شهروندی از طریق سرمایه گذاری

شهروندی از طریق سرمایه گذاری

کسانی که ثروت قابل توجهی دارند، به دنبال راهی هستند که هر چه سریعتر شهروند یک کشور دیگر هم بشوند. برخلاف تصور، خیلی از کشورهای جهان چنین فرصتی را فراهم نمی‌کنند. اما همچنان چند کشور هستند که در ازای دریافت پول و سرمایه گذاری، به شما شهروندی اعطا می‌کنند. در این نوشته تلاش کرده ایم مقوله شهروندی از طریق سرمایه گذاری را باز کنید.

شهروندی یک کشور چیست؟

شهروندی از طریق سرمایه گذاری
شهروندی از طریق سرمایه گذاری

شهروندی به رابطه یک انسان و با دولت یک کشور گفته می‌شود که در آن دولت به آن فرد خدمات خاصی را ارائه می‌کند. از حق رای، کار و خرید خانه تا چیزهای دیگر. فرد هم در ازای دریافت این خدمات، قوانین کشور را می‌پذیرد و به آن احترام می‌گذارد. شهروندی، انسان‌های مختلف را زیر یک سقف با هم متحد می‌کند.

به طور سنتی، روش‌های دریافت شهروندی و گرفتن پاسپورت معمولا از طریق تولد، ازدواج یا ماندن به مدت طولانی در یک کشور، رخ می‌داد. اما از سال ۱۹۸۴، روش جدیدی به نام شهروندی از طریق سرمایه گذاری در جهان به وجود آمده است.

شهروندی از طریق سرمایه گذاری (ویزای طلایی-Golden Visa)

از دهه هشتاد میلادی، برخی کشورها برای جذب پول برنامه ای را به عنوان شهروندی از طریق سرمایه گذاری راه انداختند. در این روش سرمایه داران پول و سرمایه خود را به این کشور می‌برند و در ازای این کار پاسپورت دریافت می‌کنند. با دریافت این پاسپورت، سرمایه داران هم از خدمات دولت استفاده می‌کنند. گرفتن شهروندی و پاسپورت، با اقامت دائم متفاوت است. شهروندی به این معناست که شما می‌توانید مانند یک شهروند دیگر آن کشور، از تمامی خدمات از جمله پاسپورت آن کشور استفاده کنید. پروسه شهروندی از طریق سرمایه گذاری، معمولا از سایر فرآیندهای مهاجرتی سریع‌تر انجام می‌شود. مشتریان این برنامه علاقه ای به روندی مثل لاتاری آمریکا یا مهاجرت عادی به یک کشور مثل آلمان ندارند. همچنین کشورهایی که این طرح را دارند، بسیاری از حداقل‌های لازم مثل چند سال زندگی در کشور یا دانستن زبان را نادیده می‌گیرند. به طرح شهروندی از طریق سرمایه گذاری، ویزای طلایی هم می‌گویند.

مزایای شهروندی از طریق سرمایه گذاری

دلایل زیادی دارد که انسان ها علاقه مند هستند راهی کشورهای دیگر بشوند. اینکه چرا باید از طریق سرمایه گذاری راهی یک کشور دیگر شد، با مزایای زیر همراه است:

  • امنیت، از مهم‌ترین دلایل مهاجرت از طریق سرمایه گذاری است. در صورت ناآرامی در کشور خودی، سرمایه داران با ثروت خود راهی یک کشور آرام می‌شوند.
  • سفر به نقاط مختلف جهان، یکی از دیگر از دلایل اصلی این کار است. پاسپورت ایران از اعتبار خوبی برخوردار نیست. به همین دلیل با گرفتن پاسپورت یک کشور دیگر می‌توان به خیلی از کشورهای جهان بدون ویزا سفر کرد.
  • خیلی‌ها واقعا برای سرمایه گذاری می‌روند. بسیاری از افراد متمول تصمیم می‌گیرند در کشورهای خارجی سرمایه گذاری کنند.
  • آینده بهتر برای خانواده و فرزندان، از دیگر دلایلی است که می‌توان به خاطر آن به یک کشور دیگر مهاجرت کرد.

خرید پاسپورت از طریق سرمایه گذاری

آنتیگوا و باربودا
آنتیگوا و باربودا

در حال حاضر کشورهای زیادی نیستند که می‌توان با سرمایه گذاری در آنها به اقامت و شهروندی سریع رسید. اما همچنان ده کشور در جهان این برنامه را پیاده می‌کنند. جدول زیر لیست کشورها را به علاوه حداقل میزان سرمایه لازم و زمان بررسی پرونده نشان می‌دهد. فراموش نکنید که به جز میزان سرمایه گذاری، برخی از کشورها مبلغی را هم به عنوان هدیه یا خیریه از شما دریافت می‌کنند.

نام کشورزمان لازم برای شهروندیحداقل سرمایه
آنتیگوا و باربوداسه تا چهار ماه۱۰۰ هزار دلار
قبرسسه ماه۲ میلیون دلار
دومینیکاسه تا چهار ماه۲۰۰ هزار دلار
گرناداسه تا چهار ماه۲۰۰ هزار دلار
مالتیک سال۱.۱ میلیون دلار
اتریشیک سال۳ میلیون یورو
مونته نگروشش ماه۳۵۰ هزار دلار
سنت لوسیاچهار تا شش ماه۱۹۰ هزار دلار
سنت کیس و نویسچهار تا شش ماه۱۹۵ هزار دلار
بلغارستاندو سالیک میلیون یورو

1 یک پینگ

  1. پینگ بک: تفاوت شهروندی و اقامت دائم - زرد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *