دئودورانت و سرطان سینه

آیا استفاده از دئودورانت‌ها باعث سرطان سینه می‌شود؟

مقدمه

ممکن است این نظریه را شنیده باشید که استفاده از دئودورانت ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد.

یکی از دلایل این نگرانی ممکن است این باشد که سرطان سینه به احتمال زیاد در ربع فوقانی بیرونی سینه رخ می‌دهد. این قسمت نزدیکترین قسمت به زیر بغل است.

تا به امروز، هیچ شواهد روشنی مبنی بر ارتباط دئودورانت‌ها با ایجاد سرطان سینه وجود ندارد.

در این مقاله از زرد نیوز به بررسی برخی از تحقیقات در مورد دئودورانت‌ها و سرطان سینه خواهیم پرداخت. همچنین راه‌هایی برای  دوری از برخی از مواد تشکیل دهنده آن‌ها را بررسی می‌کنیم. بنابراین اگر می‌خواهید بیشتر در این مورد اطلاعات کسب‌ کنید، با ما همراه باشید.

آیا بین دئودورانت‌ها و سرطان سینه ارتباطی وجود دارد؟

دئودورانت

به گفته انجمن سرطان آمریکا (ACS) و موسسه ملی سرطان این کشور، هیچ مطالعه یا شواهد علمی قوی مبنی بر ارتباط خطر سرطان سینه با دئودورانت‌ها و ضد تعریق‌ها وجود ندارد.

در طول سال‌ها، مطالعات نتایج متناقضی را به همراه داشته‌اند. اما هیچ یک رابطه‌ای دقیق  که به طور مستقیم نشان دهد که آیا استفاده از دئودورانت با ترکیبات خاص تأثیر مستقیمی بر خطر سرطان سینه دارد یا خیر، پیدا نکرده‌اند.

مجله موسسه ملی سرطان در سال ۲۰۰۲ مطالعه‌ای را منتشر کرد. در این مطالعه ۸۱۳ زن مبتلا به سرطان سینه را با ۹۳۳ زن بدون سرطان سینه مقایسه کردند. محققان هیچ ارتباطی بین ضد تعریق‌ها، دئودورانت‌ها یا اصلاح زیر بغل و سرطان سینه پیدا نکردند.

تحقیقات منتشر شده در سال ۲۰۰۳ و ۲۰۰۹ نشان می‌دهند که این فرضيه‌‌ها امکان پذیر هستند. محققان آن مطالعه نتوانستند شواهدی اساسی برای حمایت از فرضیه خود ارائه دهند.

یک مطالعه کوچک در مورد ۲۰ نمونه بافت سینه، در مجله سم شناسی کاربردی و در سال ۲۰۰۴ منتشر شد. این مطالعه نشان داد که برخی از نمونه‌های تومور پستان حاوی مقادیر کمی پارابن (Paraben) هستند. پارابن‌ها مواد نگهدارنده‌ای هستند که در بسیاری از محصولات زیر بغل از جمله دئودورانت‌ها استفاده می‌شوند.

همانطور که انجمن سرطان آمریکا اعلام کرد، این تحقیق منبع پارابن‌ها را پیدا نکرد و نتوانست ارتباطی بین پارابن و سرطان سینه نشان دهد. پارابن‌ها را می‌توان در انواع محصولات بهداشتی شخصی و غذاها یافت. بنابراین دئودورانت ممکن است علت اصلی یا حتی منبع پارابن‌ها نبوده باشد.

انجمن سرطان آمریکا همچنین خاطرنشان کرد که پارابن‌ها دارای برخی خواص استروژن مانند هستند. اما استروژن‌های طبیعی در بدن چندین برابر قوی‌تر هستند و احتمال اینکه در سرطان سینه نقش داشته باشند، بیشتر است.

تحقیقات گسترده در مورد رابطه دئودورانت‌ها و سرطان سینه

مجله بیوشیمی غیرارگانیک (Journal of Inorganic Biochemistry) یک مقاله تحقیقاتی در سال ۲۰۰۵ منتشر کرد. بر اساس این مقاله، آلومینیوم موجود در بسیاری از ضد تعریق‌ها می‌تواند به DNA آسیب برساند و ممکن است با استروژن تداخل داشته باشد. نویسنده این تحقیق بر نیاز به مطالعات بیشتر برای بررسی این ارتباط احتمالی تاکید می‌کند.

یک مطالعه مورد شاهدی (case study control) که در سال  ۲۰۱۷ در The Lancet منتشر شد، ۲۰۹ زن مبتلا به سرطان سینه و ۲۰۹ زن سالم به صورت گروهی مقایسه کرد.

این تحقیق نشان داد که زنانی که از قبل از ۳۰ سالگی چندین بار در روز از محصولات بهداشتی زیر بغل استفاده می‌کردند، ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه آن‌ها افزایش یابد. نمونه‌های بافتی همچنین نشان داد که زنان مبتلا به سرطان سینه نسبت به گروه دیگر، آلومینیوم بیشتری در بافت سینه خود دارند.

اما در این مطالعه سابقه استفاده از دئودورانت و محصولات ضد تعریق به صورت خودگزارشی (self-reported) بدست آمد. این امر می‌تواند یک سوگیری یادآوری ایجاد کند، به این معنی که افراد ممکن است الگوهای دقیق استفاده خود را به خاطر نداشته باشند.

و بیشتر زنان در این مطالعه نمی‌دانستند که ضد تعریق‌ها یا دئودورانت‌ها که در گذشته استفاده کردند، حاوی آلومینیوم  بوده‌اند یا خیر. بنابراین محققان این محصولات را تحت عنوان “UCP” دسته‌بندی کردند.

این مطالعه نشان نداد که دئودورانت‌ یا ضد تعریق‌ها می‌توانند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهند. اما محققان استفاده دقیق از UCP‌ها را توصیه کردند.

مقاله‌ای که در مجله Breast Care در سال ۲۰۱۴ منتشر شد، عوامل خطر سرطان سینه و شیوه زندگی، از جمله استفاده از دئودورانت را بررسی کرد. محققان با استناد به چندین مطالعه روی آلومینیوم و پارابن، هیچ شواهد قانع‌کننده‌ای در ارتباط آن‌ها با سرطان سینه پیدا نکردند و به سادگی بیان کردند که مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

نکته

در همان سال، یک مقاله سیستماتیک بزرگ به خطرات سلامتی ناشی از آلومینیوم پرداخت. محققان هیچ مدرک روشنی پیدا نکردند که استفاده از محصولات بهداشتی زیر بغل یا لوازم آرایشی حاوی آلومینیوم خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد.

اگر هنوز نگران هستید، باید از چه موادی باید اجتناب کنید؟

مهم است که به تفاوت‌های بین دئودورانت‌ها و ضد تعریق‌ها اشاره کنیم. سازمان غذا و دارو (FDA) دئودورانت‌ها را در لوازم آرایشی دسته بندی می‌کند. در حالی که ضد تعریق‌ها را در دسته داروها قرار می‌‌گیرد.

دئودورانت‌ها حاوی موادی هستند که برای پوشاندن بوها طراحی شده‌اند. ضد تعریق‌ها حاوی موادی هستند که منافذ را مسدود کرده و تعریق را کاهش می‌دهند. برخی از محصولات هر دو را انجام می‌دهند.

هیچ مدرک علمی مبنی بر ارتباط دئودورانت ها یا ضد تعریق‌ها با سرطان سینه وجود ندارد. اما این محصولات اغلب دو ماده دارند که موجب نگرانی می‌شود: آلومینیوم و پارابن.

آلومینیوم ماده فعال در ضد تعریق هاست. در واقع این ماده باعث می‌شود عرق زیر بغل  کاهش یابد. اما دئودورانت‌ها حاوی آلومینیوم نیستند. تغییر استفاده از ضد تعریق‌ها به دئودورانت‌ها می‌تواند قرار گرفتن در معرض آلومینیوم را کاهش دهد.

روی برچسب‌ این محصولات ممکن است آلومینیوم را با نام‌های زیر بیابید:

 • کلروهیدرات آلومینیوم
 • ترکیبات آلومینیوم نمک
 • آلومینیوم نمک
 •  آلومینیوم زیرکونیوم
 •  تتراکلروهیدرکس GLY

پارابن‌ها نگهدارنده‌هایی هستند که از رشد قارچ ها، باکتری ها و مخمرها در لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی جلوگیری می‌کنند. بر اساس گزارش سازمان دارو و غذا آمریکا، اکثر برندهای اصلی دئودورانت‌ها از پارابن استفاده نمی‌کنند. پاربن را روی برچسب این محصولات با نام‌های زیر خواهید یافت.

 • بوتیل
 •  پارابناتیل
 •  پارابن متیل
 •  پارابن پروپیل پارابن

استفاده از دئودورانت به جای ضد تعریق می‌تواند به شما کمک کند کمتر در معرض هر دو ماده قرار بگیرید.

آیا جایگزینی برای دئودورانت‌ها  و ضد تعریق‌ها وجود دارد؟

بدن هر کس متفاوت است آنچه برای شخص دیگری کار می کند لزوماً برای شما کار نخواهد کرد.

چند جایگزین دئودورانت طبیعی وجود دارد که می‌توانید خودتان امتحان کنید.

یکی از این محصولات، دئودورانت جوش شیرین است. این محصول از تعریق جلوگیری نمی‌کند، اما می‌تواند به جذب بو بدون استفاده از آلومینیوم، پارابن یا سایر موادی که می خواهید از آن‌ها اجتناب کنید، کمک کند.

دئودورانت کریستالی (Crystal deodorant) که از نمک‌های معدنی طبیعی ساخته شده، گزینه دیگری است.

به خاطر داشته باشید که “طبیعی” همیشه به این معنی نیست که یک محصول کاملاً ایمن است. حتما فهرست مواد تشکیل دهنده را بررسی کنید.

استفاده از هر چیزی که پوست شما را تحریک می‌کند را متوقف کنید. همچنین بهتر است که با یک متخصص پوست در مورد اینکه کدام محصولات مراقبت شخصی برای شما بهتر است، صحبت کنید.

نکاتی برای مدیریت تعریق زیر بغل

مدیریت تعریق زیر بغل

اگر در مورد تعریق زیاد نگران هستید، چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید که می‌تواند به شما کمک کند زیر بغلتان کمتر عرق کند.

 • لباس‌های گشاد بپوشید.
 • در صورت امکان پارچه‌های طبیعی و قابل تنفس را به جای پارچه‌های مصنوعی انتخاب کنید.
 • از پد‌های ضد عرق زیر بغل استفاده کنید.
 • در صورت امکان از تهویه هوا و پنکه‌های شخصی استفاده کنید.
 • اگر پیراهن شما را عرق کرد، آن را عوض کنید.
 • مقداری عرق، کاملاً طبیعی و حتی برای شما خوب است. این روش بدن شما برای خنک شدن است. اما می‌توانید زیر بغل خود را در صورت نیاز با یک حوله جاذب خشک کنید، البته تا زمانی که پوست شما را تحریک نکند.

اگر عرق کردن زیاد علیرغم تلاش شما برای شما مشکل ساز است، با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنید. ممکن است یک علت زمینه‌ای وجود داشته باشد که به عنوان تعریق بیش از حد (هایپرهیدروزیس) شناخته می‌شود که قابل درمان است.

سخن آخر

شواهد کافی برای تایید از این نظریه وجود ندارد که استفاده از دئودورانت‌ها یا ضد تعریق‌ها خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد. مطالعات اپیدمیولوژیک قوی تری در مورد این موضوع مورد نیاز است.

اگر به هر حال ترجیح می‌دهید محتاط باشید، برچسب محصولات را بخوانید و آن‌ها را با دقت انتخاب کنید. از آلومینیوم، پارابن و هر ماده دیگری که نگران آن هستید اجتناب کنید.

انواع دئودورانت‌ها این نیازها را برآورده می‌کنند. همچنین می‌توانید از روش‌های کاملاً طبیعی استفاده کنید و یاد بگیرید که چگونه دئودورانت‌های خود را بسازید.

اگر هنوز در مورد خطر ابتلا به سرطان سینه خود نگران هستید، مطالعه سایر عوامل خطر قابل اصلاح را در نظر بگیرید که می‌توانند به شما در کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه، کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.