انتخاب و تعیین جنسیت بچه

تعیین جنسیت – انتخاب و تعیین جنسیت بچه ( از حقیقت تا افسانه )

اگر شما هم از آن دسته از افراد هستید که دوست دارید فقط دختر یا فقط پسر داشته باشید. بی شک مقاله ها و مطالب زیادی را در اینترنت جستجو کرده اید. ممکن است راه های زیادی را امتحان کرده باشید و یا رژیم های غذایی خاصی را هم دنبال کرده باشید. امروز در این مقاله از زردنیوز ما قصد داریم همه چیز را در مورد انتخاب و تعیین جنسیت بچه ( از حقیقت تا افسانه ) را با هم بررسی کنیم و به شما بگوییم.

تعیین جنسیت، حقیقت یا افسانه؟

این روزها روش ها سنتی و مدرنی که ادعا می کنند که با استفاده از آن می توان تعیین کرد که بچه ای که قرار است متولد شود دختر باشد یا پسر.

شاید باور نکنید، برخی از روش هایی که این روزها ممکن است در اینترنت جستجو کرده باشید و شاید امتحان هم کرده باشید، ممکن است بسیار مضر باشد. در برخی موارد هم ممکن است به کل شانس شما را برای بچه دار شدن صفر کند!

جدای روش های خانگی و سنتی که بسیاری از عموم به آن باور دارند، روش های علمی زیادی نیز وجود دارد. ولی این روش ها بسیار گران قیمت هستند و هیچ گاه به شما در مورد دختر شدن و یا پسر شدن نوزاد قول صد در صدی نمی دهند!

در ادامه ما چندین روش طبیعی و بی خظر که به شما این امکان و احتمال که به آرزوی دختردار شدن و پسردار شدن کمک کند را خواهیم گفت.

چرا دختر و چرا پسر؟

چرا دختر و چرا پسر؟

به نظر شما چرا برخی از افراد اصرار به داشتن دختر و یا پسر دارند؟

دلایل پزشکی و غیرپزشکی زیادی ممکن است در این مورد دخیل باشد. مثلا اگر بخواهیم از دید پزشکی به این موضوع نگاه کنیم، ممکن است برخی از افراد از دید برخی بیماری های ژنتیکی مرتبط با جنسیت نوزاد نگران باشن. به عنوان مثال ممکن است احتمال بروز بیماری هایی مثل هموفیلی و دیستروفی عضلانی و اوتیسم و … در نوزادان پسر بیشتر باشد. اگر هم این موارد در یک خانواده ارثی باشد، احتمال اینکه این نوزاد پسر هم به این بیماری ها مبتلا باشد زیاد باشد!

برخی افراد هم دلایل کاملا غیر پزشکی در این مورد دارند. مثلا ممکن است فرزند اول آنها دختر و یا پسر بوده باشد. در مورد فرزند دوم هم ممکن است دوست داشته باشند که جنس مخالف را داشته باشند و هم دختر داشته باشند و هم پسر!

ولی تحقیقات نشان داده است که در خانواده هایی که فرزند اول آنها پسر بوده،  احتمال اینکه نوزاد بعدی دختر باشد خیلی بیشتر است. معمولا در چنین کیس هایی نیاز به انجام دادن کار خاصی نیست!

تربیت فرزند از یک جنسیت خاص

اگر زن و شوهری این تصمیم را داشته باشند که فقط یک فرزند داشته باشند، این که تصمیم خود را بگیرند که فقط دختر یا پسر باشد خیلی بالاست. مثلا ممکن است برخی احساس کنند که تربیت دختر از پسر خیلی راحت تر است. در برخی موارد دیگر هم ممکن است احساس کنند که فقط دوست دارند پسر داشته باشند. چرا که ممکن است در جامعه ای که زندگی می کنند، زندگی کردن یک پسر خیلی راحت تر از دختر باشد!

داشتن یک جنسیت خاص هم ممکن است دلایل فرهنگی یا مذهبی هم داشته باشد. مثلا در برخی از فرهنگ ها و یا ادیان خاص، یک جنسیت را بر جنس دیگر ترجیح می دهند. از طرف دیگر برخی از ادیان هم تعیین جنسیت قبل از تولد را کاری حرام و غیر شرعی و دخالت در کار خدا می دانند!

روش های تعیین جنسیت

روش های تعیین جنسیت

حتما می دانید که کروموزوم های X و Y جنسیت را تعیین می کنند. تخمک همیشه کروموزوم X را حمل می کند. در حالی که اسپرم یا یک X یا Y به تعیین جنسیت جنین کمک می کند. اگر اسپرم Y تخمک را بارور کند، نوزاد پسر خواهد بود. اگر هم  اسپرم X تخمک را بارور کند، نوزاد شما دختر خواهد بود.

از روش های علمی مختلفی برای تعیین جنسیت استفاده می شود که در ادامه به برخی از رایج ترینشان با هم بررسی خواهیم کرد.

IVF با PGD

این فناوری کمک باروری برای جلوگیری از بیماری های خاص ژنتیکی اختراع شده است و این روزها بسیار کاربرد دارد.  تنها راه علمی برای داشتن فرزند از یک جنسیست خاص – با تقریباً 99٪ دقت – روش IVF و تشخیص ژنتیکی PGD است.

IVF با PGD از نظر پزشکی روشی بسیار گران است و شاید همه افراد شانس امتحان کردن این روش را نداشته باشند.

با استفاده از روش IVF ، از داروهای باروری برای تحریک تخمدان های زن استفاده می شود. هدف از انجام این کار هم این است که تخمدان ها در زمان مصرف این داروها، چند برابر بیشتر تخمک تولید می کند.

تقریباً در اواسط سیکل قاعدگی، در حالی که زن تحت بیهوشی کامل است، یک سوزن را از طریق دیواره ی واژن به تخمک می رسانند و آن نمونه را بر می دارند.

نمونه اسپرم مرد نیز گرفته می شود. سپس در آزمایشگاه، تخمک ها و اسپرم ها را کنار هم قرار می دهند و تخمک ها را بارور می کنند. این تخمک های بارور شده جنین هستند.

در بخش PGD، چند سلول از جنین در حال رشد نمونه برداری می شود. معمولا 8 عدد از این سلول ها را برای ارزیابی ژنتیکی بررسی می کنند. در این مرحله است که دختر بودن یا پسر بودن جنین مشخص می شود و زن و مرد می توانند تصمیم بگیرند که دختردار شوند و یا پسردار شوند!

نکات مهم

بسیار مهم است که قبل از IVF  تمامی خطرات و احتمالاتی که وجود دارد را بدانید. چرا که این روش ممکن است خطرات و هزینه های خاص زیادی را با خود به همراه داشته باشد. مثلا اینکه:

 • تضمینی در مورد جنسیت جنین وجود ندارد. می‌تواند پسر یا دختر باشد. همیشه احتمال خطا وجود دارد.
 • در برخی موارد ممکن است زوجی بعد از لقاح جنین، آن را به زوج های نابارور هدیه دهند که این ممکن است تصمیمی چالشی و یا عاطفی باشد.
 • به هیچ عنوان تضمین 100% در مورد دختر شدن یا پسر شدن جنین به شما داده نخواهد شد.

مرتب سازی اسپرم

یک روش پزشکی دیگری نیز وجود دارد که باز آن هم به اندازه IVF با PGD موفقیت آمیز نیست. ولی شاید کمی بیشتر اعتبار علمی داشته باشد و روشی طبیعی تر به شمار بیاید. به این روش فناوری MicroSort®  گفته می شود.

MicroSort®  تا چندین سال مورد تعیید FDA بود. ولی این روش دیگر از نظر FDA روشی قطعی و صد در صدی به شمار نمی آید. ولی این روش در حال حاظر در مکزیک ، قبرس شمالی ، مالزی و سوئیس انجمام میشود و روشی قانونی به شمار می آید.

جالب است که هر ساله عده ی زیادی برای امتحان کردن این روش به این کشورها سفر می کنند و شانس خود را امتحان می کنند.

مرتب سازی اسپرم با روشMicroSort®  به این صورت است که اسپرم مرد را تحریک می کنند و اسپرم های غیر محرک و غیر بارور را جدا می کنند.

سپس سلولهای اسپرم با یک رنگ خاص، مشخص می کنند که با محتوای DNA موجود در سلولهای اسپرم واکنش نشان می دهد. سلولهای اسپرم در یک فلوسیتومتر قرار می گیرند. در این مرحله است که ذرات موجود در منی را هنگام عبور از طریق لیزر شناسایی کند. سلولهای اسپرم حاوی کورموزم X  که حاوی محتوای DNA بیشتری نسبت به سلولهای اسپرم Y هستند را مشخص می کنند و در نهایت X  ها را از Y جدا می کنند.

سپس نمونه های X یا Y یا از طریق IUI به رحم زن منتقل می کنند و یا می توان به روش IVF از آنها استفاده کرد. در 11 ایالت از آمریکا نیز همچنان از این روش استفاده می شود.  از جمله استفاده هایی که از این روش می شود عبارتند از:

 • برای کسانی که نوزاد دختر می خواستند، نمونه های اسپرم های زن که حاوی 87٪ سلول های اسپرم حامل X بود را برای لقاح با عمل IVF استفاده می شود. بر اساس یافته ها با استفاده از این روش احتمال اینکه جنین دختر شود، 93% خواهد بود.
 • نمونه های طبقه بندی شده اسپرم مرد که حاوی 74٪ سلول اسپرم حامل Y باشد را اگر لقاح دهند، تا 85% این احتمال وجود دارد که جنین پسر شود.
 • از این روش برای درمان قعطی ناباروری نمی توان استفاده کرد.

روش آلبومین اریکسون

روش آلبومین اریکسون نیز روشی است که با استفاده از آن تا حدی می تواند جنسیت جنین را مشخص کرد. این روش یک روش بحث برانگیز برای انتخاب جنسیت قبل از لقاح است. این روش توسط دکتر رونالد اریکسون کشف و به ثبت رسیده است. ولی خوب گویا این روش هم روشی قعطی برای مشخص کردن جنسیت جنین نمی باشد!

جالب است که بدانید این روش تا 80% برای افرادی که نوزاد پسر می خواهند و 70% در مورد نوزاد دختر درست از آب در می آید.

در این روش سلولهای اسپرم را در محلول لایه ای آلبومین که نوعی پروتئین است که به طور طبیعی در منی یافت می شود را با افزایش ضخامت، لایه بندی می کنند و ضخیم ترینش را در انتها قرار می دهند.

ایده این روش به این صورت است که سلولهای اسپرم Y به پایین رفته و به ضخیم ترین لایه می رسند، در نتیجه جنینی که به وجود خواهد آمد پسر خواهد شد.

برای کسانی که دختر می خواهند هم از IUI پس از فیلتر شدن سلول های اسپرم استفاده می شود. اما در این پروسه داروی باروری Clomid به پروتکل درمان اضافه می شود. گفته می شود که کلومید مخاط دهانه رحم را تغییر می دهد و آن را برای سلولهای اسپرم X مطلوب تر می کند.

روش شتلز

روش شتلز هم برای انتخاب جنسیت جنین استفاده می شود. این روش توسط دکتر لاندروم شتلز که خود یکی از پیشگامان روش IVF بود، اختراع شده است. ولی روش شتلز اعتبار علمی زیادی ندارد و شاید روشی منسوخ شده به حساب می آید.

در این روش فرضیه به این صورت است:

 • اگر می خواهید یک پسر داشته باشید، تا حد ممکن در نزدیک ترین زمان به تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید. در حالت ایده آل  ظرف 12 ساعت قبل از تخمک گذاری انتظار می رود که این اتفاق بیوفتد.
 • اگر می خواهید یک دختر داشته باشید، هر روز پس از پایان پریود رابطه جنسی برقرار کنید. تا دو تا چهار روز قبل از تخمک گذاری باید این کار انجام شود و سپس ، از رابطه جنسی اجتناب کنید.
 • اگر پسر می خواهید، با استفاده از پوزیشن ” داگ استایل ”  باید  رابطه جنسی داشته باشید. چرا که با این روش نطفه را تا آنجا که ممکن است به دهانه رحم نزدیک کرده اید و این شانس را خواهید داشت که پسردار شوید.
 • اگر می خواهید یک دختر داشته باشید، باید در حالت عادی مایع منی را کمی دورتر از دهانه رحم وارد کنید.
 • نشستن در ظرف سرکه برای افزایش اسیدیته شدن واژن استفاده می شود. در این روش ممکن است احتمال داشتن نوزاد پسر را بیشتر کنید. ولی مشکل این روش این است که سرکه می تواند تعادل pH طبیعی واژن را برهم بزند و ممکن است موجب ایجاد عفونت شود و یا به طور کلی احتمال بارداری شما را کاهش دهد.
 • اگر می خواهید پسر داشته باشید، زن باید به ارگاسم کامل برسد. ولی اگر می خواهید یک دختر داشته باشید، زن نباید به ارگاسم برسد.

روش ویلان

روش ویلان هم یکی دیگر از روش های تعیین جنسیت قبل از تولد است. بر اساس این روش، اگر مقاربت جنسی چند روز قبل از تخمک گذاری روی دهد احتمال بارداری پسر کمی بیشتر است و اگر مقاربت دقیقاً قبل یا بعد از تخمک گذاری رخ دهد احتمال دختر شدن کمی بیشتر است.

ولی جالب است که استفاده از این روش شاید شانس کلی بارداری شما را کاهش دهد!

روش O + 12

گفته می شود که روش O + 12   که مخفف تخمک گذاری به اضافه 12 ساعت است – توسط زنی ابداع شده است که می خواسته دختر داشته باشد اما با روش شتلز به جنین پسر رسیده است!

ایده ی این روش این است که اگر می خواهید یک دختر داشته باشید، 12 ساعت  از زمان تخمک گذاری باید سکس داشته باشید. همچنین در این روش شما باید فقط یکبار رابطه جنسی برقرار می کنید. علاوه بر این که هیچ مطالعه ای در مورد این روش که عملی است یا نیست انجام نشده است. ولی این روش  دو مشکل خیلی بزرگ دارد:

 • غیرممکن است که زمان رابطه جنسی دقیقاً 12 ساعت پس از تخمک گذاری اتفاق بیفتد. زیرا شما نمی توانید ساعت دقیق تخمک گذاری (یا حتی روز) را تشخیص دهید. تنها راه انجام این کار معاینه مکرر و سونوگرافی است.
 • دومین مشکل بزرگ روش O + 12 این است که احتمال بارداری شما دراین روش خیلی پایین است. اگر می خواهید باردار شوید، رابطه جنسی باید قبل از تخمک گذاری رخ دهد و در طول دوره باروری بیش از یک بار باید رابطه جنسی برقرار کنید. تخمک تنها 12 تا 24 ساعت پس از آزاد شدن، زنده هستند و اگر فقط یکبار اقدام به رابطه جنسی کنید، ممکن است کاملاً شانس باردار شدن خود را از دست بدهید.

زمان مقاربت

این یک موضوع بسیار دشوار برای مطالعه و تحقیق است. چرا که شما واقعاً نمی توانید زوج ها را ماهها در آزمایشگاه حبس کنید در حالی که تلاش در بارداری دارند.

تلاش های زیادی برای یافتن روزهای “جادویی” برای داشتن یک نوزاد پسر یا دختر انجام شده است که همگی نتایج متفاوتی را با خود در پی داشتند:

 • بر اساس یک تحقیق مشخص شد که اگر بارداری در روز تخمک گذاری اتفاق بیفتد، به احتمال زیاد پسر خواهید داشت. اگر دو روز زودتر اتفاق بیفتد، به احتمال زیاد دختر خواهید داشت.
 • محقق دیگری مشخص کرد که اگر رابطه جنسی چند روز قبل از تخمک گذاری رخ دهد، به احتمال زیاد پسر خواهید داشت.
 • دانشمند دیگری خلاف این موضوع را مطرح کرد.  او مشخص کرد که رابطه جنسی که در نزدیکی تخمک گذاری اتفاق می افتد احتمال داشتن پسر را افزایش می دهد.

تغذیه، مکمل ها و رژیم های غذایی

تغذیه، مکمل ها و رژیم های غذایی

تقریباً تمام رژیم های غذایی که برای تعیین جنسیت استفاده می شود، سه قاعده کلی در آنها وجود دارد:

 • مصرف کالری و چربی
 • غذاهایی که ظاهراً PH بدن شما را تحت تأثیر قرار می دهند
 • کاهش یا افزایش مصرف برخی مواد معدنی

مصرف کالری و چربی

طبق رژیم های غذایی با تئوری مصرف کالری و چربی، مادرانی که رژیم های غذایی با کالری بیشتری مصرف می کنند، احتمال پسردار شدنشان خیلی بالاست. در صورت که رژیم های غذایی کم کالری، احتمال دختردار شدن را زیاد می کند.

رژیم های غذایی pH

با توجه به تئوری های  داشتن رژیم غذایی با pH بالا و پایین می توانید PH بدن خود را به سمت اسیدی یا قلیایی تر شدن بر اساس آنچه می خورید تغییر دهید.

گفته می شود که اسیدی تر بودن غذاها احتمال دختر شدن جنین را بیشتر و قلیایی بودن غذاها شانس پسردار شدن را بیشتر خواهد کرد.

کاهش یا افزایش مواد معدنی

بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته است، رژیم غذایی حاوی سدیم و پتاسیم کم و کلسیم و منیزیم احتمال دختر شدن را افزایش می دهد.  مثلا در طول رژیم، زنان نباید هیچ غذای آماده یا کنسرو شده را با نمک بخورند. یا اینکه کلا باید لبنیات را حدود 500 گرم در روز مصرف کنند.

از خوردن سیب زمینی (که پتاسیم زیادی دارد) پرهیز کنند. باید حدود 500 تا 700 گرم در روز کلسیم مصرف کنند و حدود 400 تا 600 گرم منیزیم و مکمل های ویتامین D مصرف کنند. اگر تمامی این موارد رعایت شود، شانس داشتن نوزاد دختر خیلی بالا خواهد بود.

این مطالعه روی 150 زوج انجام شد و جالب است که بدانید از این میزان، 81% آنها دختردار شدند!

هشدار در مورد رژیم های غذایی

برخی از رژیم های غذایی توصیه شده که برخی از افراد تجویز می کنند، ممکن است بسیار افراطی باشد. مثلا ممکن است که برخی به شدت انواع غذاهای مصرفی یا پر کالری را به شما تجویز کنند که در دراز مدت ممکن است سلامتی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

خوب است که در این موارد حتما با پزشک خود مشورت کنید و هرگز خودسرانه شروع به گرفتن این رژیم های غذایی نکنید.

تغییر pH واژن

برخی تئوری هاست که گفته میشود، اگر دختر می خواهید، باید درون تشتی پر از سرکه بنشید و اگر پسر می خواهید باید از محلول جوش شیرین استفاده کنید. ولی باز هم هنوز هیچ اثبات علمی که این روش اثبات شده است یا نه وجود ندارد. در برخی موارد هم ممکن است خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد.

یکی از دلایلی که استفاده از این روش به هیچ عنوان توصیه نمی شود چرا که محیط واژن،  به خودی خود شرایط ایده آل برای زنده ماندن اسپرم هنگام باروری ایجاد می کند.

نشستن در تشتی که حاوی سرکه است، ممکن است که مقادیر pH ایده آل را در بدن را خراب کند و ممکن است تمام سلول های اسپرم را از بین ببرد.

این احتمال که ممکن است دچار عفونت شوید یا سوزش واژن را تجربه کنید که هر دوی این موارد هم می تواند احتمال بارداری در شما را کاهش دهد!

کیت های تعیین جنسیت

در داروخانه ها ممکن است کیت ههای تعیین جنسیت در خانه را دیده باشید. این کیت ها می تواند اسیدیته بودن یا قلیایی بودن واژن، مایعات دهانه رحم یا مایع منی را تست کند و بهترین زمان ممکن برای نزدیکی را به شما پیشنهاد کند.

ولی این روش به هیچ عنوان تائید شده نیست و هرگز پول خود را بابت این کیت ها هدر ندهید. در ضمن هیچ مدرکی وجود ندارد که آزمایش pH مخاط دهانه رحم را اندازه گیری کند.

زرد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *