ارتباط بین کافئین، استرس و سلامتی

ارتباط بین کافئین، استرس و سلامتی

شاید باشند بسیاری از افرادی که فکر کنند که نیاز روزانه برخی افراد به کافئین یک شوخی باشد و یا به قولی در مورد مصرف آن کمی اغراق کنند. ولی چه باور کنید چه نکنید، مصرف کافئین یک دارو برای برخی از افراد است. کافئین معمولا در قهوه، چای، نوشابه و در دوزهای کمتر در شکلات موجود است. شاید باور نکنید ولی ارتباط خیلی زیادی بین کافئین، استرس و سلامتی شما وجود دارد که در ادامه آن را با هم برسی خواهیم کرد.

شاید تا به امروز تحقیقات زیادی در مورد این امر انجام شده باشد که تأثیر کافئین در بدن را نشان داده است. شاید نکاتی را که در ادامه این مقاله ما برای شما خواهیم گفت کمی عجیب به نظر برسد و شاید کمتر به آن توجه کرده بودید. شک نکنید که در ادامه مطالب خیلی مهمی را در مورد مصرف کافئین خواهید دانست.

تاثیرات کافئین بر روی بدن

شاید باور نکنید ولی چند دقیقه بعد از مصرف کافئین تاثیرتش را در بدن خود احساس خواهید کرد. از همه مهمتر اینکه این تاثیرات از دو ساعت تا 12 ساعت می توانید در بدن هر کس باقی بماند. این میزان بر اساس متابولیسم و سیستم دفاعی بدن هر کس می تواند متغیر باشد.

در صورت کلی، کافئین می توانید این تاثیرات را در بدن هر کسی داشته باشد:

هورمون ها

تاثیرات کافئین بر روی بدن

آدنوزین

مصرف کافئین می تواند جذب آدنوزین را در بدن بیشتر می کند و می تواند مشکلات خواب در افراد را برطرف کند.

آدرنالین

کافئین موجب ترشح بیشتر آدرنالین در بدن را بیشتر می کند. اگر احساس خستگی یا افسردگی می کنید، مصرف کافئین برای شما مثل یک داروی محرک می شود. ولی به خاطر داشته باشید که از مصرف آن در شب و پرهیز کنید، چرا که ممکن است موجب اختلال در بدن شما شود.

کورتیزول

کافئین می تواند سطح کورتیزول  یا “هورمون استرس” بدن را افزایش دهد. این امر می تواند شما را بیماری هاب قلبی و دیابت محافطت کند.

دوپامین

کافئین سطح دوپامین را در سیستم بدن افزایش می دهد. این امر موجب می شود که پس از مصرف احساس بهتری داشته باشید.

 اعتیاد به کافئین

 اعتیاد به کافئین

در مصرف هر چیزی باید اعتدال را رعایت کنید. مصرف بیش از حد هم می تواند عواقب مثبت و منفی زیادی را با خود به همراه داشته باشید.

از جمله مشکلاتی که ممکن است دچارش شوید عبارتند از:

خواب

کافئین می تواند در حد زیادی در کیفیت خواب شما تاثیر داشته باشد. ممکن است در برخی افراد موجب بی خوابی شود و همین امر می تواند سطح هوشیاری شما در روز بعد تحت تأثیر قرار دهد.

وزن

 بسیاری از متخصصان معتقدند که افزایش سطح کورتیزول منجر به میل شدید افراد به مصرف چربی و کربوهیدرات ها شود و ذخیره شدن چربی در بدن شود. اگر سطح کورتیزول در بدن بالا رود، می تواند میل زیادی به مصرف غذاهای ناسالم ببرد که می تواند به راحتی سلامت شما را تحت تاثیر قرار دهد.

ورزش

اگر کافئین سطح کورتیزول و سایر هورمون ها را بالا ببرد، ممکن است بدن احساس خستگی و ضعف کند و ممکن است احساس افسردگی خفیف و کوتاه مدت داشته باشید. این امر می تواند فعالیت بدنی را دشوارتر کند. ولی به خاطر داشته باشید که اگر آن را در زمان مناسب مصرف کنید و می تواند باعث افزایش عملکرد بدنی و استقامت در آن شود.

کافئین و استرس

کافئین و استرس

از آنجا که کافئین و استرس هر دو می توانند سطح کورتیزول را افزایش دهند، مصرف مقادیر بالای مصرف آن می تواند منجر به اثرات منفی در سلامتی شود.

اگر مقادیر زیادی کافئین مصرف کنید، ممکن است احساس در خلق و خوی شما تغییراتی ایجاد شود و که می تواند به راحتی در بدن شما اثرات سو داشته باشد. ولی همان طور که گفته شد، مصرف مقدار کافی تا متوسط ​​کافئین می تواند روحیه شما را بالا ببرد و به تقویت خلق و خوی شما کمک کند.

مزایا و معایب مصرف کافئین

کافئین می تواند مزایا و معایب زیادی را در سلامتی شما داشته باشد. همیشه باید در نظر داشته باشد که اگر اعتدال را در مصرف آن رعایت کنید، می تواند بسیار برای بدنتان مفید باشد.

این موارد در مصرف این خوراکی خوشمزه همیشه در نظر داشته باشید:

اعتدال

به دلیل خطراتی که در بالا به آن اشاره کردیم، همیشه سعی کنید که اعتدال را در مصرفش رعایت کنید. چرا که مصرف کافئین می تواند خطرات وابستگی داشته باشد. در بهترین حالت شما باید روزانه حداقل چهار فنجان قهوه مصرف کنید. اگر هم بیشتر از این مقدار مصرف می کنید، سعی کنید مصرفش را محدود کنید. البته با محدود کردن آن ممکن است دچار  سردرد، خستگی و درد عضلانی شوید که کاملا طبیعی است.

زمان مناسب

سعی کنید که بعد از ساعت 2 بعدازظهر از مصرف کافئین خودداری کنید. چرا که با مصرف آن کافئین می تواند به مدت هشت ساعت یا بیشتر در سیستم بدن شما  بماند. اگر شبها خواب کافی ندارید، خوب است که مصرف کافئین را بعد از این ساعت قطع کنید تا کم کم سیستم خواب شما تنظیم شود.

ورزش

بهترین و مناسب ترین زمان برای مصرف کافئین، قبل از ورزش کردن است. با این کار عملکرد شما خیلی بهتر خواخد شد و از همه مهمتر استرس و افسردگی را در بدن شما کمتر خواهد کرد.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.