ترکیه

بهترین شهر ترکیه برای سفر

اکثر ایرانیانی که به ترکیه سفر می‌کنند، استانبول را به عنوان بهترین شهر ترکیه انتخاب می‌کنند. این انتخاب، عجیب نیست. استانبول همیشه محبوب‌ترین مقصد تفریحی ترکیه در جهان است. طی چند سال اخیر، ایرانیان به سواحل جنوب ترکیه هم سفر می‌کنند. در این نوشته قصد داریم شما را با بهترین شهرهای ترکیه برای سفر کردن آشنا کنیم تا شاید برای سفر بعدی، راهی این شهرها شوید.

استانبول

استانبول-ترکیه
استانبول-ترکیه

استانبول یکی از ده شهر پربازدید جهان از نظر توریست است. این شهر حتی از رم و لندن هم بیشتر توریست به خود می‌بیند. استانبول، بزرگترین و پرجمعیت‌ترین و شاید بهترین شهر ترکیه باشد. مناطقی مثل سلطان احمد باعث می‌شود که هزاران توریست راهی مکان‌های تاریخی و زیبایی مثل ایا صوفیه، مسجد آبی یا کاخ توپکاپی شوند. خیابان استقلال در منطقه بیوگلو، دنیای متفاوت و مدرنی دارد. این خیابان خیلی به توریسم ربطی ندارد، بلکه هدف خرج کردن و رفتن به مهمانی است. با توجه به اینکه ترکیه در دهه اخیر از لحاظ جهانی شهر استانبول را تبلیغ کرده، توریست ها به مناطق متفاوتی مثل فنر و بلت هم رسیده اند. اکثر مناطق توریستی و تفریحات استانبول در بخش اروپایی رخ می‌دهد اما این نباید باعث شود منطقه کادیکوی در سمت آسیایی را نادیده بگیرید.

فتحیه

فتحیه
فتحیه

شهر فتحیه احتمالا برای مخاطب ایرانی کمتر شناخته شده است. اما در دهه اخیر بسیاری از خارجی‌ها و خود مردم ترکیه بعد از بازنشستگی به این شهر مهاجرت کرده اند. از فتحیه نباید انتظار زندگی شهری و شلوغ را داشته باشید. این شهر بندری، دروازه ای به منطقه مشهور “خلیج آبی فیروزه‌ای” است. منطقه اچه مارینا، هر سال میزبان کشتی‌های تفریحی مجلل از تمام جهان است. اما شهر فتحیه فقط به دریا خلاصه نمی‌شود. آرامگاه امینتاس در میانه کوه با نمایی زیبا، خیابان‌های سنگ فرش شده و مغازه‌های کوچک در شهر قدیم، بخش اصلی شهر فتحیه هستند. اما همچنان جاذبه اصلی شهر، منطقه تورکیش ریویرا است که شما را از زندگی شهری دور می‌کند. این منطقه زیبای ساحلی، طبیعت بکری مثل دره پروانه یا کولاب آبی پیشنهاد می‌دهد. ساحل سلیس در خارج از شهر فتحیه، محل مناسبی برای دیدن غروب آفتاب است.

آنتالیا

آنتالیا
آنتالیا

آنتالیا، یکی از شهرهای نوار ساحلی مدیترانه است که در دهه اخیر مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. بسیاری از توریست های خارجی ترکیه معتقد هستند که دو ساحل لارا و کنیالتی در آنتالیا، بهترین ساحل های کشور هستند. سرعت و جنب و جوش زندگی در شهر آنتالیا، به مراتب بیشتر از فتحیه است. اگر می‌خواهید فاصله گرفتن از زندگی شهری را با یک ورزش ترکیب کنید، شهر بلک، پایتخت گلف ترکیه تنها چهل دقیقه با شما فاصله دارد. در غیر اینصورت، سایر جاذبه‌های دیدنی از جمله شهر قدیم کالیچی، موزه انسان‌شناسی، آکواریوم و آبشار دودن در دسترس شما هستند. همچنین در داخل آنتالیا هم می‌توان از تله کابین کوه تاهتلی، شهر تاریخی فاسلیل و آسپندوس دیدن کرد. عده‌ای آنتالیا را بهترین شهر ترکیه می‌دانند.

ازمیر

ازمیر
ازمیر

با وجود اینکه ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه است، برای چند دهه کمتر در رادار توریست های خارجی قرار گرفته است. اما این مسئله در حال تغییر است. البته ازمیر از نظر بعضی‌ها همیشه بهترین شهر ترکیه بوده است. ازمیر در حال تبدیل به مقصدی برای کسانی می‌شود که می‌خواهند شهر کمتر شلوغ و مدرنی را تجربه کند. بسیاری از شهروندان ترکیه اخیرا به ازمیر مهاجرت کرده اند. اگر هر خود ترک‌ها بپرسید، به شما می‌گویند که ازمیر با سایر نقاط ترکیه متفاوت است. مردم ازمیر اهمیتی نمی‌دهند که از کجا آمده‌اید و چه مذهبی دارید، آنها پذیرای همه هستند. کوناک یا شهر قدم ازمیر، اماکن تاریخی مهمی مثل برج ساعات و رستوران آسانسور را در خود جا داده است. منطقه آلسانجاک، مرکز تفریح و خرید است و ناحیه کارسیاکا، بهترین مکان برای دیدن غروب آفتاب محسوب می‌شود. همچنین منطقه ساحلی آلاجاتی در اطراف ازمیر، طرفداران زیادی در ترکیه دارد.

آنکارا

آنکارا
آنکارا

خیلی از کسانی که به ترکیه می‌آیند فکر می کنند استانبول پایتخت ترکیه است. اما شهر آنکارا قلب و مرکز حکومت ترکیه است. آنکارا کمتر از استانبول یا آنکارا توریست دارد. اما کسانی که می‌خواهند ترکیب سنت و مدرنیته را ببینند، به شهر آنکارا سفر می‌کنند. آنکارا امکانات زیادی را در خود جای داده و به طور همزمان، توریست های زیادی به منطقه تاریخی آنتکبیر می‌روند. آرامگاه یادمانی مصطفی کمال آتاتورک، پدر جمهوری ترکیه در آنکارا واقع شده و طرفداران زیادی دارد. همچنین پارک صلح سبز به همراه قلعه آنکارا، قطعا توریست‌ها را به اندازه کافی سرگرم می‌کند.

کونیا

کونیا
کونیا

کونیا، مرکز محافظه کاری در ترکیه است. به همین دلیل خبری از پارتی و مهمانی‌های شبانه نخواهد بود. اما این دلیلی نیست که توریست‌ها به شهر کونیا سفر می‌کنند. واقع شده در مرکز آناتولی و نزدیک به کاپادوکیا، شهر کونیا، خانه آرامگاه جلال‌الدین محمد بلخی معروف به مولانا است. مولوی تنها در ایران طرفدار ندارد. بلکه در ترکیه و تمام کشورهای اروپایی و آمریکایی محبوب است. و جامعه هواداری خود را ساخته است. موزه مولانا هم در این شهر، آثار و عتیقه‌جاتی از زندگی مولوی را به نمایش گذاشته است. در همین موزه می‌توانید بلیط بخرید و رقص سمای درویش‌ها را مشاهده کنید.

ترابزون

ترابزون
ترابزون

ترابزون شهری در نوار ساحلی دریای سیاه است. در چند دهه اخیر شهر ترابزون را با باشگاه فوتبال معروفش و اینکه مرکز تولید فندق است، می‌شناختند. اما در پنج سال اخیر بسیاری از توریست‌های خاورمیانه از جمله ایران، راهی ترابزون می‌شوند. اهالی ترابزون از نظر فرهنگی، نزدیکی زیادی به ما دارند و به همین دلیل محبوب هستند. مانند شهر کونیا، در ترابزون هم نباید انتظار باشگاه های شبانه و مهمانی داشته باشید. اما مرکز این شهر پر از جاذبه‌های دیدنی از جمله مسجد ایا صوفیه ترابزون و خانه آتاتورک است. از شهر ترابزون می‌توان با اتوبوس به پارک ملی ماچکا مراجعه کرد.

بورسا

بورسا
بورسا

شهر بورسا اخیرا نه تنها مورد توجه توریست‌های خاورمیانه قرار گرفته، بلکه مکان مناسبی برای خرید خانه در ترکیه است. این پایتخت سابق عثمانی، در سالهای اخیر خیلی نادیده گرفته شده است. اما به خاطر تاریخ خود، معماری بسیار زیبایی در خود جا داده است. بورسا از آن دسته شهرهایی نیست که تنها در تابستان طرفدار دارد. به خاطر کوه‌های اولوداغ، بورسا یکی از قطب های اسکی ترکیه در فصل زمستان است. از نظر فرهنگی هم یونسکو در سال ۲۰۱۴، بورسا و روستای کمیلیکیزیک را در لیست میراث جهانی قرار داد.

1 یک پینگ

  1. پینگ بک: سفر ترکیه در کرونا؛ آخرین وضعیت محدودیت‌ها - زرد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *