بیت کوین

آنچه در مورد طرح وراثت بیت کوین باید بدانید

گفته می شود که در این دنیا فقط دو چیز قطعی است: مرگ و مالیات. در حالی که اختراع بیت کوین ممکن است کمی در مورد قطعیت مالیات ها تردید ایجاد کرده است، ولی مرگ متاسفانه اجتناب ناپذیر است. با این حال، موضوعی که باعث می شود مرگ و میر را راحت تر تحمل کنیم بحث انتقال ارزش ها، دانش و ثروت به دیگران است.

هنگامی که نوبت به تحویل دادن  ثروت به عزیزان می رسد، حتی در این مبحث نیز دولت های با وضع مالیات سعی می کنند که اموال کمتری به وراث برسد. مالیات بر املاک یا وراثت شاید بدترین مالیات بین تمام مالیات ها باشد، تلفیق مرگ و مالیات  به تنهایی می تواند یک بحث ناراحت کننده باشد. خوشبختانه، بیت کوین این فرصت را می دهد که شما اموال خود را به وراث انتفال دهید در حالی که هیچ مالیاتی به آن تعلق نگرفته باشد، حداقل تا زمانی که قانون گذاران شروع به تدوین قوانین مالیات بر ارز های رمز نگاری شده نکرده اند.

برنامه ریزی

اگر شما قصد دارید ارز های رمز نگاری شده خود را برای وراث خود قرار دهید، این انتقال در صورتی انجام می شود که وارث شما بتواند اقدامات لازم را انجام دهد. برای انجام اقدامات  لازم به دو چیز نیاز است:

  • دسترسی به کلیه کلیدهای خصوصی، گذرواژه‌ها، عبارت بازیابی، حساب‌های مبادله، کیف پول نرم افزاری یا سخت افزاری و سایر موارد لازم برای انتقال دارایی
  • دانش لازم برای استفاده از موارد بالا

اگر وارث انتخابی شما اطلاعات ناقص و یا اصلا آشنایی با ارز های رمزنگاری شده نداشته باشد، احتمالا هیچ گاه نمی توانند از این ثروت شما استفاده کنند. شما می توانید از منحنی یادگیری شیب دار برای این کار استفاده کنید.

منحنی یادگیری شیب دار ارز رمز نگاری شده به این معنی است که یک وکیل قابل اعتماد که با ارز رمز نگاری شده آشنا است  برای انتقال ارز های نگاری شده استفاده کنید. این وکیل می تواند کمک فراوانی به شما برای انتقال ارز زمزنگاری شده به وراث تان انجام دهد. به خاطر داشته باشید که اگر شما یک برنامه عملی برای انتقال ارز رمزنگاری شده نداشته باشید، بسیار محتمل است که وراث شما هیچگاه نتوانند از این ثروت استفاده کنند. بر خلاف دارایی های سنتی، دادگاه توانایی انتقال ارز های دیجیتال را بدون در دست داشتن وصیت نام شما ندارد. فقط در صورتی می تواند این انتقال را انجام دهد که به اطلاعات حساب شما مانند کلید های شخصی و رمز عبور دسترسی داشته باشد و اگر این اطلاعات نباشد حساب کاربری شما برای همیشه قفل خواهد ماند.

ملاحظات کلیدی

وراث شما فقط  به ارز های رمز نگاری شده ای دسترسی دارند که شما در مورد آن ارز ها به وراث خود اطلاعتی داده باشید. این جمله به این معناست شما باید در یک پیام تمام اطلاعات مربوط به حساب ارز  رمزنگاری شده خود را نوشته باشید. باید حتما در این پیام کلید های خصوصی، مکان دستگاه و کلمه عبور را بنویسید. در صورت ارسال این پیام از طریق ایمیل یا خدمات پستی ممکن است پیام شما رهگیری شود پس تمام مسائل امنیتی را رعایت کنید. بهترین روش برای انتقال این دارایی ها استفاده از یک وکیل مجرب و قابل اعتماد است.

5 نوع دارای رمز نگاریی شده وجود دارد که شما می توانید آن را برای وراث خود قرار دهید که به شرح زیر می باشد:

بورس کیف پول

اگرچه بسیار بعید است که کسی از این روش ذخیره سازی استفاده کند اما ممکن است شما تصمیم گرفته باشید بیت کوین هایی را که به طور فعال از آن در تجارت استفاده می کنید را  در صرافی ها مجاز قرار دهید. برای این که بتوانید این بیت کوین ها را به وراث خود انتقال دهید باید نام، آدرس اینترنتی و جزئیات ورود به این سایت را در اختیار آن ها قرار دهید.

توجه داشته باشید که این صرافی های دارای احراز هویت دو مرحله ای هستند، این جمله این بدان معناست که برای استفاده از بیت کوین های شما در این سایت ها باید دو نوع رمز مانند پین تلفن یا جزئیات ورود به یک حساب ایمیل را  نیز وارد کنید. اگر تلفن شما از تشخیص چهره یا تائید اثر انگشت برای ورود استفاده می کند، این موضوع می تواند یک مشکل بزرگ برای وراث شما ایجاد کند اگر چه امکان دور زدن این موضوع وجود دارد،اما بسیار پیچیده است. و باید مراحل قانونی را برای این کار طی کنیم.

کیف پول داغ

کیف پول داغ یک کیف پول دسکتاپ و رومیزی است که کلید خصوصی آن بر روی رایانه شما ذخیره می شود و شما برای انتقال این کیف پول به وراث باید حتما لب تاپ خود را به آن ها بدهید.البته چند روش دیگر نیز وجود دارد که وراث شما می توانند از طریق آن به این کیف پول دسترسی یابند.

عبارات بازیابی

اگر به هر دلیلی کیف پولتان دسترسی نداشته باشید تنها راهی که برای انتقال بیت کوین های شما به یک حساب دیگر وجود دارد استفاده از عبارت بازیابی می باشد. با استفاده از این عبارت می توانید به کلید های خصوصی خود دسترسی پیدا کنید.  کیف پول های مدرن مانند Bitcoin Core 0.16  و نسخه های بعد آن از یک عبارت بازیابی برای پشتیبانی استفاده می کنند به جای یک فایل wallet.dat .

استفاده از عبارت بازیابی برای وراث به بسیار راحت می باشد. فقط کافی است که شما این عبارت را در یک مکان امن روی یک کاغذ بنویسید البته ممکن است در اثر آتش سوزی، سیل و دیگر  وقایع از بین برود بهترین راه برای ذخیره این عبارت حک آن بر روی استیل زنگ نزن است که به راحتی از بین نمی رود.

پشتیبان گیری از  طریق Wallet.dat

اگر برای پشتیبان گیری از کلید های خصوصی تان از روش Wallet.dat استفاده کنید، وراث شما برای بازیابی کلید های خصوصی باید به یک اطلاعات فنی خاصی آشنا باشند و برای کسانی که با این فن آشنا نیستند بازیابی کلیدی های خصوصی بسیار مشکل است. فایل پشتیبان Wallet.dat در وسایل دیجیتال مانند فلش، دی وی دی، هارد دیسک و غیره  بایذ ذخیره شود، که البته این ابزار در طول زمان بسیار شکننده هستند.

 اگر کیف پول فعلی شما  Bitcoin یا altcoin و شما از یک فایل wallet.dat برای پشتیبان گیری استفاده می کنید، بهتر است آن را به یک کیف پول HD (Hierarchical Deterministic)  ارتقاء دهید تا از عبارت بازیابی برای پشتیبان گیری استفاده نمائید.

پشتیبان گیری از کیف پول آنلاین

کیف پول های آنلاین  ریسک بالایی در ذخیره سازی بیت کوین دارند چون سایت ها به کلید های خصوصی شما در این حالت دسترسی دارند به همین علت بهتر است برای ذخیره سازی مقدار زیادی بیت کوین از این روش استفاده نکنید. در این کیف پول ها برای پشتیبان گیری از عبارت بازیابی استفاده می شود و وراث می توانند با استفاده از این عبارت به کلید خصوصی حساب شما دسترسی پیدا کنند.

البته احراز هویت دو مرحله ای نیز ممکن است لازم باشد پس بهتر آن اطلاعات را نیز برای وراث خود قرار دهید تا آن ها به راحتی به کیف پول آنلاین شما دسترسی پیدا کنند.

کیف پول های سخت افزاری

کیف پول های سخت افزاری نسبت به تمام روش های ذخیره سازی ارز های رمز نگاری شده دارای امنیت بالاتری است و به همه افراد توصیه می کنیم از این روش برای ذخیره سازی استفاده کنند. این کیف پول برای افراد تازه کار بسیار مناسب است و استفاده از آن آسان می باشد. شما با استفاده از این کیف پول می توانید به راحتی ارز های رمز نگاری شده خود را به وراث  منتقل کنید و حتی وراثی که هیچ آشنایی با ارز رمز نگاری شده ندارند.

حفظ امنیت کیف پول سخت افزاری بسیار آسان است چون این کیف پول فیزیکی است به همین علت می توانید آن را به راحتی در گاو صندوق خود نگهداری کنید. شما باید کدپین و رمز عبور کیف پول سخت افزاری را برای انتقال آن به وراث در مکانی قرار دهید، تا آن ها با استفاده از این اطلاعات بتوانند وارد کیف پول شوند.

کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی برای زمانی مناسب است که می خواهید بیت کوین خود را به مدت طولانی نگهداری کنید همچنین برای انتقال به وراث یک گزینه خوب می باشد ولی  وراث شما هیچ آشنایی فنی با بیت کوین ندارد ما توصیه می کنیم از این روش برای انتقال استفاده نکنید. اگر کیف پول کاغذی شما دزدیده شود و افراد به کلید های خصوصی شما دسترسی یابند می توانند تمام حساب شما را خالی کنند.

کیف پول های کاغذی روش خوبی برای انتقال پول به وراث است و فقط لازم است به آن ها بگویید که کیف پول کاغذی شما در چه محلی قرار دارد. ولی اگر آن ها اطلاعات کافی در مورد کیف پول کاغذی نداشته باشند ممکن است مشکلاتی در استفاده از آن داشته باشد. اگر اطلاعات کاملی در مورد چگونگی استفاده از کیف پول کاغذی را برا وارثان خود قرار دهید آن ها می توانند به راحتی از این کیف پول کاغذی استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *