خرید یا فروش بیت کوین

چرا قیمت بیت کوین کاهش یا افزایش پیدا می‌کند؟ چه چیزی در قیمت گذاری بیت کوین تاثیر گذار است؟

قیمت بیت کوین احتمالا متداول ترین عبارت جستجو بین عبارات ارز دیجیتال در موتور جستجو می‌باشد. ما در این مقاله به شما علت افزایش و کاهش قیمت بیت کوین را می‌گوییم.

علت افزایش و کاهش قیمت بیت کوین به طور خلاصه

قیمت بیت کوین توسط آخرین داد و ستدهای که در بورس انجام می‌شود تعیین می‌گردد. هنگام افزایش تقاضا قیمت بیت کوین بالا می‌رود و هنگام افزایش عرضه قیمت بیت کوین کاهش می‌یابد. در حالت کلی چند عامل برای افزایش تقاضا و عرضه وجود دارد که این عوامل عبارتند از:

  • اخبار و اطلاعات منفی در رسانه‌ها در مورد بیت کوین/ FUD
  • عدم امید به افزایش قیمت
  • تصویب نهادی
  • کمبود عرضه
  • افزایش عرضه بیت کوین

این چند گزینه به طور خلاصه بر قیمت بیت کوین تأثیر می‌گذارند. برای توضیح بیشتر در مورد علت تغییرات قیمت بیت کوین این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

قیمت بیت کوین چیست؟

وقتی صحبت از قیمت بیت کوین می‌شود، مردم معمولاً به قیمت آن در صرافی‌ها معروف ارز دیجیتال  (مانند Bitfinex، Binance یا Bitstamp  ) یا به قیمت بیت کوین در بورس که از میانگین قیمت‌های چند بورس مختلف  (مثلاً CoinGecko  ) است مراجعه می‌کنند.

هنگامی که مردم در مورد قیمت در یک بورس خاص صحبت می‌کنند، منظور آن‌ها قیمت آخرین داد و ستد  انجام شده در آن روز است. به عنوان مثال، اگر قیمت بیت کوین 10,000 دلار در صرافی Bitstamp، باشد، این بدان معنی است که آخرین معاملات  انجام شده در Bitstamp در آن روز  10،000 دلار بوده و پس از آن معاملات بسته شد. روز بعد پس از  شروع معاملات این قیمت تغییر می‌کند و بر اساس قیمت آن روز اعلام می‌شود.

از آنجا که بیت کوین یک دارایی غیرمتمرکز است که در صرافی‌ها و بین افراد بی شماری در سراسر جهان معامله می‌شود، در واقع هیچ قیمت مفرد  برای بیت کوین وجود ندارد. هر بورس قیمت بیت کوین خود را دارد، هرچند که این قیمت‌ها معمولاً کاملاً مشابه هستند. این یکسان نبودن فیمت‌ها باعث می‌شود تا فرصت‌های تجاری سازی برای تجار با تجربه کافی ایجاد شود تا از این طریق سود کسب کنند.

شاخص قیمت

از آنجا که قیمت رسمی بیت کوین وجود ندارد، سایت‌ها و شرکت‌های خاصی قیمت شاخص را در دسترس مردم قرار می‌دهند.  نحوه محاسبه قیمت شاخص به این صورت است که به هر یک از ارزهای رایج یک وزن براساس حجم و ترکیب معاملات یک داده می‌شود  و سپس از آن‌ها میانگین گرفته می‌شود.

به عنوان مثال، شاخص قیمت کویندسک بیت کوین میانگین قیمت بیت کوین را در صرافی‌های مشهور که معیارهای خاصی را رعایت می‌کنند، نشان می‌دهد. این شاخص‌ها می‌توانند مکانیسم‌های قیمت گذاری را ارتقاء دهند زیرا اثر هرگونه فعالیت غیرمعمول تجاری بر روی یک بورس را  کاهش می‌دهند و باعث می‌شوند تغییر قیمت شیب کمتری داشته باشد.

به عنوان مثال، در نظر بگیرید یک تاجر بزرگ تصمیم دارد 25،000 بیت کوین  را در صرافی Bitfinex بفروشد. قیمت داد و ستد در این صرافی بسیار کم است و مدت زمانی طول می‌کشد تا قیمت بالا به متوسط جهانی برسد. شاخص قیمت تفاوت کمتری با قیمت جهانی دارد.

چه چیزی قیمت بیت کوین را تعیین می‌کند؟

بررسی قیمتی روشی را پیشنهاد می‌کند که طی آن خریداران و فروشندگان در بورس رمزنگاری با یکدیگر ملاقات می‌کنند تا در مورد قیمت معاملات خود توافق کنند. خریداران می‌خواهند تا حد امکان قیمت کمی برای خرید بیت کوین خود بپردازند و فروشندگان می‌خواهند بیت کوین را تا حد امکان به قیمت بالا بفروشند. قبل از انجام هرگونه معامله، هر دو طرف باید بر سر یک قیمت مشخص به توافق برسند.

همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم، قیمت فعلی بیت کوین، در هر مبادله، جدیدترین قیمتی است که یک خریدار و فروشنده بر سر آن به توافق رسیده اند. ما در ادامه برای شما توضیح دقیقی در مورد چگونگی توافق طرفین بر سر یک قیمت معین می‌دهیم.

دفتر سفارش

رابط معاملات در هر مبادله ارز رمز نگاری شده استاندارد ” دفتر سفارش” است. البته این واقعا یک دفتر سفارشات نیست بلکه یک صفحه نمایش اطلاعات می‌باشد که در آن اطلاعات مربوط به بازار سفارشات خرید و فروش قرار داده شده است.

در سمت خرید دفتر، تمام پیشنهادات برای خرید بیت کوین با قیمتی مشخص (که با عنوان “پیشنهادات” نیز شناخته می‌شود)، ذکر شده است. در طرف فروش، تمام پیشنهادات فروش بیت کوین با قیمتی معین وجود دارد. (که با عنوان “سؤال” نیز شناخته می‌شود.) معاملات که اخیرا انجام شده است، اغلب در قالب یک فهرست یا نمودار نمایش داده می‌شود.

در اینجا مثالی از یک دفتر سفارش در بورس BitStamp آورده شده است، شما از طریق این آدرس BitcoinWisdom.com می‌توانید نمودار معاملات هر روز را مشاهده کنید.

دفتر سفارش
دفتر سفارش

Asks یا سؤالات در بالا سمت راست تصویر وجود دارد که قیمتی است که فروشندگان حاضرند بیت کوین خود را با آن قیمت به فروش برسانند. قیمت‌های زیادی در قسمت سوالات دفتر فروش Bitstamp وجود دارد، اما فقط دو هزار قیمتی که به آخرین قیمت مبادلات نزدیک هستند، در سایت قابل مشاهده است. در قسمت زیرین سوالات bids یا پیشنهادات وجود دارد که قیمت و تعداد بیت کوین‌های که خریداران قصد خرید آن را دارند نشان می‌دهد.

در پایین صفحه تاریخچه مبادلات وجود دارد که نشان می‌دهد چند بیت کوین با چه قیمتی معامله شده است. جدیدترین معاملات آخرین قیمت بیت کوین را مشخص می‌کند. این قیمت آخر نشان دهنده قیمت فعلی بیت کوین در بورس است یا به عبارت دیگر، قیمت فعلی بیت کوین می‌باشد. این قیمت با ایجاد یک معامله جدید تغییر می‌کند.

فروشندگان و خریداران

اغلب افراد معتقدند که آنچه که باعث تغییر قیمت بیت کوین می‌شود خریداران هستند و فروشندگان تاثیری در قیمت بیت کوین ندارند. درحالی که این یک حرف اشتباه می‌باشد، چون همیشه دو طرف برای داد و ستد نیاز است( اگر کسی بیت کوین را می‌خرد، شخص دیگری باید بیت کوین را به فروش برساند).

آنچه که واقعاً باعث بالا رفتن یا پایین آمدن قیمت بیت کوین می‌شود، اسپات یا تفاوت قیمت در طرف فروش و خرید می‌باشد اگر خریدار تشخیص دهد که در آینده قیمت بالاتر می‌رود شروع به خرید بیت کوین با قیمت بالاتری می‌کند وقتی حجم معاملات بالا برود فروشنده نیز بخاطر افزایش تقاضا قیمت را بالا ی برد و به این صورت قیمت بیت کوین بالا می‌رود.

برای مثال در صرافی Bitstamp ما بهترین پیشنهاد (یعنی قیمت خرید) 9،350 دلار است و بهترین سؤال (یعنی قیمت فروش) 9،400 دلار است، بنابراین یک اسپات 50 دلاری بین قیمت خرید و فروش بیت کوین وجود دارد. حال هر کدام از طرفین برای داد و ستد بیشتر انگیزه داشته باشند،اسپات 50 دلاری قیمت را آن طرف پرداخت می‌کند. اگر این طرف خریدار باشد چون حدس می‌زند که قیمت بیت کوین در آینده افزایش می‌یابد، قیمت پیشنهادات را بالا می‌برد.

باید بگوییم که اگر چند خریدار، متقاعد شوند که قیمت تا جمعه به 10،000 دلار خواهد رسید شروع به خرید بیت کوین می‌کنند. حال این خریدارهای که اعتقاد به افزایش قیمت بیت کوین دارند، با خرید بیت کوین با قیمت زیر 10،000 دلار سود خواهند برد. این باعث می‌شود که آنها بتوانند مبلغی را بپردازند تا بتوانند بیت کوین‌های پیشنهادی را با قیمت 9،400 خریداری کنند، و آن‌ها با پرداخت 50 دلار باز هم به اندازه 550 دلار سود می‌کنند.

هنگامی که خریداران تمام بیت کوین‌های ارائه شده با قیمت 9،400 دلار خریدند، بهترین سؤال یا قیمت فروش بعدی بیت کوین‌ها 9،450 دلار است (و پس از آن که بیت کوین‌های ارائه شده با قیمت 9،500 دلار خریدار شد حال به سراغ قیمت بعدی می‌روند این تغییر قیمت تا 10000 دلار ادامه پیدا می‌کند).

اگر خریدهای تهاجمی باشد، فروشندگان به زودی متوجه آن می‌شوند و قیمت سؤالات خود را افزایش می‌دهند. این ادامه می‌یابد تا زمانی که فشار تقاضا تمام شود و در این مرحله روند معکوس شروع می‌شود. با گذشت زمان، این تکانه‌ها قیمت را به سمت بالا یا پایین تغییر می‌دهند.

این روند در تمام مبادلات بیت کوین اتفاق می‌افتد. آنچه قیمت‌ها را بیشتر هماهنگ می‌کند، تفاوت قیمتی بین دو صرافی یا بورس می‌باشد و بسیاری از افراد از این اسپات برای کسب سود استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال، اگر بیت کوین در Bitstamp ارزان است اما در Coinbase گران است، پس معامله گران در Bitstamp بیت کوین خریداری می‌کنند و در Coinbase می‌فروشند. تأثیرات این تفاوت قیمتی همان چیزی است که قیمت‌ها را در صرافی‌ها یکسان می‌کند.

صرافی‌های پیشرو

شایان ذکر است که تعداد مبادلات بر قیمت بیت کوین اثر می‌گذارد. صرافی‌ها و بورس‌های که بیشترین حجم معاملات بیت کوین را دارند قیمت بیت کوین را تعیین می‌کنند.

به عنوان مثال، اگر نرخ بیت کوین در بورس اصلی مانند Bitfinex، Binance یا Bitstamp و خصوصاً در چندین بورس عمده به طور هم زمان افزایش یابد، مطمئنا این تغییر قیمت باعث می‌شود که سایر مبادلات جهانی نیز قیمت‌های بالاتری را ارائه بدهند. دلیل این پدیده پیشرو (ارز) فقط این موضوع است که بیشتر صرافی‌ها به قیمت عمده ارز مبادله می‌کنند.

چون این تفاوت قیمت باعث آربیتراژ می‌شود یعنی افراد از بازار ارزان تر بیت کوین خریداری کرده و در بازار گران تر آن را می‌فروشند چون در بازار ارزان تر تقاضا بالا می‌رود قیمت افزایش پیدا می‌کند و به قیمت صرافی‌های پیشرو می‌رسد. این تأثیر ارز پیشرو حتی در صرافی‌هایی که بیت کوین را با ارزهای مختلف به فروش می‌رسانند نیز تاثیر می‌گذارد.

به عنوان مثال، اگر بیت کوین که در یک کشور با حجم بالا معاملات مانند ژاپن، جایی که قیمت بین کوین براساس JPY تعیین می‌شود، دارای قیمت پایین تری از متوسط ​​قیمت بین المللی باشد، به احتمال زیاد باعث کاهش قیمت دلار، یورو و سایر ارزها می‌شود.

چون افراد شروع به خرید ارز JPY می‌کنند در نتیجه تقاضای آن افزایش پیدا می‌کند و باعث کاهش ارزش دلار، یورو و سایر ارزها می‌شود.

چرا قیمت بیت کوین کاهش می‌باید؟

اکنون که می‌فهمید قیمت بیت کوین چیست و چگونه تعیین می‌شود، بیایید به برخی از رویدادهایی بپردازیم که می‌توانند قیمت بیت کوین را کاهش دهند.

قیمت فروش بیت کوین به قیمت پیش بینی شده نزدیک است

غالباً وقتی قیمت بیت کوین به نقطه‌های نزدیک به پیش بینی افراد می‌رسد، دیگر تقاضای برای خرید وجود ندارد و قیمت دیگر افزایش پیدا نمی‌کند.

این امر مربوط به این واقعیت است که که بسیاری از معامله گران سفارشات فروش را در نزدیکی همان قیمت پیش بینی شده تعیین می‌کنند. بنابراین، وقتی قیمت به این نقاط می‌رسد، افزایش عرضه اتفاق می‌افتد در نتیجه قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند.

رسانه FUD

FUD مخفف کلمات Fear، Uncertainty and Doubt است به معنی ترس، عدم قطعیت و تردید می‌باشد. Media FUD زمانی اتفاق می‌افتد که مطبوعات اخبار منفی در مورد بیت کوین گزارش کنند. این نوع از رسانه‌های FUD می‌تواند باعث وحشت گسترده افراد شوند و عرضه بیت کوین افزایش یابد زیرا مردم به این نتیجه می‌رسند که قیمت بیت کوین کاهش پیدا می‌کند.

به خاطر داشته باشید که رسانه‌ها بیشتر از این که به دنبال انجام تحقیقات دقیق و تفصیلی باشند، به دنبال ایجاد عناوین پر طرفدار، مهیج و جالب که علاقمندان زیادی دارند هستند. پس زمانی که این اخبار را شنیدید عجله نکنید و تصور نکنید که بیت کوین مرده است.

افزایش عرضه بیت کوین

به عنوان یک قاعده کلی، هر زمان که مقدار زیادی بیت کوین در بازار به فروش می‌رسد، بخاطر افزایش عرضه قیمت بیت کوین کاهش پیدا می‌کند. به عنوان مثال گاهی اوقات، اف بی آی یا مقامات مختلف دولتی مقادیر قابل توجهی بیت کوین را از باندهای غیر قانونی مواد مخدر یا پولشویی توقیف می‌کنند. زمانی که همچین اتفاق می‌افتد معمولا این نهادها این بیت کوین‌هایی توقیف شده را به حراج می‌گذارند.

از آنجایی که این مقامات به دنبال بدست آوردن حداکثر سود نیستند و معمولاً مقدار زیادی بیت کوین را به حراج می‌گذارند و این بیت کوین‌ها را زیر قیمت بازار می‌فروشند. این عمل به نوبه خود باعث افت قیمت بیت کوین می‌شود، زیرا معمولاً برنده حراج مقدار بیت کوین که تازه خریده است را در صرافی‌ها به فروش می‌رساند.

چرا قیمت بیت کوین گاهی اوقات افزایش می‌یابد؟

همچنین برخی از اتفاقات باعث می‌شوند که تقاضا بیت کوین افزایش یاید که نتیجه این افزایش تقاضا، افزایش قیمت بیت کوین است. در ادامه مطلب چند تا از دلایل افزایش تقاضا را توضیح می‌دهیم.

عبور قیمت بیت کوین از ATH یا ماکسیمم قیمت بیت کوین

اگر قیمت بیت کوین به اندازه ی افزایش یابد که از ماکیسمم قیمت بیت کوین از تمام زمان‌های گذشته بالا رود و به بالاترین حد قیمت بیت کوین برسد، در این زمان بخاطر شوکی که به بازار وارد شده است تقاضا این ارز رمز نگاری شده افزایش می‌یابد که در نتیجه این فعل و انفعالات قیمت نیز بالا می‌رود.

البته باید به این نکته توجه نمائید زمانی که افزایش تقاضا در بازار زیاد می‌شود نشان این است که به زودی یک کاهش قیمت چشمگیر بوجود می‌آید، پس بهتر است قبل از کاهش قیمت از این مزیت افزایش تقاضا استفاده کنید و سود خوبی از این شوک و تکانه بدست آورید.

پوشش رسانه ای / تحریک

با همان روشی که FUD باعث ایجاد وحشت و فشار در فروش بیت کوین می‌شود، افزایش تحریکات رسانه ای می‌تواند باعث افزایش تقاضا بیت کوین شود. شما می‌توانید این موضوع را در افزایش قیمت بیت کوین در سال 2017 ببینید، در این سال اخبارهای زیادی مبنی بر پذیرش بیت کوین به عنوان یک ارز رسمی باعث شد تقاضای بیت کوین افزایش یابد در نتیجه قیمت هر بیت کوین به 20000 دلار رسید.

 این جمله “با شایعه بخر، با خبر بفروش” دلالت بر این موضوع دارد که هر زمان که در مورد موضوعی پوشش رسانه ای به وجود آمد، زمان آن است که نسبت به قیمت‌ها احتیاط کنید چون به زودی این قیمت‌ها اصلاح می‌شوند. در ابتدا پوشش رسانه ای قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند، و پس از مدتی که خبرهای رسمی اعلام می‌شود قیمت‌ها سقوط می‌کنند.

امکان کاهش ارزش پول‌های رسمی کشورها

یکی از اصلی ترین دلایل افزایش قیمت بیت کوین در طی سالیان گذشته، از بین رفتن اعتماد افراد به ارزهای سنتی مانند یورو، دلار و غیره است.

وقتی مردم اعتماد به پول رایج کشور خود را به خاطر مسائل اقتصادی مانند تورم یا سیستم بانکی از دست می‌دهند، به دنبال یک گزینه برای سرمایه گذاری می‌گردند تا ارزش اموال خود را حفظ کنند که بیت کوین می‌تواند راه حل خوبی برای این موضوع باشد. بدهی مالی قبرس در سال 2013، کاهش ارزش روپیه هند در سال 2016 و کاهش ارزش پزو آرژانتین مثال‌های خوبی هستند که به خوبی این موضوع را نشان می‌دهند.

پذیرش بیت کوین به عنوان ارز رسمی

هنگامی که یک خرده فروش یا موسسه مالی بزرگ پذیرش بیت کوین را به عنوان یک ارز شروع می‌کند، معمولاً این طرز فکر در بازار ایجاد می‌شود که به زودی بیت کوین یک جریان اصلی در بازار می‌شود. این امر ممکن است حدس و گمان‌هایی در مورد پذیرش انبوه بیت کوین در آینده به وجود آورد که همین بحث باعث افزایش قیمت بیت کوین می‌شود.

گفته می‌شود که یکی دیگر از محرک‌های اصلی قیمت بیت کوین، ایجاد ابزارهای مالی جدید بیت کوین مانند Bitcoin ETFs و معاملات آتی بیت کوین می‌باشد. این ابزارهای مالی به مؤسسات بزرگی مانند بانک‌ها، صندوق‌های تامینی و غیره اجازه می‌دهند به جای استفاده ارزهای رایج و طلا، از بیت کوین برای سرمایه گذاری در این معاملات استفاده کنند.

برخی بر این باورند که اگر فعالان اصلی بازار بیت کوین را به عنوان یک سرمایه گذاری مشروع بپذیرند، عموم مردم نیز این روش را به عنوان یک روش سرمایه گذاری می‌پذیرند در نتیجه تقاضا برای بیت کوین به شدت افزایش می‌یابد.

کمبود عرضه

یکی دیگر از محرک‌های اصلی افزایش قیمت بیت کوین، کمبود در عرضه آن است. کلا 21 میلیون بیت کوین برای استخراج وجود دارد که تا کنون 85 درصد این مقدار استخراج شده است و امروزه نیز به طور میانگین هر 10 دقیقه 12.5 بیت کوین استخراج می‌گردد. و طبق محاسبات هر چهار سال یک بار این مقدار به نصف کاهش پیدا می‌کند.

برخی معتقدند که رویداد نصف شدن استخراج بیت کوین باعث افزایش قیمت بیت کوین خواهد شد زیرا کمبود در عرضه بیت کوین به وجود می‌آید. و پیش بینی شده است که این نصف شدن استخراج بیت کوین در سال 2020 اتفاق می‌افتد.

سوالات متداول

علت نوسان قیمت بیت کوین چیست؟

قیمت بیت کوین بسیار بی ثبات است و تغییر قیمت بین 5 تا 10 درصد در یک روز اصلا غیر معمول نیست. دلیل این نوسانات پایین بودن ارزش بازار بیت کوین است. ارزش بازار بیت کوین به صورت زیر محاسبه می‌شود:

ارزش بازار = تعداد بیت کوین در گردش * قیمت هر بیت کوین.

معمولاً هرچه ارزش بازار یک دارایی کمتر باشد، قیمت آن بی ثبات تر خواهد بود. تصور کنید که سنگی را درون استخر کوچک پرتاب کنید، حال همین سنگ را بگیرید و آن را به درون اقیانوس پرتاب کنید. این سنگ تأثیر بسیار بیشتری در حوضچه خواهد داشت تا اقیانوس.

به همین روش، بیت کوین را یک حوضچه کوچک در نظر بگیرید که با توجه به تعداد سفارشات خرید یا فروش رومزه که همان سنگ هستند بی ثبات تر می‌شود یعنی بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرد. وقتی قیمت بیت کوین افزایش می‌یابد، به تدریج ارزش بازار و نوسانات قیمتی کاهش می‌یابد.

نتیجه گیری

احتمالاً قیمت بیت کوین تا زمان رسیدن به قیمت اصلی خود در نوسان خواهد بود. در حال حاضر، سفارش‌های زیاد خرید و فروش بیت کوین باعث اختلال در بازار می‌شود زیرا ارزش بازار به اندازه کافی بزرگ نیست که بتواند در برابر آنها مقاومت کند.

نظر شما در مورد قیمت بیت کوین چیست؟ آیا قیمت‌ها تغییر می‌کند؟ می‌توانید در قسمت نظرات، نظر خود را در این مورد بیان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *