آیا خیانت می تواند ازدواج شما را نجات دهد؟

مشاورِ ازدواج و محقق امور جنسی “متی سیلور” توضیح می دهد که رابطه با کسی دیگر می تواند چه اثری بر ازدواج شما داشته باشد.

وقتی از من در مورد پرسیده می شود که آیا خیانت اثر خوبی بر ازدواج دارد، تنها جواب من این است که کارِ من قضاوت نیست. من نمی توانم بگویم چه کاری خوب است یا چه کاری بد، وظیفه کمک کردن به متاهلین یا زوج ها برای بهتر شدن رابطه شان است. مشاور بودن به این معنی است که باید فکر بازی داشته باشی و بدون قضاوت به تمامی طرز فکر ها احترام بگذاری.

یکی از دلایل خیانت این است که مردم از رابطه فعلی خود ناراضی هستند. هم مرد و هم زن می توانند شروع کننده خیانت باشند چون فکر می کنند دیگر جذابیتی برای شریک خود ندارند. اگر همیشه حس پس زده شدن دارید یا فکر می کنید شریک تان دیگر علاقه ای به شما ندارد، شانس زیادی برای خیانت وجود دارد.

خواسته شدن توسط شخص دیگر حس بسیار خوبی به انسان منتقل می کند، و اغلب به جای تنها رابطه جنسی تبدیل به یک رابطه عاطفی می شود. زمانی که یه رابطه تکراری می شود و دیگر آن خوشی و عشق اولیه کم رنگ می شود، خیانت راه فرار از آن رابطه می شود. تصور بر این است که اغلب زنان از کمبود عشق و عاطفه گله مندند اما مردان به من می گویند آن ها هم همین حس را دارند. آن ها متنفرند وقتی معشوقه جذاب شان تبدیل به زنی می شود دائم در حال نق زدن است.

آیا زوج ها معمولا بعد از خیانت از هم جدا می شوند؟

به نظرم مردم برای آزار دادن شریک خود دست به خیانت نمی زنند، اما نتایج اغلب بسیار دردناک است. بسیار شوکه کننده است وقتی زوج ها می فهمند شریک شان بی فا بوده است. پیشنهاد من است که در ابتدا آرام باشند و همه اطرافیان را از ماجرای خیانت با خبر نکنند. اولین برخورد با فرد گناهکار این است که از او خواسته می شود خانه را ترک کند، که در این صورت کودکان از موضوع آگاه می شوند (البته اگر کودکی باشد) و من فکر می کنم عادلانه نیست که کودکان و نوجوانان را درگیر این مشکل کرد.

اول سعی کنید با یکدیگر صحبت کنید، یک دوست نزدیک یا مشاور می توانند کمک حال باشند. من روابط زیادی را نجات داده ام – به خصوص وقتی که زوج ها به سرعت به مشاوره رجوع می کنند. یک نگرش نسبتاً نابخشودنی نسبت به خیانت در استرالیا وجود دارد، که به نظرم درست نیست و باعث طلاق زوج ها و آزار کودکان می شود. بعضی از کشور های اروپایی نگرش بخشنده تری نسبت به این قضیه دارند و درصد طلاق پایینی دارند.

در تجربیات شما، آیا فرد خیانت کار دوباره مرتکب خیانت می شود؟

این ضرب المثل “یک بار خیانت کنی، همیشه خیانت می کنی” ، پاسخی قابل درک از طرف هر کسی است مورد خیانت واقع شده است. اما همیشه این طور نیست ، ما باید به پیچیدگی این مسئله بپردازیم که علت خیانت در مرحله اول چیست، بنابراین پیش بینی اینکه شریک زندگی قادر به خیانت دوباره در آینده باشد بسیار دشوار است.

اگر شریک مرتکب خیانت شده است، راه کار شما برای بازسازی عواطف و احساسات آسیب دیده چیست؟

در طول دهه گذشته، متخصصان سکسولژی بر این باور بوده اند که گاهی خیانت می تواند یک ازدواج یا رابطه را از فروپاشی نجات دهد، یا حتی رابطه را با کمک یک مشاور استوار تر کند.

شناختن خیانت، علت و چگونگی آن می تواند باعث شفاف سازی شود و پاسخی بر سوال های بیشماری که بدون جواب بودند باشد. قضیه در مورد سرزنش کردن نیست بلکه فرصتی برای فهمیدن ریشه های وقوع خیانت است، تا زوج ها بتوانند در مورد آینده رابطه شان تصمیم درستی بگیرند.

بله، گاهی خیانت باعث قوی تر شدن رابطه می شود – اما من به شما توصیه نمی کنم مرتکب خیانت شوید!

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *