بایننس کوین

بایننس کوین (BNB) چیست؟

مقدمه

بایننس کوین یک ارز دیجیتال است که توسط صرافی بایننس منتشر و با نماد BNB معامله می‌شود. از ژوئن ۲۰۲۱، صرافی بایننس بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال در جهان است که بیش از ۱/۴ میلیون تراکنش در ثانیه را پشتیبانی می‌کند. با ادامه این مطلب از زرد نیوز همراه باشید. 

مطلب مرتبط: بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۱

نکات مهم

 • بایننس کوین یک ارز دیجیتال است که توسط صرافی بایننس منتشر و با نماد BNB معامله می‌شود.
 • بایننس کوین در ابتدا مبتنی بر شبکه اتریوم بود. اما اکنون رمز ارز بلاک چینِ خود بایننس، بایننس چِین (Binance Chain)، است.
 • هر سه ماهه، بایننس یک پنجم سود خود را برای بازخرید و نابودی دائمی یا
 • “سوزاندن”  بایننس کوین‌هایی خزانه خود، استفاده می‌کند.
 • بایننس کوین به عنوان یک توکن ابزاری (utility token) برای کارمزدهای معاملاتی با تخفیف، در سال ۲۰۱۷ ایجاد شد. اما کاربردهای آن به کارکردهای متعددی از جمله پرداخت هزینه تراکنش (در بایننس چِین)، رزرو سفر، سرگرمی، خدمات آنلاین و خدمات مالی گسترش یافته است.
 • در زمان نگارش این مقاله، ارزش بازار بایننس بیش از ۵۶ میلیارد دلار است و از این نظر، تنها پس از بیت کوین، اتریوم و تتر قرار دارد.

آشنایی با بایننس کوین

بایننس کوین در ابتدا روی بلاک چین اتریوم با استاندارد ERC 20 اجرا می‌شد. اما از آن زمان به سکه اصلی  بایننس چین تبدیل شد. این ارز دیجیتال، در طی یک عرضه اولیه سکه (ICO) در ژوئیه ۲۰۱۷ راه اندازی شد و حداکثر ۲۰۰ میلیون توکن BNB دارد. این عرضه اولیه، ۱۰ درصد یا ۲۰ میلیون توکن بایننس کوین را به سرمایه‌گذاران فرشته (angel investor) چهل درصد یا ۸۰ میلیون توکن به تیم موسس و ۵۰ درصد یا ۱۰۰ میلیون را به شرکت کنندگان مختلف از طریق فرآیند ICO ارائه کرد.

تقریباً نیمی از سرمایه جمع‌آوری‌شده در طول فرآیند عرضه اولیه، برای برندسازی و بازاریابی بایننس در نظر گرفته شد. همچنین حدود یک سوم آن برای ساخت پلتفرم بایننس و انجام بروزرسانی‌های لازم در اکوسیستم آن استفاده شد.

توکن BNB در ابتدا مبتنی بر شبکه اتریوم بود. اما اکنون ارز بومی بلاک چینِ خود بایننس یعنی بایننس چین می‌باشد.

سوزاندن بایننس کوین

سوزاندن بایننس کوین

اگرچه ۱۰۰ میلیون توکن بایننس در ابتدا و در عرضه اولیه ارائه شد، اما تعداد کل توکن‌های فعلی از آن مقدار کمتر است. هر سه ماهه، بایننس یک پنجم سود خود را برای بازخرید و نابودی دائمی یا “سوزاندن” بایننس کوین‌های خزانه خود، استفاده می‌کند.

بایننس به طور مرتب در حال انجام رویداد‌های سوزاندن توکن‌های خود است. این رویداد آخرین بار در ۱۵ آوریل ۲۰۲۱ رخ داد.  بایننس این دفعه، مجموع ۱،۰۹۹،۸۸۸ بایننس کوین، معادل ۵۹۶،۳۱۴،۳۸۰ دلار توکن را سوزاند. این پانزدهمین رویداد سه ماهه بایننس کوین و بزرگترین آن از نظر دلار آمریکا است. مجموع عرضه این رمز ارز از ۱۷۰،۵۳۲،۸۲۵ توکن به ۱۶۹،۴۳۲،۹۴۷ توکن کاهش یافته است.

کاربرد‌ها و استفاده‌های بایننس کوین

بایننس کوین به عنوان یک توکن ابزاری (utility token) برای کارمزدهای معاملاتی با تخفیف، در سال ۲۰۱۷ ایجاد شد. اما کاربردهای آن به کارکردهای متعددی از جمله پرداخت هزینه تراکنش (در بایننس چِین)، رزرو سفر، سرگرمی، خدمات آنلاین و خدمات مالی گسترش یافته است. این توکن برای پرداخت هزینه‌های تراکنش در Binance.com، Binance DEX و Binance Chain استفاده می‌شود.

همچنین می‌توان از آن برای پرداخت‌ها (در مکان‌هایی مانند Crypto.com، Monetha و HTC) استفاده کرد. این توکن را می‌توانید برای رزرو اقامتگاه‌های مسافرتی (در سایت هایی مانند TravelbyBit، Trip.io، و Travala.com)، برای اهداف سرگرمی (هدایای مجازی، گیفت کارت، بخت آزمایی)، پرداخت هزینه خدمات آنلاین (BitTorrent، Canva، Storm)، و حتی برای اهداف مالی (از ETHLend وام بگیرید یا در Moeda سرمایه گذاری کنید) استفاده کنید.

همچنین می‌توانید از بایننس کوین برای سرمایه‌گذاری در عرضه‌های اولیه خاصی استفاده کنید. این رویداد‌ها در اپلیکیشن Launchpad بایننس فهرست شده‌اند. فهرست ارزهای دیجیتال جدید در صرافی بایننس، و استفاده از پلتفرم آن، بازاری بی‌نظیر برای تجارت انواع توکن‌های مجازی جدید و معتبر فراهم می‌کند.

این توکن، از سوی سایر پلتفرم‌‌ها حمایت شده که به گسترش استفاده از آن کمک کرده است. این همکاری‌ها شامل مشارکت با پلتفرم برتر پخش ویدیوی زنده آسیایی، Uplive است. در این پلتفرم هدایای مجازی را برای توکن‌های بایننس کوین به کاربران ۲۰ میلیونی خود Uplive می‌فروشد.

بایننس کوین همچنین توسط پلتفرم، اپلیکیشن موبایل و کارت نقدی VISA موناکو، پلتفرم پیشگام پرداخت و ارزهای دیجیتال، پشتیبانی می‌شود.

اسمارت چِین بایننس

تا ۲۴ ژوئن ۲۰۲۱، اسمارت چین (smart chain) بایننس روزانه ۳/۷ میلیون تراکنش را پردازش می‌کرد. ۳ برابر بیشتر از بيشترين تراکنش‌های روزانه‌ی اتریوم. این در حالی است که این رقم از تقریباً ۱۲ میلیون تراکنش روزانه که در ۱۴ می ۲۰۲۱ ثبت شده بود، کمتر است.

سوالات متدوال در مورد بایننس کوین

رمز ارز بایننس کوین چیست؟

بایننس‌کوین یک ارز دیجیتال است که کاربرد اصلی آن در پرداخت کارمزد معاملات و تراکنش‌ های صرافی بایینس است.

بایننس کوین چه کاربرد‌هایی دارد؟

فراتر از صرافی بایننس، بایننس‌کوین چندین کاربرد دارد، از جمله توانایی در:

 • پرداخت با کارت اعتباری پرداخت
 • برای ترتیبات سفر (در وب سایت های منتخب)
 •  خرید هدایای مجازی
 •  فرآیند پرداخت سرمایه گذاری
 •  پرداخت وام و نقل و انتقالات مالی
 •  کمک به خیریه

تبدیل به بایننس کوین به چه معناست؟

در دنیای ارزهای دیجیتال، داست (dust به معنی گرد و غبار) به هر مقدار سکه یا توکن اطلاق می‌شود. زیرا آنقدر کوچک هستند که می‌توانید آن‌ها را نادیده بگیرید. آن‌ها اساسا کسری‌ های کوچک باقی مانده از معاملات هستند.

بایننس به معامله گران اجازه می‌دهد تا داست خود را به بایننس کوین تبدیل کنند.

“بازار بایننس کوین” چیست؟

عبارت “بازار بایننس کوین” به سادگی به مکانی اشاره دارد که در آن، بایننس‌کوین (BNB) خرید و فروش می‌شود. اکثر خرید های این رمز ارز در بازار ثانویه انجام می‌شود.

معامله گران می‌توانند BNB را در Binance.com و همچنین سایر پلتفرم‌های کریپتو خرید و فروش نمایند.

آیا فعالیت صرافی بایننس در آمریکا ممنوع است؟

فعالیت بایننس در کشور آمریکا ممنوع نیست. با این حال، در ۱۳ می ۲۰۲۱، خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد که بایننس هولدینگ توسط وزارت دادگستری و خدمات درآمد داخلی این کشور تحت بررسی است. بر اساس این گزارش، پول شویی و فرار مالیاتی افرادی که کسب و کار مرتبط با بایننس دارند، مورد کاوش قرار داده‌اند.

جسیکا جونگ، سخنگوی بایننس، گفت: “ما تعهدات قانونی خود را بسیار جدی می‌گیریم و با قانون گذاران و مجریان قانون به شکلی مشترک تعامل داریم. ما سخت کار کرده‌ایم تا یک برنامه قوی ایجاد کنیم که شامل اصول و ابزارهای ضد پولشویی بشود. این برنامه توسط مؤسسات مالی برای شناسایی و رسیدگی به فعالیت‌های مشکوک استفاده می‌شود. “

بایینس در جزایر کیمن (Cayman) مستقر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.