پیام رسان Briar

پیام رسان Briar؛ دانلود و بررسی امنیت

با توجه به وضعیت اینترنت ایران، نیاز به راه‌های ارتباطی جدید همواره احساس می‌شود. فیلترشکن جز نیازهای اصلی کاربران هستند. همینطور نیاز به پیام‌رسان‌هایی است که بتوانند از اطلاعات کاربر محافظت کنند. چه بهتر اگر پیام‌رسان‌هایی وجود داشته باشند که به طور کل اطلاعات و پیام‌های کاربر را جایی نگه‌داری نکنند تا مشکلات نگهداری امن اطلاعات به وجود نیاید. پیام رسان Briar از جمله نام‌هایی است که در چنین فضایی متولد شده است.

پیان رسان Briar

دامنه سایت پیام رسان Briar به نشانه briarproject.org هشت سال پیش در سال 2012 ثبت شده است. البته تعداد لینک‌هایی که به این سایت داده شده زیاد نیست که فکر کنیم مطالب زیادی در مورد آنها نوشته شده است. از لحاظ جایگاه در سایت الکسا نیز جای چندان ایده‌آلی ندارند.

آنها در بخش درباره ما نوشته‌اند:

بریار یک اپلیکیشن پیام رسان است که برای فعالیت خبرنگاران و هرکسی که دنبال امنیت است ساخته شده است. به این روش به شکلی راحت اما قدرتمند قادر به مکالمه هستید. برخلاف پیام رسان‌های سنتی مانند ایمیل، توییتر و تلگرام، بریار چیزی مانند سرور مرکزی ندارد. پیام‌ها به طور مستقیم از فرستنده به گیرنده منتقل می‌شود و در دستگاه وی رمزگشایی می‌شود. اگر اینترنت به هر دلیلی قطع باشد، بریار می‌تواند از طریق بلوتوث یا وای فای برای انتقال پیام‌ها استفاده کند. اینطور می‌توان در مواقع بحران با دیگران ارتباط گرفت. اگر اینترنت وصل باشد، بریار با استفاده از شبکه Tor امنیت کاربران را تضمین می‌کند و باعث می‌شود شنودی انجام نشود.

کارکرد-پیام رسان Briar
کارکرد-پیام رسان Briar

کارکرد این پیام رسان بسیار جالب توجه است. شبکه‌ای محلی در منطقه‌ای می‌سازد که اینترنت به مشکل خورده است. اگر یکی از افراد دسترسی به اینترنت داشته باشند، تمام مجموعه می‌تواند به اینترنت وصل شود و پیام را به هر جایی در جهان از طریقه شبکه TOR منتقل کند. بخصوص در دوره‌هایی که اینترنت در ایران به دلایل متفاوت قطع می‌شود، این پیام رسان می‌تواند مشکل را حل کند.

TOR چیست؟

Tor (خلاصه شده‌ی The Onion Router) نرم افزاری است که جهت ناشناس ماندن کاربران در اینترنت کاربرد فراوان دارد. با حضور این نرم‌افزار، نشانی IP و موقعیت مکانی فردی که از آن استفاده می‌کند، پنهان می‌ماند. با بهره‌گیری از این سامانه بخصوص در کشورهایی که به شنود اطلاعات معروف هستند، تا حدود زیادی کاربر را در موقعیت امن نگه می‌دارد. این اطلاعات می‌تواند شامل سایت‌های مشاهده شده، پیام‌های ارسال شده، اطلاعات آپلود شده، چت‌ها یا از این دست باشند. در واقع برای حفظ حریم خصوصی برای کاربرانی که نگرانی‌هایی در این خصوص دارند، Tor یکی از بهترین ابزارهاست.

با نرم‌افزاری کاملا رایگان طرف هستیم. در واقع با یکی از مهمترین فرزندان تفکر اینترنت و نرم افزار آزاد روبرو هستیم. این تفکر که مربوط به افراد نسل اول اینترنت است، نمی‌پذیرد که اخلاقی باشد کاربری به خاطر نوشتن یک نرم افزار بخصوص در جهت امنیت، بخواهد پول دریافت کند.

ارتیاط امن-TOR-گاردین
ارتیاط امن-TOR-گاردین

در روش تور، از شیوه مسیریابی پیازی استفاده می‌شود. اینطور اطلاعات رمزنگاری شده و از داخل شبکه‌های از سامانه‌ها که به وسیله کاربران داوطلب در نقاط مخلف جهان ایجاد شده، عبور داده می‌شود. اطلاعات تنها در جایی قابل رمزگشایی است که کاربر اطلاعات را به آن آدرس خاص فرستاده است. این اطلاعات فاقد نشانی آی‌پی فرستاده و گیرنده هستند و به صفحاتی با دومین .onion ارسال می‌شوند. مثلا گاردین در شیوه‌ای که برای حفظ امنیت خبررسان‌های خود از کشورهای متفاوت دارد، این شیوه را نیز برای کاربران مهیا کرده است. در گاردین securedrop می‌توانید در مورد آن بخوانید.

با وجود امنیت تقریبا عالی، سرعت انتقال اطلاعات در این شیوه پایینتر است. چیزی که ممکن است حوصله کاربر را سر ببرد.

دانلود پیان رسان Briar

می‌توانید این نام را در گوگل پلی سرچ کنید و با صفحه دانلود آن آشنا شوید. لوگوی این شرکت همان نماد # (نامبر) سبزرنگی است که در سمت چپ می‌بینید. این نرم افزار کاملا رایگان است. ریتی که آنها از کاربران دریافت کرده‌اند 4 از 5 است که نمره تقریبا خوبی است. البته افرادی که به آنها امتیاز داده‌اند خیلی زیاد نیستند و تنها 837 نفرند. برای یک پیام‌رسان در سطح جهان، این عدد کمی است.

پیان رسان Briar
پیان رسان Briar

تعداد نصب‌ها بیش از 100 هزار تا است. آخرین آپدیت به دو هفته قبل برمی‌گردد و 31 مگ حجم می‌گیرد. در زمان نصب، این نرم افزار از شما اجازه می‌گیرد تا به گالری، دوربین، لوکیشن و حافظه گوشی دسترسی داشته باشد. به جز کار به عنوان پیام رسان، آنها در آپدیت‌های اخیر بخش بلاگ را هم اضافه کرده‌اند که جالب به نظر می‌آید. در کل گرافیک در این پیام رسان آنقدرها بالا نیست. در سطحی معمولی است. با این حال سبک به نظر می‌آید تا مشکل انتقال ترافیک با سرعت پایین از طریق TOR را کاهش دهد.

نقد و بررسی

به دلایل بسیار، این پیام رسان بسیار امن و مناسب تشخیص داده می‌شود. یکی از نکات مهم این است که پیام رسان Briar کاملا متن‌باز است. در صورت وجود هرگونه مشکل در کد این پیام رسان، این مشکل به طور حتم گزارش می‌شد و حتی از روی گوگل پلی حذف می‌شدند. چنین مشکلی وجود نداشته است. کاربری متخصص در مدیوم بررسی کاملی روی این پیام رسان انجام داده که نکته منفی خاصی در سطوح مهم در آن گزارش نشده است. بیشتر مشکلاتی که در خصوص این نرم افزار گزارش می‌شود در خصوص کیفیت طراحی است. از لحاظ امنیت، با توجه به شیوه نظیر به نظیر آن، می‌توان پیام رسان Briar را کاملا امن بخصوص برای افرادی معرفی کرد که دغدغه امنیت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *