۲۱ میلیون سکه بیت کوین

پس از اینکه ۲۱ میلیون سکه بیت کوین عرضه شد چه می‌شود؟

مقدمه

یکی از ویژگی‌های اصلی بیت کوین این است که عرضه سکه آن محدود است. سازنده بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو، این ارز دیجیتال را اساساً به عنوان طلای دیجیتال طراحی کرد. به عبارت دیگر درست مانند طلا که میزان محدودی از آن وجود دارد، سکه‌های بیت کوین نیز محدود هستند و از ۲۱ میلیون عدد بیشتر نخواهند شد. ( ساتوشی ناکاموتو، نام فرد یا افرادی است که بیت کوین را ساخته‌اند.)

حداکثر تعداد بیت کوینی که می‌تواند عرضه شود ( یا استخراج شود) ۲۱ میلیون است. تقریبا هر ۱۰ دقیقه ۱ بیت کوین جدید عرضه (استخراج) می‌شود. این میانگین زمانی است که برای ایجاد یک بلوک جدید بیت کوین در بلاک چین زمان لازم است.

 استخراج بیت کوین طوری طراحی‌شده تا پس از استخراج هر ۲۱۰ هزار بلاک جدید، نرخ استخراج بیت کوین نصف شود. این میزان تقریبا برابر است با هر چهار سال یکبار.

مطلب مرتبط: استخراج بیت کوین چگونه انجام می‌شود؟

نکات مهم

  • حداکثر میزان عرضه بیت کوین ۲۱ میلیون است.
  • با توجه به گرد شدن اعداد در کد بیس (Code base) بیت کوین، احتمالا سکه‌های بیت کوین هرگز به ۲۱ میلیون عدد نمی‌رسد.
  • زمانی که بیت کوین به محدوده عرضه خود برسد، هیچ بیت کوین دیگری استخراج نمی‌شود و ماینر‌ها فقط از انجام تراکنش بیت کوین درآمد خواهند داشت.

آیا تعداد سکه‌های بیت کوین به ۲۱ میلیون خواهد رسید؟

انتظار نمی‌رود تعداد کل بیت کوین‌هایی که عرضه می‌شود به ۲۱ میلیون برسد. دلیل این امر آن است که شبکه بیت کوین از عملگرهای “bit-shift” استفاده می‌کند. این عملگرهای حسابی برخی از اعشار را تا نزدیکترین یا کوچکترین عدد صحیح گرد می‌کنند.

این گرد‌کردن ممکن است زمانی رخ دهد که پاداش بلاک برای تولید یک بلاک جدید بیت کوین به نصف تقسیم و مقدار پاداش جدید محاسبه شود. این پاداش را می‌توان در ساتوشی بیان کرد. یک ساتوشی معادل ۰/۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین.

از آنجایی که ساتوشی کوچکترین واحد اندازه گیری در شبکه بیت کوین است، نمی‌توان آن را به نصف تقسیم کرد. بلاک چین بیت کوین، زمانی که وظیفه تقسیم ساتوشی را به دو نیم برای محاسبه مقدار پاداش جدید بر عهده دارد، با استفاده از عملگرهای bit-shift این عدد را به نزدیکترین عدد صحیح به رو به پایین گرد می‌کند.

این گرد‌کردن قاعده مند پاداش‌های بلاک بیت‌کوین (به کسری از واحد ساتوشی) دلیل این است که تعداد کل بیت‌کوین‌هایی که استخراج می‌شود احتمالاً کمی کمتر از ۲۱ میلیون خواهد بود.

تقریباً هر چهار سال یک بار تعداد بیت کوین‌هایی که در هر بلوک استخراج می‌شوند به نصف کاهش می‌یابد. بنابراین انتظار نمی‌رود که بیت کوین نهایی تا سال ۲۱۴۰ عرضه (استخراج) شود. تعداد بیت‌کوین‌هایی که در ابتدای راه‌اندازی بیت کوین می‌توانستید از یک بلاک استخراج کنید ۵۰ بیت کوین بوده است. از آن زمان به بعد این تعداد کمتر شده است و از می ۲۰۲۰ پاداش هر بلاک جدید بیت کوین برابر است با ۶/۲۵ بیت کوین.

نکته

اگرچه حداکثر ۲۱ میلیون بیت کوین قابل استخراج است، اما این احتمال وجود دارد که تعداد بیت کوین‌های در گردش به میزان قابل توجهی کمتر از این تعداد (۲۱ میلیون توکن) باشد. ممکن است دارندگان بیت کوین دسترسی به بیت کوین‌های خود را از دست بدهند، مثلاً با از دست‌دادن کلیدهای خصوصی کیف پول بیت کوین خود یا بدون به اشتراک‌گذاشتن جزئیات کیف پول خود از دنیا بروند. بر اساس تحقیقی که شرکت جرم‌شناسی کریپتو “Chainalysis” در ژوئن ۲۰۲۲ انجام داد، این شرکت تخمین می‌زند که تا ۲۰ درصد از بیت‌ کوین‌های عرضه‌شده ممکن است برای همیشه از بین بروند

تا ژانویه ۲۰۲۲، ۱۸/۹ میلیون بیت کوین در حال حاضر در گردش می‌باشد و حدود ۲/۱ میلیون بیت کوین هنوز عرضه نشده است.

پس از اینکه ۲۱ میلیون بیت کوین استخراج شده‌اند چه می‌شود؟

پس از اینکه به حداکثر مقدار بیت کوین برسیم، حتی اگر این تعداد در نهایت کمی کمتر از ۲۱ میلیون باشد، بیت کوین جدیدی عرضه نخواهد شد. تراکنش‌های بیت‌کوین همچنان در قالب بلاک انجام می‌شوند و به همین گونه پردازش خواهند شد. ماینرها همچنان پاداش دریافت می‌کنند اما احتمالا برای انجام تراکنش‌ها (و نه استخراج بیت کوین).

زمانی که بیت کوین به سقف عرضه خود برسد، احتمالاً بر ماینرهای بیت کوین تأثیر می‌گذارد. اما نحوه تأثیرگذاری آن تا حدی به چگونگی تکامل بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال بستگی دارد. اگر بلاک چین بیت‌کوین در سال ۲۱۴۰ تراکنش‌های زیادی را همزمان پردازش کند، ماینرهای بیت‌کوین همچنان می‌توانند تنها از کارمزد پردازش تراکنش‌ها سود کسب کنند.

آینده فرضی بیت کوین

اگر بیت‌کوین در سال ۲۱۴۰ به‌جای خریدهای روزانه، تا حد زیادی به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری عمل می‌کند، باز هم سودآوری برای ماینرها امکان‌پذیر است (حتی با حجم کم تراکنش‌ها و حذف‌شدن پاداش‌های بلاک). ماینرها می‌توانند برای پردازش تراکنش‌هایی که شامل مبالغ بالا یا چندین تراکنش‌ می‌شوند، کارمزد‌هایی بالا دریافت کنند. با بلاک‌ چین‌های کارآمدتر نوع “لایه ۲” (layer 2)، مانند شبکه لایتنینگ که در ارتباط با بلاک چین بیت‌کوین کار می‌کنند می‌تواند خرج‌کردن روزانه بیت‌‌کوین را تسهیل کنند.

با این حال، در صورتی‌ که پاداش بلاک‌ها برای ماینرها سود آور نباشد اثراتی منفی رخ خواهد داد که در زیر به آن‌ها می‌پردازیم.

ماینرها کارتل (cartel) تشکیل می‌دهند: گروهی از ماینرها ممکن است در تلاش برای کنترل منابع استخراج و اعمال کارمزد تراکنش‌ بالاتر تبانی کنند.

استخراج خودخواهانه (sefish mininng) اتفاق می‌افتد: ماینرهایی که در استخراج خودخواهانه شرکت می‌کنند، برای مخفی‌کردن بلاک‌های معتبر جدید تبانی می‌کنند و بعداً آن‌ها را به عنوان بلاک‌های یتیم (orphan block) که شبکه بیت کوین آن‌ها را تأیید نکرده است، آزاد می‌کنند. این عمل می‌تواند زمان پردازش بلاک‌ها را افزایش دهد و تضمین کند که کارمزدهای بالایی برای پردازش بلاک‌های جدید پرداخت می‌شود.

سخن آخر

کاربرد بیت کوین در سال ۲۱۴۰ چگونه خواهد بود؟ آیا مانند پول تو جیبی خواهد بود یا شمش طلا؟ اکوسیستم بیت کوین هنوز در حال توسعه است و این امکان را فراهم می‌کند که خود بیت کوین در دهه‌های آینده به تکامل خود ادامه دهد. اما با وجود اینکه بیت کوین تکامل می‌یابد، پس از دستیابی به سقف ۲۱ میلیون سکه، هیچ بیت کوین جدیدی عرضه نخواهد شد. رسیدن به این حد از عرضه، احتمالاً بیشترین تأثیر را بر ماینرهای بیت کوین خواهد داشت، اما این امکان وجود دارد که سرمایه گذاران بیت کوین نیز تأثیرات منفی را تجربه کنند.

پرسش‌های متداول

چه تعداد بیت کوین استخراج شده است؟

تا ژانویه ۲۰۲۲، ۱۸/۹ میلیون بیت کوین در در گردش می‌باشد و حدود ۲/۱ میلیون بیت کوین هنوز عرضه نشده‌اند.

استخراج یک بیت کوین چقدر زمان می‌برد؟

مدت زمانی که استخراج یک بیت کوین طول می‌کشد به میزان پاداش بلاک یا تعداد بیت کوین‌های جدیدی که برای تولید یک بلاک بیت کوین جدید به ماینرها  پرداخت می شود، بستگی دارد. پاداش بلاک فعلی ۶/۲۵ بیت کوین است و تقریباً هر ۱۰ دقیقه یک بلاک جدید تولید می‌شود. به طور متوسط هر ۱/۶ دقیقه یک بیت کوین جدید استخراج می‌شود.

وقتی عرضه بیت کوین به حداکثر خود رسید کارمزدهای تراکنش چگونه خواهند بود؟

کارمزد‌های استخراج بیت کوین زمانی که عرضه بیت کوین به ۲۱ میلیون برسد از بین می‌رود. ماینرها احتمالا فقط از کارمزد پردازش تراکنش درآمد کسب خواهند کرد، نه ترکیبی از پاداش‌های بلاک و کارمزد تراکنش.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *