زورگویی در محل کار

زورگویی در محل کار

در محل کار مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اید؟ شما تنها نیستید. در مورد علل و اثرات این رفتار سمی و اقداماتی که در مورد زورگویی در محل کار باید انجام دهید، بیاموزید. همراه زرد نیوز باشید.

فهرست عناوین پنهان

درک رفتار زورگویی در محل کار

زورگویی در محل کار بسیار گسترده‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید. حدود 30 درصد از کارگران آمریکایی گزارش می دهند که در محل کار مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. که فقط در دفاتر و طبقات کارخانه انجام نمی‌شود. 43 درصد از کارگران از راه دور نیز زورگویی را تجربه می‌کنند.

یک زورگو در محل کار ممکن است از همه چیز، از شوخی‌های توهین‌آمیز گرفته تا شوخی‌های ظاهراً بازیگوش، استفاده کند تا شما را خجالت زده یا ناامید کند. اعمال ظریف‌تر، مانند دادن عمدی اطلاعات کاری نادرست یا کنار گذاشتن شما از رویدادها، می‌تواند به عنوان زورگویی محسوب شود. در حالی که یک همکار با رتبه مشابه ممکن است شما را زورگو کند، مدیران و سرپرستان نیز می‌توانند از قدرت خود سوء استفاده کنند. برای مثال، ممکن است از یک سرپرست انتظار داشته باشید که انتقاد سازنده‌ای ارائه دهد. این بخشی از کار آنهاست. با این حال، یک ناظر زورگو ممکن است در مقابل دیگران بیش از حد از شما انتقاد کند تا شما را شرمنده یا خجالت زده کند.

رفتار زورگو در محل کار می‌تواند استرس را به هر شغلی اضافه کند. ممکن است به طور مداوم برنامه شیفت را بررسی کنید یا ساعت را تماشا کنید، به این امید که بتوانید ازکنار زورگو بودن، جلوگیری کنید. در روزهایی که نمی‌توانید از زورگویی اجتناب کنید، ممکن است با احساس عصبانیت، خجالت و آسیب پذیری کار را ترک کنید. ترس از تلافی ممکن است شما را از صحبت کردن باز دارد. یا شاید شما منطقی می‌دانید که رفتار زورگو آنقد‌رها هم که به نظر می‌رسد بد نیست. شاید فکر می‌کنید که باید به سادگی از کنار آن گذشت یا رفتار خود را تغییر دهید.

اما حقیقت این است که هیچ کس در محل کار شایسته زور شنیدن نیست و این حوادث تقصیر شما نیست. مهم نیست که چه چیزی زورگو را تحریک می‌کند، آنها مسئول رفتار خود هستند. این بدان معنا نیست که شما باید منتظر بمانید تا آنها متوجه اشتباه راه خود شوند. شما می‌توانید برای پایان دادن به زورگویی و محافظت از احساس رفاه خود اقداماتی انجام دهید.

انواع زورگویی در محل کار

در حالی که زورگوهای زمین بازی ممکن است به خشونت فیزیکی متوسل شوند، زورگوهای محل کار به شکل‌های متفاوتی به خود می‌گیرد. اشکال رایج زورگویی در محل کار عبارتند از:

زورگویی کلامی

این نوع زورگویی می‌تواند شامل ناسزاگویی، تهدید و سایر اظهارات نامناسب باشد. همچنین می‌تواند شامل تلاش‌های ظریف‌تر برای ایجاد احساس بد در فرد باشد، مانند آمیختن انتقاد سازنده با زبان تحقیرآمیز.

زورگویی سایبری

آزار سایبری ممکن است شامل تلاش برای تمسخر یا ارعاب همکاران از طریق پست‌های رسانه‌های اجتماعی، ایمیل‌ها یا سایر سیستم‌های پیام‌رسان آنلاین باشد. یک مزاحم سایبری ممکن است زیر عکس نمایه شما توهین‌هایی به جا بگذارد یا سعی کند در یک گروه چت با همکاران شما را تحقیر کند. در برخی موارد، زورگویان سایبری می‌توانند به صورت ناشناس عمل کنند. یک مطالعه نشان داد که تقریباً 15 درصد از بزرگسالان گزارش داده‌اند که هدف آزار و اذیت سایبری قرار گرفته‌اند و جوانان 15 تا 25 ساله بیشترین میزان آزار و اذیت اینترنتی را گزارش کرده‌اند.

محرومیت اجتماعی

این زمانی است که یک زورگو از پویایی “ما در برابر آنها” استفاده می‌کند تا شما را از تعاملات اجتماعی با همکاران حذف کند. یک زورگو ممکن است این کار را با صحبت کردن پشت سر شما و ایجاد فاصله بین شما و سایر همکاران انجام دهد. هدف این است که شما در محل کار احساس انزوا کنید یا موقعیت اجتماعی خود را کاهش دهید.

خرابکاری

یک زورگو ممکن است ظاهری خوشایند داشته باشد اما برای کاهش کیفیت کار شما اقداماتی انجام دهد. سرپرستان یا مدیران می‌توانند این کار را با دادن دستورالعمل‌های مبهم یا مهلت‌های غیرضروری کوتاه به شما انجام دهند. همکاران با رتبه مشابه ممکن است تلاش کنند دسترسی شما به منابع مشترک را محدود کنند و کار شما را دشوارتر کنند.

زورگویی در مقابل آزار و اذیت

زورگویی و آزار و اذیت اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، اما آزار و اذیت معنای خاص تری دارد. اگر یک زورگو طبقه محافظت شده شخصی را هدف قرار دهد، این رفتار آزار و اذیت تلقی می‌شود.

در حالی که تعاریف قانونی ممکن است بسته به جایی که در جهان هستید متفاوت باشد، طبق کمیسیون فرصت‌های شغلی برابر ایالات متحده، طبقات محافظت شده شامل “نژاد، رنگ، مذهب، جنس (از جمله بارداری، گرایش جنسی، یا هویت جنسی)، منشاء ملی، سن است. (40 یا بیشتر)، ناتوانی و اطلاعات ژنتیکی.”

آزار و اذیت نوعی تبعیض است و اگر محیط کاری خصمانه‌ای ایجاد کند یا به عنوان کارمند مجبور به تحمل آن شوید یا شغل خود را از دست بدهید ممکن است غیرقانونی باشد.

اثرات آزار و اذیت در محل کار

زورگو در محل کار فقط شاید درلحظه ناراحت کننده نباشد. می‌تواند آسیب واقعی و طولانی مدت به ذهن و بدن شما وارد کند.

پریشانی روانی

زورگو می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر سلامت روان شما داشته باشد. می‌تواند به افسردگی، اضطراب و سایر اختلالات خلقی کمک کند. این موقعیت ممکن است باعث شود که شما احساس ناامیدی طولانی مدت داشته باشید. ممکن است برخی از توهین‌های زورگو را درونی کنید و به شدت احساس خودآگاهی کنید. این می‌تواند شما را به پیش بینی تمسخر دیگران سوق دهد و سعی کنید به طور کلی از تعامل اجتناب کنید.

به نظر می‌رسد برخی از مطالعات نشان می‌دهد که اثرات روانی زورگویی می‌تواند طولانی مدت باشد. نتایج یک مطالعه نشان داد که زورگو در محل کار دو سال بعد یک پریشان روانی بود. مطالعه دیگری حاکی از پیامدهای طولانی‌تری بود و دریافت که زورگویی در محل کار پیش بینی کننده مشکلات سلامت روان در مردان درپنج سال بعدشان بود.

اثرات فیزیکی

اگر در محل کار مورد آزار و اذیت قرار بگیرید، سلامت جسمانی شما نیز به خطر می‌افتد. قربانیان زورگویی در محل کار ممکن است بیشتر در معرض خطر سردرد، گردن درد مزمن و درد حاد باشند. زورگویی در محل کار نیز با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی مرتبط است. این می‌تواند پیامدهای طولانی مدتی برای سلامتی شما داشته باشد، به خصوص اگر در حال حاضر در معرض خطر مشکلات مربوط به قلب هستید.

مشکل در خوابیدن

مطالعات نشان می‌دهد که زورگویی ممکن است کیفیت خواب شما را کاهش دهد. هنگامی که خواب شما مختل می‌شود، در برابر مشکلات دیگر، مانند مشکل در تمرکز، خستگی، مشکلات حافظه و تغییرات خلق و خوی آسیب پذیرتر می‌شوید. همه اینها می‌تواند بر زندگی کاری و شخصی شما تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، ممکن است تحریک‌پذیرتر شوید و این احساسات را از دوستان، اعضای خانواده و همکاران خود حذف کنید.

غیبت و عدم همکاری

زورگو فقط بر افراد تأثیر نمی‌گذارد. کسب و کارها نیز بهایی می‌پردازند. تحقیقات نشان می‌دهد که کارگرانی که مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند به احتمال زیاد در محل کار غیبت می‌کنند. ممکن است به دلیل گردن درد و سردرد محل کار خود را ترک کنید. یا ممکن است تصمیم بگیرید که در خانه بمانید تا از کار کردن در یک شیفت با زورگو خودداری کنید. وقتی انگیزه رفتن به محل کار را جمع آوری می‌کنید، ممکن است احساس کنید از وظایف خود جدا شده‌اید و بر عملکرد شغلی و در نهایت شغل شما تأثیر می‌گذارد.

چرا زورگویی در محل کار رخ می‌دهد

قبل از اینکه به دنبال رهایی از زورگو در محل کار باشید، به شما کمک می‌کند که بدانید چرا زورگویی در مرحله‌ی اول رخ می‌دهد. شخصیت زورگو نقش مهمی ایفا می‌کند، اما محیط محل کار نیز می‌تواند احتمال بروز رفتارهای توهین آمیز را افزایش دهد.

عوامل شخصیتی

تقریباً هر کسی می‌تواند قربانی زورگویی شود. یک مطالعه نشان داد که هیچ مشخصات شخصیتی قربانی ثابتی وجود ندارد. به عبارت دیگر، اکثر قربانیان با غیر قربانیان تفاوتی ندارند. با این حال، یک مطالعه جداگانه نشان می‌دهد که زورگوها ممکن است مشخصات شخصیتی مشابهی داشته باشند.

 زورگوها به این کارها تمایل دارند:

  • برونگرا
  • نامطلوب
  • بی احساس
  • متقلب
  • دستکاری استراتژیک

زورگوها معمولاً انگیزه‌ای برای اعمال خود دارند. انگیزه‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

حسادت

آیا شما یک کارگر برجسته هستید؟ شاید شما اغلب برای سخت کوشی خود تحسین می‌کنید یا سریعتر از همکاران خود با چالش‌ها سازگار می‌شوید. ممکن است یک زورگو از موفقیت شما احساس خطر کند و به شما حمله کند. حتی کارفرمایان ممکن است از رفتار زورگویی برای از بین بردن کارمندانی که پتانسیل بالا رفتن سریع در رتبه را دارند، استفاده کنند. یک زورگو همچنین ممکن است دوست داشتنی بودن یا محبوبیت شما نزد دیگران را دلیلی برای حمله به شما بداند.

باورهای متعصبانه

یک زورگو ممکن است نظرات متعصبانه داشته باشد و شما را به دلیل اختلافاتتان مورد هدف قرار دهد. شاید زورگو مردی باشد که معتقد نیست زنان باید در زمینه خاص شما کار کنند. یا ممکن است زورگو شما را به دلیل مذهب، نژاد یا گرایش جنسی شما به عنوان یک تهدید ببیند.

مشکل کنترل خشم

فرد زورگو ممکن است فردی کله داغ با کنترل ضعیف رفتاری باشد. به عنوان مثال، یک رئیس بدسرپرست ممکن است زمانی که ضرب الاجل از دست می‌رود یا مشتریان ناراضی به نظر می‌رسند، به شما و همکارانتان حمله کند. خشم آنها ممکن است نتیجه احساس درماندگی خودشان باشد، اما این بهانه‌ای برای زورگویی دیگران در محل کار نیست.

عوامل محل کار

محیطی که در آن کار می‌کنید نیز ممکن است خطر زورگویی را افزایش دهد. در یک نظرسنجی آنلاین در سال 2013، کارگران بخش‌های مراقبت‌های بهداشتی، آموزشی، و خدمات عمومی بالاترین میزان زورگویی را گزارش کردند.

رفتار زورگو بیشتر در محیط‌های کاری که در حال تغییر سازمانی هستند یا در مکان‌هایی که کارگران باید با خواسته‌های متضاد مقابله کنند، رخ می‌دهد. به عنوان مثال، تغییرات ناگهانی در رهبری یا مسیر ممکن است یک محیط کاری آشفته ایجاد کند که در آن کارگران به زورگویی با یکدیگر متوسل می‌شوند.

زمینه‌هایی که عموماً استرس بالایی دارند ممکن است موارد بیشتری از رفتار زورگو را در محل کار مشاهده کنند. اینها می‌تواند شامل سرورهایی باشد که مجبورند چندین میز را در یک غذاخوری با پرسنل مدت کوتاهی منتظر بمانند، یا کارکنان بیمارستانی که کم خواب هستند، اما دائماً با شرایط زندگی یا مرگ مواجه هستند.

از سوی دیگر، محل‌های کاری با «جو ایمنی روانی-اجتماعی» ممکن است موارد کمتری از زورگویی را تجربه کنند. جو ایمنی روانی اجتماعی زمانی ایجاد می‌شود که کارگران از سیاست‌ها، شیوه‌ها و رویه‌هایی که برای محافظت از سلامت روانی آنها در نظر گرفته شده است آگاه باشند. در مکان‌های کاری، کارگران و سرپرستان ممکن است درک بهتری از اینکه چگونه مسائلی مانند خواسته‌های متضاد و عدم ارتباط می‌توانند استرس را افزایش دهند، داشته باشند.

نحوه برخورد با یک زورگو در محل کار نکته 1: صحبت کنید

شرایط شما هر چه که باشد، راه‌هایی برای اثبات خود و محافظت از احساس خوب بودنتان وجود دارد و این با صحبت کردن شروع می‌شود. به خاطر داشته باشید که هر زورگویی یکسان نیست. برخی از زورگوها ممکن است پس از اینکه در ابتدا صحبت کردید، شما را تنها بگذارند. دیگران ممکن است تلاش‌های خود را تا زمانی که اقدامات شدیدتری انجام دهید تشدید کنند.

با زورگو صحبت کنید

رویارویی می‌تواند اعصاب خردکن باشد، اما اغلب ساده ترین گام در برخورد با یک قلدر در محل کار است. اغلب، هرچه زودتر صحبت کنید، بهتر است، در حالی که هر چه بیشتر صبر کنید، ممکن است قلدر جسورتر شود.

در پاسخگویی مستقیم و آرام باشید. به رفتار قلدر توجه کنید و توضیح دهید که چگونه بر شما و کارتان تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، “من از انتقاد سازنده قدردانی می‌کنم، اما برخی از نظرات شما صرفا توهین شخصی است.” در صورت لزوم، روشن کنید که در صورت ادامه این رفتار، مشکل را به شخص دیگری گزارش خواهید کرد.

اگر می‌ترسید که رویارویی با قلدر منجر به تلافی شود، ممکن است بخواهید این مرحله را نادیده بگیرید و به مرحله بعدی بروید.

صحبت با دوستان

زورگو می‌تواند باعث شود شما احساس ناتوانی و تنهایی کنید. به همین دلیل مهم است که با کسی در مورد موقعیت و احساسات خود صحبت کنید. لازم نیست این چت را با یک همکار داشته باشید (مخصوصاً در شرایطی که در حال حاضر با طرد اجتماعی روبرو هستید). می‌توانید برای حمایت اجتماعی به دوستان و اعضای خانواده مراجعه کنید. این می‌تواند به شما یادآوری کند که شما تنها نیستید، و فرد مورد اعتماد شما نیز ممکن است توصیه‌هایی برای به اشتراک گذاشتن داشته باشد.

اگر با همکاران دوستانه صحبت کنید، ممکن است متوجه شوید که شما تنها هدف زورگو نیستید. این می‌تواند تشکیل یک جبهه متحد و ایجاد یک پرونده متقاعد کننده برای مدیر یا مخاطب منابع انسانی شما را آسان‌تر کند.

نکته 2: یک سوابق دقیق نگه دارید

در یک ژورنال یا تلفن هوشمند خود، هر مورد از زورگویی را پیگیری کنید. زمان، مکان و آنچه اتفاق افتاده را بنویسید. اگر شاهدی بود، نام آنها را هم بنویسید. در مواقع آزار سایبری، از صرافی‌ها اسکرین شات بگیرید.

همچنین می‌توانید یادداشت کنید که حوادث چگونه بر عملکرد کاری شما تأثیر گذاشته است. آیا رفتار آنها شما را از یک کار مهم منحرف کرد؟ آیا آنها منابع را دریغ کردند یا پیشرفت شما را مسدود کردند؟ این جزئیات می‌تواند نشان دهد که چگونه زورگو در حال کاهش بهره وری در محل کار است.

ثبت دقیق، اما عینی داشته باشید. از اغراق یا ویراستاری بیش از حد خودداری کنید. اگر می‌خواهید به رئیس یا مدیر منابع انسانی خود نشان دهید که چگونه هدف قرار گرفته‌اید، می‌توانید از این رکورد استفاده کنید.

زورگو را گزارش کنید

وقتی زورگویی یک مشکل ثابت باقی می‌ماند، با مدیر خود در مورد آن صحبت کنید. به آنها بگویید که چگونه بر توانایی شما برای کار تأثیر می‌گذارد. باز هم، جمع آوری شده و حرفه‌ای باقی بمانید. به جای حمله به شخصیت زورگو، به سادگی وقایع و عواقب آن را با اشاره به سوابقی که نگه داشته‌اید بیان کنید. اگر رئیس شما زورگو است،از او باید با بخش منابع انسانی شکایت کنید.

پس از ارائه گزارش خود چه انتظاری باید داشته باشید؟ این بستگی به سیاست‌هایی دارد که کارفرمای شما در پیش گرفته است. زورگو ممکن است اخراج شود، تعلیق شود، دوباره منصوب شود، یا به سادگی توبیخ شود. اگر قلدر با عواقبی روبرو نشد، یک قدم به عقب بردارید و در نظر بگیرید که آیا می‌خواهید در یک محل کار سمی کار کنید یا می‌توانید گزینه‌هایی را در جای دیگری پیدا کنید.

قوانین قلدری در محل کار می‌تواند از مکانی به مکان دیگر متفاوت باشد. اگر تمام تلاش‌های قبلی برای اصلاح این وضعیت بی‌نتیجه ماند، گزینه‌های قانونی موجود را بررسی کنید.

نکته 3: مراقبت از خود را تمرین کنید

مراقبت از خود همیشه برای مدیریت سختی‌های روزانه محل کار مهم است، اما به ویژه زمانی که با استرس اضافی ناشی از زورگویی در محل کار مواجه می‌شوید بسیار حیاتی است. اقدامات زیر را در نظر بگیرید تا به شما در مقابله بهتر کمک کند:

یک برنامه خواب سالم اتخاذ کنید

کمبود خواب می‌‌تواند شما را بیشتر مستعد استرس کند، بنابراین هر شب به اندازه کافی استراحت کنید. عادات خاصی مانند پرهیز از نمایشگرهای روشن چند ساعت قبل از خواب می‌تواند به بهبود خواب شما کمک کند.

از ورزش برای مدیریت سطوح استرس استفاده کنید

فعالیت‌های بدنی که از آن لذت می‌برید را بپذیرید، خواه شنا، دوچرخه‌سواری یا پیاده‌روی باشد. فعالیت‌هایی که شامل حرکات و کشش‌های ملایم هستند، مانند یوگا نیز می‌توانند در کاهش تنش عضلات مفید باشند.

به یک رژیم غذایی سالم از غذاهای کامل که انرژی شما را حفظ می‌کند، پایبند باشید

سعی کنید غذاهای فرآوری شده و الکل را به حداقل برسانید، که می‌تواند انرژی شما را کاهش دهد و خلق و خوی شما را بدتر کند.

در طول روز از خودگویی مثبت استفاده کنید

هر گونه نقص و اشتباه خود را ببخشید. نقاط قوت خود را هم در محل کار و هم در زندگی شخصی خود بشناسید. این می‌تواند به کاهش تأثیر منفی زورگویی روی عزت نفس شما کمک کند.

از تکنیک‌‌های آرام سازی برای مدیریت استرس و ایجاد انعطاف پذیری عاطفی استفاده کنید

برخی از گزینه‌های آرامش عبارتند از تنفس عمیق، آرام سازی پیشرونده عضلانی و مدیتیشن اسکن بدن.

نکته 4: تمرکز خود را تغییر دهید

اقدامات زورگو می‌تواند شما را از توجه به جنبه‌های مثبت کارتان باز دارد. با تهیه فهرستی از نکات مثبت، برای تنظیم تمرکز خود وقت بگذارید. آیا همکارانی هستند که از گذراندن وقت با آنها لذت می‌برید؟ شاید از کمک به مشتریان لذت می‌برید یا از یک وظیفه کاری دیگر احساس هدف می‌کنید.

همانطور که بر روی جنبه‌های مثبت تمرکز می‌کنید، سعی کنید تعامل خود را با فرد زورگو به حداقل برسانید. در صورت امکان، از سرپرست خود بپرسید که آیا می‌توانید در یک شیفت دیگر یا در بخش دیگری کار کنید.

همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که اقدامات زورگو احتمالاً نشانه‌ای از ناامنی آنها است. با در نظر گرفتن این موضوع، در مقابل وسوسه جست و جوی عیوب شخصیت خود یا سرزنش خود برای موقعیت مقاومت کنید. زورگو می‌خواهد احساس قدرت کند و هر چه کمتر به اعمال او بپردازید، تأثیر کمتری بر شما خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *