بیت کوین گلد

بیت کوین گلد (Bitcoin Gold) چیست؟

مقدمه

بیت کوین گلد یک هارد فورک از ارز دیجیتال اوپن سورس اصلی بود که در ۲۴ اکتبر ۲۰۱۷ راه اندازی شد.

هارد فورک‌ها به دلایل متعددی رخ می‌دهد. از جمله برای گسترش شبکه همزمان با رشد پایگاه مشتریان ارزهای دیجیتال، یا به دلیل اختلاف توسعه دهندگان و تفاوت در اهداف آن‌ها هدف. با این حال اعلام شده بود که‌ هدف بیت کوین گلد  “غیرمتمرکز کردن دوباره بیت کوین” بوده است. بیت کوین گلد یکی از بزرگترین و مورد بحث ترین فورک های بیت کوین بود.

در ظاهر، ممکن است ایده “غیرمتمرکز کردن دوباره بیت کوین” غیر منطقی به نظر برسد. مانند تمام ارزهای دیجیتال دیگر، طراحی بیت کوین به گونه‌ای است که از قبل غیرمتمرکز بوده و با هیچ بانک مرکزی، کشور خاصی، یا ارگان دولتی مرتبط نیست.

یکی از مسائل مهم بیت کوین که باعث توسعه بیت کوین گلد شد، به هیچ وجه به موضوع انتشار مرکزی (Central issuance) مربوط نمی‌شد. بلکه به فرآیند استخراج مربوط می‌شد. توسعه دهندگان بیت کوین گلد معتقد بودند که با اتخاذ یک الگوریتم جدید برای فرآیند استخراج (یک الگوریتم اثبات کار به نام Equihash-BTG)، این شاخه جدید بیت‌ کوین، به نفع عملیات‌های بزرگ استخراج نخواهد بود.  با ادامه این مطلب از زرد نیوز همراه باشید.

نکات مهم

 • بیت کوین گلد یک هارد فورک از ارز دیجیتال اوپن سورس اصلی بود که در ۲۴ اکتبر ۲۰۱۷ راه اندازی شد.
 • توسعه دهندگان بیت کوین گلد، هدف از این هارد فورک را “غیرمتمرکز کردن دوباره بیت کوین” اعلام کردند.
 • در درجه اول، توسعه دهندگان بیت کوین گلد معتقد بودند که با اتخاذ یک الگوریتم جدید مبتنی بر اثبات کار برای فرآیند استخراج، بیت کوین گلد به طور نامتناسبی به نفع عملیات استخراج عمده با تجهیزات تخصصی نخواهد بود.
 • توسعه دهندگان بیت کوین گلد علاوه بر هدف “غیرمتمرکز کردن مجدد” بیت کوین، بر مسائل توزیع، حفاظت و شفافیت نیز تمرکز کردند.
 • این رمز ارز، از ماه می ۲۰۲۱ در بیش از ۴۰ صرافی در ۱۱ ارز ملی فهرست شده است.

آشنایی با بیت کوین گولد

آشنایی با بیت کوین گولد

استخراج بیت کوین فرآیندی سودآور اما نیازمند منابع است. سودآورترین سرمایه‌گذاری‌ها در استخراج، اغلب آنهایی هستند که بسیاری از دستگاه‌های ماینینگ را در کنار هم قرار می‌دهند، که هر یک به تجهیزات گران قیمت و ویژه نیاز دارد.

افرادی که سعی در استخراج بیت کوین به تنهایی دارند، یا باید مقدار زیادی پول و زمان برای خرید دستگاه‌های خود سرمایه گذاری کنند یا در این فرآیند از کاملا عقب بیافتند. زیرا رایانه‌های آنها نمی‌توانند با سیستم‌های حرفه‌ای رقابت کنند.

یکی از اهداف اولیه بیت کوین گلد تغییر الگوریتمی است که توسط آن خود ارز دیجیتال استخراج می‌شود. به این معنی که فرآیند استخراج روی تجهیزات تخصصی نمی‌تواند سریعتر از سیستم های کامپیوتری استاندارد اجرا شود.

بیت کوین گلد اولین هارد فورک بزرگ بیت کوین نبود. بیت کوین کش (Bitcoin Cash) در ۱ آگوست ۲۰۱۷ با فرآیند فورکینگ از ارز دیجیتال اصلی جدا شد. در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۸، هارد فورک بیت کوین کش آن را به دو ارز تقسیم کرد: بیت کوین کش و بیت کوین  اس وی (Bitcoin SV).

توزیع، حفاظت، شفافیت

توسعه دهندگان بیت کوین گلد علاوه بر ایجاد یک دارایی دیجیتال در دسترس تر برای ماینر‌های کوچک که می‌تواند به طور عادلانه تر و کارآمدتر توزیع شود، روی مسائل حفاظتی و شفافیت نیز تمرکز کردند. برخلاف سایر بلاک چین‌ها (از جمله بیت کوین)، بیت کوین گلد با عدم انتشار جزئیات تراکنش یا آدرس کیف پول به دنبال افزایش ناشناسی کاربران بود. از آنجایی که بیت کوین گولد یک پروژه رایگان و نتیجه کار جامعه ارز دیجیتال بود، شفافیت آن ذاتاً مورد انتظار است.  با این حال، تهدیدات هکرها و سایر نهادهای مخرب یک نگرانی مداوم تلقی می‌شود.

در دنیای ارزهای مجازی، بلاک‌ چین‌های کوچک‌ترِ اثبات کار مانند بیت‌کوین گلد، در معرض  ۵۱ درصد حملات سایبری قرار دارند. در این حملات،  مهاجم به دنبال کنترل ۵۱ درصد یا بیشتر از قدرت محاسباتی بلاک چین یا نرخ هش (hash rate) است. این در حالی است که بیت کوین گلد ادعا می‌کند که از زمان راه اندازی خود اقدامات ایمنی و حفاظتی بیشتری را اجرا کرده است. اقداماتی مانند محافظت در برابر حمله بازپخش کامل (Full replay attack). بیت کوین گلد در مسیر تلاش برای ایجاد ایمنی در حساب‌ها و سکه‌های مشتریان خود، سه حمله ۵۱ درصدی و چندین سرقت کیف پول بیت کوین گلد (BTG) را از سر گذرانده است.

حملات علیه بیت کوین گلد

آخرین حملات ۵۱ درصدی در ژانویه ۲۰۲۰ رخ داد. اولین حمله، در تاریخ ژانویه ۲۰۲۰ اتفاق افتاد که در آن،  مهاجمان ۱۹۰۰ بیت کوین گلد، معادل ۱۹ هزار دلار سرقت کردند. در حمله دومی حدود ۵۲۶۷ بیت کوین گلد معادل ۵۳ هزار دلار به سرقت رفت. در ماه می ۲۰۱۸، مقدار ۳۸۸ هزار بیت کوین گلد یا تقریباً ۱۸ میلیون دلار از دست رفت. پس از این اتفاق، صرافی ارز دیجیتال “Bittrex” تصمیم گرفت بلاک چین بیت کوین گلد (BTG) را از فهرست خود خارج کند. این اولین حادثه باعث شد تا بیت کوین گلد، الگوریتم استخراج خود را به Equihash-BTG ارتقا دهد.

تاریخچه بیت کوین گلد: راه اندازی و بحث‌ها

پیشینه بیت کوین گلد از همان ابتدا مورد بحث و جدل بود. در همان روز راه اندازی اکتبر ۲۰۱۷، وب سایت ابری بیت کوین گلد مورد یک حمله توزیع شده (DDoS) گسترده قرار گرفت. و ظرف چند روز پس از راه اندازی، ماینرها یکی از توسعه دهندگان بیت کوین گلد را متهم کردند که هزینه استخراج را ۰/۵ درصد اضافه و این مطلب را از آن‌ها پنهان کرده است. همچنین این نگرانی وجود داشت که تدابیر امنیتی بیت کوین گلد آنطور که در ابتدا ادعا می‌شد قوی نبوده و این نقص‌ها می‌تواند منجر به افزایش آسیب پذیری در برابر تهدیدها شود.

به طور مشابه، توسعه‌ دهندگان بیت‌ کوین گلد پس از راه‌اندازی آن، از چیزی استفاده کردند که “پس از استخراج” (Post-Mine) نام داشت. این امر باعث نگرانی صرافی‌های ارزدیجیتال شد، زیرا آن‌ها در حال بررسی ارائه بیت کوین گلد بودند. این امر ماحصل استخراج صد هزار سکه بود که پس از انجام فورک بدست آمد. روشی که این اتفاق افتاد از طریق استخراج سریع حدود ۸ هزار بلاک‌ بود. این سکه ها به‌ عنوان یک نوع “ودیعه” کنار گذاشته شد تا برای رشد و حفظ شبکه گسترده بیت‌کوین گلد استفاده شود. حدود ۵ درصد از آن ۱۰۰ هزار سکه برای هر یک از شش عضو اصلی تیم به عنوان پاداش کنار گذاشته شد. ۹۵ هزار سکه باقی مانده نیز به حمایت از رشد فضای جامعه بیت کوین گلد اختصاص یافت.

مشکلات با صرافی بیتِرِکس (Bittrex)

صرافی بیتِرِکس

در حالی که در ابتدا صرافی بیترِکس تردید داشت، در نهایت موافقت کرد که بیت‌ کوین گلد را وارد فهرست ارزهای خود کند. بزرگترین نگرانی آن‌ها این بود که بیت کوین گلد یک “کد اجماع کامل” (Full consensus code)،  محافظت پازپخش (replay protection) و کد کافی برای تست و حسابرسی نداشت. همچنین از دیگر نگرانی‌های این صرافی آن بود که توسعه دهندگان بیت کوین گلد، یک کد شناخته شده عمومی داشتند.

بنابراین، آنها به کاربران خود این اخطار را دادند: “پایگاه کد بیت کوین گلد همچنین حاوی ۸۰۰۰ بلاک خصوصی ( معادل صد هزار بیت کوین گلد) است که از قبل استخراج شده. لطفاً توجه داشته باشید که اگر بازاری برای این ارز باز شود، این امکان وجود دارد که توسعه دهندگان بیت کوین گلد، سکه‌های پیش ساخته خود را در بازار آزاد بفروشند.”

پس از حمله ۵۱ درصدی می ۲۰۱۸، بیترِکس بیش از ۱۲ هزار بیت کوین گلد (به ارزش ۲۵۵ هزار دلار در آن زمان) به عنوان غرامت از بیت کوین گلد درخواست کرد تا ضرر متحمل شده توسط صرافی را جبران کند. بیت‌کوین گلد به بیترکس خسارت نداد و آن صرافی بیت کوین گلد را از فهرست خود خارج کرد.

بیت کوین گلد  و صرافی کوین بیس

در زمان راه‌اندازی، انتظار می‌رفت که همه دارندگان بیت‌کوین، سکه‌های بیت‌ کوین کوین گلد را با نرخ یک توکن بیت‌کوین گلد به ازای هر توکن بیت‌ کوین دریافت کنند. فرآیندی که  ایر دراپینگ (Air-droppin) نام دارد. کوین بیس، یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال در جهان، در زمان عرضه به بیت‌کوین گلد شک داشت.  کوین بیس برخلاف صرافی بیترِکس، در نهایت تصمیم گرفت بیت کوین گلد را از صرافی خود دور نگه دارد. نمایندگان کوین بیس اظهار داشتند که صرافی “نمی‌تواند از بیت کوین گلد پشتیبانی کند زیرا توسعه دهندگان آن، کد را برای بررسی در دسترس عموم قرار نداده‌اند. این یک خطر امنیتی بزرگ است.”

کوین بیس پس از راه اندازی بیت کوین گلد  در اکتبر ۲۰۱۷، بیت کوین گلد را به دارندگان بیت کوین بر روی پلتفرم خود، ایر دراپ (air drop) نکرد. این اقدام منجر به شکایتی علیه کوین بیس توسط شاکی دنیل آرچر در ۲۷ مارس ۲۰۱۸ شد. آرچر ادعا کرد کوین بیس شرایط قرارداد خود را نقض کرده است. موارد شکایت او شامل  مسامحه، استفاده از مال غیر، و نقض قرارداد بود. حکم اولیه بیان می‌کرد که توافق کوین‌ بیس با آرچر شامل هیچ بخشی نیست که کوین‌ بیس را ملزم به ارائه خدمات برای ارزهای دیجیتال از طرف اشخاص ثالث کند. در آگوست ۲۰۲۰، دادگاه استیناف رای خلاصه دادگاه اصلی را به نفع کوین بیس صادر کرد.

گره‌های شبکه بیت کوین گلد با ادامه روند نزولی بلند مدت خود،  رو به کاهش هستند. اما بیت کوین گلد همچنان تلاش می‌کند تا سرپا باقی بماند. از اول ژوئن ۲۰۲۱، بیت کوین گلد دارای ۸۹ گره قابل دسترسی است. بیشترین گستردگی گره‌ها در آلمان (۲۲ گره)،  ایالات متحده (۱۸)، فرانسه (۸)، کانادا (۶)، و هلند (۶) می‌باشد.

در دسترس بودن بیت کوین گلد در صرافی‌ها

بایننس

همانطور که مثال‌های بیترِکس و کوین بیس به ما نشان داد، یکی از عوامل اصلی که به تعیین موفقیت کوتاه‌ مدت و بلند مدت یک ارز دیجیتال کمک می‌کند، در دسترس بودن آن در صرافی‌هاست. کاربران برای انجام تراکنش ها باید بتوانند به ارز دیجیتال در صرافی ها دسترسی داشته باشند.

صرافی‌هایی که بیت کوین گلد ارائه می‌دهند

طبق وب‌سایت بیت‌کوین گلد، از ۱ ژوئن ۲۰۲۱، این ارز دیجیتال در صرافی‌های زیر به صورت زنده، معامله می‌شود.

 • بیت‌فینِکس (Bitfinex)
 •  بایننس (Binance)
 •  بیت‌هامب (Bithumb)
 •  گیت آی او (Gate.io)
 • بیت‌بِی(BitBay)
 • اِکسمو (Exmo)
 •  هوبی (Huobi)
 •  کِکس آی او (Cex.io)
 •  هیت‌ بی‌تی‌سی (HitBTC)
 • اوککس (Okex)
 • آپ هلد (Uphold)
 • اونو کوین (Unocoin)
 • کوینکس (Koineks)
 • کوین‌فیلد (Coin feld)
 • کوین‌وان (Coin one)
 • کوین دیرکت (Coindirect)
 • زپ پِی (Zebpay)
 • نایس هش (NiceHash)
 • لیتوکن (LATOKEN)
 • بی‌وان (Bione)
 • پی‌تو‌پی بی‌تو‌بی (p2p b2b)
 • فولگوری (Folgory)
 • وایت بیت (WhiteBIT)
 • بیتوبو (Bitubu)
 • پروبیت (Probit)
 • وازیرکس (Wazirx)
 • بی‌ دابلیو (BW)
 • کوین بیت (Coinbit)
 • کوین دی‌سی‌اکس (CoinDCX)
 • وی بیت کوین (VeBitcoin)
 • هوبی گلوبال (Huobi Global)
 • ایندودَکس (Indodax)
 • ویندَکس (Vindax)

این ارز دیجیتال از طریق بیش از ۲۰ سرویس کیف پول از جمله کیف پول‌های Trezor،  Ledger، Exodus، Coinomi، Guarda، Freewallet، BTGWallet و Kasse نیز در دسترس است.

بر اساس وب سایت بیت کوین گلد، این ارز دیجیتال از تاریخ ۱ ژوئن ۲۰۱۱ در بیش از ۴۰ صرافی ارائه می‌شود.

آینده بیت کوین گلد

بیت کوین گلد در دراز مدت تحقیقاتی را در مورد قراردادهای هوشمند و دموکراسی بلاک چین انجام خواهد داد. همچنین توسعه دهندگان این رمز ارز تصمیم دارمد یک شبکه کارگزاری غیرمتمرکز فیات-کریپتو ایجاد کنند.

بر اساس نقشه راه سال ۲۰۲۱ بیت کوین گلد، زمینه‌های اولیه توسعه که بر آن تمرکز خواهد شد، شامل ایجاد قابلیت همکاری بین گره‌ها، برنامه‌های کاربردی، زیرساخت و شبکه لایتنینگ می‌شود.

بیت کوین گلد به برنامه‌هایی برای کار دو طرفه با سایر بلاک چین‌ها و اکوسیستم‌ها اشاره می‌کند که نشان می‌دهد پل ارتباطی به شبکه فالا (Phala) در حال انجام است.

آن‌ها خاطرنشان کرده‌اند که قصد دارند از ساختار کنونی مدیریتی خود که مبتنی بر هیئت مدیره است، یه یک مدل مبتنی بر سازمان نامتمرکز خودگردان مدرن (DAO) مهاجرت کنند.

 به روز رسانی آیتم‌های اصلی در حال انجام است. علاوه بر این، به روز رسانی برخی از این موارد مانند اکسپلورر‌ها و ElectrumG آن‌ها در حال کامل شدن است. توسعه دهندگان بیت کوین گلد خاطرنشان کردند که اگرچه حجم تراکنش‌ها و کارمزدها در حال حاضر نیازی به اعمال شبکه لایتنینگ لایه ۲ ندارد، اما آن را مورد بررسی قرار خواهند داد.

سوالات متداول در مورد بیت کوین گلد

چه اتفاقی برای بیت کوین گلد افتاد؟

بیت کوین گلد یک هارد فورک از ارز دیجیتال اصلی و اوپن سورس بود که در ۲۴ اکتبر ۲۰۱۷ شکل گرفت. در ۱ ژوئن ۲۰۲۱، قیمت بیت کوین گلد ۵۸/۹۸ دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن حدود ۳۸ میلیون دلار بود.

تفاوت بین بیت کوین و بیت کوین گلد چیست؟

هم بیت کوین و هم بیت کوین گلد از الگوریتم اثبات کار استفاده می.کنند. با این حال، الگوریتم بیت‌کوین گلد، Equihash-BTG،  به نفع عملیات‌های عمده استخراج با تجهیزات تخصصی نیست. ماینر‌های بیت‌کوین از الگوریتم هش SHA-256 استفاده و مقدار هش را تعریف می‌کنند.چون اثبات کار با تغییر اهداف هش دشوارتر می‌شود. با چالش برانگیزتر شدن این موضوع، قدرت محاسباتی مورد نیاز برای ماینینگ نیز افزایش می‌یابد. این یعنی که ماینرهای کوچک‌تر از نظر قدرت محاسباتی که می‌توانند تولید کنند، در مقایسه با ماینر‌های قدرتمند بشدت ضعیف هستند‌.

عبارت BTG در ارز دیجیتال چیست؟

عبارت “BTG” کوتاه شده بیت کوین گلد است. بیت‌کوین گلد یک هارد فورک از ارز دیجیتال اصلی بیت کوین می‌ باشد.

بیت کوین گولد برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

این ارز دیجیتال برای برنامه‌هایی از جمله قراردادهای هوشمند، پل‌های (bridge) اوپن سورس برای تکنولوژی محاسباتی و پرداخت استفاده می‌شود.

هارد فورک بیت کوین چه زمانی راه اندازی شد؟

هارد فورک بیت کوین در ۲۴ اکتبر ۲۰۱۷ راه اندازی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *