bitcoin-code-reveals-satoshi-nakamoto-used-a-russian-proxy

استفاده ساتوشی ناکاموتو از پروکسی روسی

کد بیت کوین سال 2009 نشان دهنده استفاده ساتوشی ناکاموتو از پروکسی روسی است و احتمالاً وی در پشت یک پراکسی روسی خود را پنهان کرده است.

ساتوشی ناکاموتو احتمالاً در ژانویه 2009، هنگامی که اولین بیت کوین 0.1.0 منتشر کرد، به یک پروکسی روسی متصل بوده است. علائم گویایی در پرونده “irc.cpp” در خط 212 دیده می شود، اگرچه که به نظر می رسد با یک رمزنگاری ساده مبهم سازی شده است.

بازی‌های جاسوسی

به نظر می رسد این رمزنگاری و مبهم سازی با از بین بردن همه صفرها و سپس تبدیل اعداد از نمادهای هگزادسیمال به دسیمال کار می‌کند. که به نظر می رسد مانند یک آدرس IP: 87.251.146. عمل می‌کند و آن زمان این پروکسی توسط Anders Telecom ارائه می شده است. ظاهراً آندرس تلکام از سال 2016 منحل شده است.

متخصصان در این زمینه درباره صحت چنین تفسیری اختلاف نظر دارند. خاویر استرلا، مدیر ارشد فنی GeoDB در این رابطه به خبرگزاری کوین تلگراف گفته است:

“کل این داستان به من یادآوری می کند  شما می توانید با ساختن آمار و ارقام ساختگی هر چیزی که می خواهید بگویید. برای من این یک یادآوری ساده در مورد قالب برخی متغیرها است تا بدانم چگونه بعداً آن را پردازش و به طور تصادفی از آن‌ها استفاده کنم.”

با این حال، الکساندر چپورنوی(Alexander Chepurnoy) ، بنیانگذار پلتفرمblockchain Ergo ، با این عقیده مخالف است، او معتقد است كه این روش رمزگشایی كاملاً شهودی است.

ساتوشی از فایو آیز در روسیه پنهان شده است؟

پروکسی ها مشابه VPN ها هستند، به آنها کمک می کنند تا محل رایانه شخصی را بصورت مبهم و گیج کننده‌ای نشان دهند. مکانی در کد که کامنت در آن قرار داده شده است مربوط به اتصال به اینترنت ریلی چت یا IRC است. خود ساتوشی ناکاموتو در چند پستی در Bitcointalk در مورد آن بحث کرده است:

همچنین متن پیرامون این خط کامنت، از تفسیر آن مبنی بر استفاده از پراکسی رمزگذاری شده پشتیبانی و تایید می کند.

چپورنوی معتقد است که اگر ساتوشی در واقع از یکی از کشورهای فایو آیز، جامعه اطلاعاتی (استرالیا، کانادا، نیوزلند، انگلستان و ایالات متحده) باشد، استفاده از پراکسی روسی برای او منطقی است. از آنجا که بعید است آژانس های اطلاعاتی فایو آیز پشتیبان یک سرویس روسی باشند.

سرگئی در ویتنام

جستجوی این آدرس IP منجر به حاصل شدن نتایجی در ایران می شود. با این حال، به دلیل قدیمی بودن آدرس IPv4، آدرس های IP جهانی از سال 2009 مجدداً تنظیم شده است. خبرگزاری کوین تلگراف یک کاربر به نام سرگئی (Sergey) پیدا کرده است که در هتل های ویتنام در دسامبر 2008 و ژانویه 2009  با همان پروکسی ساتوشی وارد سایت می شده و مطالب خود در مورد هتل را پست می‌کرده است.

لازم به ذکر است که ویتنام یک مقصد محبوب برای توسعه دهندگان روسی است که به دنبال فرار از زمستان های سخت روسیه هستند.

آیا با توجه به استفاده ساتوشی ناکاموتو از پروکسی روسی ، وی فردی روسی است؟

این واقعیت که ساتوشی از پروکسی روسی استفاده کرده، لزوماً دلالت بر این ندارد که وی یا هر یک از اعضای تیم او روسی باشند. اگرچه شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه افراد روسی زبان تقریباً از ابتدا در جامعه بیت کوین (BTC)  شرکت داشتند. در حقیقت ، انجمن زبان روسی اولین بخش غیر انگلیسی در Bitcointalk بود.

جوزف وون پرلینگ (Joseph Vaughn Perling)، که در این انجمن با عنوان NewLibertyStandard شناخته می شود، در گپ های روسی فعال بود. البته به نظر نمی رسد که او ریشه روسی داشته باشد و روسی اش ناقص است و برخی کلمات را بلد نیست و در عین حال کاملاً مسلط صحبت می‌کند. وی در تاریخ 19 ژانویه 2010 در انجمن ثبت نام کرد و کاربر شماره 26 آن بود.

وی در پستی در 28 ژوئیه 2010، پیشنهاد می‌کند که املای روسی بیت کوین نباید فقط یک نسخه روسی شده از این نام باشد ، بلکه باید ترجمه ای تحت اللفظی از Bit-Coin باشد. پیشنهاد وی کشش زیادی به سمت خودش نداشت.

با این حال، چپورنوی، با استفاده از همان منطق قبلی، می گوید بعید است كه اگر ساتوشی اهل روسیه باشد از یك پروكسی روسی استفاده كند. در این صورت او به احتمال زیاد برای پنهان كردن سرویس های اطلاعاتی روسیه از یك پروكسی غربی استفاده می كند. وی توضیحات جایگزین را پیشنهاد می کند:

“این احتمال وجود دارد که این پروکسی در شرکتی که ساتوشی در آن کار می کرده، یا شخصی که اصالتاً روسی است  با ساتوشی به اشتراک گذاشته شده باشد، و ساتوشی از آن استفاده کرده است.”

تحقیقات بیشتر ممکن است به کشف سرنخ های بیشتر در مورد تاریخ اولیه بیت کوین و هویت ساتوشی به علاقمندان کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.