بوگاتی؛ هر آنچه که باید در موردش بدانید

بوگاتی؛ هر آنچه که باید در موردش بدانید

بوگاتی از نام‌های مشهور صنعت خودرو در نیمه اول قرن بیستم بود، اما در دهه پنجاه میلادی و پس از مرگ اتوره بوگاتی، موسس این کارخانه، شرکت ورشکست شد و نامش از یاد‌ها رفت.

در اواخر دهه هشتاد میلادی، یک ثروتمند ایتالیایی به نام رومانو آرتیولی با هدف احیای این نام، کارخانه‌ای در ایتالیا تاسیس کرد. او با طرحی از مارچلو گاندینی، طراح مشهور محصولات لامبورگینی و همکاری جیانپائولو بندینی، معماری که کارخانه‌اش را طراحی کرده بود، سوپرکاری به نام EB110 ساخت.

با اینکه EB110 از نظر قدرت و سرعت چیزی از رقبایش کم نداشت، اما نتوانست به اندازه ماشین‌هایی مثل مک‌لارن F1 و فراری F40 جلب توجه کند. در نهایت کارخانه ورشکست شد و در سال 1998 به فولکس‌واگن فروخته شد.

در ادامه با ما همراه باشید تا با روند طراحی این خودرو لوکس و لاکچری آشنا شوید.

تاریخچه بوگاتی

نام بوگاتی مشابه بسیاری از خودروسازان قدیمی دنیا، مرتبط با نام بنیان‌گذار آن است. اتوره بوگاتی (Ettore Bugatti) در سال 1909 اقدام به تأسیس شرکتی با نام کامل (Automobiles Ettore Bugatti) در نزدیکی شهر دورلیشایم کرد که امروزه، ناحیه‌ی مرزی شمال شرق فرانسه با آلمان است.

اتوره بوگاتی، متولد 1881 در شهر میلان ایتالیا است. خانواده او نیز، ایتالیایی و سرشناس بودند. اما اتوره بعد از مهاجرت به فرانسه، ملیت خود را به فرانسوی تغییر داد. خاندان بوگاتی، در اواخر قرن بیستم، هنرمندانی مشهور محسوب می‌شدند.

کارلو بوگاتی ، پدر اتوره، به‌عنوان معمار، طراح داخلی و دکوراتور برای خانه‌‌های اشراف و کاخ‌های سلطنتی فعالیت می‌کرد. برادر اتوره، رامبراند بوگاتی هم، مجسمه‌سازی معروف بود که هرچند، در سن 31 سالگی خودکشی کرد. اما امروزه با ساخت تندیس‌های برنزی از حیوانات، شهرت دارد.

اتوره بوگاتی در سنین نوجوانی، به اصرار پدر وارد یک کارگاه ساخت درشکه‌های لوکس شد. پس از چند سال و رسیدن به اواخر قرن نوزدهم میلادی، علاقه‌ی اتوره به خودروها و دیگر وسایل نقلیه‌ی موتوری، افزایش یافت. او توانست در سال 1898، نمونه‌ای از یک خودرو برای شرکت ایتالیایی پرینتی و استاچی (Prinetti & Stucchi) طراحی کند. این محصول، با نام بوگاتی تایپ یک (Type 1) روی کاغذ باقی ماند و هرگز به تولید نرسید.

بوگاتی
بوگاتی

اولین قطار این برند

در سال 1931، شرکت بوگاتی برنده‌ی مناقصه‌ی ساخت یک قطار پرسرعت برای اداره‌ی ملی حمل‌و‌نقل ریلی فرانسه شد. ژان بوگاتی، طراحی این قطار را به اتمام رساند و تغییراتی در مهندسی پیشرانه انجام داد.

نام پروژه اتوریل گذاشته شد و سال 1933 به مرحله‌ی تست در شرایط واقعی رسید. این قطار تا سال 1934، بارها به‌روزرسانی شد. درنهایت با رانندگی ژان بوگاتی به نهایت سرعت لحظه‌ای 192 کیلومتربرساعت رسید. سرعت بهره‌برداری اتوریل برای مسیر طولانی، 166 کیلومتربرساعت بود.

تعطیلی این برند

سرانجام در سال 1956، کارخانه‌ی بوگاتی تعطیل شد. با گذشت چهل و هفت سال از آغاز تأسیس و تولید 7900 دستگاه خودرو، کسی حاضر به خرید خط تولید یا امتیاز تجاری شرکت نبود. تا سال 1963 و بازگشایی کارخانه به دستور سرمایه‌گذار جدید، این شرکت برای مدت هفت سال، تعطیل بود.

بوگاتی
بوگاتی

بوگاتی قرن 21

بیش از یک سال طول کشید تا مهندسان و مدیران فولکس‌واگن، تصمیم به تولید یک ابرخودرو با ظاهر و پلتفرم EB 16/4 ویرون بگیرند. هزینه‌های طراحی و تولید این مدل، بسیار بالا بود و از همان ابتدا، مشخص شد که محصول نهایی پروژه‌، سودآوری نخواهد داشت.

 بسیاری از مسئولان فولکس واگن، خصوصا فردیناند پیچ مدیرعامل این گروه، تولید نمونه‌ی جاده‌ای از ویرون را به دلیل ارزش تبلیغاتی و همچنین اهمیت رسیدن به فناوری‌های عالی، سودمند می‌دانستند.

در سال 2001، مهندسان شاغل در شرکت این ماشین لوکس، خبر از تولید پیشرانه‌ی هشت لیتری 16 سیلندر با آرایش W دادند که با قدرت 1000 اسب ‌بخار و گشتاور 1250 نیوتن‌متر، قرار است روی نمونه‌ی تجاری از یک ابرخودرو به نام ویرون، نصب شود.

سال 2016 بوگاتی شیرون به‌عنوان جایگزین ویرون، در نمایشگاه خودرو ژنو رونمایی شد.

این محصول، براساس پلتفرم مدل مفهومی ویژن گرن توریزمو (Vision Gran Turism) مجهز به پیشرانه‌ی هشت لیتری 16 سیلندر با آرایش W است که 1480 اسب‌بخار قدرت و 1600 نیوتن‌متر، گشتاور دارد. قرار است 500 دستگاه شیرون با پیش‌پرداخت 200 هزار دلار و آستانه قیمت سه میلیون دلار عرضه شوند.

بوگاتی شیرون

بوگاتی شیرون که بر اساس نام یکی از رانندگان افسانه‌ای این شرکت لوئی شیرون (Louis Chiron) نامگذاری شده بود. اولین بار در سال 1999 میلادی به عنوان یک خودروی مفهومی و با نام شیرون 18/3 معرفی شد. این خودرو توسط طراح مشهور و بنام ایتالیایی فابریزیو جیوجیارو مدیر شرکت طراحی آیتال دیزاین (Italdesign) طراحی شد.

در سال 2015 و در نمایشگاه خودروی فرانکفورت نیز یک مدل مفهومی به نام بوگاتی ویژن گرن توریسمو (Bugatti Vision Gran Turismo) معرفی شد که پایه ساخت و طراحی بوگاتی شیرون به حساب می آید. این خودروی بسیار گرانقیمت که توسط خاندان سلطنتی کشورعربستان سعودی خریداری شد. نیرویی معادل 1650 اسب بخار را تولید می‌نمود.

بوگاتی شیرون فعلی یک ابرخودروی 16 سیلندر مجهز به یک موتور غول آسای 8 لیتری است. این خودرو جایگزین بوگاتی ویرن 16.4 بوده که قدرتی برابر با 1001 اسب بخار داشت. ویرون 10 سال در خط تولید قرار داشت و به تعداد 450 دستگاه ساخته شد.

بوگاتی
بوگاتی

بوگاتی ویرون

بوگاتی ویرون چیزی فراتر از یک اتومبیل است. چیزی که نه روزها، ماه ها بلکه سالها راجع به آن نوشته خواهد شد.

موتور16 سیلندر و 1001 اسبی ویرون با داشتن 710 میلیمتر طول، در حد و اندازه یک موتور 12 سیلنر ظاهر شده است. بکارگیری انواع و اقسام مواد و فلزات سبک وزن همانند پلاستیک، فیبر کربن، آلومینیوم، تیتانیوم ومنیزیم آن هم به صورت دست و دلبازانه در ساخت این موتورغول پیکر باعث شده تا وزن آن چیزی در حدود 400 کیلوگرم باشد. ابعاد جمع و جور این موتور حاصل چیدمان منحصر به فرد و w شکل سیلندرهای آن است.

این موتور از ترکیب دو بلوک هشت سیلندر خورجینی از نوع WR8 پاسات بوجود آمده است. فاصله دو دیواره بلوک هلالی هشت سیلندر که روبروی هم قرار گرفته اند معادل 15 درجه است در حالی که زاویه قرار گیری سیلندرها در هر بلوک 90 درجه می‌باشد.

این موتور به 4 توربو چارجر کوچک psi 15,8 مجهز شده تا در تراکمی معادل 9.3:1 و در 6000  دور در دقیقه، 1001 اسب بخار نیرو را در اختیار راننده اش قرار دهد.

بوگاتی
بوگاتی

و در آخر

طراحی شیرون یقینا ساده‌تر و بی‌آلایش‌تر از ویرون است و خطوط آن بر میزان عملکرد این خودرو می‌افزاید. در واقع، این خودرو احتمالا سریع‌ترین خودروی تولید شده تا کنون باشد. در مورد ظاهر این خودرو می‌توانید هر نظری داشته باشید اما هر منحنی یا المان بنابر دلیلی به این خودرو اضافه شده است.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.