چگونه کاریزماتیک شویم؟

چگونه یک شخص کاریزماتیک باشیم؟

کاریزما همان قدرتی است که ما نزد برخی افراد آن را حس می کنیم. این قدرت به فرد اجازه می دهد تا در کانون توجه قرار بگیرد و موجب جذی افراد در هر جمع و هر محفلی شود. اگر شماهم قصد تبدیل شدن به فرد کاریزماتیک را دارید که با انرژی خاصی  دیگران را به خود جذب کند و روابط اجتماعی موفق تری داشته باشد، با ادامه این مقاله همراه باشید.

فهرست عناوین پنهان

۱. بدون هیچ توقعی به‌دیگران محبت کنید

به اطرافیانتان بدون هیچ چشم‌داشتی خوبی و محبت کنید. این بدین معنی است که از کسی کینه به دل نگیرید، لبخند را از خود دور نکنید، به لطیفه‌هایی که دیگران تعریف می‌کنند توجه کرده و بخندید، به کسانی‌که برایتان مهم و دوست‌داشتنی هستند هدیه بدهید، به درد ودلشان گوش دهید، تجارب‌ و شکست‌هایتان را با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن‌ها درس بگیرند. در واقع عشق و محبت‌تان را با دست‌ودل‌بازی به دیگران ابراز کرده و آن‌را اشکار کنید.

جال است بدانید کلمه‌ی کاریزما از واژه یونانی با مفهوم لطف بی‌دریغ گرفته شده است. ماهیت واژه کاریزما درواقع همان عشق و علاقه است واین امر باعث می‌شود تا بسیاری از کسانی را که در آماج محبت شما قرار می‌گیرند، لطف و توجه‌تان را با خوبیِ متقابل جواب داده و شاید روزگاری غیرمنتظرانه، به‌کمک شما بیایند. اما اگر محبت‌ شما بی‌پاسخ ماند یا طرفتان قدرشناس محبت شما نبود، به خاطر بیاورید که شما بدون هیچ چشم‌داشتی به آن‌ها محبت و خوبی کرده‌اید، پس نیازی نیستکه خود را سرزنش کرده و ناراحت شوید.

۲. روراست و یک‌رنگ باشید

درمواجه با اطرافیانتان هرگز دروغ نگویید و به‌خلافِ آنچه انجام داده‌اید، وانمود نکنید. بخاطر داشته باشید که دیگران توجهشان به شماست و رفتار و کردارتان را مورد بررسی قرار می‌دهند. اگر واقعا قصد دارید که به یک شخصیت کاریزماتیک تبدیل شوید، باید آن‌قدر شجاع و جسور باشید که از بیان حقیقتو آنچه درست است، حتی اگر برای مخاطب‌شما رضایت‌بخش نیست، نترسید. پس همیشه یک‌رنگ بوده و با اطرافیانتان روراست باشید. تظاهر و فریب را هم از خود و شخصیت‌تان دور کنید.

۳. مثبت‌اندیش و امیدوار باشید.

برای تبدیل شدن به یک شخصی کاریزماتیک، ناچارید باور کنید که دیگران نیز ظرفیت و جنبه آن را دارند که خوش‌جنس و باذکاوت باشند یا از بتوانند از پس کار و مسئولیت برآیند. به‌جای هدر دادن انرژی خود با کج‌خلقی و عصبانت، با لبخند به استقبال دیگران بروید  تا آن‌ها نیز روحیه بگیرند. از خصوصیات بارز  فرانکلین روزولت، رئیس جمهور سال‌های نچندان دور ایالات متحده، این بود که در دوران ریاستش هیچوقت به توانایی مردم کشورش در مواجهه با بحران اقتصادی‌ ناتوان‌کننده‌ای که در سال‌های پیش از جنگ جهانی دوم رخ داده بود، شک نکرد. دانستن آن‌ خالی از لطف نیست که بدانید در آن دوران، نظر غالب مردم آمریکا نیز این بود که اوضاع بهبود خواهد یافت، این در حالیبود که روزولت هیچ راه‌حلی برای رفع بحران نداشت و سیاست‌های مناسبی را اتخاذ نمی‌کرد.

۴. اهدافتان را باور کنید

چگونه کاریزماتیک شویم

برای این‌کار باید از خودتان بپرسید که به‌طور قطع چه‌چیزی برای‌ شما ارجعیت و اهمیت بیشتری دارد و کار درست را در چه اقدامی می‌بینید. این دشوار است که دیگران را درمورد چیزی که خودتان به آن باور ندارید و برای‌تان به طور صددرصدی حل و فصل شده نیست، قانع کنید. ناپلئون معتقد بود بیش از آنکه خودش به مردم فرانسه محتاج باشد، این مردم فرانسه هستند که به او احتیاج دارند و مردم او را تبدیل به پادشاه فرانسه کردند و حتی زمانی که او شکست خورد، مجددا عده‌ای تلاش‌کردند تا بار دیگر او را به قدرت برگردانند. درجایی نقل شده است که زمانی که ناپلئون از تبعید در جزیره‌ی اِلبا فرار کرد، درمیان جمعی از افراد وافادارش فریاد برآورد که به انجام اصول پایبند بمانند و حتی اگر ضرورت در این بود که به امپراطورشان شلیک کنند، از این اقدام ترسی نداشته باشند. در این لحظه، افراد حاضر درآن‌ جمع زانو زدند و شعار زنده‌ باد امپراطور ناپلئون سر دادند.

۵. خوش‌قول باشید

اعتبار و آبروی شما چیزی بسیار گرانبها در این دنیا برای شماست. برای جاگذاشتن نام نیکو از، باید سال‌ها کوشش کنید، اما فقط یک لحظه تعلل و لغزش کافی است تا اعتبار و آبروی چندین سالتان را که بازحمت فراوان کسب کرده‌اید به باد دهید. خوش‌قول بودن و تعهد به قولی و حرفی که زده شده از ویژگی‌های بارز انسان‌های آبرومند و معتبر است. پس حتی اگر دیگران زیرقولشان زدند، شما درهمه حال سعید کنید که روی قول و عهد خود پایبند باشید.

۶. مسئولیت کارتان را برعهده بگیرید

بعضی مواقع شرایط مستلزمایناست که حتی اگر مقصر نیستید ومسئولیت اتفاق رخ داده گردن شما نیست، تقصیر را به‌گردن بگیرید. بعد از اینکه خودتان را داوطلبانه و دستی‌دستی مقصر اعلام کردید، باید حادثه و اتفاق رخ داده را بررسی کرده و مشکل را پیدا کنید و ببینید که در وهله اول چه کاری از دست‌ شما و در درجه دوم چه کاری از دست بقیه ساخته است و درنهایت، به دنبال راه‌حلی بگریدی تا از رخداد مجدد چنین اتفاقی در آینده جلوگیری کنید و یا درصد وقوع آن‌را به حداقل برسانید.

مثلا تصور کنید که شما مربی یک تیم ورزشی آماتور هستید. حال مشکل‌ اصلی تیم‌تان این است که بازیکن‌ها در همه‌ی بازی‌ها تلاشیکسانی ندارند و هرکدام‌شان در بازی‌های مختلف بسته به میزان علاقه‌ای که به بُردِ همان بازی دارند، انرژی می‌گذارند. درچنین حالتی می‌توانید پیش از هر بازی از هرکدام از بازیکنان سوال کنید که از ۱ تا ۱۰ چقدر برای پیروزی در این بازی تلاش کرده و به زمین می‌روند. سپس می‌توانید استراتژی و تاکتیک‌های لازم را برای بازی پیش‌رو براساس نظرات بدست‌آمده از بازیکنان اتخاذ کنید.

۷. سپاسگزار و قدرشناس باشید

از همه‌ی افرادی ‌که می‌شناسید، سپاسگزاری کنید. برای مثال اگر از استاد محبوب‌تان که سال‌ها پیش شاگردش بودید، خبر دارید، برایش پیغام تشکر و قدردانی بفرستید. خانواده و دوستان‌تان را از صمیم قلب درآغوش گرفته و اعتراف کنید که چقدر برایتان ارزشمند بودهو به آنها افتخار می‌کنید. به نویسنده یا سخنرانی که آثار وسخنانش را می‌پسندید، نامه بنویسید. تنبلی نکنید و پست‌های تحسین‌برانگیزی را که در صفحات اجتماعی می‌بینید، لایک کنید. اما این را یادتان باشد که حتی اگر طرف مقابلتان توجهی نکرد، ناراحت نشوید، چرا که با قدرشناسی مهم‌ترین هدف شما این است که بلندهمتی و شرافت خود را به آن‌ها نشان دهید.

۸. صادقانه از افراد شایسته تقدیرکنید.

غالب مردم بیشتر تمایل  به معاشرت با افرادی هستند که در کنار آن‌ها علاوه‌بر احساس شادی، احساس امنیت و آرامش داشته باشند و از حس زیبای دوست داشته‌شدن بهره‌مند باشند. در طرف مقابل، مردم هیچ تمایلی به مراوده و معاشرت با افرادی که چنین ویژگی‌هایی را دارا نیستند، نخواهند داشت.  بسیاری از مردم به‌قدری که شایسته‌اش هستند، مورد تعریف‌ و تمجید قرار نمی‌گیرند. پس بهتراست که از این موضوع سودبرده و خودتان را متمایز و متفاوت نشان بدهید. مطمئو باشید که اگر تعریف و تمجید شما به جا باشد و عاری از هرگونه چاپلوسی و هدف دیگری باشد، آن‌ افراد تلاش زیادی خواهند کرد تا شما را در اطرافشان داشته باشند.

۹. غیرمنتظرانه به دیگران حال بدهید

یکی ازین راهکارها دادن هدایا بدون هیچ مناسبت و به صورت غیرمنتظره به اطرافیان است. این امر باعث خوشحالی آن‌ها شده و سورپرایزشان خواهد کرد. مثلا  این‌بار که قصد دارید به یک کافه بروید، دوبرابر مبلغ همیشگی انعام بپردازبد یا پروژه‌ای را که دردست انجام دارید، به جزئیات جذابی، اضافه‌بر از سفارش مشتری، توجه کنید؛ حتی می‌توانید به هیچ مشکلی که زمان‌هایی از تکالیف دانشجویان یا وظایف زیردستانتان را  بکاهید  و به آن‌ها مرخصی دهید تا زمان‌ بیشتری را در کنار خانواده‌شان باشند. این امر قطعا بر کاریزماتیک شدن شما تاثیر خواهد گذاشت.

۱۰. شنونده‌ی خوبی باشید

همه‌ی مردم از اینکه کسی به درد و دلشان گوش دهد، احساس خوشایندی پیدا می‌کنند. زمانی که کسی چند لحظه از امور زندگی شخصی خود فاصله می‌گیرد و پای درددل دیگران می‌نشیند، به‌طرف مقابل این حس منتقل می‌شود که تو برای من مهمی و برایم ارزش قائلی. از آنجایی‌که زندگی تمامی افراد شکست و تلخی کم ندارد، کمتر کسی حوصله‌ی شنیدن تلخی‌ها و شکست‌های دیگری را دارد. اما اگر پای این درددل‌ها بنشینید، می‌توانید شخصیت شخص مقابل‌تان را بهتر شناخته و به‌طورکلی، بینش و نگرش خود را درمورد طبیعت انسان‌ها و ویژگی‌های فردی هرشخص گسترش دهید.

شما با فهم اینکه طرف مقابل چه مشکلاتی را داشته و چه سختی‌هایی را پشت سر گذاشته‌ است، راحت‌تر می‌توانید درمورد طرز برخوردتان با او تصمیم بگیرید. اگر جایی از قصه‌‌ای که می‌شنوید، برایتان نامفهوم بود، می‌توانید از او بخواهید که داستان را واضح‌تر توضیح بدهد. به‌بیان‌دیگر، درمورد کلمات و عباراتی که ابهام‌آمیزاند و برای فهم آن‌ها نیاز به حدس و گمان و قضاوت فردی دارید، بهتر است از آنان سؤال بپرسید. بای بدانید شرایط و تجربیات زندگی هرکس آن‌قدر منحصربه‌فرد و خاص است که شما اجازه ندارید  برای شناخت او فقط به پیش‌فرض‌هایتان اتکا کنید.

این راهم باید بدانید که پیش از اینکه شخصیت‌تان کاریزماتیک‌تر و قدرتمندتر شود، باید برای شنونده خوبی بودن حسابی تمرین کنید ، چون خوشبختانه یا متأسفانه، بسیاری از مردم در مقابل افراد کاریزماتیک و قدرتمند طوری رفتار می‌کنند که با طرز برخوردشان با افراد معمولی متفاوت است و این ممکن است باعث شود تا از تمامی حقیقت و یا جزئی از آن بی‌خبر باشید.

۱۱. همدردی با دیگران را یاد بگیرید

چگونه کاریزماتیک شویم

یکی از اهداف تعامل با دیگران این است که قادرباشیم با روش خاص هر فرد در مواجهه با موضوعات و شرایط مختلف آشنا شویم. باید تلاش کنید که احتمال بروز سوء‌تفاهم را در روابط‌تان به حداقل برسانید تا کسی بی‌دلیل از دست‌ شما ناراحت نشود و بعد مجبور نباشید برای رفع سوء‌تفاهم وقت و انرژی اضافی صرف کنید. اگرهم در ابراز همدلی با دیگران از مهارت‌های کافی برخوردار نیستید، از کسانی همچون روان‌شناسان یا تئوری‌های شخصیت کمک بگیرید تا این موضوع را به خوبی درک کرده و کامل بر آن سوار باشید.

۱۲. دوست خوبی باشید

از جمله معیارهای ثابت سنجش ثروت در زندگی داشتن دوست خوب است. حتما بارها از دوران کودکی شنیده‌اید که باید در انتخاب دوست با دقت فراوان و هوشمندانه عمل کرد. یک دوست خوب حداقل یکی از خصوصیاتی که مورد تحسین شماست و دل‌تان می‌خواهد که آن خصوصیت را در خودتان نیز پرورش بدهید را داراست. افرادی‌ که دوست واقعی هستند، ابعاد شخصیتی و اهداف زندگی یکدیگر را به‌خوبی درک کرده و می‌فهمند و حتی اگر یکسال از هم دور باشند در موقع دیدار هیچ حس تفاوت و فاصله‌ای را حس نمی‌کنند.

۱۳. یادگیری روزانه را فراموش نکنید.

چگونه کاریزماتیک شویم

روزهای خود را پربارتر کرده و سعی کنید که فردا چیزی بیشتر از امروز بدانید. یک شخص کاریزماتیک باید دانش خود را درمورد موضوعات مختلف ارتقا داده و دایره‌ی واژگان‌ غنی‌ داشته باشد. این امر به اظهار نظر در مورد موضواعت مختلف به او کمک کرده و زمانی که با شخصی مواجه می‌شوید فرصت دست گرفتن بحث و بالابردن اعتماد به نفس را پیدا خواهد کرد. زمانی که در نزد دیگران شما فردی با اعتماد به نفس جلوه کنید،‌ آن‌ها تمایل بیشتری به برقراری ارتباط با شما خواهند داشت.  برای مثال بد نیست که اطلاعات‌تان را در حوزه‌های روز مثلا بورس و معاملات دیجیتال بالاتر ببرید، چراکه امروزه عده‌ی زیادی از مردم در این حوزه مایلند که اطلاعات کسب کرده و فعالیت کنند.

۱۴. درمورد روان‌شناسی و جامعه‌شناسی کاربردی مطالعه کنید

برای این‌کار توصیه می‌شود حداقل در ابتدای کار، از نظریه‌های فروید و انبوه منابعی که درمورد بیماری‌های روانی دردسترس است، آغاز نکنید، زیرا این‌ قبیل اطلاعات در اکثر موقعیت‌ها و دربرخورد با افراد نرمال کارایی زیادی ندارند. درعوض، با مطالبی پیرامون نظریه‌ی پروکسِمیک یا همجواری، برنامه‌ریزی عصبی‌-کلامی، نظریه‌ی نفوذ اجتماعی، نظریه‌ی قدرت یا برای نمونه نظریه‌های ارتباط‌ جمعی شروع کنید. اگر تصمیم شما این است که در زندگی به‌جایی برسید، دقت داشته باشید که ارتباطات‌تان حرف اول را می‌زنند. پس تمام تلاش خودرا برای بالا بردن اطلاعاتتان انجام دهید.

۱۵. از سیاست، تاریخ و اقتصاد هم یاد بگیرید.

علاوه‌بر مورد قبلی لازم است درمورد سیاست، اقتصاد و حتی جنگ‌های تاریخی نیز اطلاعات را در ذهنتان داشته باشید تا شناخت بهتری از طبیعت انسان‌ها کسب کنید. به علاوه با مطالعه در این زمینه‌ها با شخصیت‌های تاریخی کاریزماتیک نیز آشنا خواهید شد. برایمثال خالی از لطف نیست که با فردیناند ماژلان، سیاح و دریانورد پرتغالی‌، که قصد داشت سفر به دور دنیا را داشت اطلاعاتی داشته باشید یا مباحث روز این حوزه‌ها را در سایت‌های خبری و آموزشی دنبال کنید تا از مسائل روز غافل نباشید.

۱۶. از مذهب و فلسفه هم بدانید

افزون بر کسب علم در خصوص روانشناسی ،‌جامعه‌شناسی، سیاست، اقتصاد و تاریخ ، درمورد فلسفه و مذهب نیز مطالعه کنید و ببینید که با چه مباحثی در این دو زمینه موافق یا مخالف هستید و دیدگاه‌های روشنفکران و نظریه‌پردازان موافق و مخالف بر چه پایه‌ای استوار است.  حتی در باب ادیانی که با منطق‌تان سازگار نیستند، اطلاعات کسب کنید و درنهایت، از خودتان بپرسید که چرا مردم به ادیان مختلف گرایش پیدا می‌کنند. با پیدا کردن چرایی اینکه یک دین توانسته پیروان زیادی پیدا کند قادر خواهید بود نسبت به مردمی که پیرو آن هستند اطلاعات بیشتری کسب کنید و جهان‌بینی‌تان را بالا ببرید.

۱۷. روابط اجتماعیتان را تقویت کنید

سعی کنید در طول روز با افراد مختلف ارتباط داشته باشد. اگر فردی را در طول روز نمی‌بینید به آن‌ها زنگ بزنید و در خصوص مباحث مختلف به صحبت بپردازید. در این امر دیگران هم به صحبت می‌پردازند و گاه از شما مشورت خواسته یا با شما دردودل خواهند کرد که می‌ـوانید با شنونده خوبی بودن،‌ به آنها التیام ببخشید. شاید در ابتدا کمی سخت باشد اما باید یاد بگیرید که چطور سرصحبت را با دیگران باز کنید. برای مثال وقتی در ایستگاه اتوبوس یا مطب دکتر منتظر نشسته‌اید، می‌توانید به‌جای اینکه با گوشی همراه خود سرگرم شوید، به صحبت با کسانی‌که کنار شما نشسته‌اند بپردازید. شاید در دفعات اول تیرتان به سنگ بخورد و نتوانید سر صحبت را آن‌طور که انتظار داشتید، باز کنید، اما به‌تدریج با تکرار این تمرین شیوه‌ی آنرا یاد خواهید گرفت و خواهید ید که دیگران با رغبت بیشتری به مکالمه با شما خواهند پرداخت.

۱۸. از سرزنش بقیه بپرهیزید

سرزنش کردن شخصی که کار اشتباهی کرده است امرپسندیده‌ای نیست. به علاوه شخصی که مرتکب اشتباهی شده در نود درصد مواقع از خطای خود باخبر بوده و متوجه آن است، اما اگر شما به‌عنوان مافوقِ فرد خاطی عصبانی شده  و او را جلوی دیگران تحقیر کنید، قطعا کاری از پیش نخواهید برد و فقط باعث می‌شوید که طرف مقابل احساس ناخوشایندتری پیداکرده و شخصیتش خرد شود. این رفتار نسنجیده حتی باعث می‌شود تا آن‌فرد یا دیگران کسانی که شاهد این رفتار شما بوده‌ناد از شما سرد شده و دیگر علاقه‌ای به شما نداشته باشند. برای اینکه دیگران درموردتان احساسات منفی پیدا نکنند، همان‌طور که بالاترهم گفته شد، گاهی بدون اینکه به دنبال پیداکردن مقصر و مجازات او باشیدکه البته هیچ درمان و راه حلی برای مشکل پیش آمده نیست، باید با تدبیر و چاره اندیشی موضوع راه حل و فصل کرده و اوضاع را بهبود ببخشید. این همان ویژگی‌ای است که افراد کاریزماتیک داراهستند.

۱۹. از سوال‌پرسیدن نترسید

هیچوقت شفافیت و قطعیت را با حدس و گمن جایگزین نکنید. برای اینکار هرچیز که برایتان کاملا روشن نیست را بپرسید و ابهام را برطرف کنید. ازسمت دیگر، افراد علاقمند به توضیح مسائل و موضعات حوزه‌ی تخصصی‌شان به دیگران هستند تا به این ترتیب، باهوش و کاربلد به‌نظر برسند. پس بهتراست که این فرصت جلوه‌گری را با سؤال‌پرسیدن در اختیارشان قرار بدهید تا خودشان را نشان داده و حس خوشایندی پیدا کنند.

۲۰. با مردم معاشرت کنید

چگونه کاریزماتیک شویم
Two friends talking in a park drinking coffee

ازپس معاشرت با طیف وسیعی از آدمهاست که شما  با انواع شخصیت‌ها روبه‌رو می‌شوید. برای این‌کار از روش‌های ارتباطی مختلف استفاده کنید. توجه داشته باشید که صحبت رودررو با برقراری ارتباط ازطریق ارسال پیام متنی یا صوتی کاملا متفاوت است و مهارت‌های خاص خودش را می‌طلبد. باید بفهمید که دربرقراری ارتباط با چه روشی و چه گروهی از افراد احساس راحتی نمی‌کنید و البته علت را نیز جویا شوید. سپس آن‌قدر روی خودتان کار کنید تا بتوانید دربرخورد باتمامی انواع شخصیت‌ها و برقراری ارتباط به هر روشی احساس راحتی کنید.. البته برای‌اینکار لازم نیست شخضیت خود را تغییر دهید و یا تظاهر به دانایی کنید،‌ همین‌که بتوانید در خصوص ابتدایی‌ترین مسائل با افراد ارتباط برقرار کنید این موضوع خود مفید و کافی است. ارتباط و معاشرت کلیدی مهم برای کاریزما و کاریزماتیک شدن است.

۲۱. در جمع به‌راحتی صحبت کنید

اگر شما چندان علاقه‌مند نیستید که به‌عنوان شخصی در کانون یک جمع مورد توجه قرار بگیرید و به همه به شما توجه کنند، بازهم به نفع‌ شماست که این مهارت را در خودتان تقویت کنید. زمانی که شما درمقابل جمع صحبت می‌کنید، می‌توانید از مشاهده‌ی اینکه دیگران مسحور کاریزما و جاذبه‌ی شخصیت شما شده‌اند، احساس قدرت کنید و بسیار انرژی بگیرید. یادتان باشد اگر با این مورد کنار نیایید قدرتمند بودن شخصیت‌تان هرگز آشکار نخواهد شد و کاریزماتیک شدن‌تان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

۲۲. ازکلاس‌های مختلف بهره ببرید

برای تقویت مهارت‌های مختلف ارتباطی خود می‌توانید به کلاس‌های مختلف همچون بازیگری، فن بیان و … بروید. اگر در دوران کودکی قادر بودید حین بازی‌های کودکانه‌تان به‌راحتی در قالب نقش‌های مختلف فرو بروید و هنوز هم این روحیه‌ را در خودتان حس می‌‌کنید، دیگر ضرورتی ندارد که حتما به کلاس‌های بازیگری بروید. به‌طورکلی، توانایی بازی در قالب نقشی که به‌لحاظ شخصیتی با خودتان فاصله دارد، مهارت بسیار مفیدی محسوب می‌شود. این امر باعث می‌شود تا کاملا با شخصیتی که شما نقش او را برعهده دارید آشنا شوید و خودتان را در جایگاه آدم‌های دیگر قرار بدهید. به‌علاوه با ویژگی‌های آنان آشناشده و بر مهارت‌های ارتباطی‌تان بیفزایید. این امر بی‌شک بر تبدیل شدن شما به شخصی کاریزماتیک کمک خواهد کرد.

۲۳. الگوهای کاریزماتیک را جستجو و مطالعه کنید.

همیشه مطالعه‌ی زندگی و شیوه‌های افراد بزرگ و موفق توانسته درسی بزرگ برای افرادی باشد که دوست دارند به موفقیت‌های مشابه آن‌ها دست یابند. برای اینکار درمورد شخصیت‌های کاریزماتیک تاریخ ازجمله استیو جابز، زاکربرگ، مارتین لوتر، ژاندارک، هانیبال، سزار، هیتلر، آیزنهاور، استالین و امثال اینها مطالعه کنید و به الگوهای رفتاری آنان دقت داشته باشید. با مطالعه سرگذشت این افراد نکات مثبت را گلچین کرده و به‌خاطر بسپارید و از نقاط ضعف و اشتباهاتشان عبرت بگیرید.

۲۴. عجول نباشید

زمانی که عصبانی، ناراحت، دستپاچه و مضطرب هستید، اقدام به تصمیم‌گیری نکنید زیرا این تصمیم با احتمال بسیار زیادی تصمیم نادرستی خواهد بود. همچنین زمانی که عاملی موجب تخریب احساسات شما شد، تلاش کنید سریعا به حالت نرمال و عادی برگردید و  نگذارید که برای شما دردسرساز شود. این احساسات مخرب شما را از هدف‌تان دور کرده، زندگی‌تان را مختل کرده و کاریزمای شمارا تخریب خواهد کرد.

۲۵. فرصت زندگی را دریابید

چگونه کاریزماتیک شویم

زندگی فرصت محدودی است و این قاعده برای همه یکسان است. درمانده‌ترین مردم دنیا کسانی هستند که بدون درک زیبایی‌های زندگی زانوی غم به بغل می‌گیرند و به انتظار مرگ می‌نشینند. این افراد همان‌هایی هستند که قبل از یک مسابقه برای شکست رخ نداده گریه می‌کنند. درست است که همه‌ی ما بالاخره باید روزی این دنیا را برای همیشه ترک کنیم، اما این دلیل نمی‌شود که فرصت زندگی‌کردن را از دست داده و عمرمان را فقط به‌خاطر ترس از مرگ از روزی که نمیدانیم چه روزی است، به بیهودگی و تباهی بگذرانیم. باید فرصت زندگی را غنیمت دانسته و از لحظه لذت ببریم، برای زندگی برنامه بریزیم و در مسیر تحقق آن تلاش کنی. همچنین کوتاهی عمر باید مارا از بابت نگرانی از مسائل کوچک خلاص کند زیرا که ارزشش را ندارد.

۲۶. سطحی‌بین نباشید

این واقعیت را باید دانست که مردم هیچ‌کاری را بی‌دلیل انجام نمی‌دهند. این دلایل را نادیده نگیرید، بلکه سعی کنید انگیزه‌ای را که پسِ انجام هرکاری نهفته است، با تکیه‌بر دانش و تجربه‌ی خود پیداکنید. اکثر مردم تمایلی به ابراز انگیزه‌‌هایشان در هرکاری یا رفتاری را برای کسی ندارند، چراکه  این امر مسئله‌ای شخصی و خصوصی است. این انگیزه‌ها می‌توانند صفات و دلایل مختلفی داشته باشند پس افراد تمایلی به ابراز آن‌ها به سادگی ندارند. اما کسی که ریز بین و دقیق باشد و از هوش و ذکاوتش استفاده کند، قدر خواهد بود انگیزه‌‌های دیگران را در ارتکاب هرعمل یا رفتاری کشف کند.

۲۷. مهربانی و گذشت را از یاد نبرید

در مواجه با دیگران با نهایتِ درک و مهربانی برخورد کرده و امیدوار به متقاعدکردن آنان باشید. ههرگز با قدرت خود افراد را آزرده خاطر نکنید و آن‌ها را از نقطه نظرخود مورد قضاوت قرار ندهید. این را به خاطر داشته باشید که همه‌ی مردم در این دنیای پرتلاطم و پیچیده با تمام توان‌شان در تلاشند که زندگی شاد و پرباری داشته باشند. پس باگذشت بوده و نگذارید هر موضوعی شما را آزار دهد.

۲۸. دیگران را مجبور به انجام هیچ‌کاری نکنید

هر شخصی حتی یک فرد احمق و بی‌درایت نیز اگر قادر به ارتکاب اعمال ناشایست و نابه‌هنجار باشد، می‌تواند دیگران را به انجام کار دلخواهش وادار کند، برای مثال می‌تواند تهدیدی برای جان ‌آنان شود. این برهر کسی واضح و مشخص است که چنین طرز برخوردی از اخلاق و انسانیت به‌دور است. افراد کاریزماتیک قادرند بدون اینکه به اهرم اجبار متوسل شوند، دیگران را به انجام آنچه در ذهن دارند، ترغیب کنند. کاریزما یعنی اینکه در ارتباطات‌تان با مردم باهوش و کاردان باشید.

افراد کاریزماتیک افراد را بدون اجبار به انجام هر کاری، آن‌ها را ترغیب به انجام آن عمل می‌کنند. درواقع آنان با استفاده از نیروی ذهنی و ارتباط و کلام و هوششان موجب می‌شوند تا افراد خود به سمت انجام آن‌کار بروند.

۲۹. هرگز ناامید نشوید

برای اینکه شخصی کاریزماتیک باشید باید امید را همیشه در کنار خود داشته باشید. این امید می‌تواند به راحتی به اطرافیان شما هم تزریق شود و روی آنان هم تاثیر بگذارد. به علاوه یک شخص ناامید نمی‌تواند به یک شخص کاریزماتیک تبدیل شود چون برای مثال زمانی که باید برای انجام موارد گفته شده در بالا صرف کند،‌در هنگام تلاش و شکست امید خود را از دست داده و دیگر تلاشی نخواهد کرد.

این را بدانید که ناامیدی قبل یا حین یا حتی پس از یک شکست نمی‌تواند هیچ مشکلی را حل کنید. برعکس امید واقعی را باید از دل شکست‌ها یافت. امید همان روزنه نور و نیروی جادویی است که به فرد فرصت دوباره و نیروی برخواستن را هدیه می‌دهد. 

نتیجه گیری

پیروی از اصول گفته شده می‌تواند کم کم شما را فردی قدرتمند کرده و به شخصیتی کاریزماتیک تبدیل کند. مسلما این اتفاق یک شبه رخ نمی‌دهد و شما نیاز دارید تا با تقویت تمامی موارد گفته شدهخود را به بقیه اثبات کنید. زمانی که تبدیل به یک شخصیت کاریزماتیک شدید خود می‌توانید در بعضی از موارد گفته شده استثنا قائل شده و جهت‌گیری مبتنی بر اصول خاص داشته باشید اما مادامی که شما یک کاریزماتیک نشده باشید  و کم تجربه باشید بهتراست از موارد و اصول گفته شده پیروی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.