بیت کوین

قیمت بیت کوین بر سر دو راهی افزایش یا کاهش قیمت؟

سه کارشناس  ارز های رمزنگاری شده آخرین نظرات خود را در مورد چگونگی تغییر قیمت بیت کوین در  طی چند ماه آینده  را ارائه داده اند.

دو سال پیش، قیمت بیت کوین به یکبار افزیش یافت و به بالاترین قیمت خود تا کنون یعنی 20 هزار دلار رسید. سپس در طی یک سال به پایین ترین قیمت خود یعنی 3200 دلار رسید. اما در ادامه تغییرات قیمت بیت کوین کمی متفاوت شد. در حالی که این دو نقطه حداکثر و حداقل قیمت بیت کوین در چندین سال گذشته بودند، اما امسال قیمت بیت کوین در بین دو قیمت تغییر می کند. و پس از اینکه در ماه مه امسال به ناگهان قیمت بیت کوین افزایش یافت و به نزدیک 12 هزار دلار، ولی به دوباره قیمت آن کاهش یافته و به 7230 دلار رسید. و به طور مداوم قیمت بیت کوین در بین این قیمت در حال نوسان می باشد.

برای اینکه بفهمید قیمت بیت کوین چگونه تغییر می کند می توانید به نظر تحلیلگران ارز رمزنگاری شده در این باره توجه کنید. ما در این مقاله نظر این تحلیلگران را برای شما آورده ایم که می گویند در آینده چه اتفاقی برای قیمت این ارز ها می افتد.

قیمت بیت کوین صعودی

کیرا سان، بنیانگذار Prime Broker TroyTrade در مورد قیمت بیت کوین در کوتاه مدت و بلند مدت خوش بین است. او در این مورد می گوید “نوسانات قیمت بیت کوین رو به کاهش است و قیمت بیت کوین در تلاش است که جهت بعدی خود را نشان دهد. من معتقدم که سیگنال های قیمت بیت کوین نشان می دهد که قیمت آن در آینده افزایش پیدا می کند و مانند سال 2007کاهش نخواهد یافت”

سان گفت افزایش قیمت به این دلیل است که سرانجام بیت کوین به عنوان یک دارایی با قابلیت ذخیره ارزش “نه فقط در بین افراد معمولی بلکه در بین مؤسساتی مالی بزرگ مانند صندوق های تامینی” پذیرفت می شود. وی گفت  در کنگره بحث های در مورد جایگزینی بیت کوین به جای طلا وجود دارد که این امر باعث هجوم سرمایه گذارن می گردد به همین علت قیمت بیت کوین افزایش می یابد یا حداقل نوسانات آن رو به کاهش می رود.

در انتها سان به موضوع قریب الوقوع کاهش استخراج بیت کوین اشاره کرد که انتظار می رود در ماه مه سال 2020 رخ دهد. این کاهش استخراج بیت کوین تبدیل  به یک  قانون نانوشته بین تحلیلگران ارز ها رمزنگاری شده است و هر چقدر  نیز استخراج کنندگان بیت کوین تلاش کنند بازهم هر چهار سال یکبار حجم استخراج بیت کوین نصف می گردد. این روند تا سال 2140 ادامه دارد و در این سال تمام 21 میلیون بیت کوین نهایی استخراج می گردد.

“در حالی که نمونه بزرگی برای اینکه به آن تکیه کنیم و با توجه به آن این رویداد را توضیح دهیم وجود ندارد، اما نمی توان نادیده گرفت که در دو مرتبه گذشته که استخراج بیت کوین به نصف کاهش یافت پس از 18ماه قیمت آن افزایش یافت و به بالاترین قیمت خود در آن زمان (1250 دلار و 19800 دلار) رسید. این بار تاثیر کاهش استخراج بیت کوین بیشتر نیز هست چون تاکنون 84 درصد از کل بیت کوین های موجود عرضه شده است و در حال حاضر در بورس های در حال گردش است.”

سرانجام، سان انتظار دارد که در سال 2020 لیبرا، استیبل کوین و سایر ارز های مشابه نتوانند علاقه مردم را به ارز های رمزنگاری شده خود جلب کنند و آن ها سر انجام ترجیح می دهند اولین بیت کوین خود را خریداری کنند.

و در انتهای اظهار نظر هایش او گفت که آینده  بسیار جالب  خواهد بود. وی افزود: “مطمئناً سال 2020 سال جالبی برای قیمت بیت کوین خواهد بود.”

قیمت بیت کوین نزولی

 همه با این نظر موافق نیستند.

دیوید جرارد ، نویسنده Attack of block of 50 foot، با این عقیده مخالف است که بیت کوین در آستانه جذب سرمایه گذاران بزرگ قرار دارد که حداقل از لحاظ تئوری با توجه به آن بتوان اظهار نظر کرد قیمت بیت کوین در آینده افزایش می یاید.

جرارد می گوید” بیت کوین چیزی بیش از یک داستان پرمخاطب در ماه نیست که به خاطر معروفیتش فروش آن بالا می رود! آن داستان بالاخره با شکست مواجه می شود و…. و دیگر در مورد آن صحبت نمی شود” و در ادامه می افزاید “به این داستان اعتماد نکنید ، همیشه تلاش برای  فریب دادن مردم وجود دارد اما در جایی دیگر مردم فریب نمی خورند.”

جرارد به Bakkt، بازار آتی بیت کوین که تحویل فیزیکی دارد و زیر نظر بورس بین قاره ای ( که بورس نیویورک آن را اداره می کند) اشاره می کند، که بخاطر هدف  نسبتا خوبی راه اندازی شد. این بورس در اولین هفته معاملات خود 58 میلیون دلار گردش مالی داشت، گرچه مبلغ کمی نیست اما به مراتب کوچکتر ازمبلغ قرار دادهای آتی بیت کوین در بورس شیکاگو است که فعالیت خود را از دسامبر سال 2017 آغاز کرده است. اگر چه قرار است Bakkt تحویل فیزیکی بیت کوین داشته باشد و این به این معناست که باید مقدار ارزش معاملات این بورس بسیار بیشتر از سایر بورس ها باشد اما آن چه گزارش ها نشان می دهد این است که مقدار معاملات در این بورس خیلی کم است. بنابراین، او خوشبین نتیست که حتی Bakkt بتواند برای قیمت بیت کوین در آینده کاری بکند.

  • و نصف شدن استخراج بیت کوین؟

وی در واقع سر خود را تکان داد ، “فکر کردن به نصف شدن استخراج و این که این موضوع به طور خودکار قیمت ها را افزایش دهد یک تفکر جادویی در مورد بیت کوین است.”

پاکسازی ICO

یکی دیگر از عواملی که ممکن است بر قیمت بیت کوین تأثیر بگذارد، اتفاقی است که برای تمام جایگزین های بیت کوین که در  ICO به وجود آمدند رخ می دهد است. اغلب آن ها تلاش می کنند که در این فضا به کار خود ادامه دهند.

نیک کارتر ، سهام دار موسسه  Castle Island Ventures  می گوید که انتظار دارد ” در  سال 2020 همانند سال 2019 این جایگزین های بی ارزش بیت کوین از بین بروند ” این کار توسط تنظیم کنندگان اوراق بهادار مانند SEC  رخ می دهد. بسیاری از این ارزهای دیجیتالی عمر بسیار کوتاهی دارند و به سرعت از بین می روند.

بنابراین یک ICO را دیدی که بدون پشتوانه و اطلاعات دقیق شروع به فروش کرده است، مواظب باشید. کارتر می گوید ” مگر چند تا ICO  بزرگ مانند EOS وجود دارد که توانسته باشند به هدف خود برسند و افراد از طریق آن ها سود کنند.” او در ادامه تو ضیح می دهد، بیشتر ارز ها رمز نگاری شده کوچک که جایگزین بیت کوین هیتند انقدر خوش شانس نیستند که بتوانند در این راه موفق شوند. برای مثال به پروند Kin که یک ارز رمز نگاری شده است توجه کنید توسط افرادی طرحش ارائه شده و صد ها میلیون نفر در آن سرمایه گذاری کردند و در انتها نیز به خاطر کلاهبرداری تو سط دادگاه SEC منحل شد. بسیار دیگر از ارز های رمز نگاری شده نیز این چنین شرنوشتی دارند.

اما سقوط جایگزین های بیت کوین  غیر معروف چه تاثیر می تواند بر قیمت بیت کوین اصلی داشته باشد؟ کارتر در جواب این سوال توضیح می دهد که برخی از این دارایی ها بزرگ به عنوان ذخیره یا وجه مورد معامله این دارایی های کوچک مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین زمانی که این ارز ها رمزنگاری شده از بین می روند، منجر به کاهش معاملات بیت کوین می شود.

با وجود این ، کارتر اطمینان دارد که صنعت بیت کوین به رشد خود ادامه خواهد داد. او انتظار دارد که سال 2020 ” زیر ساخت های بازار این ارز رمز نگاری شده توسعه یابد، به ویژه در  قسمت سرمایه گذاران و مبادله ارز ” و او در ادامه توضیح می دهد که احتمالا بیت کوین در سهام های بزرگی مانند نزدک و بانک هایی مانند DTCC به رسمیت شناخته می شود.

اما آیا این روی قیمت تأثیر خواهد گذاشت؟ او  برای این سوال جوابی نداشت.

2 یک پینگ

  1. پینگ بک: رقابت بیت کوین با طلا - زرد نیوز

  2. پینگ بک: بیت کوین (Bitcoin) چیست؟ - زرد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *