برد ایپ یات کلاب (Bored Ape Yacht Club) چیست؟

مقدمه

برد ایپ یات کلاب(Bored Ape Yacht Club) که به طور خلاصه به آن “BAYC” می‌گویند، مجموعه ‌ی از ۱۰ هزار توکن غیرقابل معاوضه (NFT) در بلاک چین اتریوم است. این ان اف تی‌ها تصویری گرافیکی میمون‌های کارتونی را نشان می‌دهند که ابرداده‌ای (metadata) متمایز دارند. این ابرداده‌ها شامل پس زمینه، گوشواره، لباس، خز و چشم شخصیت‌ها می‌شود. به عبارت دیگر ابرداده برای این ان اف تی‌ها ،اطلاعات و توصیفات توکنی است که سازنده ان اف تی ارائه می‌کند.

برد ایپ یات کلاب (Bored Ape Yacht Club)، که در سال ۲۰۲۱ راه اندازی شد، شبیه به آثار هنری است که به صورت فیزیکی فروخته می‌شود. با این حال، این آثار هنری فقط به صورت دیجیتالی موجود هستند و در نوع خود خاص هستند. زیرا روی بلاک چین زندگی می‌کنند که امکان مالکیت را می‌دهد. با ادامه این مطلب از زرد نیوز همراه باشید تا با مجموعه برد ایپ یات کلاب بیشتر آشنا شوید.

نکات مهم

  • برد ایپ یات کلاب (Bored Ape Yacht Club) که با نام BAYC نیز شناخته می‌شود، مجموعه‌ای از توکن‌های غیرقابل معاوضه (NFT) از ۱۰ هزار میمون کارتونی است.
  • در زمان راه‌اندازی، هر توکن برد ایپ یات کلاب ۰/۰۸ اتر (ETH) معادل ۲۲۰ دلار قیمت داشت. اما در اواسط اکتبر ۲۰۲۲، توکن‌های این مجموعه حداقل ۷۶ اتر معادل تقریباً ۱۰ هزار  دلار افزایش قیمت پیدا کردند.
  • برد ایپ یات کلاب را شرکت یوگا لبز (Yuga Labs) در آوریل ۲۰۲۱  توسعه داد. بنیانگذاران این مجموعه از نام‌های  مستعار گوردون گانر (Gordon Goner) و گارگامل (Gargamel) استفاده کردند.
  • کمیاب بودن، آیتم‌ها و خریده شدن توسط سلبریتی‌ها، علت قیمت بالای مجموعه برد ایپ یات کلاب می‌باشد.
  • توکن‌های این مجموعه برای سلبریتی‌ها یک آیتم خاص می‌باشد و افراد مشهوری مانند استفن کری، ستاره لیگ ملی بسکتبال (NBA)، خواننده‌هایی مانند امینم و اسنوپ داگ، و جیمی فالون مجری برنامه آخر شب، صاحب یکی از آنها هستند.

تاریخچه برد ایپ یات کلاب

ان اف تی برد ایپ یات کلاب در سال ۲۰۲۱ در اوج بازار پرسود ارزهای دیجیتال راه اندازی شد.

  برد ایپ یات کلاب در میان سایر ان اف تی‌های معروف، از جمله کریپتو کیتیز (CryptoKitties) و کریپتوپانک، به شهرت رسید.

در زمان راه اندازی، یک توکن این مجموعه تنها  ۰/۰۸ اتر (ETH)، ارز دیجیتال بومی پلتفرم اتریوم قیمت داشت. این مبلغ در آن زمان معادل ۲۲۰ دلار بود. این مجموعه ظرف ۱۲ ساعت کاملا به فروش رفت. توکن‌های این کالکشن تا اواسط اکتبر ۲۰۲۲، به “قیمت کف” ۷۶ اتر یا تقریباً ۱۰۰،۴۱۸ دلار رسیده بود. قیمت کف به حداقل قیمت یک ان اف تی در یک مجموعه اشاره دارد. ارزش دلاری برد ایپ یات کلاب تابع قیمت اتر است. به عبارت دیگر اگر اتریوم افزایش یابد، ارزش ان اف تی‌های این مجموعه نیز افزایش می‌یابد. حجم معاملات برد ایپ یات کلاب در ۱۴ اکتبر ۲۰۲۲، طبق بازار ان اف تی اوپن سی (OpenSea)، ۶۳۷ هزار اتر بود.

در یک لحظه تاریخی در سپتامبر ۲۰۲۱، ساتبیز، یکی از بزرگ‌ترین خانه‌های حراج جهان، رکورد فروش آنلاین خود را برای ۱۰۱ ان اف تی بُرد ایپ یات کلاب به قیمت ۲۴/۴ میلیون دلار ثبت  کرد.

برد ایپ یات کلاب مورد توجه سلبریتی‌های متعددی قرار گرفته است. این امر یکی از دلایلی می‌باشد که این ان اف تی‌ها دائما گران تر می‌شوند. برخی از سلبریتی‌هایی که صاحب یک یا چند توکن بُرد ایپ یات کلاب هستند عبارتند از جیمی فالون مجری برنامه “Tonight Show” که Bored Ape شماره ۵۹۹ را خرید. استف کری و شکیل اونیل از اسطوره‌های لیگ بسکتبال آمریکا، رپر و خواننده‌هایی مانند اسنوپ داگ، امینم، و جاستین بیبر. و بازیکن درجه یک فوتبال نیمار جونیور.

یوگا لبز و تیم سازنده برد ایپ یات کلاب

یوگا لبز در واقع توسعه‌دهنده بُرد ایپ یات کلاب است. این تیم شامل چهار عضو اصلی با نام‌های مستعار است: گوردون گونر و گارگامل به عنوان بنیانگذاران، و نو ساس (No Sass) و امپرور تومیتو کچاپ (Emperor Tomato Ketchup) که جنبه های فنی بُرد ایپ یات کلاب را مدیریت می‌کردند. آنها در ابتدا با این نام‌های مستعار در روزهای اولیه راه اندازی ظاهر شدند. اما سایت باز فید (BuzzFeed) با افشای هویت بنیانگذاران آن در فوریه ۲۰۲۲ باعث شد تا دو عضو اصلی دیگر نیز وضعیت ناشناس خود را کنار بگذارند و تصاویری از خود در توییتر منتشر کنند.

در ۱۱ مارس ۲۰۲۲، یوگا لبز مالکیت معنوی مجموعه‌های رقیب از جمله کریپتو پانک و می‌بیتسMeebits) را به دست آورد. این بدین معنی بود که این کالکشن‌ها از این به بعد با برند یوگا لبز به فروش می‌رفتند.

کریپتو پانک یکی از اولین پروژه‌های ان اف تی در این حوزه است. این کالکشن از ارزشمندترین کالکشن‌های ان اف تی در بازار اوپن سی بود. کریپتو پانک با حجم معامله ۱ میلیون اتر قبل از اینکه در فوریه ۲۰۲۲ به دلیل نقض حق کپی رايت از فهرست خارج شود از محبوب‌ترین ان اف تی‌ها بود.

تیم یوگا لبز در دور جمع‌آوری سرمایه (fund raising) که به رهبری شرکت سرمایه‌گذاری اندرسن هوروویتز (Andreessen Horowitz) برگزار شد، ۴۵۰ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کرد. سپس در مارس ۲۰۲۲ گزارش شد که ارزش این شرکت ۴ میلیارد دلار است. قرار است از این سرمایه برای گسترش فعالیت‌های یوگا لبز و تسریع رشد برند آن استفاده شود. دیگر مجموعه‌های ان اف تی که یوگا لبز راه‌اندازی کرده‌ عبارتند از میوتنت ایپ یات کلاب (Mutant Ape Yacht Club) که یک اسپین آف از بُرد ایپ یات کلاب است. و بُرد ایپ کنل کلاب (Bored Ape Kennel Club). هر دو در اواسط اکتبر ۲۰۲۲ با حجم ۴۵۷ هزار اتر و ۱۱۰ هزار اتر در اوپن سی معامله می‌شدند.

آشنایی با آنچه که برد ایپ یات کلاب را ارزشمند می‌کند

اینکه آیا مجموعه بُرد ایپ واقعا میلیون‌ها دلار ارزش دارد یا خیر، بحث‌های داغی بوده است. برخی معتقدند ارزش گذاری‌های بالا صرفاً بر اساس حدس و گمان است. اما، در واقع، کمیابی، خریده شون توسط سلبریتی‌ها، و آیتم‌ها و امتیازات، ارزش مجموعه را بالا بُرده است.

کمیابی

مجموعه‌ای از ویژگی‌های منحصر به فرد و اکسسوری‌ها (مانند کلاه یا گوشواره)، برای اندازه گیری ارزش برد ایپ یات کلاب استفاده می‌شود. اصطلاح کمیابی میزان کن بودن یک ان اف تی در مجموعه‌ای با شماره اختصاص داده شده را اندازه‌گیری می‌کند. در کالکشن بُرد ایپ یات کلاب بیش از ۱۶۰ ویژگی وجود دارد و هر میمون ممکن است چهار تا هفت نوع ویژگی داشته باشد. این ویژگی‌ها شامل پس زمینه، لباس، گوشواره، چشم، خز، کلاه و دهان می‌شوند.

گران‌ترین برد ایپ این کالکشن، برد ایپ یات کلاب شماره ۸۸۱۷ است. این ان اف تی در اکتبر ۲۰۲۱ به قیمت ۳/۴ میلیون دلار در بازار ساوت‌بای متاورس (Metaverse Sotheby’s) به فروش رفت. این بازار یک پلتفرم آنلاین است که به صورت تخصصی به ان اف تی‌های کمیاب و خاص اختصاص دارد. بُرد ایپ یات کلاب شماره ۸۸۱۷ BAYC  دارای ویژگی‌هایی مانند خز طلای خالص بود که آن را به یک نوع نسبتاً نادر از ان اف تی تبدیل کرد. از دیگر ویژگی‌های توکن شماره ۸۸۱۷ می‌توانیم به گوشواره حلقه‌ای نقره ای و یقه پشمی آن اشاره کنیم.

خریده‌شدن توسط سلبریتی‌ها

برد ایپ یات کلاب چندین سلبریتی و برند را به خود جذب کرده است تا توکن‌هایی از آن را مجموعه ان اف تی خود داشته باشند. آدیداس  یکی از برندهایی است که به تبلیغات پیرامون مجموعه ان اف تی کمک می کند. آدیداس پروژه به سمت متاورس (“Into the Metaverse”) را که مجموعه دیجیتال بومی خود می‌باشد با مشارکت برد ایپ کلاپ، جی مانی (Gmoney) و پانک کامیک (PUNKS Comic) راه اندازی کرد. به دنبال این همکاری، بُرد ایپ کلاب تصویری از یک میمون بی حوصله با ژاکت آدیداس را در توییتر آپلود کرد. جی مانی همچنین یک عکس شبح که روی آن یک سویشرت آدیداس بود، توییت کرد. پانک کامیک نیز تصویری از یک شخصیت با پیراهنی که نشان آدیداس روی آن حک شده بود، توییت کرد.

سایر افراد مشهوری که برد ایپ کلاب را فراتر از موارد ذکر‌شده خریداری کردند عبارتند از میلیاردر مارک کوبان، شخصیت برجسته توییتر و دی جی استیو آئوکی، شخصیت مشهور و خواننده‌هایی مانند پست ملون و مایک شینودا و جاستین تیمبرلیک.

اکسسوری‌ها

یکی از ویژگی‌های متمایز هر ان اف تی برد ایپ یات کلاب در مقایسه با سایر مجموعه‌‌های ان اف تی، اکسسوری‌های آن است. صاحبان برد ایپ‌ها دسترسی انحصاری به یک گروه خصوصی دیسکورد دارند که در آن با سایر اعضای برد ایپ یات کلاب، از جمله افراد مشهوری که دارای این ان اف تی هستند، چت کنند. دارندگان این ان اف تی‌ها همچنین به “حمام” (The Bathroom) دسترسی دارند و به آنها اجازه می‌دهند هر ۱۵ دقیقه یک نقاشی روی دیوار حمام مجازی که به عنوان تابلوی اجتماع عمل می‌کند، بکشند.

برخی از ابزارهایی که برد ایپ یات کلاب را جذاب کرده‌اند عبارتند از ایپ کوین (ApeCoin)، ApeCoin DAO، بازی‌ها و رویدادهای متاورس در آینده است. ایپ کوین ارز رسمی اکوسیستم برد ایپ است. این کوین برای خرید کالاهای این کالکشن شامل بلیط‌های رویداد‌های مختلف و موارد دیگر می‌شود. ApeCoin DAO یک سازمان مستقل غیرمتمرکز است که اعضای آن (هر دارنده ایپ کوین) ثروت این سازمان را اداره می ‌نند و با رای‌دادن، در مورد پیشنهادات در مورد پروژه‌های آینده نظر می‌دهند.

به طور کلی، مالکیت یک توکن برد ایپ یات کلاب به عنوان اعتبار و نشان ثروت در بین بسیاری از افراد در نظر‌گرفته می شود. این نیز یکی دیگر از دلایل کلیدی افزایش قیمت آن به طور مداوم از زمان عرضه می‌باشد.

برد ایپ یات کلاب فراتر از یک مجموعه ان اف تی

در مارس ۲۰۲۲، برد ایپ یات کلاب، ایپ کوین، سکه مخصوصش را راه اندازی کرد و آن را به عنوان ارز رسمی برای اکوسیستم خود پذیرفت. ایپ کوین اندکی پس از راه اندازی، در بین تمام دارندگان ان اف تی برد ایپ یات کلاب توزیع‌شد. همانطور که گفتیم، دارندگان ایپ کوین می‌توانند در روند حاکمیت شرکت کنند و اکوسیستم برد ایپ را کنترل کنند. اعضای ApeCoin DAO ریاست توسعه بیشتر نقشه راه تیم را بر عهده خواهند داشت. از جمله توسعه بازی های بلاک چین، میزبانی رویدادهای مجازی در متاورس، و معرفی محصولات فیزیکی.

در دسامبر ۲۰۲۱، برد ایپ یات کلاب با شرکت آنیموکا (Animoca)، یک شرکت بازی‌سازی بلاک چین، برای راه‌اندازی یک بازی برای کسب درآمد با استفاده از ان اف تی خود همکاری کرد. آنیموکا برخی از بازی‌های محبوب بازی برای کسب درآمد مانند  سند باکس (The Sandbox) را طراحی کرده‌است و ارزش آن بیش از ۵ میلیارد دلار می‌باشد.

همچنین همانطور که اشاره کردیم، این ان اف تی با آدیداس نیز همکاری دارد. این شرکت تجهیزات ورزشی قصد دارد برای بازی متاورس آینده خود، یک شخصیت سه بعدی برد ایپ  را انتخاب کند. هدف آدیداس تقویت تعامل سه بعدی بین کاربران اینترنت از طریق این کلکسیون است.

آیا ممکن است یک توکن غیر قابل معاوضه برد ایپ یات کلاب را گم کنید؟

بله. چندین توکن این مجموعه از طریق هک و کلاهبردای به سرقت رفته‌اند. در آوریل ۲۰۲۲، حساب رسمی اینستاگرام و سرور دیسکورد برد ایپ یات کلاب هک و یک لینک فیشینگ در هر دو پلتفرم این کالکشن منتشر شد. هکرها حدود ۳۰ توکن برد ایپ یات کلاب را از مالکانی که انتقال را با استفاده از یک لینک جعلی “ضرب” کرده بودند، سرقت کردند. با این حال، خارج از هک‌های احتمالی، از دست‌دادن ان اف تی بُرد ایپ یات کلاب به طور فزاینده‌ای چالش برانگیز است.

چگونه می‌توانم توکن برد ایپ بخرم؟

برای خرید توکن بُرد ایپ و عضویت در باشگاه انحصاری آن، به پلتفرمی که مجموعه بُرد ایپ یات کلاب در آن فهرست‌شده است، مانند اوپن سی سر بزنید. یک کیف پول اتریوم سازگار را به آن بازار متصل کنید. پس از انجام این کار، ان اف تی بُرد ایپ یات کلاب خود را جستجو کنید. توکن انتخابی خود را فیلتر کنید و سفارش دهید. در صورت تایید سفارش، مالکیت توکن به شما منتقل می‌شود.

آیا برد ایپ یات کلاب ارزش خود را از دست می‌دهند؟

ارزش بُرد ایپ‌ها، مانند بسیاری از ان افتی‌ها، به شرایط بازار ارزهای دیجیتال مرتبط است. در شرایطی مانند بازار نزولی فعلی، که قیمت دارایی‌های کریپتو به طور پیوسته کاهش می‌یابد، انتظار می‌رود که ارزش بُرد ایپ نیز از همین الگو پیروی کند. اما اگر احساسات بازار کریپتو صعودی باشد، ارزش بُرد ایپ احتمالا از قیمت کف فعلی بالاتر خواهد رفت.

سخن آخر

بُرد ایپ یات کلاب به چیزی بیش از یک ان اف تی تصویر پروفایل (PFP) تبدیل‌شده است. این کالکشن استاندارد و سرعت جدیدی را برای سایر مجموعه های ان اف تی از طریق چندین ابزار کاربردی که اضافه‌ کرده و قصد دارد به مجموعه خود اضافه کند. یوگا لبز محصولاتی را که بر روی بلاک چین ساخته‌شده اند و همچنین محصولات فیزیکی متصل به مجموعه برد ایپ را معرفی کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *