های چراغ های نئونی که پیچ و خم دنیای بازی را می سازند نشوید. بازی به سبک گرافیکی واکسل ارائه می شود. این سبک به همه چیز جنبه زاویه ای می دهد که در واقع تکمیل کننه بلوک ها و خطوط قوی و روشن معماری شهر است. همچنین یک هوش مصنوعی شما را در کل بازی همراهی می کند که تمِ سایبرپانکِ بازی را کامل می کند. باران و تبلیغات درون شهر با نورپردازی های فوق العاده زیبا، به همراه موسیقی متن عالی، فضایی را ایجاد می کنند شما را در خود غرق می کند.

گیم پلی بازی حول محور راندنِ ماشین شما است. شاید فکر کنید ساده است، اما در هدایت آن در ترافیک شلوغ و فضاهای باریک مهارت زیادی می طلبد. هدایت ماشین در بعضی از مراحل مهارت بیشتری نیاز دارد، اما در اکثر اوقات بازی می توانید آزادانه حرکت کنید و از مناظر لذت ببرید. با تصادف های زیاد باید ماشین خود را به صافکاری ببرید. همچنین گزینه هایی برای به روز رسانی ماشین شما نیز وجود دارد که می توانید سرعت آن را بیشتر یا در تصادفات آن را مقاوم تر کنید. حتی می توانید ماشین مدل پایین خود را با مدل بالاتر تعویض کنید. ایستگاه های سوخت نیز در طول مسیر وجود دارند، بنابراین راننده های بدی مثل من هیچگاه با باکِ خالی رو به رو نمی شوند. در کل می توان گفت به جز بخش پرواز با ماشین، شاهد گیم پلی چندانی در بازی نیستیم، چرا که این بازی شدیدا داستان محور است و این دیالوگ های بین رانیا و سایر شخصیت ها است که بازی را به پیش می برد.

بازی کلاک پانک
بازی کلاک پانک

آزادیِ پرواز در نیوالیس بسیار لذت بخش است و به شما اجازه می دهد تا بیشتر با محیط اطراف شهر آشنا شوید. یک نقشه کوچک وجود دارد که مواردی مانند فروشندگان، مقاصد و اهداف را نشان می دهد. ماموریت های جانبی در گوشه و کنار شهر وجود دارد که البته پیدا کردن آیتم های مورد نیاز برای حل کردن آن ها می تواند چالش برانگیز باشد.

در بازی هیچ گونه مبارزه ای وجود ندارد، اما خشونت به وفور دیده می شود. خشنوتی سیستماتیک و اجتماعی که توسط مدیران عامل شرکت ها، شر خرها و مقاماتِ فاسد به شهروندان اعمال می شود. حتی اگر شما بخواهید هم، رانیا بدون انجام کار های غیرقانونی و یا با وجدانی آسوده نمی تواند داستان را پیش ببرد. البته تصمیمات شما تاثیر زیادی بر بازی نمی گذارد، اما تصمیمات اخلاقی پیچیده ای وجود دارند که شما را دچار شک و تردید می کنند. همچنین هیچ گونه ذخیره سازی دستی هم وجود ندارد: چاره ای جز عادت کردن به آن ندارید.

ماموریت های توسط شخصی به نام کنترل که اپراتور شرکت است به شما محول می شود. تصویری از او نمایش داده نمی شود اما از روی صدای او می توان حدس زد که پیرمردی سال خورده پشت گوشی نشسته است. از نظر تئوری، شما بسته ها را از نقطه الف به نقطه ب می برید، اما همه چیز به این سادگی باقی نمی ماند. مواقعی که رانیا باید از ماشین پیاده شود و پیاده ادامه مسیر را طی کند که البته در بیشتر مواقع سرگرم کننده نیز است، زاویه دوربین می تواند بر پیچیدگی ماجرا اضافه کند.  در حین پیاده روی، رانیا با شهروندان مختلفی- مانند گنگستر ها، ربات ها، هکر ها، دست فروش ها و سایر موارد عجیب- دیدار می کند که ماموریت های جانبی جذابی را با خود به همراه دارند.

ستاره واقعی Cloudpunk خود شهر نیوالیس است. هر خیابان، هتل، چهارراه و محله از جزئیات زیادی برخوردار است و حس زنده و واقعی بودن را به بازیکن منتقل می کنند. محیط های لایه لایه و پیچیده و حرکت محیطی افراد و ترافیک، همه تلاش می کنند تا تصور شبکه ای گسترده و تقریباً ارگانیکی از فعالیتهای انسانی و ماشینی را به وجود آورند. نیوالیس شخصیتی در سطح کلان و خرد دارد که یک فرد خارجی مانند رانیا، با وجود اینکه تأثیر خود را بر روی او می گذارد، در کنار آمدن با محیط و شهروندان شهر مشکل دارد. هر بخش از شهر احساسات مربوط به خود را دارد که با همه این تفاسیر، نیوالیس یکی از محبوب ترین شهر های من در دنیای بازی های ویدیویی است.

Cloudpunk محتوای زیادی در اختیار شما قرار می دهد از جمله اتفاقاتی که می توانید پس پایان داستان اصلی دنبال کنید. بازیکنان می توانند در آسمان نه چندان دوستانه آن به پرواز ادامه دهند و ماموریت های جانبی که در طول داستان بازی از دست داده اند را دنبال کنند. آپارتمان خود را شخصی سازی کنند یا ماشین خود را سفارشی کنند. یا به همه بخش های نیوالیس سرک بکشند تا ببیند این شهرِ زیبا چه سورپرایزی برای شان تدارک دیده است.

Cloudpunk یک بازی عالی نیست، اما از کیفیت بالایی برخوردار است. حداقل، این بازی یکی از بهترین تجارب سایبرپانکی است که هم اکنون در دسترس است.گفتنی است، این بازی محتوایی بیش از برچسب قیمتی خودش، مخصوصا برای طرفداران سبک سایبرپانک، ارائه کرده است. همچنین امیدوارم Ion Lands با دنباله های بهتر، دنیای Cloudpunk را گسترده تر کند.

نکات مثبت

– دنیایی بزرگ و کاوش و غرق شدن در آن

– محتوای بسیار زیاد خارج از داستان اصلی

– طراحی هنری و گرافیکی زیبا و چشم نواز

نکات منفی

– زاویه ثابت دوربین می تواند آزار دهنده باشد

– صدا گذاری و صدا پیشگی چندان مطلوب نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.