تفکر تصویر بزرگ (Big Picture Thinking) چیست؟ + استراتژی و تمارین

در این مقاله از زردنیوز با تفکر تصویر بزرگ یا کل نگر (Big Picture Thinking) آشنا خواهیم شد و به شما نکات، روش‌ها و نیز تمرینات این مدل اندیشه را ارائه خواهیم داد تا بتوانید از آن استفاده کنید.

مقدمه

سازمان‌ها بیش از هر زمان دیگری با نگاهی نزدیک و استراتژی‌های دقیق به آینده نگاه می‌کنند. این نوع تفکر تصویر بزرگ برای موفقیت هر شرکتی ضروری است. این بخشی از ایجاد آمادگی ذهنی است. از این گذشته، جهان ما دائما در حال تغییر است. با توجه به ناشناخته و نامطمئن بودن آینده، شرکت‌ها (و افراد) باید پویا بمانند و به طور استراتژیک به آنچه در پیش است فکر کنند. در واقع، نیمی از ما احساس می‌کنیم که نمی‌توانیم برای آینده برنامه‌ریزی کنیم.

در این مقاله، ما بررسی کرده‌ایم که این نوع تفکر در محل کار چگونه است. اینکه یک سازمان تصویر بزرگ باشید به این معنی است که هم عمل‌گرا و هم خوش‌بین هستید. شما به آینده نگاه می‌کنید تا جنبه مثبت و امکان فرصت را پیدا کنید. شما به توانایی خود برای اقدام و تأثیرگذاری بر نتایج اطمینان دارید. اما شما همچنین فضایی برای واکنش‌پذیری ایجاد می‌کنید. سازمان شما می‌داند که آینده قطعی نیست. برای نگاه کردن به چشم‌انداز پیش رو، می‌دانید که در صورتی که همه چیز طبق برنامه پیش نرود، باید فضایی را برای تأمل ایجاد کنید.

زیرا اگر در چند سال گذشته چیزی یاد گرفته باشیم، این است که همیشه همه چیز طبق برنامه پیش نمی‌رود. حتی بهترین برنامه‌ریزی‌ها نیز مختل می‌شوند. به هر حال، عوامل خارجی مانند همه‌گیری جهانی، بازار در نوسان، و ناآرامی‌های سیاسی همگی نقش دارند. در این پست، یاد می‌گیرید که چگونه عادت‌هایی را برای تبدیل شدن به یک فرد تصویر بزرگ اتخاذ کنید. دریابید که چگونه تفکر استراتژیک می‌تواند سازمان شما را یک قدم جلوتر نگه دارد و در مواقع ضروری برای تغییر بهتر آماده شود.

تفکر تصویر بزرگ چیست؟

ابتدا، بیایید منظورمان از تفکر تصویر بزرگ را بفهمیم. این نوع مهارت‌های تفکر ذاتاً برای ما طبیعی نیستند. مانند هر نوع مهارت یا عضله دیگری، شروع به تفکر تصویر بزرگ نیاز به تمرین دارد. بیایید به چند نمونه از تفکر تصویر بزرگ نگاه کنیم و اینکه چرا این نوع تفکر ارزش سرمایه‌گذاری برای ایجاد در محل کار را دارد.

نمونه‌ای از تفکر تصویر بزرگ

بیایید یک قدم به عقب برگردیم تا به چند نمونه از تفکر تصویر بزرگ در محل کار نگاه کنیم. شما به طور بالقوه می‌توانید از این مثال به عنوان یک استراتژی تفکر با اعضای تیم خود استفاده کنید.

لوسی مدیر یک شرکت فناوری است. لوسی به عنوان یک مدیر منابع انسانی، تجربه گسترده‌ای در مدیریت منابع انسانی دارد. تیم او وظیفه دارد اطمینان حاصل کند که از کارمندان به خوبی مراقبت می‌شود.

در طول همه‌گیری، لوسی و تیمش با چالش‌های زیادی دست و پنجه نرم کرده‌اند تا مطمئن شوند کارمندان در اولویت هستند. وقتی همه‌گیری برای اولین بار شروع شد، لوسی با هدایت جریان کاری کووید-19 برای کمک به چرخش به کار از راه دور به چالش کشیده شد. او و تیمش باید دستورالعمل‌ها و خط مشی‌هایی را برای کووید-19 شکل می‌دادند.

او وظیفه داشت به دنبال مزایا و منابع کارمندان برای ارائه به کارکنان در پاسخ به همه‌گیری باشد. همچنین از او خواسته شد تا در مورد آینده استراتژی کاری فکر کند و آن را به تیم مدیر ارشد ارائه دهد. استراتژی اولیه کار آینده لوسی شامل رویکرد بازگشت به دفتر بود. شرکت لوسی قبلاً کارمندان خود را ملزم به کار در دفتر می‌کرد. او می‌دانست که بازگشت کارمندان به دفتر، اولویت اصلی رهبری است.

 اما لوسی روندها و تحقیقات صنعت را به روز نگه داشت. او دریافت که کارمندان ترجیح می‌دهند از خانه کار کنند. اما مهمتر از آن، او یاد گرفت که کارکنان انعطاف‌پذیری لازم برای تصمیم‌گیری در مورد چگونگی (و مکان) کار خود را می‌خواهند. شرکت‌ها با 83 درصد از کارفرمایان موافقت کردند که تغییر به کار از راه دور موفقیت‌آمیز بوده است.

او همچنین در جریان بازار کار و شرایط خارج از دنیای شرکت‌ها بود. با خروج دسته جمعی کارمندان در طول استعفای بزرگ، لوسی استراتژی خود را تغییر داد. او همچنین متوجه شد که در حالی که بازار کار هنوز رقابتی است، شرکت باید استعدادهای برتر خود را حفظ کرده و به توسعه آن ادامه دهد. از این گذشته، این شرکت در حال کاهش بودجه خود بود.

لوسی زیرک ماند و مهارت‌های یک رهبر تصویر بزرگ را پذیرفت. استراتژی او شامل یک رویکرد کارمند محور و جزئیات محور برای بازگشت به دفتر بود. لوسی به جای الزام کارکنان به کار در دفتر، یک رویکرد کارمند محور را پیشنهاد کرد. اجازه دهید کارمندان انتخاب کنند که چگونه می‌خواهند کار کنند. کارکنان را برای محیط‌های کاری ترکیبی بپذیرید و در فرصت‌های توسعه حرفه‌ای سرمایه‌گذاری کنید.

لوسی همچنین ابتکاراتی مانند فعالیت‌های تیم مجازی، تیم‌های خارج از سایت، و روزهای ارتباط «در دفتر» را برای کمک به تقویت ارتباطات اجتماعی پیشنهاد کرد. تیم رهبری استراتژی لوسی را رویکردی فراگیر، فرهنگی و مردم محور می‌دانست. آن‌ها موافقت کردند که استراتژی لوسی را به لطف تفکر آینده‌گر او اجرا کنند.

5 مزیت داشتن تصویری بزرگ

مزایای داشتن تصویری بزرگ
مزایای داشتن تصویری بزرگ

– این به سازمان‌ها کمک می‌کند تا در برابر تغییرات و ناملایمات انعطاف‌پذیر باشند. تفکر تصویر بزرگ یا کل نگر به شما کمک می‌کند تا در میان تغییرات، بالشتکی از انعطاف‌پذیری بسازید. وقتی همه چیز شما را به یک چرخه سوق می‌دهد، تفکر تصویر بزرگ شما می تواند به شما کمک کند تا به راحتی سازگار شوید.

– این شرکت‌ها را پویا نگه می‌دارد (به ویژه در زمان‌های چالش برانگیز). پویایی نسبت به تغییر به عنوان یک گزینه ثابت مهمتر از همیشه است. به خصوص زمانی که تغییر پیچیده‌تر می‌شود، تفکر تصویر بزرگ شرکت شما را پویا نگه می‌دارد.

– این به بهبود نتیجه شما کمک می‌کند. اتخاذ تفکر استراتژیک به بهبود عملکرد سازمانی شما کمک می‌کند. وقتی سازمان‌ها تصویر بزرگ هستند، عملکرد کلی شما نیز سود می‌برد.

– فرهنگ تخیل و خلاقیت ایجاد می‌کند. وقتی بتوانید تفکر استراتژیک را در فرهنگ شرکت خود بگنجانید، کارمندان شما سود می‌برند.

– این می‌تواند توانایی سازمان شما را برای اتخاذ آینده‌نگری استراتژیک افزایش دهد. آینده‌نگری استراتژیک توانایی نگاه به آینده و ایجاد بینش در مورد آنچه ممکن است در آینده اتفاق بیفتد است. این تصمیم‌گیری آینده‌نگر به سازمان شما کمک می‌کند تا همیشه یک قدم جلوتر از بقیه باشد.

4 راه برای اتخاذ تفکر تصویر بزرگ

تفکر تصویر بزرگ (Big Picture Thinking)
تفکر تصویر بزرگ (Big Picture Thinking)

اگر به دنبال اقدامات خاصی برای کمک به اتخاذ تفکر تصویر بزرگ هستید، این چهار راه را امتحان کنید.

مهارت‌های آینده‌نگر بسازید

ما می‌دانیم که آینده روشن نیست. و این اشکالی ندارد. سازمان‌ها در همه جا از همان عدم قطعیت و ناشناخته عبور می‌کنند. در واقع، 63 درصد از آمریکایی‌ها می‌گویند که در مورد ناشناخته ها استرس دارند.

اما لازم نیست نیروی کار شما احساس کند که به تنهایی یا بدون پشتیبانی در حال عبور از ناشناخته است. ایجاد رهبران آینده‌نگر در شرکت شما به پویایی، سلامت و متعهد ماندن نیروی کار شما کمک می‌کند.

داده‌های ما نشان می‌دهد که رهبران آینده‌نگر افزایش پویایی تیم، عملکرد تیم، نوآوری و انعطاف‌پذیری را گزارش می‌دهند. ما همچنین می‌دانیم که 82٪ از افراد حداقل در یک زمینه از مهارت‌های رهبری آینده‌نگر فضای قابل توجهی برای پیشرفت دارند. چگونه مهارت‌های حل مسئله رهبران خود را ایجاد می‌کنید؟ از چه راه‌هایی می‌توانید تفکر آینده‌نگر را در ذهن سازمان خود نگه دارید؟

خیال‌پردازی را تمرین کنید

در BetterUp، ما مجموعه‌ای از رفتارهای پر تأثیر را داریم که به هدایت آنچه انجام می‌دهیم (و نحوه انجام آن) کمک می‌کند. یکی از رفتارهای مورد علاقه شخصی من، تمرین خیال‌پردازی نام دارد.

ایده؟ خب، هر ایده‌ای خوب است. می‌توانید خارج از چارچوب فکر کنید و پروژه‌های جدیدی را پیشنهاد دهید که ممکن است دست نیافتنی به نظر برسند. شما می‌توانید ابتکارات آینده‌نگر را مطرح کنید که ممکن است انجام آن‌ها غیرممکن به نظر برسد.

اما نکته شگفت‌انگیز اینجاست: شما خودتان را با آنچه به دست خواهید آورد شگفت‌زده خواهید کرد. و با بستری از امنیت روانی، اعتماد، و رهبری فراگیر، ایده‌های شما حتی ممکن است به نتیجه برسند.

روی پیشرفت حرفه‌ای کارکنان خود سرمایه‌گذاری کنید

کارکنان فرصت‌های توسعه شغلی می‌خواهند. بدون چشم‌اندازی برای آینده آن‌ها در سازمان شما، در خطر از دست دادن استعدادهای برتر خود هستید.

روی پیشرفت کارمندان خود سرمایه‌گذاری کنید. آیا روی آموزش مجازی برای کارمندان خود سرمایه‌گذاری می‌کنید؟ چه فرصت‌های ارتقای مهارتی در دسترس دارید؟ آیا کارمندان خود را تشویق می‌کنید که روی پیشرفت حرفه‌ای خود سرمایه‌گذاری کنند؟

در BetterUp، ما ارزش فرصت‌های یادگیری را می‌دانیم. علاوه بر آموزش و توسعه شخصی ما، BetterUp به ما کمک هزینه سالانه برای یادگیری می‌دهد. من می‌توانم از کمک هزینه‌ام برای کارگاه‌هایی استفاده کنم که از علایقم پشتیبانی می‌کنند، مانند نویسندگی.

آموزش ارائه دهید

متفکران استراتژیک افرادی با ذهنیت رشد هستند. شرکت‌هایی که ذهنیت رشد را اتخاذ می‌کنند و روی آموزش سرمایه‌گذاری می‌کنند، فواید آن را از نزدیک دیده‌اند. و با دسترسی به آموزش مجازی، می‌توانید از پتانسیل کامل نیروی کار خود بهره ببرید. کارمندان شما (و نتیجه نهایی شما) از مزایای آن بهره‌مند خواهند شد.

در BetterUp، ما با یک شرکت فناوری ابری که به صورت عمومی معامله می‌شود برای حمایت از اهداف فروش آن شریک هستیم. به عنوان بخشی از این همکاری، ما به گروهی از رهبران فروش آموزش‌های شخصی‌سازی شده عملکرد فروش ارائه می‌دهیم. هدف؟ برای کمک به باز کردن قابلیت‌های آن‌ها (از جمله تفکر استراتژیک و آینده‌نگر) برای ایجاد درآمد.

ما به عملکرد مدیران فروش که آموزش دیده‌اند در مقایسه با کسانی که آموزش ندیده‌اند نگاهی دقیق انداختیم. نتایج خود گواه همه چیز هستند. تیم‌های آموزش دیده مدیر فروش در مقایسه با تیم‌های آموزش ندیده شاهد افزایش 11 درصدی در دستیابی به اهداف فروش بودند. در نهایت، این به 10 میلیون دلار اضافی در کل رزرو برای هر تیم تبدیل شد. رهبران فروش آموزش دیده شاهد افزایش 60 درصدی در تعداد گزارش‌های مستقیم خود بودند که به سهمیه رسیدند.

مدیران فروش با گذراندن وقت هر هفته با مربی عملکرد فروش خود، رشد قابل توجهی را در کل افراد تجربه کردند. آن‌ها شاهد افزایش 24 درصدی در بهره‌وری و تمرکز و همچنین 16 درصد افزایش در برنامه‌ریزی استراتژیک بودند.

6 تمرین برای توسعه تفکر تصویر بزرگ

تمرین تفکر
تمرین تفکر

مانند بسیاری از مهارت‌ها، تفکر کل نگر یا تصویر بزرگ نیاز به تمرین دارد. در اینجا شش تمرین برای کمک به توسعه مهارت‌های تفکر تصویر بزرگ آورده شده است.

با بازاندیشی شروع کنید

اگر ندانید از کجا شروع کنید، سخت است بدانید به کجا بروید. اگر می‌خواهید به یک شخصیت بزرگ تبدیل شوید، اولین قدم توقف کردن است.

کمی زمان بگذارید تا در مورد استراتژی‌های فکری فعلی خود فکر کنید. رویکرد شما برای حل مشکلات چیست؟ آیا وقتی نوبت به فکر کردن به آینده می‌رسد، رویکرد آینده‌نگر را اتخاذ می‌کنید؟ تیم شما چه نیازهایی دارد و چگونه یک لنز دورنما می‌تواند به شما کمک کند؟ نقاط قوت شما چیست؟ فرصت‌های شما برای رشد چیست؟

کمال‌گرایی را کنار بگذارید

افرادی که جزئیات گرا هستند، ممکن است این یکی را دوست نداشته باشند. اما کمال‌گرایی شما مانع از تبدیل شدن شما به یک شخصیت بزرگ می‌شود. اگر کمال‌گرای درون شما به یک برنامه عالی پایبند است، احتمالاً نمی‌توانید فراتر از کوتاه مدت نگاه کنید. خود را به چالش بکشید تا همه چیز را رها کنید.

به دیدگاه‌های دیگر فکر کنید

بخشی از یک فرد آینده‌نگر بودن، در نظر گرفتن دیدگاه‌های دیگر است. البته ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که در آن افراد زیادی نظرات زیادی دارند. و گاهی اوقات، این می‌تواند طاقت فرسا باشد. اما اگر وقت بگذارید و به یک نقد فکر کنید یا سعی کنید دیدگاه دیگری را درک کنید، می‌تواند کمک کند. کمی وقت بگذارید و به دیدگاه‌هایی که با دیدگاه شما متفاوت است فکر کنید.

از نقشه ذهنی به عنوان یک ابزار استفاده کنید

به نوشتن مطالب کمک می‌کند. اگر به ژورنال نویسی علاقه دارید، این می‌تواند راه خوبی برای روی کاغذ آوردن تفکر تصویر بزرگ شما باشد. نقشه ذهنی به شما کمک می‌کند تا آنچه را که به آن فکر می‌کنید در اهداف، اقدامات یا ایده‌های ملموس بیان کنید.

از خود سوالات سخت بپرسید

به مخاطبان خود یا مخالفت با ایده‌های آینده‌نگر خود فکر کنید. سوالات سخت سطح بالاتری که ممکن است دریافت کنید چه هستند؟ چه سوالاتی را می‌توانید پیش‌بینی کنید که ممکن است تفکر استراتژیک شما را به چالش بکشد؟

یک دقیقه به طوفان فکری اختصاص دهید و سوالات سخت از خود بپرسید. برای عبور از این چالش‌ها مجهزتر خواهید بود – و حتی ممکن است تفکر شما را تغییر دهد.

روی هدف خود متمرکز بمانید

به عنوان یک فرد مبتکر، فکر کردن به ایده‌های بزرگ برای من بسیار سرگرم‌کننده است. اما گاهی اوقات، همانطور که می‌گویند، رویاپردازان می‌توانند در ابرها گم شوند.

روی هدف خود متمرکز بمانید تا مطمئن شوید که در مسیر اهداف خود هستید. به خود یادآوری کنید که چه مشکلاتی را می‌خواهید حل کنید و هدف خود را ریشه‌یابی کنید. اطمینان حاصل کنید که نیروی کار شما نیز هدف پشت کار خود را درک می‌کند. با هدف به عنوان ستاره قطبی و مربی به عنوان راهنمای شما، می‌توانید پتانسیل کامل نیروی کار خود را باز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *