هارد فورک بیزانس (Byzantium Hard  Fork) در اتریوم چیست؟

مقدمه

هارد فورک بیزانس به‌روزرسانی بلاک چین اتریوم بود که در اکتبر ۲۰۱۷ در بلاک ۴،۳۷۰،۰۰۰ پیاده‌سازی شد. این هارد فورک شامل ۹ پروتکل بهبود اتریوم (EIP) است که برای بهبود ویژگی‌های حریم خصوصی، مقیاس پذیری و امنیت اتریوم طراحی‌شده است.

هارد فورک بیزانس یک به روز رسانی ضروری و حیاتی برای بلاک چین اتریوم بود. این هارد فورک برای فعال‌کردن تراکنش‌های سریع‌تر و امنیت بیشتر در بلاک چین و در عین حال مناسب سازی قراردادهای هوشمند برای تراکنش‌های تجاری پیاده‌سازی شد.نکات مهم

  • هارد فورک بلاک چین، تغییری است که باعث ایجاد ناسازگاری بین بلاک چین جدید و قدیمی می‌شود.
  • هارد فورک بیزانس ۲۰۱۷، یک به روز رسانی برای بلاک چین و شبکه اتریوم بود که تغییراتی را برای چارچوب‌های موجود و آینده آن اعمال کرد.
  • ۹ تغییر در فورک بیزانس وجود داشت.

آشنایی با هارد فورک بیزانس

هارد فورک یک بلاک چین ارز دیجیتال، بلاک چین را به دو قسمت تقسیم نموده و یک نسخه قدیمی و یک نسخه جدید ایجاد می‌کند. نسخه جدید و قدیمی ناسازگار هستند و تمام تراکنش‌های جدید در بلاک چین جدید ثبت می‌شوند.

تغییراتی که در هارد فورک بیزانس اعمال شده‌اند برای سبک تر، سریع تر و ایمن تر شدن اتریوم طراحی شده است. علاوه بر این، آن‌ها به ساخت چارچوبی برای مهاجرت به مکانیسم اجماع اثبات سهام، ادامه خواهند داد.

اهداف هارد فورک بیزانس

زمانی که یک هارد فورک را یک جامعه و توسعه دهندگان بلاک چین پیاده سازی می‌کنند، به طور کلی اهداف یا پیشرفت‌های خاصی را در نظر دارند که آن فورک را ضروری می پ‌کند. ۹ بروزرسانی در فورک بیزانس وجود داشت:

کد‌های عملیاتی معکوس (REVERT opcodes) به بلاک چین اضافه شد تا در صورت بروز خطا بدون مصرف تمام گازی (gas، واحد توکن‌های بلاک چین اتریوم) که فرد برای تراکنش پراخت کرده، قراردادهای هوشمند متوقف شوند (EIP 140).

یک نوار وضعیت (یا status) به رسیدهای تراکنش اضافه کرد تا موفقیت یا خطا در تراکنش را نشان دهد (EIP 658).

یک مدل ریاضی جدید (EIP 196) و بررسی‌های جفت سازی را اضافه کرد که به اثبات غیر تعاملی دانش صفر (zk-Snarks) اجازه می‌داد به درستی کار کند (EIP 197).

پشتیبانی برای تأیید برخی از امضاها (EIP 198) در این آپدیت اضافه شد‌.

اضافه شدن پشتیبانی برای مقادیر متغیر (EIP 211).

کد عملیاتی وضعیت تماس (STATICCALL opcode) اضافه شد تا امکان تماس با گره‌هایی (nodes) را فراهم کند که درخواست تغییر حالت ندارند (EIP 214).

این بروز رسانی فرمول تنظیم سختی را برای محاسبه بلوک‌های اومر (Ommer) تغییر داد (بلاک‌هایی که همزمان با بلاک دیگری استخراج می‌شوند اما شبکه آن‌ها را نمی‌پذیرد) (EIP 100).

وقوع بمب سختی را به تاخیر انداخت که استخراج را آنقدر بی‌سود می‌کند تا ماینرها را تشویق شوند تا به الگوریتم اثبات سهام (EIP 649) روی آورند.

در اینجا خلاصه‌ای کوتاه از برخی از تغییرات اعمال‌شده در بیزانس را خواهید خواند.

قرارداد هوشمند متوقف می‌شوند

قبل از این به‌روزرسانی، قراردادهای هوشمند ممکن بود با خطا مواجه شوند اما همچنان هزینه‌هایی که فرد برای کل تراکنش پرداخت کرده بود باز نمی‌گشت. کارمزدهای تراکنش برای قراردادهای هوشمند ممکن بود پرهزینه باشد، بنابراین این به‌روزرسانی، مانع از از دست‌دادن گویی (gwei؛  واحد اتر کوچکی که برای پرداخت تراکنش‌ها استفاده می‌شود) صاحبان قرار داد می‌شد. پیش از این اگر یک قرار دچار خطا می‌شد همچنان آن هزینه از شروع‌کننده قرار کسر می‌شد.

جاسازی کد وضعیت تراکنش در رسیدها

پیش از این، تراکنش‌ها بر اساس یک پارامتر ریشه‌‌ای شکل در درخت مارکل (Merkle) ثبت می‌شدند (بلاک‌هایی که بر روی یکدیگر ساخته می‌شوند و زنجیره را ایمن می‌کردند). درخت مرکل یک ساختار داده است که از داده‌ها در بلاک‌های قبلی برای ایجاد اطلاعات مربوط به تأیید تراکنش استفاده می‌کند. این داده‌ها به جای بررسی هر بلاک در هر تراکنش، اجازه می‌دهند یک بلاک بررسی شود و در آخر تراکنش تایید شود.

این به‌روزرسانی، تراکنش‌ها را قادر می‌سازد تا به جای جستجوی پارامتر، موفقیت یا خطا را با هم مرتبط کنند. این امر به بلاک چین اتریوم اجازه می‌دهد تراکنش‌ها را سریع‌تر پردازش کند.

تقویت رمزنگاری

آپديت بیزانس شامل کدنویسی بود که مختص بلاک چین اتریوم است. طراحی این کدها به نحوی است که نیاز به برق برای اجرای کد‌های “zk-Snarks” را کاهش می‌دهد.
این یک رمزنگاری با دانش صفر است (Zero-knowledge) که در آن هر یک از طرفین تراکنش می‌توانند طرف دیگر را تأیید کنند، اما اطلاعات قابل مشاهده نیست (که به طور فزاینده‌ای در حال تبدیل‌شدن به استاندارد حریم خصوصی برای تراکنش‌های ارزهای دیجیتال است).

تغییرات وضعیتی

تراکنش‌ها وضعیت بلاک چین را تغییر می.دهند و قراردادهای هوشمند تراکنش‌ها را اجرا می‌کنند. بنابراین، لازم بود راهی برای کاربر برای فراخوانی (یا پرس و جو) قراردادها بدون شروع تغییر حالت از طریق یک تابع STATICCALL پیاده سازی شود.

بلاک‌های اومر

هنگامی که ماینرها بلاک‌های جدیدی را روی یک بلاک چین باز می‌کنند، به دلیل ماهیت توزیع‌شده بلاک چین، امکان استخراج همزمان بیش از یک بلاک وجود دارد. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، شبکه انتخاب می‌کند که کدام بلاک را به بلاک چین اضافه کند. در نسخه‌های قبلی اتریوم، بلاک‌هایی که انتخاب نشده بودند، بلوک‌های اومر (Ommer) نامیده می‌شدند. اومر اصطلاحی غیر اختصاصی جنسیتی برای خواهر و برادر والدین کودک است.


برای درک این مفهوم، تصور کنید که بلاک‌های 24 و 24a همزمان استخراج شده‌اند (به عبارت دیگر آن‌ها را خواهر و برادر در نظر بگیرید). بلاک 24 به بلاک چین اضافه شد. بلوک 25 فرزند بلاک 24 است که بلاک 24a را به بلوک اومر بلوک 25 تبدیل می‌کند (بلاک خواهر و برادر بلوک والد).


بمب سختی

توسعه دهندگان اتریوم از همان ابتدا برای پیاده سازی مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) تلاش می‌کردند. با این حال، پیاده سازی اثبات سهام به آسانی سایر آپدیت‌ها نبود، زیرا تغییرات زیادی برای اعمال آن لازم بود. این تغییر همچنین از کاربران می‌خواهد که اتر (ETH) خود را به عنوان وثیقه برای کسب امتیاز (اجازه) اعتبارسنجی (یا استخراج)، در شبکه قرار دهند.

بمب سختی افزایش قابل توجهی در سختی ماینینگ ایجاد می‌کرد که برای جلوگیری از فورک در بلاک چین پس از انتقال آن به اثبات سهام طراحی شده بود. با این حال، اعمال بمب سختی به دلیل در بروزرسانی بیزانس به تعویق افتاد.

سوالات متداول

آیا نسخه ۲ اتریوم، یک هارد فورک است؟

انتقال اتریوم به اثبات سهام، اتریوم ۲ (Ethereum  2.0) نام گرفت. با این حال، توسعه دهندگان و جامعه کریپتو دیگر آن را به این نام نخواهند خواند. ارتقاء به بلاک چین یک هارد فورک نبود، اما هارد فورک‌هایی مانند اثبات کار اتریوم از این نوع ارتقا پدید آمدند زیرا برخی از کاربران نمی خواستند به اثبات سهام تغییر مکان دهند.

بعد از فورک، چه اتفاقی برای اتر من می‌افتد؟

در یک سافت فورک، اتر شما همچنان مال شما و در کیف پول شماست. در یک هارد فورک، اتر شما هنوز مال شما و در کیف پول شماست. با این حال، برخی از هارد فورک‌ها ارز دیجیتالی را که از هارد فورک بیرون می‌آید به کیف‌پول‌های موجود می‌دهند تا آن کاربران را جذب کنند. در این صورت، اتر و مقداری ارز دیجیتال جدید خواهید داشت.

چرا اتر کلاسیک فورک کرد؟

در سال ۲۰۱۶، اتریوم مورد حمله قرار گرفت که به عنوان حمله “DAO” شناخته می‌شد. بنیاد اتریوم بلاک چین را هارد فورک کرد و آن را به حالت قبل از حمله بازگرداند تا کمک‌کنندگان DAO وجوه خود را پس دهد. با این حال، برخی از کاربران معتقد نبودند که این اقدام درستی است زیرا مفهوم تغییرناپذیری بلاک چین را نقض می‌کند. اتریوم کلاسیک ادامه وضعیت بلاک چین اتریوم پس از حمله “DAO” است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *