بیت کوین و بیت کوین کش

بیت کوین و بیت کوین کش: تفاوت آن‌ها چیست؟

مقدمه

بیت کوین و بیت کوین کش (Bitcoin Cash) هر دو از ارزهای دیجیتال محبوب هستند. البته بیت کوین کش  یکی از فورک‌های (fork) بیت کوین است و چندین ماه پس از راه‌اندازی بیت کوین و در سال‌ ۲۰۰۹ فعالیت خود را آغاز کرد. این آلت‌ کوین در نوامبر ۲۰۱۸ مجددا فورک شد و یک ارز دیجیتال جدید به نام Bitcoin SV را ایجاد کرد. در این مقاله از زرد نیوز به تحلیل تفاوت‌های این دو ارز دیجیتال خواهیم پرداخت و بررسی خواهیم کرد که این تفاوت‌ها بر وضعیت کنونی و آینده آن‌ها چه تاثیری خواهد داشت، پس ما را تا انتها همراهی کنید.

مطلب مرتبط: تاریخچه‌ای از هارد فورک‌های بیت کوین

بیت کوین و بیت کوین کش: نگاه کلی

از زمان آغاز به کار بیت کوین، سوالاتی در مورد توانایی آن در مقیاس پذیری (scaling) موثر وجود داشته است. تراکنش‌های مربوط به ارز دیجیتال بیت‌کوین در یک دفتر کل دیجیتال (digital ledger) به نام بلاک چین پردازش، تأیید و ذخیره می‌شوند. بلاک چین یک تکنولوژی انقلابی در این حوزه است. بلاک چین دستکاری دفاتر را بسیار دشوارتر می کند، زیرا واقعیت آنچه ثبت می‌شود را رای اکثریت تأیید می‌کند، نه یک فرد. علاوه بر این، این شبکه غیرمتمرکز است و روی کامپیوترهای سرتاسر دنیا اجرا می‌شود.

مشکل تکنولوژی بلاک چین در شبکه بیت کوین کُندی آن است، به خصوص در مقایسه با بانک‌هایی که با تراکنش.های کارت اعتباری سروکار دارند. به عنوان مثال، شرکت کارت اعتباری محبوب ویزا (Visa Inc)، به طور متوسط روزانه ۵۶۴ میلیون تراکنش را پردازش می‌کند که برابر است با حدود ۶۵۲۷ تراکنش در ثانیه.

شبکه بیت کوین در هر ثانیه چند تراکنش را می‌تواند پردازش کند؟ از ۳۱ ژانویه ۲۰۲۲، این سرعت ۴/۴۳ تراکنش در ثانیه است.

پردازش تراکنش‌ها ممکن است چند دقیقه یا بیشتر طول بکشد. با رشد شبکه کاربران بیت کوین، زمان انتظار طولانی‌ تر شده‌است. زیرا تراکنش‌های بیشتری برای پردازش (بدون تغییر در تکنولوژی کلی که آنها را پردازش می‌کند) وجود دارد.

بحث‌های جاری پیرامون فناوری بیت‌‌ کوین به مشکل اصلی آن یعنی مقیاس‌ پذیری و افزایش سرعت فرآیند تأیید تراکنش می‌پردازد. توسعه دهندگان و ماینرهای ارزهای دیجیتال دو راه حل عمده برای این مشکل ارائه کرده‌اند:

1- اولین مورد شامل کوچکتر‌کردن حجم داده‌هایی است که باید در هر بلاک تأیید شود. از این طریق تراکنش‌ها سریع تر و ارزان تر پردازش می‌شوند.

۲- مورد دوم مستلزم بزرگ‌تر کردن بلاک‌های داده است تا بتوان اطلاعات بیشتری را در یک زمان پردازش کرد.

بیت کوین کش یا در نظرگرفتن این راه حل‌ها توسعه یافته است. در زیر، نگاهی دقیق تر به تفاوت‌های بیت کوین با بیت کوین کش خواهیم داشت.

نکات مهم

از محدودیت‌های بیت کوین می‌توان  زمان پردازش تراکنش را نام برد، موضوعی که باعث ایجاد شکاف در میان گروه‌های استخراج و گروه‌های توسعه‌دهنده بیت کوین شده است.

بیت‌کوین کش را ماینرها و توسعه‌دهندگان بیت‌کوین که نگران آینده ارز دیجیتال بیت‌ کوین و توانایی آن در مقیاس‌پذیریِ مؤثر بودند، راه‌اندازی کردند.

اگرچه اندازه بلاک‌های بیت کوین به ۱ مگابایت محدود می‌شوند، بلاک های بیت کوین کش می توانند تا ۳۲ مگابایت حجم داشته باشند.

بیت کوین

در ژوئن ۲۰۱۷، استخرهای استخراج و شرکت‌هایی که تقریباً ۸۰ تا ۹۰ درصد از قدرت محاسباتی بیت‌کوین را در دست داشتند، به اعمال یک تکنولوژی معروف به شاهد تفکیکی (SegWit) رأی دادند.

این تکنولوژی، با حذف داده‌های امضا از بلوک داده‌هایی که باید در هر تراکنش پردازش شوند و پیوست آن در یک بلوک دیگر، مقدار داده‌هایی را که باید در هر بلوک تأیید شود، کوچک‌تر می‌کند. کارشناسان تخمین زده‌اند که داده‌های امضا (signature) تا ۶۵ درصد از داده‌هایی که در هر بلاک پردازش می‌شوند را تشکیل می‌دهند. بنابراین این یک تغییر فناورانه ناچیز نبود.

بحث‌ها در مورد دو برابر‌شدن اندازه بلاک‌ها از ۱ مگابایت به ۲ مگابایت در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ افزایش یافت. از فوریه ۲۰۱۹، متوسط اندازه بلاک بیت کوین به ۱/۳۰۵ مگابایت افزایش یافت و رکوردهای قبلی را پشت سر گذاشت. تا ۳۱ ژانویه ۲۰۲۲، اندازه بلاک‌های بیت کوین به طور متوسط ۱/۳۹ مگابایت بود. شایان ذکر است که  بلاک‌های با اندازه بزرگتر به بهبود مقیاس پذیری بیت کوین کمک می‌کنند.

در سپتامبر ۲۰۱۷، تحقیقات منتشر‌شده توسط صرافی ارز دیجیتال بیت مک (BitMEX) نشان داد که اجرای تکنولوژی سگویت (SegWit) به افزایش اندازه بلاک و پذیرش این تکنولوژی کمک کرده است.

پیشنهادهایی برای اجرای سگویت و دو برابر‌کردن اندازه بلاک به عنوان SegWit2× شناخته می‌شوند.

بیت کوین کش

بیت کوین کش اما داستان متفاوتی دارد. بیت‌کوین کش توسط ماینرها و توسعه‌دهندگان بیت‌کوین راه‌اندازی شد. آن‌ها نیز به همان اندازه نگران آینده این ارز دیجیتال و توانایی آن در مقیاس‌ پذیری مؤثر بودند. با این حال، این افراد در مورد پذیرش فناوری شاهد تفکیکی تردیدهای خود را داشتند. آنها احساس کردند که تکنولوژی SegWit2× مشکل اساسی مقیاس‌پذیری را به‌طور معنی‌داری حل نکرده است، و همچنین از نقشه راهی که در ابتدا توسط ساتوشی ناکاموتو، طرف ناشناس که برای اولین بار تکنولوژی بلاک چین را در پشت ارزهای دیجیتال پیشنهاد کرد، ترسیم شده بود، پیروی نکرد.

علاوه بر این، روند معرفی  به عنوان راه رو به جلو شفاف نبود.نگرانی‌هایی که در مورد SegWit2× وجود داشت این بود که توسعه‌دهندگان احساس می‌کردند معرفی آن تمرکززدایی و دموکراتیک‌شدن بیت کوین کش را تضعیف می‌کند.

در آگوست ۲۰۱۷، برخی از ماینرها و توسعه دهندگان چیزی که به عنوان هارد فورک شناخته می‌شود را راه اندازی کردند و در واقع ارز جدیدی ایجاد کردند: بیت کوین کش.

بیت کوین کش دارای بلاک چین و مشخصات خاص خود است، این یکی از وجه تمایز‌های بسیار مهم آن نسبت به بیت کوین است. بیت کوین کش افزایش ۸ مگابایتی اندازه بلاک را برای تسریع فرآیند تأیید، با سطح دشواری قابل تنظیم برای اطمینان از بقای زنجیره و سرعت تأیید تراکنش، بدون توجه به تعداد ماینرهایی که از آن پشتیبانی می‌کنند، پیاده‌سازی کرد.

از مارس ۲۰۲۲، حداکثر اندازه بلاک‌های بیت کوین کش چهار برابر شد و به ۳۲ مگابایت رسید.

کارآیی و مشکلات بالقوه

بنابراین بیت‌ کوین کش می‌تواند تراکنش‌ها را سریع‌تر از شبکه بیت‌ کوین پردازش کند. به این معنی که زمان انتظار و کارمزدهای پردازش تراکنش آن نسبت به بیت کوین کمتر است. شبکه بیت کوین کش، نسبت به شبکه بیت کوین، می‌تواند تراکنش‌های بسیار بیشتری را در هر ثانیه انجام دهد. با این حال، تایید سریعتر تراکنش‌ها بدون مشکل هم نیست. این مشکل بالقوه این است که امنیت بلاک‌ها می‌تواند نسبت به شبکه بیت کوین به خطر بیفتد. به هر ترتیب، بیت کوین همچنان محبوب ترین ارز دیجیتال در جهان و همچنین بزرگترین ارز دیجیتال از نظر ارزش بازار است. بنابراین دارندگان بیت کوین کش بهتر است که در نظر داشته باشند که نقدینگی و قابلیت استفاده این رمز ارز در دنیای واقعی کمتر از بیت کوین است.

مقیاس‌پذیری بیت کوین کش

بحث در مورد مقیاس پذیری، پردازش تراکنش‌ها و بلاک‌ها از فورکی که منجر به بیت کوین کش شد فراتر می‌رود و موضوع ادامه می‌یابد. به عنوان مثال، در نوامبر ۲۰۱۸، شبکه بیت کوین کش یک هارد فورک (hard fork) را تجربه کرد که منجر به ایجاد فورک دیگری از بیت کوین به نام بیت کوین اس‌وی (Bitcoin SV) شد. بیت کوین اس‌وی با هدف وفادار‌ماندن به دیدگاه اصلی بیت کوین که ساتوشی ناکاموتو در اوراق سفید (white paper) بیت کوین توضیح داده، ایجاد شد. هدف دیگر ایجاد بیت کوین کش اعمال تغییراتی برای تسهیل مقیاس پذیری و تسریع فرآیند پردازش تراکنش‌ها می‌باشد.

با این حال، به نظر می‌رسد که بحث‌ها در مورد آینده بیت کوین هیچ نشانه‌ای از حل‌شدن مشکلات را نشان نمی‌دهد.

ارزش بازار بیت کوین کش در مقایسه با بیت کوین چگونه است؟

تا ۲۲ مارس ۲۰۲۲، ارزش بازار (Market cap) بیت کوین کش  ۴/۴۸ میلیارد دلار بود که آن را در رتبه ۲۴ امین ارز دیجیتال  برتر قرار می‌دهد. این در حالی است که بیت کوین با ارزش بازار ۸۰۸/۳۷ میلیارد دلار، مقداری که دو برابر ارزش بازار اتریوم است، در رتبه اولِ با ارزش‌ترین رمز ارز‌های جهان است. جالب است بدانید که ارزش بازار اتریوم که در رتبه دوم قرار دارد ۳۶۰/۸۲ میلیارد دلار می‌باشد.

میزان حداکثر عرضه بیت کوین کش چقدر است؟

مانند بیت کوین، مجموع عرضه سکه‌های بیت کوین کش هرگز از ۲۱ میلیون سکه بیشتر نخواهد شد. نرخ اضافه‌شدن سکه‌های جدید به سکه‌های در گردش به تدریج کاهش می‌می‌یابد. این فرآیند نیز طبق برنامه‌ای خاص انجام می‌شود. به عبارت دیگر نرخ عرضه بیت کوین کش تقریباً هر چهار سال به نصف کاهش می‌یابد. تا ۲۲ مارس ۲۰۲۲، تعداد سکه‌های بیت کوین کش در گردش ۱۹،۰۱۵،۷۷ بوده است. به عبارت دیگر ۹۱ درصد از میزان کل سکه‌های موجود عرضه (استخراج) شده‌اند.

تعداد سکه‌های بیت کوین در گردش برابر است با ۱۸۹۹۰۸۳۷. به عبارت دیگر ۹۰ درصد میزان کل بیت کوین موجود اکنون در گردش است.

ویژگی‌هایی که بیت کوین کش را به یک پلتفرم مناسب برای صرافی‌‌ها تبدیل می‌کنند چیست؟

بیت‌کوین کش پرداخت‌های همتا به همتا مانند پول نقد را (به شکل دیجیتال) بین افراد ممکن می‌کند. کارمزدهای ارسال بیت کوین کَش معمولاً کسری از یک سنت است. همچنین برداشت بیت کوین کَش تقریباً بلافاصله و بدون توجه به موقعیت فیزیکی دو طرف معامله انجام می‌شود. این ویژگی‌ها بیت کوین کَش را برای تراکنش‌های روزانه و همچنین تراکنش‌های خرد به گزینه‌ای بهتر تبدیل می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *