بیت کوین در برابر لایت کوین

بیت کوین در برابر لایت کوین: تفاوت آن‌ها چیست؟

مقدمه

دو ارز دیجیتال لایت کوین و بیت کوین در چند سال اخیر علاوه بر جذب سرمایه‌گذاران بسیار، افزایش قیمتی چشمگیر را تجربه کرده‌اند. این امر باعث شده تا خیلی از افراد به فکر سرمایه گذاری در یک یا هر دو آن‌‌ها بیافتند. در نتیجه شاهد این هستیم که افراد زیادی، حتی بدون داشتن اطلاعات در مورد این دو ارز دیجیتال روی آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند؛ کاری که با ریسک زیادی همراه است.

کارشناسان حوزه ارزهای دیجیتال لایت کوین را مانند نقره و بیت کوین را همسان طلا دانسته‌اند، بنابراین خیلی‌ها این ارز را به گونه‌ای مکمل یگدیگر می‌دانند. اما مشخص است که این دو ارز کاملا یکسان نیستند و علاوه بر شباهت‌ها، تفاوت‌هایی نیز دارند. در این مقاله از زرد نیوز قصد داریم به بررسی این دو رمز ارز محبوب و مهم بپردازیم و شباهت‌ها و تفاوت‌های آن‌ها را از نزدیک دنبال کنیم. پس تا انتها ما را همراهی کنید.

بیت کوین در برابر لایت کوین: نگاه کلی

در طول سال‌های گذشته، علاقه مردم به ارزهای دیجیتال به شدت تغییر داشته است. این امر توجه سرمایه گذارانی که علاقه‌ی آن‌ها به رمز ارز‌ها با گذشت زمان بیشتر شده را به خود جلب کرده است. تمرکز اصلی علاقه این سرمایه‌گذاران، بیت کوین بوده است. رمز ارزی که در حال حاضر، مترادف با میلیونر شدن و افزایش ثروت دیجیتال مردم می‌باشد.

از زمان راه‌اندازی بیت کوین، صدها ارز دیجیتال دیگر از آن فورک یا ایجاد شده‌اند. لایت کوین (با نماد LTC) که از بیت کوین فورک‌شده یکی از این آلت کوین ها است (اصطلاحی که به رمز ارز‌هایی به غیر از بیت کوین نیستند، اطلاق می‌شود). ارز دیجیتال لایت کوین مبتنی بر همان بلاک چین  بیت کوین می‌باشد و روش تأیید تراکنش آن مشابه با بیت کوین است. با این حال، لایت کوین چندین تفاوت کلیدی با بیت کوین دارد که ممکن است به شما کمک کند تصمیم بگیرید کدام یک برای علایق و اهداف شما مناسب است.

نکات مهم

  • بیت کوین و لایت کوین از الگوریتم‌های رمزنگاری متفاوتی استفاده می‌کنند: بیت کوین از الگوریتم رمزگذاری SHA-256 و لایت کوین از اسکریپت (Scrypt) استفاده می‌کند.
  • مکانیزم اجماع این دو ارز دیجیتال اثبات کار (proof-of-work) می‌باشد.
  • عرضه سکه‌های لایت کوین بسیار بیشتر از سکه‌های بیت کوین است.
  • ارزش بازار بیت کوین بسیار بالاتر از لایت کوین است.

بیت کوین

بیت کوین اولین ارز دیجیتال جهان بود که در سال ۲۰۰۹ معرفی شد. از آن زمان، این ارز از یک پدیده تازه به یک کالا، هدف سرمایه گذاری و یک ارز قابل مبادله بحث برانگیز تبدیل شده است. بیت کوین برای حفظ اعتبار و امنیت پايگاه داده متمرکز خود یعنی بلاک چین، به قدرت محاسباتی غیرمتمرکز کاربران متکی است.

ویژگی‌های قابل توجه بیت کوین که آن را منحصربه‌فرد می‌کنند عبارتند از:

  • اثبات کار: مکانیزم اجماع و فرآیند اعتبارسنجی بیت کوین می‌‌باشد که از قدرت محاسباتی GPUها (و تا حدی کمتر سی پ پی یو‌ها) برای تأیید تراکنش‌ها و بلاک‌ها در بلاک چین استفاده می‌کند.
  • از SHA-256 استفاده می‌کند: این الگوریتم، تابع هش (Hash function) بلاک چین بیت کوین را رمزگذاری می‌کند. تابع هش، عدد ورودی را به یک خروجی با طول رقم ثابت تبدیل تا آن را رمزگذاری کند.

لایت کوین

ارز دیجیتال لایت کوین را یکی از مهندسین سابق گوگل، چارلی لی (Charlie Lee) در سال ۲۰۱۱ راه‌اندازی کرد. وی این خبرا را در یکی از انجمن‌های آنلاین و محبوب بیت کوین اعلام و این ارز دیجیتال را نسخه لایت (سبک) بیت کوین معرفی کرد. از ابتدای راه‌اندازی لایت کوین خیلی از افراد آن را واکنشی به گرایش بیت کوین به متمرکز‌سازی دانسته‌اند.

به همین دلیل، لایت‌ کوین نیز بسیاری از ویژگی‌های بیت‌ کوین را که به عقیده چارلی لی و دیگر توسعه‌دهندگان در مراحل اولیه آن به خوبی برای بیت‌ کوین کار می‌کرد را استفاده می‌کند. لایت کوین جنبه‌های دیگری نیز دارد که تیم توسعه آن احساس می‌کرد که می‌تواند آن‌ها را بهبود ببخشد. برخی از ویژگی‌های قابل توجه لایت کوین عبارتند از:

اثبات کار: لایت کوین از مکانیزم اجماع اثبات کار استفاده می‌کند. اما به جای اینکه واحد پردازش مرکزی (CPU) یا واحد پردازش گرافیکی (GPU) تنها قدرت محاسباتی آن باشند، بیشتر به دسترسی به مقدار زیادی حافظه متکی است.

از الگوریتم اسکریپت استفاده می‌کند: لایت کوین از الکوریتم اسکریپت (Scrypt) برای تابع هش خود استفاده می‌کند. اسکریپت از SHA-256 استفاده می‌کند، اما برای اثبات کار، نیاز به حافظه بسیار بالاتری دارد. ظاهراً این امر باعث کاهش وابستگی آن به واحدهای منطقی محاسباتی (ALU) در پردازنده گرافیکی و در نتیجه دستگاه‌های استخراج آسیک(ASIC) می‌شود. این در حالی است که دستگاه‌های استخراج آسیکِ اسکريپت در سال ۲۰۲۱ ایجاد شدند، بنابراین لایت کوین ممکن است نیاز به یافتن راه‌حل دیگری داشته باشد.

تفاوت‌های کلیدی

مهم ترین تفاوت بین لایت کوین و بیت کوین، تابع هش آن‌ها است. همانطور که پیش از این گفتیم، بیت کوین از الگوریتم SHA-256 استفاده می‌کند که بسیار سریع در واحدهای منطقی محاسباتی واحدهای پردازش گرافیکی پردازش می‌شود.

ارزش بازار

حوزه دیگری که در آن بیت کوین و لایت کوین به طور قابل توجهی با هم تفاوت دارند، ارزش بازار آن‌ها یا به عبارت دیگر ارزش کل بازار همه سکه‌های عرضه‌شده به دلار آن‌ها می‌باشد. بیت کوین به این دلیل که توانایی استخراج آن در مزارع و استخرهای بزرگ استخراج وجود دارد، از محبوبیت بیشتری برخوردار است. همچنین، تقاضا برای آن به قدری بالا رفته است که نرخ مبادله آن با دلار بسیار بالا می‌باشد. لایت کوین ظرفیت بازار بسیار کمتری دارد زیرا بیت کوین عرضه کمتر و تقاضای بیشتری دارد.

عرضه

یکی دیگر از تفاوت‌های اصلی بین بیت کوین و لایت کوین در تعداد کل سکه‌هایی است که از هر کدام در گردش است و تعداد سکه‌هایی که از هر کدام عرضه خواهد شد. اینجا جایی است که لایت کوین خود را متمایز می‌کند. شبکه بیت کوین هرگز نمی‌تواند از ۲۱ میلیون سکه بیشتر شود، در حالی که لایت کوین می‌تواند ۸۴ میلیون سکه را در خود جای دهد.

از نظر تئوری، این یک مزیت قابل توجه برای لایت کوین به نظر می‌رسد. با این حال، علاوه بر عرضه و تقاضا که به طور کلی قیمت کالاها و سرمایه گذاری‌ها را تعیین می‌کند، احساسات مصرف کننده و سرمایه گذار نیز در تعیین قیمت نقش دارد. به نظر می‌رسد هم مصرف کننده و سرمایه گذار معتقدند که بیت کوین با منافع، ارزش‌ها و اهداف مالی آن‌ها همسو است. بنابراین قیمت بیت کوین نشانگر این احساسات است.

سرعت تراکنش

اگرچه از نظر فنی تراکنش‌ها بلافاصله در شبکه‌های بیت‌ کوین و لایت‌ کوین رخ می‌‌دهند، اما سایر شرکت‌کنندگان شبکه زمان لازم دارند تا آن تراکنش را تایید کنند. چارلی لی، لایت کوین را با هدف اولویت قراردادن سرعت تراکنش راه‌اندازی کرد.

میانگین زمان تأیید تراکنش شبکه بیت‌ کوین (زمانی که طول می‌کشد تا یک بلاک تأیید و به بلاک چین اضافه شود) حدود ۹ دقیقه در هر تراکنش است. با این حال، این زمان می‌تواند بسته به ترافیک شبکه بسیار متفاوت باشد. رقم معادل در تراکنش شبکه لایت کوین، تقریباً دو دقیقه و نیم است.

آیا لایت کوین از بیت کوین بهتر است؟

اینکه کدام رمز ارز بهتر است به اهداف، کاری که می‌خواهید با سکه‌هایتان انجام دهید و دیدگاه‌ها شما درباره ارزهای دیجیتال بستگی دارد. لایت کوین سریعتر از بیت کوین تولید می‌شود، اما بیت کوین ارزش بیشتری دارد. اگر بخواهید هر سکه شما ارزش بیشتری داشته باشد، بیت کوین گزینه‌ای مناسب است. اما اگر سکه‌های بیشتر با ارزش کمتری می‌خواهید، لایت کوین بهتر است.

چه مقدار لایت کوین باقی مانده است؟

عرضه لایت کوین به ۸۴ میلیون سکه محدود است. تا ۱۸ دسامبر ۲۰۲۱، حدود ۶۹/۲ میلیون سکه لایت کوین وجود داشته است. بنابراین تا آن تاریخ، تقریباً ۱۴/۸ میلیون سکه باقی مانده بود.

آیا بیت کوین آینده‌ای دارد؟

آینده لایت کوین به احساسات مصرف کننده و سرمایه گذار بستگی دارد. مقررات دولتی، شرایط اقتصادی، ارزهای دیجیتال تحت حمایت دولت و موارد دیگر نیز می‌توانند بر روی این ارز دیجیتال تأثیر بگذارند. این امکان وجود دارد که پیشرفت‌های تکنولوژی حتی ارزهای دیجیتال را منسوخ کند.

چرا لایت کوین بسیار ارزان است؟

نرخ مبادله لایت کوین با دلار کمتر می‌باشد و قدرت خرید کمتری دارد. زیرا لایت کوین نسبت به سایر ارزهای دیجیتال بیشتر عرضه می‌شود ک تقاضای کمتری دارد. این کمبود تقاضا تا حد زیادی به دلیل دیدگاه مصرف کننده و سرمایه گذار است (اگر یک روش مبادله بتواند کالاهای بیشتری را بخرد، ارزش بیشتری دارد). اگر یک کالا یا سرمایه گذاری برای مردم ارزش بیشتری داشته باشد، برای آن هزینه بیشتری می‌پردازند. بیت کوین در حال حاضر دارایی با ارزش تری است، بنابراین ارزش آن بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.