10 کتاب برای بهبود روابط و عشق

10 کتابی که می‌توانند نگرش شما را نسبت به عشق و روابط شکل دهند!

انواع مختلفی از کتاب‌ها در زمینه روابط وجود دارد که به افراد کمک می‌کند تا ازدواج، عشق و زندگی طولانی مدت داشته باشند. اما از بین مجموعه وسیع آن‌ها، برخی از کتاب‌های تأثیرگذار برای انتخاب کتاب‌هایی هستند که درباره عشق و نحوه عشق‌ورزی هستند. همانطور که می‌دانید، 50 درصد از ازدواج ها به طلاق ختم می‌شود، که وحشتناک است. من فکر می‌کنم این امر به عشق برمی‌گردد. مردم کاملاً نمی‌دانند دوست داشتن شخص دیگر به چه معناست. بنابراین، برای کمک، برخی از بهترین کتاب‌ها را انتخاب کرده‌ایم. این کتاب‌ها به درک عشق در سطحی عمیق‌تر از آنچه تصور می‌کنید به شما کمک می‌کند. بهترین نوع کتاب‌های در زمینه روابط، کتاب‌هایی هستند که مشخصات زیر را دارند:

  • براساس تحقیقات علمی – اين بر اساس اين است كه یا نويسنده حرفه‌اي است يا شخصی است كه تحقيقات زيادي انجام مي‌دهد. یک کتاب معتبر کتابی است که دارای حقایق فراوانی برای اثبات ادعاها باشد.
  • وضوح – وضوح نه تنها در خوانایی بلکه در توصیه‌های عملی که ارائه می‌دهد. شما نمی‌خواهید با اصطلاحات زیاد دست و پنجه نرم کنید.
  • آسان برای خواندن – شما می‌خواهید یک کتاب برای خواندن جذاب و سرگرم کننده باشد. اگر متن سرگرم‌کننده باشد و بتواند خوانندگان را علاقه‌مند نگه دارد، اطلاعات بهتر در حافظه می‌ماند و تاثیر بیشتری می‌گذارد.
  • حلال مشکلات – کتاب توصیه‌های روشنی ارائه می‌دهد که برخی از مشکلات و مشکلات مشترک روابط را حل می‌کند.
  • بدون کلیشه – با کلیشه‌ها یا نظریه‌های معمولی که بسیاری از مردم از آن اطلاع دارند، پر نشده است. این کتاب باید دید جدیدی در مورد چیزی آشنا ارائه دهد.

اکنون بیایید به 10 کتاب ضروری در زمینه روابط بپردازیم:

مکالمات دشوار

کتاب مکالمات دشوار
کتاب مکالمات دشوار

یکی از مشکلات شایع زوجین ارتباط است. در این حوزه، نداشتن مکالمات دشوار نیز مشکل ساز است. اگر زوج‌ها می‌خواهند یک رابطه دوام داشته باشد، باید آن مکالمات دشوار را داشته باشند. اما دلیل اجتناب اکثر زوج‌ها از این مکالمات این است که آن‌ها نمی‌دانند چه کار کنند یا نگران این هستند که این مکالمات مانع ارتباط شوند. اگر در چنین شرایطی هستید، پیشنهاد می‌کنم نگاهی به کتاب مکالمات دشوار (Difficult Conversations) بیاندازید. در حالی که کتاب‌های زیادی وجود دارد که به شما یاد می‌دهد یک فرد خوش ‌صحبت باشید، این کتاب یک راهنمای ساده است که به شما کمک می‌کند تا در هر نوع مکالمه یا دعوایی که ممکن است داشته باشید پیش بروید. نه تنها با شریک زندگی خود، بلکه با سایر افراد نیز.

مطالب مرتبط: عشق واقعی است یا یک توهم؟ تمام آنچه که در مورد عشق واقعی باید بدانید

پنج زبان عشق

این یک کتاب روابط درجه یک است که قبلاً در لیست‌های زیادی قرار داشته است، و این آخرین کتاب نخواهد بود. این کتاب دارای یک نگرش منحصر به فرد در مورد عشق دارد و به شما کمک می‌کند تا عمیقا آن را درک کنید. با توجه به کتاب، نحوه عشق ورزیدن و دریافت عشق را می‌توان به پنج قسمت تقسیم کرد. در حالی که ما با این پنج “زبان” عشق را ارائه می‌دهیم، یکی یا دو مورد از آن‌ها غالب‌تر از دیگری هستند. کتاب پنج زبان عشق (The 5 Love Languages) به شما کمک می‌کند تا زبان عشق خود و همسرتان را شناسایی کنید تا بتوانید عشق خود را به یکدیگر بهتر بیان کنید.

عادات رابطه آگاهانه

کتاب عادات رابطه آگاهانه برای روابط و عشق
کتاب عادات رابطه آگاهانه برای روابط و عشق

روابط دارای فراز و نشیب هستند و راه‌های مختلفی برای مدیریت آن‌ها وجود دارد. گاهی اوقات، با یک سری از مکالمات می‌توانید این مشکلات را رفع کنید. در مواقع دیگر، راه حل‌های منحصر به فردی مانند ایجاد عادات رابطه آگاهانه با شریک زندگی خود دریافت می‌کنید. این ایده با عاداتی که در این کتاب‌ها ذکر شده است به شما در برقراری ارتباط واضح، اجتناب از مشاجره و درک بهتر یکدیگر از راه‌های متفکرانه کمک می‌کند. در مجموع، کتاب عادات رابطه آگاهانه (Mindful Relationship Habits) به مسائل کوچک روابط که شما و شریک زندگی خود باید با آن‌ها کنار بیایید، می‌پردازد.

علم خوشبختی ابدی

با بزرگ شدن، امید روابط این است که بتوانید تا همیشه شاد زندگی کنید – مانند آنچه در بسیاری از کتاب‌های کودکان خوانده‌اید. این کتاب بیشتر به عنوان یک توسعه بزرگسالانه از آن مفهوم است. اما به جای این که شما را با انواع امیدها بدون نظم و دلیل پر کند، بر اساس علم و حقایق سخت پایه گذاری شده است. نویسنده، دکتر تای تاشیرو، سال‌ها تحقیق و تجزیه و تحلیل چگونگی جستجوی شریکی برای زندگی شادمانه ابدی را ترجمه کرده و آن را ساده کرده است. کتاب علم خوشبختی ابدی (The Science of Happily Ever After) با استفاده از سناریوهای واقعی، راهی را برای هدایت شما به سمت نیمه دیگر خود ترسیم می‌کند. این کتاب هنوز برای زوج‌ها کاربرد دارد، زیرا دیدگاه‌های منحصر به فردی در مورد نحوه یافتن عشق و روابط پایدار برای یکدیگر ارائه می‌دهد.

دلبسته

کتاب دلبسته برای روابط و عشق
کتاب دلبسته برای روابط و عشق

یکی دیگر از کتاب‌های مبتنی بر علم، کتاب دلبسته (Attached) رویکرد متفاوتی در جستجوی عشق دارد. در عوض، تحقیقات این کتاب در مورد “نظریه دلبستگی” صحبت می‌کند. فرضیه این نظریه بیان می‌کند که چرا ما باید در همه حال رابطه داشته باشیم و در آن روابط نیز چگونه رفتار کنیم. این نظریه سه دسته را تشریح می‌کند: مضطرب، اجتنابی و مطمئن. نوشته شده توسط یک متخصص مغز و اعصاب و یک روانشناس. شما یک دیدگاه منحصر به فرد در آن زمینه‌ها و اینکه چگونه عشق شامل آن‌ها می‌شود دریافت خواهید کرد. به طور کلی، شما یاد خواهید گرفت که در کدام یک از سه دسته قرار می‌گیرید و چگونه می‌توانید رابطه خود را بر اساس آن ایجاد کنید.

مطالب مرتبط: چگونه عشق خود را از راه‌های مختلف نشان دهیم

اول عشق می‌آید، سپس پول

یکی از مشکلات خاص به ویژه در روابط پول است. مسائل مالی به تنهایی اختلالات زیادی را برای زوج‌ها ایجاد می‌کند. دلیل این امر این است که زوج‌ها در مورد پول صحبت نمی‌کنند تا زمانی که مشکل ایجاد شود. در آن مرحله، شما دو نفر را دارید که در مورد پول بحث می‌کنند و هیچ راه واقعی برای هدایت گفتگو یا مدیریت آن وجود ندارد. از آنجا که بسیاری از مردم نمی‌دانند چگونه در مورد پول صحبت کنند – چه رسد با شریک زندگی خود -کتاب اول عشق می‌آید، سپس پول (First Comes Love, Then Comes Money) بینش خوبی در مورد نحوه تفکر مردم در مورد پول ارائه می‌دهد. این کتاب همچنین انواع مختلف شخصیت‌های پولی و نحوه ارتباط شما با یکدیگر را بر اساس این اطلاعات توضیح می‌دهد.

مردان مریخی، زنان ونوسی

کتاب مردان مریخی، زنان ونوسی برای روابط و عشق
کتاب مردان مریخی، زنان ونوسی برای روابط و عشق

این یک کتاب قدیمی در مورد روابط است، اما هنوز هم تا امروز مورد استفاده قرار می‌گیرد. نظریه کلی این کتاب حول این ایده می‌چرخد که مریخی‌ها (مردان) و ونوسی‌ها (زنان) هنگامی که تفاوت‌ها را به عنوان نکات مثبت می‌پذیرند، بهترین روابط را خواهند داشت. اگرچه این یک مفهوم آشنا است، اما برخی از پیچیدگی‌ها و مشکلات اصلی در روابط، درک یکدیگر و حل مشکلات را مورد بررسی قرار می‌دهد. علاوه بر این، کتاب مردان مریخی، زنان ونوسی (Men Are from Mars, Women Are from Venus) توسط یک مشاور سابق ازدواج نوشته شده است. بنابراین این کتاب تجربیات و بینش‌هایش را از زوج‌های واقعی به دست آورده است.

هفت اصل برای ازدواج موفق

با فروش بیش از یک میلیون نسخه، هفت اصل برای ازدواج موفق (The Seven Principles for Making Marriage Work)، کتابی است که در نحوه تفکر و درک، اصلاح و بهبود ازدواج ما انقلابی ایجاد کرده است. دکتر جان گاتمن یک مطالعه وسیع را در طی چند سال انجام داد. سپس او نتایج را در این کتاب که نویسنده نان سیلور از آن پشتیبانی می‌کرد به طور خلاصه آورده است. او تحقیقات خود را محدود به عاداتی کرد که یا ازدواج را می‌سازد یا آن را از بین می‌برد. با توجه به این عادات، او هفت اصل را ایجاد کرد که به ازدواج کمک می‌کند تا در مسیری که به رابطه طولانی مدت ختم می‌شود حرکت کند.

اهداف رابطه

کتاب اهداف رابطه برای روابط و عشق
کتاب اهداف رابطه برای روابط و عشق

صرف نظر از اینکه در چه مرحله‌ای از روابط خود هستید، این کتاب یک تغییر جدی ایجاد می‌کند. کتاب اهداف رابطه (Relationship Goals) در زمینه روابط و عشق که در اواخر آوریل 2020 منتشر شد، به شدت از مجموعه گفته‌های فراگیر با بازدید میلیونی با موضوع آشنایی، رابطه جنسی و ازدواج استفاده می‌کند. این کتاب بر داستان نویسنده – مایکل تاد – و شکست عشقی و شفای خود او تمرکز دارد. او آن را با حقایق قدرتمند باز می‌کند و به طور مستقیم به شما می‌گوید که چگونه در روابط در همه جنبه‌های زندگی خود پیروز شوید. او همچنین در مورد مشکلات رایج در روابط با جزئیات صحبت می‌کند. همچنین به شما توصیه می‌کند که چگونه بلافاصله بر آنها غلبه کنید. حتی اگر شما فردی بیش از حد مذهبی نیستید، این کتاب دانش عمیق و دیدگاه جالبی را ارائه می‌دهد.

مطالب مرتبط: چگونه دوباره عشق را تجربه کرده و عاشق شویم؟

چه چیزی باعث دوام عشق می‌شود؟

این کتاب از نویسنده کتاب هفت اصل برای ازدواج موفق (The Seven Principles for Making Marriage Work) که در بالا به آن اشاره کردیم است. کتاب جالب دیگری که باید به آن توجه کرد: چه چیزی باعث دوام عشق می‌شود؟ (What Makes Love Last?)
در حالی که کتاب قبلاً ذکر شده بر مواردی که باعث ایجاد یا شکست ازدواج می‌شود تمرکز داشت، این کتاب به موضوعات عمیق‌تر عشق و روابط می‌پردازد. بر اساس ” آزمایشگاه عشق” معروف جان گاتمن، این کتاب به چهار سوال اصلی پاسخ می‌دهد:

  • عشق از کجا می‌آید؟
  • چرا برخی عشق‌ها دوام می‌آورند؟
  • چرا برخی محو می‌شوند؟
  • چگونه می‌توانیم آن را زنده نگه داریم؟

به طور کلی، این کتاب در زمینه روابط اطلاعات بیشتری در مورد اینکه چرا اصول به خوبی تاثیر می‌گذارند و تشویق بیشتری در تمرین این اصول ارائه می‌دهد. علاوه بر این، شما قادر خواهید بود علائم، رفتارها و نگرش‌هایی را که نشان دهنده یک رابطه متلاشی شده است، شناسایی کرده و راهکارهایی را برای رفع آن بیاموزید، حتی اگر از دست رفته به نظر برسد.

افکار نهایی

انواع مختلفی از کتاب‌ها در زمینه روابط وجود دارد که توصیه‌هایی را ارائه می‌دهند. اما این کتاب‌ها دیدگاه‌های منحصر به فردی فراتر از روش‌های سنتی ارائه شده در اختیار شما قرار می‌دهند. من شما را تشویق می‌کنم که برخی از این کتاب‌ها را بخوانید. زیرا آن‌ها تفکر شما را نسبت به عشق، شریک زندگی و رابطه شما با آن‌ها تغییر می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *