عدم تقارن سینه ها

علت عدم تقارن سینه ها و تشخیص آن؛ آیا سینه‌های نامتقارن نشانه سرطان است؟

زنان برای اطمینان از سلامت سینه‌های خود، بهتر است سالانه یا هر دو سال یکبار، ماموگرافی (پستان‌نگاری) انجام دهند. در ماموگرافی، یک عکس رادیوگرافی ساده از سینه‌ها گرفته می‌شود و از طریق آن می‌توان خیلی زود (10 سال قبل از قابل لمس شدن) سرطان‌های غیر قابل لمس سینه‌ها را تشخیص داد. در پستان نگاری، علائم اولیه سرطان یا ناهنجاری‌های دیگر مربوط به سینه دیده می‌شوند. یکی از رایج‌ترین ناهنجاری‌ها که در این تصویربرداری تشخیص داده می‌شود، عدم تقارن سینه ها است. ما در این مطلب بررسی خواهیم کرد که علت عدم تقارن سینه ها چیست و آیا سینه‌های نامتقارن نشانه سرطان است یا خیر.

عدم تقارن سینه ها

نامتقارنی دو سینه زمانی اتفاق می‌افتد که یک سینه دارای اندازه، حجم، موقعیت یا فرم متفاوت نسبت به دیگری باشد.

عدم تقارن سینه ها معمولاً جای نگرانی ندارد. اما اگر تفاوت بسیار زیادی در دو سینه وجود داشته باشد یا اگر شکل سینه به طور ناگهانی تغییر کند، ممکن است نشانه سرطان باشد.

عدم تقارن سینه بسیار شایع است و بیش از نیمی از زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

علت نامتقارنی سینه‌ها

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود سینه‌های یک زن از نظر اندازه یا حجم تغییر کند، از جمله وارد شدن ضربه، یا بلوغ و تغییرات هورمونی.

بافت سینه ممکن است در زمان تخمک‌گذاری تغییر کند و اغلب احساس پر بودن و حساسیت بیشتری داشته باشد. معمولاً سینه‌ها در این دوره، بزرگتر به نظر می رسند. زیرا در واقع به دلیل احتباس آب و جریان خون رشد می‌کنند. با این حال، در طول چرخه قاعدگی، آن‌ها به اندازه طبیعی خود باز می‌گردند.

یکی دیگر از دلایل نامتقارن بودن سینه‌ها، وضعیتی به نام هیپرتروفی پستان است. اگرچه این وضعیت نادر است، اما می‌تواند باعث شود که یک سینه به طور قابل توجهی بزرگتر از دیگری شود. با جراحی می توان مشکل را اصلاح کرد، اما ممکن است منجر به برخی مسائل روانی در زن شود.

نتایج ماموگرافی

متفاوت بودن اندازه دو سینه امری عادی است، اما معمولاً از نظر تراکم و ساختار مشابه یکدیگر هستند. همانطور که پیش از این گفتیم، پزشکان از ماموگرافی برای ارزیابی ساختار داخلی سینه استفاده می‌کنند.

اگر ماموگرافی شما نشان دهد که سینه‌های شما از نظر تراکم نامتقارن هستند، در صورت یافتن توده، تفاوت در تراکم را می‌توان به یکی از چهار دسته‌ی زیر طبقه بندی کرد:

نامتقارنی

وضعیت سینه‌های شما فقط با استفاده از یک تصویر ارزیابی می‌شوند؛ این تصویر به دلیل تک بعدی بودن قابل اعتماد نیست. زیرا رویت ساختارهای متراکم در سینه ممکن است در آن دشوار باشد. اگر پزشک شما ضایعه یا ناهنجاری را بر اساس این تصویر در سینه شما پیدا کند، نامتقارنی را تشخیص می‌دهد و آزمایش تصویربرداری سه بعدی دیگری را تجویز خواهد کرد.

نامتقارنی گلوبال

این یافته (نامتقارنی گلوبال) نشان می‌دهد که در یک سینه حجم یا تراکم بیشتری نسبت به دیگری وجود دارد. نامتقارنی گلوبال، معمولاً نتیجه تغییرات هورمونی و تغییرات طبیعی است. اگر توده‌ای در تصویر پیدا شود، پزشک تصویربرداری اضافی را تجویز می‌کند.

نامتقارنی فوکال

این تصاویر یک تراکم را در دو نمای ماموگرافی نشان می‌دهند، اما پزشک شما نمی‌تواند به طور کامل تشخیص دهد که آیا این توده واقعی است یا خیر. آنها درخواست تصویربرداری و ارزیابی بیشتر برای رد کردن توده‌های سرطانی یا غیرطبیعی خواهند داشت.

نامتقارنی در حال توسعه

این نوع عدم تقارن نشان دهنده تغییر قابل توجهی بین آزمایش‌های گذشته و فعلی وضعیت سینه است. تراکم بوجود آمده ممکن است یک وضعیت جدید باشد یا نسبت به قبل افزایش یافته باشد. این یافته‌ها برای بالا بردن احتمال وجود سلول‌های بالقوه بدخیم کافی هستند.

آزمایشات اضافی

در صورتی که ماموگرافی شما نشان دهنده عدم تقارن سینه‌ها باشد، پزشک شما به تصاویر و آزمایشات اضافی دیگری نیز نیاز خواهد داشت تا تشخیص دهد که آیا تغییر شکل یا تغییر تراکم سینه‌ها طبیعی است یا خیر.

اولین قدم مقایسه تصاویر ماموگرافی گذشته با تصاویر ماموگرافی کنونی از نظر تغییر شکل یا تراکم است. اگر تاکنون هرگز سینه‌های نامتقارن نداشته‌اید یا عدم تقارن شما به مرور زمان افزایش یافته است، پزشک آزمایش‌های اضافی را تجویز می‌کند.

سونوگرافی سینه

پس از بررسی تصاویر ماموگرافی، ممکن است پزشک سونوگرافی سینه را تجویز کند. سونوگرافی پستان به تشخیص یافته‌های غیرطبیعی از تصاویر مبهم ماموگرافی کمک می‌کند. سونوگرافی سینه از امواج صوتی استفاده کرده و تصاویری از ساختار داخلی سینه تولید می‌کند.

تصاویر سونوگرافی سینه می‌تواند به تعیین اینکه آیا توده‌ی موجود یک توده خوش خیم است، یا یک کیست پر از مایع است یا به طور بالقوه یک تومور سرطانی است، کمک کند. در برخی موارد، یک توده می‌تواند هم جامد و هم پر از مایع باشد.

ام آر آی (MRI) سینه

ام آر آی (MRI) سینه، آزمایشی است که برای کمک به تشخیص سرطان سینه یا سایر ناهنجاری‌ها استفاده می‌شود. در حالی که در برخی موارد آزمایش MRI، پس از بیوپسی (نمونه برداری از بافت) انجام می‌شود، ام همچنین می‌توان آن را در کنار ماموگرافی برای غربالگری سرطان سینه استفاده کرد.

MRI به طور خاص برای زنان با خطر بالای ابتلا به سرطان سینه ناشی از سابقه خانوادگی یا وراثت مفید است.

بیوپسی

اگر نتایج آزمایش تصویربرداری ماموگرافی سینه غیرطبیعی باشد، یا اگر پزشک مشکوک شود که این ناهنجاری سرطانی است، قدم بعدی انجام بیوپسی است. در طی این روش، بخشی از بافت سینه‌ی آسیب‌دیده برای آزمایش های بیشتر و بررسی سرطان برداشته می‌شود.

اگر نتیجه تست بیوپسی منفی شد، پزشکان معاینه منظم سینه را برای نظارت بر هرگونه تغییر توصیه خواهند کرد. اما اگر بیوپسی مثبت شود، پزشک در مورد گزینه‌های درمانی دیگر با شما صحبت خواهد کرد.

صحبت آخر

عدم تقارن سینه یک ویژگی رایج برای اکثر زنان است و اغلب جای نگرانی ندارد. با این حال، اگر اندازه سینه‌های شما تغییر کرد یا تغییرات تراکم در طول زمان بزرگ‌تر شد، می‌تواند نشان‌دهنده مشکلی در سینه‌ها باشد.

تحقیقات در مورد رابطه بین سینه‌های نامتقارن و خطر سرطان در حال انجام است. برخی از تحقیقات معتبر نشان داده است که زنان مبتلا به سرطان سینه نسبت به زنان سالم، عدم تقارن بیشتری در سینه دارند. اما هنوز تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

اگر به دلیل سابقه خانوادگی مستعد ابتلا به سرطان هستید یا اگر متوجه تغییرات نامنظم در سینه خود همچون عدم تقارن در سینه ها شدید، باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *