تاریخچه بیت کوین: خط سیر، ریشه ها و بنیان گذار

بیت کوین تاریخچه پرافت و خیزی داشته است. در این یادداشت به مهم ترین نقاط عطف ایجاد و توسعه این ارز دیجیتال می پردازیم.

در حال حاضر در یکی از مهم ترین و آشفته ترین دوره های تاریخچه بیت کوین هستیم. این ارز دیجیتال در دسامبر 2017 به ارزش 20 هزار دلاری رسید و از آن زمان روندی نزولی داشته است. البته ماهیت ارزهای دیجیتال همین است و نمی توان انتظار ثبات داشت. قبل از بیت کوین هم پروژه های دیگری در زمینه ارزهای دیجیتال داشتیم و موفقیت آمیز نبود. از یک دهه پیش که بیت کوین پا به دنیای ما گذاشت، سقوط ها و صعودهای زیادی را تجربه کرده است. حتی برای برخی از صاحبان بیت کوین، همین بالا و پایین ها باعث جذابیت این پدیده قرن شده است.

ولی چطور به نقطه فعلی رسیدیم؟ این سفر از کجا شروع شد و چه پیچ و خم هایی داشت؟ با هم خط سیر و تاریخچه بیت کوین را مرور می کنیم.

خود بیت کوین در اواخر دهه 2000 متولد شد ولی ریشه هایش به دهه ها قبل برمی گردد.

1882-1997

باید از سال 1982 شروع کنیم. دیود چائوم که یک دانشمند حوزه کامپیوتر بود برای اولین بار مفهوم ارز دیجیتال یا e-Cash را مطرح کرد. او بیشتر در حوزه حریم خصوصی فعال بود ولی با انتشار مقاله ای به نام «امضاهای کور برای پرداخت های غیرقابل ردگیری» یک پدیده جدید را معرفی کرد. او در مورد سیستم پرداخت اتوماتیکی صحبت می کرد که هیچ طرف سومی نمی تواند اطلاعات مربوط به پرداخت را ببیند.

او سعی کرد این ایده را اجرایی کند و یک سیستم پرداخت کور در سال 1990 با DigiCash ایجاد شد. دیجی کش یک شرکت در آمستردام بود و سعی داشت یک ارز آنلاین امن بسازد. چائوم به عنوان یک نابغه شناخته می شد و شهرت درخوری داشت و ایده اش توجه خیلی ها را جلب کرد ولی محصول موردنظر هرگز موفق نبود و دیجی کش در اواخر دهه 90 ورشکسته شد.

ولی این آغاز یک راه سخت و طولانی بود. در سال 1997 آدام باک hashcash را ایجاد کرد که یک سیستم proof-of-work بود و عملکردی شبیه به بیت کوین داشت. در مورد proof-of-work هم باید گفت، الگوریتم اصلی در یک شبکه بلاکچین است. در بلاکچین، از این الگوریتم برای تایید تراکنش ها و ایجد بلوک های جدید برای زنجیره استفاده می شود. در واقع اینجاست که ماینرها با هم رقابت می کنند تا تراکنش ها را روی شبکه کامل کنند و پاداش بگیرند.

1998

در این سال دو ایده جدید در حوزه ارزهای دیجیتال مطرح شد: در اواخر سال 1998 وی دای یک مقاله منتشر کرد و ایده b-money را معرفی کرد. یک ارز دیجیتال که مبادله آن روندی مشابه با بلاکچین در مبادله بیت کوین امروزی داشت. یک سیستم proof-of-work که ارز دیجیتال را با حل کردن یک معادله ریاضی ایجاد می کند و انتقال پول به شبکه اطلاع داده می شود.

در همان سال، نیک ژابو پیشنهاد مشابهی داشت و Bit Gold را معرفی کرد. او می خواست ارزی ایجاد کند که نیاز به یک طرف سوم ندارد. یعنی لازم نباشد یک بانک مرکزی آن را ایجاد یا مدیریت کند. حل کردن proof-of-work شما را به بیت ها می رساند و آخرین بیت زنجیره هم برای ایجاد زنجیره تراکنش بعدی به کار می رود؛ درست مثل بلاکچین بیت کوین.

البته هیچ کدام از این پروژه ها به ثمر ننشست.

2008

و بالاخره بیت کوین وارد شد. در آگوست سال 2008 bitcoin.org به ثبت رسید. دو ماه بعد، یادداشتی با این نام منتشر شد: «بیت کوین: یک سیستم ارز الکترونیک نظیر به نظیر». ایده های مطرح شده شبیه پروژه های قبلی بود: امضاهای دیجیتال امن بدون نیاز به طرف سوم، proof-of-work و مخلوط کردن تراکنش ها برای ایجاد یک زنجیره.

ساتوشی ناکاموتو نویسنده این یادداشت بود؛ مردی ناشناس!

مطلب مرتبط: ساتوشی ناکاموتو کیست؟

2009

در همان ابتدای سال 2009 اولین بلوک از بیت کوین ها به نام Genesis Block ماین شد. بیت کوین یک دولت مرکزی و تصمیم گیر ندارد که در مورد زمان و نحوه انتشارش تصمیم بگیرد. بنابراین ماینرها از نرم افزاری خاص استفاده می کنند تا مسائل ریاضی را حل کنند و در مقابل، میزان مشخصی بیت کوین منتشر کنند. در تاریخ 9 ژانویه،‌ اولین نسخه نرم افزار بیت کوین منتشر شد و در روز 12 ژانویه، اولین تراکنش تاریخ بیت کوین انجام شد: ناکاموتو 10 بیت کوین برای هال فینی ارسال کرد که یک برنامه نویس کامپیوتر است.

در اواخر همان سال و در ماه اکتبر، New Liberty Standard اولین نرخ مبادله بیت کوین را منتشر کرد و این اتفاق مهم در تاریخ ارزهای دیجیتال ثبت شد. بدین ترتیب 1 دلار برابر با 1309.03 بیت کوین اعلام شد. در ماه دسامبر، ناکاموتو نسخه دوم نرم افزار را منتشر کرد.

2010

نرخ مبادله ارز مشخص شده بود و حالا باید اولین خرید واقعی با بیت کوین انجام می شد. در می 2010 این اتفاق افتاد. لاژلو هانیژ که یک برنامه نویس اهل فلوریداست 10 هزار بیت کوین به یک مرد لندنی داد و دو پیتزا خرید. قیمت مجموع پیتزاها 25 دلار بود. همین خرید اول نشان داد که این ارز دیجیتال چه پتانسیل هایی دارد. البته در آن زمان بیت کوین ارزش چندانی نداشت ولی چند ماه بعد بالاخره ارزش بیت کوین از یک پنی (1 سنت) بالاتر رفت.

پلت فرم های مبادله بیت کوین هم در سال 2010 ایجاد شدند: بیت کوین مارکت در ماه فوریه و Mt. Gox در ماه جولای. از سوی دیگر Slush هم اولین mining pool بود و برای اولین بار در همین سال بود که بیت کوین ماین شد. در واقع mining pool جایی است که چندین ماینر منابع را ترکیب کرده به بیت کوین می رسند. در ماه نوامبر، ارزش کلی بیت کوین برای اولین بار از 1 میلیون دلار گذشت.

البته داستان فقط پر از اتفاق های خوب نیست؛ اتفاقات بد هم در این مسیر بیت کوین را تحت تاثیر قرار دادند. کاربری در ماه اکتبر یک نقطه آسیب پذیر در پروتکل بیت کوین پیدا کرد و توانست تراکنش هایی بدون نیاز به تایید نهایی انجام دهد. در نهایت او توانست 184 میلیارد بیت کوین ایجاد کند اما این تراکنش به سرعت پاک شد و باگ موردنظر هم رفع شد.

2011

در فوریه 2011 یک اتفاق خیلی مهم به ثبت رسید: بیت کوین برای اولین بار به ارزش 1 دلار رسید.

حالا دیگر اخبار مختلفی در مورد این ارز دیجیتال منتشر می شد: اخبار خوب و بد. مجله تایم در مقاله ای به بیت کوین پرداخت و برای اولین بار این ارز را معرفی کرد. اما در Gawker هم در مورد بیت کوین نوشته شد و از آن در بازار خرید و فروش مواد مخدر Silk Road در دارک وب استفاده شد. بیت کوین بارها در پرداخت ها به کار گرفته شد. حالا دیگر بیش از پیش در مورد این ارز دیجیتال صحبت می شد و در ماه ژوئن، ارزش بیت کوین از 30 دلار هم بیشتر شد. این روند خیلی زود تغییر کرد و تا 10 دلار پایین آمد.

در ماه ژوئن، Mt. Gox با یک مشکل امنیتی جدی مواجه شد و به همین خاطر، ده ها هزار اکانت و بیت کوین هایشان مورد حمله قرار گرفتند. البته این تازه آغاز راه بود.

کم کم اطلاعات و تمایل به استفاده از بیت کوین هم بیشتر شد. بدین ترتیب سایر گونه های آن هم وارد عرصه شدند. در سال 2011 Litecoin که حالا به هفتمین ارز دیجیتال بزرگ جهان بدل شده، به دنیا معرفی شد.

2012

در سال 2012 بیت کوین روند متفاوتی داشت. این ارز دیجیتال کم کم به مهم ترین سکه دیجیتال جهان تبدیل می شد و در آوریل از سقف 100 دلار هم گذشت.

2013

در سال 2013 ارزش بیت کوین بالا و پایین های زیادی را تجربه کرد و برای اولین بار از مرز 1000 دلار گذشت. این ارز دیجیتال کم کم به موفق ترین ارز و شناخته شده ترین روش مبادله مالی در دسترس تبدیل شد.

2014-2016

بیت کوین تا حدی دچار رکود شد. در ماه ژانویه 2014 ارزش بیت کوین به کمتر از هزار دلار رسید و چند سال در همین سطح باقی ماند. از سوی دیگر، پلت فرم مبادله ارز دیجیتال Mt. Gox ورشکسته و تعطیل شد. در این بازه 2-3 ساله بیت کوین عجیب ترین افت و خیزها را تجربه کرد. طوفانی که مقدمه یک صعود بود!

2017

بهترین و مهم ترین سال برای بیت کوین فرارسید: سال 2016 در تلاشی فرسایشی برای بازگشت به روزهای خوب سپری شد. در سال 2017 ارزش این ارز دیجیتال از 1000 دلار بالاتر رفت. این روند صعودی ادامه داشت. در ماه ژوئن، ارزش بیت کوین به بیش از 3 هزار دلار رسید!

البته هنوز هم برخی از کاربران و صاحبان بیت کوین از شبکه دور این ارز دیجیتال عصبانی و کلافه بودند. تعداد ماینرها بیشتر شده بود و این یعنی هزینه بیشتر و زمان طولانی تر برای پردازش تراکنش ها. به همین خاطر برخی از کاربران می خواستند اندازه بلوک ها بزرگتر شود. در ماه آگوست، Bitcoin Cash متولد شد. در حال حاضر این ارز دیجیتال به رتبه پنجم بزرگترین ارزهای دیجیتال از نظر ارزش کلی رسیده است.

روند صعودی بیت کوین ادامه داشت. در ماه اکتبر، ارزش این ارز دیجیتال به 6 هزار دلار رسید. این رقم در ماه نوامبر 10 هزار دلار بود و در پایان دسامبر به 19783 دلار رسید. افراد و شرکت های زیادی نسبت به خرید، مبادله و استفاده از بیت کوین اقدام کردند ولی مشخص بود که این روند صعودی بالاخره به پایان می رسد.

2018

سالی سخت برای کاربران بیت کوین! برخی از کاربران فکر می کردند این روند صعودی قیمت ادامه خواهد داشت. خیلی از آن ها هم وقتی فرصت بود، بیت کوین‌هایشان را فروختند. روند نزولی شروع شده بود و ارزش بیت کوین به 6542.78 دلار رسید: کاهش 67 درصدی!

2020

امروز در تاریخ 19 فوریه 2020، بیت کوین با آغاز روندی صعودی، به ارزش حدود 10 هزار دلاری رسیده است.

4 یک پینگ

  1. پینگ بک: ساتوشی ناکاموتو کیست؟ - زرد نیوز

  2. پینگ بک: رقابت بیت کوین با طلا - زرد نیوز

  3. پینگ بک: کاردانو (cardano) چیست؟ - زرد نیوز

  4. پینگ بک: استلار (stellar) چیست؟ - زرد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.