ویتامین D

آیا ویتامین D خطر ابتلا به کووید-19 را کاهش می‌دهد؟

مقدمه

ویتامینD یک ویتامین محلول در چربی است که نقش‌های مهمی در بدن شما ایفا می‌کند. این ماده مغذی به ویژه، برای سلامت سیستم ایمنی مهم است. و بسیاری از مردم را به این فکر می‌اندازد که آیا مصرف مکمل ویتامینD ممکن است به کاهش خطر ابتلا به ویروس کرونای جدید که باعث ابتلا به بیماری کووید-19 می‌شود کمک کند؟ در حالی که هم‌اکنون هیچ درمانی برای کووید-19 وجود ندارد. اقدامات پیشگیرانه مانند فاصله‌گذاری اجتماعی و بهداشت مناسب می‌تواند شما را از ابتلا به این ویروس محافظت کند.

همچنین، برخی تحقیقات نشان می‌دهند که وجود سطوح مناسب ویتامینD در بدن، می‌تواند به حفظ سلامت سیستم ایمنی شما کمک کند. و همچنین به طور کلی از شما در برابر بیماری‌های تنفسی محافظت کند. یک مطالعه اخیر نشان داد که بیماران بستری شده با کووید-19 که سطوح کافی ویتامین D داشتند، خطر ابتلا به پیامدهای نامطلوب و مرگ، برای آن‌ها کاهش یافته بود. این مقاله توضیح می‌دهد که چگونه ویتامین D بر سلامت سیستم ایمنی بدن تأثیر می‌گذارد. و چگونه مصرف مکمل‌های این ماده مغذی ممکن است به محافظت در برابر مسائل تنفسی کمک کند. با ادامه این مطلب از زرد نیوز همراه باشید

چگونه ویتامین D بر سلامت سیستم ایمنی بدن تأثیر می‌گذارد؟

ویتامینD برای عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن که اولین خط دفاعی بدن شما در برابر عفونت و بیماری‌ها است، ضروری است. این ویتامین نقش مهمی در تقویت پاسخ ایمنی دارد. این ماده دارای خواص ضد التهابی و تنظیم کننده سیستم ایمنی است و برای فعال کردن سیستم دفاعی سیستم ایمنی بسیار مهم است.

نقش ویتامین D برای تقویت عملکرد سلول‌های ایمنی از جمله سلول‌های T و ماکروفاژها شناخته شده است. آن‌ها از بدن شما در برابر عوامل بیماری‌زا محافظت می‌کنند. در واقع، این ویتامین برای عملکرد سیستم ایمنی به قدری مهم است که سطوح پایین ویتامینD با افزایش حساسیت به عفونت، بیماری و اختلالات مربوط به سیستم ایمنی مرتبط است. به عنوان مثال، سطوح پایین ویتامینD با افزایش خطر بیماری‌های تنفسی از جمله سل، آسم، و بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD)، و همچنین عفونت‌های تنفسی ویروسی و باکتریایی مرتبط است. علاوه بر این، کمبود ویتامینD با کاهش عملکرد ریه مرتبط است، که ممکن است بر توانایی بدن شما برای مبارزه با عفونت‌های تنفسی تأثیر بگذارد.

خلاصه

ویتامینD برای عملکرد سیستم ایمنی حیاتی است. کمبود این ماده مغذی ممکن است پاسخ ایمنی را به خطر بیندازد و خطر ابتلا به عفونت و بیماری را افزایش دهد.

آیا مصرف ویتامینD می‌تواند از بدن در برابر کووید-19 محافظت کند؟

در حال حاضر، هیچ درمانی برای کووید-19 وجود ندارد، و مطالعات کمی تأثیر مکمل‌های ویتامینD یا کمبود ویتامینD را بر خطر ابتلا به کروناویروس جدید، 2SARS-CoV-  بررسی کرده‌اند. با این حال، یک مطالعه اخیر نشان داده است که سطح 25 هیدروکسی ویتامینD خون حداقل 30 نانوگرم در میلی لیتر، به نظر می‌رسد به کاهش احتمال پیامدهای بالینی نامطلوب و مرگ در بیماران مبتلا به کووید-19 بستری شده در بیمارستان کمک می‌کند.

داده‌های بیمارستانی 235 بیمار مبتلا به کووید-19 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. در بیماران بالای 40 سال، افرادی که سطوح کافی ویتامینD داشتند، 51.5 درصد کمتر در معرض پیامدهای نامطلوب از جمله کاهش سطح هوشیاری، هیپوکسی و مرگ در مقایسه با بیماران مبتلا به کمبود ویتامینD بودند. با این حال، مطالعات دیگر نشان داده‌اند که کمبود ویتامینD ممکن است به عملکرد سیستم ایمنی آسیب برساند. و خطر ابتلا به بیماری‌های تنفسی را افزایش دهد. علاوه بر این، برخی مطالعات نشان داده‌اند که مکمل‌های ویتامینD می‌توانند پاسخ ایمنی را تقویت کرده .و به طور کلی بدن را در برابر عفونت‌های تنفسی محافظت کنند.

تاثیر ویتامینD بر عفونت‌های حاد تنفسی

یک بررسی اخیر که شامل 11321 نفر از 14 کشور بود نشان داد که مصرف مکمل ویتامینD خطر ابتلا به عفونت‌های حاد تنفسی (ARI) را در افرادی که سطح ویتامینD ناکافی و کافی داشتند، کاهش می‌دهد. به طور کلی، این مطالعه نشان داد که مکمل‌های ویتامینD خطر ابتلا به حداقل یک عفونت‌ حاد تنفسی را تا 12 درصد کاهش می‌دهند. اثر محافظتی در افرادی که سطح ویتامینD پایینی داشتند قوی‌تر بود.

علاوه بر این، این بررسی نشان داد که مکمل‌های ویتامینD زمانی که روزانه یا هفتگی در دوزهای کوچک مصرف می‌شوند در محافظت در برابر عفونت‌های حاد تنفسی مؤثرتر هستند و زمانی که در دوزهای بزرگ‌تر و با فواصل زیاد مصرف می‌شوند کمتر مؤثر هستند. همچنین نشان داده شده است که مکمل‌های ویتامینD مرگ و میر را در افراد مسن که بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های تنفسی مانند کووید-19 هستند کاهش می‌دهد.

ویتامینD و سیتوکین‌ها

علاوه بر این، کمبود ویتامینD، فرآیندی به نام “طوفان سیتوکین” را تشدید می‌کند. سیتوکین‌ها پروتئین‌هایی هستند که بخشی جدایی‌ناپذیر از سیستم ایمنی بدن محسوب می‌شوند. آنها می‌توانند اثرات پیش‌التهابی و ضد التهابی داشته باشند و نقش مهمی ایفا کنند و به محافظت در برابر عفونت و بیماری کمک کنند. اگرچه سیتوکین‌ها همچنین می‌توانند تحت شرایط خاصی باعث آسیب بافت شوند. طوفان سیتوکین به آزادسازی کنترل نشده سیتوکین‌های پیش التهابی اشاره دارد که در پاسخ به عفونت یا عوامل دیگر رخ می‌دهد.

این آزادسازی بی‌نظم و بیش از حد سیتوکین‌ها منجر به آسیب شدید بافتی می‌شود و پیشرفت و شدت بیماری را افزایش می‌دهد. در واقع، این عامل اصلی نارسایی چندگانه ارگان‌ها و سندرم زجر تنفسی حاد (ARDS) و همچنین عامل مهمی در پیشرفت و شدت کووید-19 است. به عنوان مثال، مشخص شده است است که بیماران مبتلا به انواع شدید کووید-19، تعداد زیادی سیتوکین، به ویژه اینترلوکین-1 (IL-1) و اینترلوکین-6 (IL-6) آزاد می‌کنند. کمبود ویتامینD با کاهش عملکرد سیستم ایمنی مرتبط است. و ممکن است طوفان سیتوکین را افزایش دهد. به این ترتیب، محققان فرض می‌کنند که کمبود ویتامینD ممکن است خطر عوارض شدید کووید-19 را افزایش دهد. و همچنین مصرف مکمل ویتامینD ممکن است عوارض مربوط به طوفان‌های سیتوکین و التهاب کنترل‌نشده را در افراد مبتلا به کووید-19 کاهش دهد.

دوز موثر ویتامینD

در حال حاضر، کارآزمایی‌های بالینی متعددی در حال بررسی اثرات مکمل‌های ویتامینD (در دوزهای حداکثر 200000 واحد) در افراد مبتلا به کووید-19 هستند. اگرچه تحقیقات در این زمینه ادامه دارد، مهم است که بدانیم مصرف مکمل ویتامینD به تنهایی نمی‌تواند شما را از ابتلا به کووید-19 محافظت کند. با این حال، کمبود ویتامینD ممکن است با آسیب رساندن به عملکرد سیستم ایمنی، استعداد ابتلا به عفونت و بیماری کلی را افزایش دهد.

این امر به ویژه با توجه به اینکه بسیاری از افراد دچار کمبود ویتامین D هستند، به‌خصوص افراد مسن که بیشتر در معرض خطر ابتلا به عوارض جدی مرتبط با کووید-19 هستند، نگران کننده است. به این دلایل، ایده خوبی است که از پزشک خود بخواهید سطح ویتامینD شما را چک کند تا مشخص شودآیا دچار کمبود این ماده مغذی مهم هستید یا خیر.

این امر به ویژه در فصل زمستان بسیار مهم است. بسته به سطح خونی ویتامین D شما، مصرف مکمل با 1000 تا 4000 واحد بین المللی ویتامین D در روز معمولا برای اکثر افراد کافی است. با این حال، کسانی که سطوح خونی پایینی دارند اغلب به دوزهای بسیار بالاتری نیاز دارند تا سطح ویتامین D خود را به محدوده مطلوب برسانند. اگرچه توصیه‌ها در مورد اینکه سطح ایده‌آل ویتامینD چه میزان است، متفاوت است، اکثر کارشناسان موافق هستند که سطوح ایده‌آل ویتامین D در محدوده 30 تا 60 نانوگرم در میلی‌لیتر (75 تا 150 نانومول در لیتر) قرار دارد.

خلاصه

اگرچه تحقیقات ادامه دارند، شواهد مبنی بر اینکه مکمل‌های ویتامین D خطر ابتلا به کووید-19 را کاهش می‌دهند هنوز محدود هستند. داشتن سطوح مناسب ویتامین D می‌تواند سلامت سیستم ایمنی را تقویت کند و ممکن است در افراد مبتلا به کووید-19 مفید باشد.

سخن آخر

ویتامینD نقش‌های مهمی در بدن شما ایفا می‌کند، از جمله آن‌ها ارتقاء سلامت سیستم ایمنی شما است. تحقیقات علمی نشان می‌دهند که مصرف مکمل ویتامینD ممکن است از افراد در برابر عفونت‌های تنفسی، به ویژه در میان افرادی که کمبود این ویتامین دارند، محافظت کند. تحقیقات اخیر نشان می‌دهند که سطوح کافی ویتامینD ممکن است به افراد مبتلا به کووید-19 کمک کند تا از پیامدهای نامطلوب این بیماری دور بمانند. با این حال، ما نمی‌دانیم که آیا مصرف مکمل‌های ویتامین D خطر ابتلا به کووید-19 را در نتیجه ابتلا به ویروس کرونا کاهش می‌دهد یا خیر. با پزشک خود در مورد مصرف مکمل ویتامین D در جهت تقویت پاسخ ایمنی خود صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.