مقصد هایی فوق العاده ارزان برای سفر

هیچ می دانید دلار ها یا یورو های شما در سایر کشور چقدر ارزش دارند؟ صرفِ 30 دلار برای یک وعده ی غذایی در لندن و زوریخ را فراموش کنید. با این مقدار پول می توانید در کشور هایی نظیر اندونزی، آرژانتین، ویتنام، مکزیک و ترکیه یک روزِ کامل را سپری کنید.

البته این نرخ ها فقط مربوط به مخارج در آن کشور است و قیمت بیلط هواپیما در آن لحاظ نشده است. شاید پرواز به آنسوی کره ی زمینی عقلانی نباشد اما با کمی جستجو می توانید بلیط های بسیار ارزان نیز پیدا کنید.

کشور های ارزان در آسیا :

ویتنام، نپال، تایلند، کامبوج، لائوس، اندونزی

کشور های ارزان در اروپا :
حوزه ی بالتیک، رومانی، گرجستان، ارمنستان، اکراین، ترکیه، مراکش

کشور های ارزان در آمریکا :
مکزیک، کلمبیا، گواتمالا، آرژانتین، کوبا

1 – ویتنام

به نظرم ویتنام بسیار دستِ کم گرفته شده است. البته مشکلات جمعیت زیاد توریست در دو منطقه ی “ساپا” و “ساحل ها لانگ” وجود اما این کشور پهناور مکان های توریستی بیشماری دارد.

در آخرین سفرم به ویتنام با مناطق کم تر شناخته شده متحیر شده بودم. مناطق شمالی ها “گیانگ” هم چنان بکر و دست نخورده باقی مانده است و ساحل “تام کاک” می تواند مکانی جایگزین برای ساحل ها لانگ باشد. شهر “فونگ نها” می تواند مکانی عالی برای سفر باشد جایی که تعدادی از بزرگ ترین غار های جهان را در خود جای داده است.

به جز مناطقی که قبلا محل جنگ آمریکا و چین بقیه ی مناطق ویتنام بسیار ارازن هستند. غذای های محلی تنها چند دلار برایتان خرج دارند و یک لیوان آب جو تنها 20 سنت قیمت دارد! با پرداخت تنها 10 دلار برای یک شب می توانید در هتلی راحت و تمیز اقامت داشته باشید.

حداقل بودجه برای یک روز : 25 دلار

بودجه ی متوسط برای یک روز : 40 دلار

2 – حوزه ی بالتیک

با نگاهی به این قسمت از اروپا با سه کشور استونی، لاتویا و لتونی آشنا می شوید. جنگل های وسیع و دریاچه های پر تعداد و اتاقک های چوبی به رنگ قرمز شما را به یاد فنلاند می اندازند. مردم عشق اسکی، سونا و ودکا هستند.

استونی به خصوص که می توان یک موفق ترین نمونه های شوروی سابق باشد با پایتختی که آن زمان بسیار درحال پیشرفت بود. برخی شاید بگویند استونی کشور گرانی برای سفر کردن است اما قیمت های گران فقط مخصوص مناطق به شدت توریستی و قیمت های کاذب است. در سایر مناطق می توانید با 7 یورو یک وعده ی غذایی داشته باشید و شبی را 30 تا 40 یورو در هتلی مناسب سپری کنید.

حداقل بودجه برای یک روز : 35 دلار

بودجه ی متوسط برای یک روز : 70 دلار

3 – گرجستان

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

کشوری کوچک در حوزه ی قفقاز که احتمالا در این چند سال بسیار از آن شنیده اید. کشوری فوق العاده و البته سفری راحت و بسیار با صرفه ی اقتصادی برای سفر.

همه چیز با پایتخت فوق العاده ی اش یعنی تفلیس شروع شد. جایی که خانه های چوبی سنتی آن در مقابل ساختمان های بتنی باقی مانده از دوران شوروی رخ نمایی می کنند. شاید این نوع معماری در نظر برخی جالب نباشد اما در خود انرژی زیادی برای نگه داشتن شما دارند. شما می توانید سفری به رشته کوه های بی نظیر قفقاز داشته باشید، سری به دریای سیاه بزنید و از صومعه های قدیمی آن دیدن کنید. و البته گرجستان کشور بسیار ارزانی نیز هست حتی از جنوب آسیا نیز ارزان تر.

حداقل بودجه برای یک روز : 20 دلار

بودجه ی متوسط برای یک روز : 40 دلار

4 – لائوس

لائوس با جمعیت پراکنده، کوهستانی که 70 درصد کشور را جنگل های استوایی تشکیل داده اند می تواند بهشتی برای توریست هایی باشد که علاقه زیادی به کوهنوردی و بالن سواری دارند باشد آن هم با بودجه ای بسیار اندک. با تشکر از زیر ساخت های ایجاد شده لائوس هم اکنون بسیار در دسترس تر است اما با وجود این زیر ساخت های از جمعیت روستایی آن کاسته نشده است. اگر می خواهید از جمعیت زیاد در تایلند خلاص شوید پیشنهاد من به شما لائوس است. پشیمان نمی شوید.

 خوابیدن در تخت های معلق در جنگل های “گیبون” و دیدن منحصربه فرد ترین آبشار لائوس در “بولاون پلاتئو” را فراموش نکنید.

حداقل بودجه برای یک روز : 20 دلار

بودجه ی متوسط برای یک روز : 40 دلار

5 – مکزیک

شاید با شنیدن خبر های درگیری های مسلحانه ی گروه های خلافکاری یا مساحت کوچک آن از سفر به مکزیک ترسیده باشید، که خب طبیعی است. اما بیشتر مناطق مکزیک در امنیت کافی به سر می برند و مکان های فرهنگی بسیاری برای بازدید وجود دارد. مسیر گردشگری معروفی وجود دارد که از “مکزیکو سیتی” شروع می شود و با گذر از “اکساکا” و “ایالات چیپاس” به “یوکاتان پنیسولا” ختم می شود.

حداقل بودجه برای یک روز : 40 دلار

بودجه ی متوسط برای یک روز : 60 دلار

6 – آرژانتین

آرژانتین بیچاره. اقتصاد آن طی سالیان گذشته بسیار مطلاطم بوده است. اما برای گردشگر خارجی با ارز های غربی به شدت ارازن است. در حالی که سفر به آرژانتین بسیار طولانی است اما پای به آنجا بگذارید ارزش آن را درک می کنید. ارزان ترین اتاق ها شبی 7 دلار قیمت دارند و با شبی 25 دلار می توانید در هتلی مناسب استراحت کنید. قیمت ها در سطح جنوب آسیا اما با سطحی کیفی اروپا یا آمریکای شمالی.

من سفرم را از شمال آرژانتین یعنی “کوردوبا”، “سالتا” و آبشار فوق العاده در “بوینس آیرس” یعنی “فوز دو لاگوکا” شروع کردم و عاشق ذره ذره ی آن شدم. یادتان باشد منطقه کوهستانی “پاتاگونیا” در جنوب آرژانتین را از دست ندهید، منطقه ای برفی که شاید بتوانید از نزدیک پنگوعن ها و وال های آن را ببینید.

حداقل بودجه برای یک روز : 30 دلار

بودجه ی متوسط برای یک روز : 50 دلار

7 – نپال

و اما نپال…بهترین مکان برای یوگا. در سفر چند سال پیش به نپال طبیعت روح انگیز و رشته کوه های شگفت انگیز کاتماندو من را مسحورِ خود کرد.

نپال هم یکی ارزان ترین کشور ها برای کوه نوردی است چه به همراه راهنما چه به صورت مستقل. در طول مسیر هایی در هیمالیا هم غذاخوری و هم مکان هایی برای استراحت به وفور وجود دارند. برای تور 7 روزه به کمپ “آناپورنا” تنها 140 دلار هزینه کردم!

حداقل بودجه برای یک روز : 20 دلار

بودجه ی متوسط برای یک روز : 40 دلار

8 – رومانی

باید بگویم رومانی خلاف تصور اکثر مردم است. منطقه ی خارق العاده ی “ترانسیلوانیا” با خانه ها و کلیسا های قدیمی و با معماری قرون وسطی به همراه کوه “کارپاتیان” یکی از مکان های مورد علاقه ی من در اروپا است. صادقانه باید بگویم برخی تصورات واقعا بدی از رومانی دارند. نه خطرناک است نه پر از ساختمان های بی روحِ بازمانده از دوران شوروی است. باید حتما خودتان به آنجا سفر کنید.

حداقل بودجه برای یک روز : 40 دلار

بودجه ی متوسط برای یک روز : 60 دلار

9 – ترکیه

جدای از مناقشات سیاسی، ترکیه یک مقصدی شگفت انگیز برای سفر است. هم اکنون به ازای هر دلار یا یورو 3 لیره یا بیشتر دریافت می کنید. سفر مجددم به استانبول یادآور زیبایی مکان های تاریخی و فرهنگی آنجا بود. قرار گرفتین بین شرق و غرب و وجود امپراطوری های عثمانی و بیزانس آن را مملو از بازمانده های شهر های رومی، شهر های درون غار، بازار های فوق العاده و البته سواحل بی شمار کرده است.

حداقل بودجه برای یک روز : 30 دلار

بودجه ی متوسط برای یک روز : 50 دلار

10 – اندونزی

زمانی “بالی” یکی از شهر های توریستی بود که به ناگهان بسیار پر جمعیت شد و گزارش هایی از دزدی های زیاد و سواحل کثیف زیاد شد. به نظرم بهترین مکان ها بعد از بالی سواحل “لومبوک” و “جاوا” ، سواحل حیرت انگیز “کومودو” و مردمان روستایی آن، یا حتی “سوماترا” ، “نوسا تنگارای غربی” و “سولوسی” هستند.

حداقل بودجه برای یک روز : 25 دلار (خارج از بالی)

بودجه ی متوسط برای یک روز : 50 دلار

11 – ارمنستان

در سال 2018 اتفاقی فوق العاده در ارمنستان  افتاد و مردمان آن به صورت کاملا آرام دیکتاتور خود را از قدرت ساقط کردند و بعد از آن اتفاق بود که بازار توریسم ارمنستان رونق پیدا کرد. همچنان کشور فقیری است و خیابان هایش مماو از ساختمان ها و نماد های دوران شوروی است. اما باید بگویم شما عاشق ارمنستان می شوید. من که هنگام بازدید از شهر ایروان زمانی که تمام مردم شهر با تفنگ های آب پاش و بالن های پر از آب با هم می جنگیدند، حتی پلیس و آتش نشان ها هم به مردم پیوسته بودند!

حداقل بودجه برای یک روز : 20 دلار

بودجه ی متوسط برای یک روز : 40 دلار

12 – بولیوی

سفر در بولیوی می تواند مقداری کند و خسته کننده باشد اما سرشار از مناطق و مناظر دیدنی است. مانند مرتفع ترین دریاچه ی جهان “تیتیکاکا” و نمکزار های حیرت آورِ “سالار دِ ایونی”.

حداقل بودجه برای یک روز : 25 دلار

بودجه ی متوسط برای یک روز : 45 دلار

13 – کلمبیا

در کلمبیا به راحتی می توانید طعم واقعی آمریکای جنوبی را بچشید. در حالی که به سواحل اقیانوس های آرام و اطلس دسترسی دارید، جنگل های آمازون را نیز باید به آن اضافه کنم. من عاشق کلمبیا و مردامان خونگرم آن شدم. باید بگویم این مردم کلمبیا بودند که این کشور را به یکی از مناطق مورد علاقه ام در دنیا کردند.

حداقل بودجه برای یک روز : 35 دلار

بودجه ی متوسط برای یک روز : 50 دلار

14 – کامبوج

حتما باید در مورد مجموعه معابد “آنگکور وات” شنیده باشید که زمانی قلب تپنده ی امپراطوری خمر بود. معابد بی شمار آن حتما ارزش دیدن دارند. اما چیز های بیشتری هم در مورد کامبوج هست، جزایر آن بکر و دست نخورده هستند و شهر هایی مانند “کارتی” در حاشیه ی رود “میکونگ” طعم واقعی آسیا را به شما خواهند داد.

حداقل بودجه برای یک روز : 25 دلار

بودجه ی متوسط برای یک روز : 45 دلار

15 – فیلیپین

با وجود سواحل فوق العاده ی آن دیگر نیز فقط به تایلند سفر کنید. با وجود 7 هزار جزیره فیلیپین بهترین مکان برای گردشگری است. در کنار اماکن بکر آن، از لحاظ فرهنگی نیز فوق العاده است. ترکیبی از فرهنگ آسیایی و اسپانیایی/آمریکایی و طبیعت شگفت انگیز آن.

حداقل بودجه برای یک روز : 35 دلار

بودجه ی متوسط برای یک روز : 60 دلار

16 – اکراین

تا به حال سفری به اکراین نداشته ام اما نظرات سایر بازدیدکنندگان من را مجاب کرد حتما سفری به اکراین داشته باشم. احتمالا ارزان ترین کشور اروپایی برای سفر باشد. همچنان درگیری های جدایی طلبان روس در بعضی مناطق وجود دارد اما به جز آن مناطق همه چیز در اکراین عالی است. شهر ساحلی “ادسا” در حاشیه ی دریای سیاه منطقه مورد علاقه ی مسافران است. شهر مرزی “لویف” نیز می تواند یکی از جاذبه های اکراین باشد. برخی گردشگران به گفتند با تنها 200 دلار می توان یک واحد آپارتمان مدرن در “لویف” اجاره کرد!

حداقل بودجه برای یک روز : 25 دلار

بودجه ی متوسط برای یک روز : 40 دلار

17 – کوبا

می گویند “تا تغییر نکرده به کوبا سفر کنید”، کوبا زمانی کشوری گران قیمت برای سفر بود، هتل لوکس آن زبان زد بود. امروزه اما می توان هتل های ارزان قیمت را در سرتاسر کشور پیدا کرد. با وجود ماشین های کلاسیک فراوان یکی از بهترین کشور های برای علاقه مندان به این نوع خودرو ها است ( البته باید مشروب و آفتاب گیری در سواحل و رقص های سالسا را نیز به آن اضافه کنم).

حداقل بودجه برای یک روز : 40 دلار

بودجه ی متوسط برای یک روز : 65 دلار

18 – گواتمالا

نه تنها بسیار ارزان تر از کاستاریکا است بلکه چشم نواز ترین طبیعت را در بین کشور های آمریکای مرکزی دارد. معباد مایا ها مخفی شده در جنگل های شمالی که هنگام طلوع خورشید جلوه ی چشم نوازی دارند. دریاچه ی “آتیتلان” در جنوب کشور و روستا های همجوار آن از دیگر مکان های توریستی گواتمالاست. شنا کردن در استخر های طبیعی جنگل های آن را میز فراموش نکنید.

حداقل بودجه برای یک روز : 25 دلار

بودجه ی متوسط برای یک روز : 50 دلار

19 – تایلند

هر چه از ساحل های شلوغ آن دور شوید بهتر است. در شمال تایلند در منطقه ی “چیانگ مای” بهشت مسافرت ارزان قیمت است. مزارع برنج، معابد و کوه های آن از بهترین مکان ها برای گردشگران است. اتاق های ارزان از شبی 5 دلار تا هتل هایی با استخر شنا از شبی 30 دلار یکی از انگیزه های بیشتر گردشگران است.

حداقل بودجه برای یک روز : 30 دلار

بودجه ی متوسط برای یک روز : 50 دلار

20 – مراکش

مراکش از پایدار ترین کشور های شمال آفریقا است که در یک قدمی اروپا است. همچنین یکی از ارزان ترین کشور ها برای سفر است. یکی از در حال رشد ترین کشور ها در ایجاد هتل های ارزان قیمت است ولی اگر کمی سرِ کیسه را شل کنید می توانید در یکی از هتل های سنتی آن به همراه باغ های چشم نوازشان استراحت کنید و کمی از شلوغی های شهری دور شوید. اما بیابان های آن در شب وقتی ستارگان پدیدار می شوند از زیبا ترین مکان های گردشگری است.

حداقل بودجه برای یک روز : 40 دلار بودجه ی متوسط برای یک روز : 60 دلار

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *