۷ کتاب برتر خودیاری که می‌تواند زندگی شما را متحول کند!

7 کتاب برتر خودیاری که می‌تواند زندگی شما را متحول کند!

در این مقاله با 7 کتاب خودیاری آشنا خواهید شد که به شما کمک کرده و سبک زندگی و نگرش شما به زندگی را عوض خواهد کرد. پس همراه زردنیوز باشید.

فهرست عناوین پنهان

مقدمه

تا زمانی که خلاف آن ثابت نشود، می‌توان فرض کرد که – به‌قول معروف – هیچ‌کس کامل نیست. این بدان معناست که ما فضایی برای حداقل بهسازی در زندگی خود داریم. و نه، ما در مورد یافتن‌ شغلی با درآمد بالاتر یا مدل موی جدید صحبت نمی‌کنیم: ما به بهبود درونی اشاره‌ می‌کنیم. این شامل کار روی مدیریت برخی از عادات و ویژگی‌های نه‌چندان مطلوب ما است – مواردی مانند عدم توانایی در اعتماد به دیگران، مشکلات در ارتباطات بین فردی یا عدم اعتماد به نفس.

این‌جاست که کتاب‌های خودیاری می‌توانند مفید باشند. درواقع مانند این است که شخصی به‌طور جامع در مورد چالش اصلی که با آن روبرو هستید فکر کرده‌است، و سپس شما را در مراحلی راهنمایی می‌کند تا به شما در درک آن کمک کند – یا حداقل بتوانید در مورد آن واضح‌تر فکر کنید. واضح است: کتاب‌های خودیاری جایگزینی برای کار با متخصصان سلامت روان نیستند. اگر با یک بیماری روانی سروکار دارید، به دنبال یک فرد معتبر بگردید که بتوانید حضوری (یا از طریق تماس ویدیویی) با او صحبت کنید. اما برای شرایط بدون عامل بالینی، یک کتاب خودیاری می‌تواند تفاوت ایجاد کند.

برای کمک به محدودکردن گزینه های شما، در این‌جا بهترین کتاب‌های خودیاری از نظر کارشناسان وجود دارد.

“یک زمین جدید: آگاهی از هدف زندگی” نوشته اکهارت توله

A New Earth: Awakening to Your Life’s Purpose

"یک زمین جدید: آگاهی از هدف زندگی" نوشته اکهارت توله
“یک زمین جدید: آگاهی از هدف زندگی” نوشته اکهارت توله

آن‌چه ما دوست داریم

 • درصورت لزوم مفید است که در بعضی از عبارت‌ها تجدیدنظر کند.
 • در مورد چگونگی فرایند موثر و یافتن معنا در رنج بحث می‌کند.

چیزی که ما دوست نداریم

 • همپوشانی زیادی با محتوای موجود در کتاب قبلی نویسنده وجود دارد.

بسیاری اکهارت تول را یکی از رهبران فکری بزرگ زمان ما می‌دانند. قبل از «یک زمین جدید»، تول «قدرت اکنون» را نوشت که پرفروش‌ترین و بسیار خواندنی است. دلیل این‌که «یک زمین جدید» این فهرست را تهیه می‌کند، بسیار ساده است: فراتر از آموزش نحوه زندگی در لحظه است و به خوانندگان کمک می‌کند یاد بگیرند که چگونه رنج خود را به آرامش تبدیل کنند. در کتاب به انواع رنج‌ها پرداخته شده‌است، از خشم و اندوه گرفته تا حسادت و اضطراب.

تول در مورد نفس و چگونگی جداکردن خود از آن صحبت می‌کند. مثال‌ها و تمرین‌های توصیه‌شده او فقط تردستی نیستند. آن‌ها واقعا کار می‌کنند و به‌گونه‌ای هستند که هر کسی می‌تواند انجام دهد. اگر رنج شما ریشه در حسادت، خشم، اندوه، غم، اضطراب یا افسردگی داشته باشد، تول به شما کمک می‌کند زندگی را از دیدگاه‌های مختلف ببینید و شما را نسبت به هدف زندگی‌تان بیدار می‌کند.

این کتاب به‌عنوان یک مرجع نیز عالی است. کسانی که نسخه‌ای از آن را برمی‌دارند، آن را از اول تا آخر می‌خوانند و بارها و بارها سخنان تول را مرور می‌کنند. دیگران آن را روی میز کوچک کنار تختخواب خود نگه می‌دارند و وقتی احساس می‌کنند مقداری قضاوت بیش ازحد وارد می شود که می‌توانستند از برخی کلمات عاقلانه استفاده کنند، به فصلی دیگر می پردازند.

«تو خفن هستی» نوشته جین سینسرو

You Are a Badass

«تو خفن هستی» نوشته جین سینسرو
«تو خفن هستی» نوشته جین سینسرو

آن‌چه ما دوست داریم

 • تمرینات جذاب
 • سبک نوشتاری عامه‌فهم

چیزی که ما دوست نداریم

 • نسبت به افراد مبتلا به افسردگی زیاد همدل نیست.
 • حاوی مقداری ریزپرخاشگری و شرم‌آور نشان‌دادن چاقی است.

اغلب‌اوقات، ترس بهترین‌ها را از ما می‌گیرد. جین سینسرو در پرفروش‌ترین کتاب نیویورک تایمز “تو خفن هستی” به خوانندگان کمک می‌کند، فراتر از این ترس بروند. آن‌چه این کتاب خودیاری را از سایرین متمایز می‌کند، تمرینات جذاب پایان فصل است.

به جای این‌که کتاب را کنار بگذارید و اجازه دهید بعد از خواندن صفحه آخر گرد و غبار روی آن جمع شود، شما را تشویق می‌کنیم که به عقب برگردید و به تمرینات قبلی که به آن‌ها پاسخ داده‌اید، فکر کنید. همچنین این تمرین‌ها نکاتی که سینسرو در نوشته‌هایش بیان می‌کند را، ثابت می‌کند. وقتی اعتماد به نفس شما کاهش یافته، بازگشت به نوشته‌هایتان یک چرخش مثبت در روز شما ایجاد می‌کند و به شما یادآوری می‌کند که چرا باید به خودتان عشق بیشتری نشان دهید. همچنین مطمئن شوید که کتاب بعدی سینسرو، “تو در کسب درآمد خفن هستی” را بررسی کنید.

برخی از کتاب‌های خودیاری شامل فعالیت‌های درمانی روزانه است و به افرادی که رنج می‌برند، آرامش و رهنمود می‌دهد. من به افراد توصیه می کنم با یک روانپزشک و درمانگر ملاقات کنند و همزمان از کتاب‌های خودیاری برای تسریع در بهبودی خود استفاده کنند.

“7 عادت نوجوانان موفق” نوشته شون کاوی

The 7 Habits of Highly Effective Teens

"7 عادت نوجوانان موفق" نوشته شون کاوی
“7 عادت نوجوانان موفق” نوشته شون کاوی

آن‌چه ما دوست داریم

 • متن با استفاده از کارتون و نقل قول آسان شده‌است.
 • می‌تواند هم برای نوجوانان و هم برای والدین مفید باشد.

آن‌چه که ما دوست نداریم

 • در سال 2014 به‌روز شده است، اما هنوز هم می‌تواند منسوخ شده‌ باشد.
 • ارجاعات غیرضروری به رژیم غذایی و کاهش وزن.

بسیاری «7 عادت مردمان موفق» اثر استفان کاوی را خوانده‌اند یا حداقل درباره آن شنیده‌اند. پسر کاوی، شون، راه او را دنبال کرد و نسخه‌ای را برای نوجوانان ساخت که از همان اصول برای کمک به بزرگسالان جوان برای تسلط بر بخش‌های سرنوشت‌ساز زندگی‌شان استفاده می‌کند.

برای این‌که این کتاب خودیاری، مناسب برای سن و خواندن‌ آن کاملا مفرح باشد، کاوی متن را با کارتون‌ها، نقل قول‌ها، ایده‌های طوفان فکری و داستان‌هایی از نوجوانان واقعی تقسیم می‌کند تا کتاب را گردهم آورد. «7 عادت نوجوانان موفق» موضوعاتی مانند تصویر بدن، دوستی‌ها، روابط، تعیین هدف، فشار همسالان، قلدری، امنیت اینترنت و موارد دیگر را پوشش می‌دهد. این کتاب را به پسر، دختر، خواهرزاده، برادرزاده یا نوه خود هدیه دهید. این کتاب یک یادگاری عالی برای انتقال به نسل‌های بعدی نوجوانان نیز است.

“گرسنه چه چیز هستید؟” نوشته دیپاک چوپرا

What Are You Hungry For

"گرسنه چه چیز هستید؟" نوشته دیپاک چوپرا
“گرسنه چه چیز هستید؟” نوشته دیپاک چوپرا

آن‌چه ما دوست داریم

 • به خوانندگان کمک می‌کند تا دلایل خود را برای انواع خاصی از غذاخوردن درک کنند.
 • چیزی بیش از یک راهنمای ساده برای تغذیه سالم

آن‌چه که ما دوست نداریم

 • حتی اگر این یک کتاب کاهش وزن سنتی نیست، به‌طور کلی این مولفه ممکن است برخی از افراد را دلسرد کند.
 • می‌تواند مانند هر کتاب دیگری در مورد کاهش وزن و رابطه ما با غذا احساس می‌شود.

دیپاک چوپرا استاد خودیاری زمان ما است و هر یک از کتاب‌های او را می‌توان به دلایل مختلف توصیه کرد. “گرسنه چی هستی؟” به شما کمک خواهدکرد که رابطه خود را با غذا با یک دید کاملا جدید ببینید.

درحالی که این کتاب خودیاری می‌تواند راهنمای کمک به کاهش وزن درنظر گرفته‌شود، اما واقعا بسیار بیشتر از این‌هاست. چوپرا درمورد کاهش وزن صحبت می‌کند و همچنین توصیه‌های بسیار دقیقی درمورد این‌که چه‌چیزی بخورید، ارائه می‌دهد. اما همچنین‌ او به دلیل تمایل ما، عمیق‌تر به جستجوی دلیل این تحول می‌پردازد، و احساس رضایت در مرکز این بحث قرار دارد.

از آن‌جایی که تغییر برای بیشتر افراد آسان نیست، این کتاب نکات زیادی را برای تعیین هدف ارائه می‌کند تا به خوانندگان کمک کند که انگیزه‌های پشت اهداف خود را تعیین کنند. وصل کردن یک احساس به چیزهایی که در زندگی می‌خواهید، چه مرتبط با سلامتی یا موارد دیگر، ادامه مسیر را در زمانی که شرایط سخت می‌شود، آسان‌تر می‌کند.

«ذهن خود را پاکسازی کنید» اثر اس جی اسکات

Declutter Your Mind

«ذهن خود را پاکسازی کنید» اثر اس جی اسکات
«ذهن خود را پاکسازی کنید» اثر اس جی اسکات

آن‌چه ما دوست داریم

 • با الگوهای تفکر منفی مقابله می‌کند – چیزی که بسیاری از مردم با آن دست‌و‌‌پنجه نرم می‌کنند.
 • شامل تمرینات مفید و کاربردی

آن‌چه که ما دوست نداریم

 • ممکن است برای افرادی که خوداشتغال نیستند، قابل استفاده نباشد.
 • در نوشتن ممکن است گاهی اوقات احساس خود را تبلیغ کند.

عنوان فرعی این کتاب بینش بسیار خوبی از بطن کتاب ارائه می دهد: چگونه نگرانی را متوقف کنیم، اضطراب را ازبین ببریم و تفکر منفی را برطرف کنیم. «ذهن خود را پاکسازی کنید» کتابی است که برای خواننده خود بسیار تلاش می‌کند و پر از تمرین‌های مختلف برای درگیرکردن ذهن شماست. شما علل بهم‌ریختگی ذهنی، چگونگی تغییر افکار منفی به افکار مثبت، راهکارهایی برای کمک به روابط دشوار، چگونگی شناسایی آن‌چه برای شما مهم است، اهمیت مدیتیشن، نحوه تعیین هدف و بسیاری موارد دیگر را خواهید آموخت.

اگر دچار استرس، نگرانی یا اضطراب شدید، این کتاب قدرتمند نقش خود را در ارائه تکنیک‌ها، نکات و ترفندهای مختلف برای مقابله با ذهن بیش‌فعال انجام می‌دهد. منتقدان به‌طور مداوم توجه می‌کنند که چقدر از تمرین‌های کاربردی در کتاب لذت می‌برند و نویسندگان همکار بیشتر از یک نصیحت درباره اهمیت زندگی آگاهانه و در لحظه صحبت می‌کنند.

“جادوی بزرگ: زندگی خلاقانه با غلبه بر ترس” اثر الیزابت گیلبرت

Big Magic: Creative Living Beyond Fear

"جادوی بزرگ: زندگی خلاقانه با غلبه بر ترس" اثر الیزابت گیلبرت
“جادوی بزرگ: زندگی خلاقانه با غلبه بر ترس” اثر الیزابت گیلبرت

Big Magic

آن‌چه ما دوست داریم

 • عالی برای افراد خلاق (یا کسانی که می‌خواهند خلاق‌تر باشند).
 • سبک نوشتاری راحت و محاوره‌ای، خواندن آن را آسان می‌کند.

آن‌چه که ما دوست نداریم

 • رویکرد «عشق سخت» گیلبرت همیشه قابل ترجمه نیست.
 • در قسمت‌هایی بیشتر به‌عنوان یک خاطره خوانده می‌شود تا یک کتاب خودیاری.

به دلایلی، برخی از مطالب توسط پرفروش‌ترین اثر الیزابت گیلبرت «Eat, Pray, Love» حذف شدند. اما اجازه‌ ندهید که شما را از خواندن‌ ‌مطالب دیگر او، به‌ویژه “جادوی بزرگ” دور کند. اگر هنرمند یا خالقی از هر نوع هستید و با مشکلی دست‌و‌پنجه نرم کرده‌اید که شما را از پیگیری کامل رسالت شغلی خود باز می‌دارد، بهتر است این کتاب را بخوانید.

از ایجاد عادات جدید (و خلاص شدن‌ از شر عادت‌های قدیمی) گرفته تا غلبه بر ترس و احاطه‌کردن‌ خود با افراد همفکر، گیلبرت درحین تشریح موانعی که یک فرد خلاق برای دنبال‌کردن رویاهای خود ممکن است با آن روبرو شود، حق مطلب را ادا می‌کند. لحن صادقانه، محاوره‌ای و بدون چرندیات او آتشی را در روح شما روشن می‌کند و به شما کمک می‌کند تا در مورد آن‌چه از زندگی می‌خواهید با خودتان صحبت کنید. نکته برجسته این کتاب استفاده از نمونه‌های واقعی مردان و زنان معمولی در سراسر کشور است که در راه موفقیت‌های خلاقانه خود صبوری کرده‌اند.

“حکمت یکشنبه‌ها” اثر اپرا وینفری

The Wisdom of Sundays

"حکمت یکشنبه‌ها" اثر اپرا وینفری
“حکمت یکشنبه‌ها” اثر اپرا وینفری

آن‌چه ما دوست داریم

 • پر از آن‌چه که اپرا وینفری درنظر می‌گیرد “دیدگاه‌های تغییر دهنده زندگی”
 • مانند نشستن در گفتگویی بین اپرا و رهبران فکری بزرگ است.

آن‌چه که ما دوست نداریم

 • چاپ ممکن است کوچک باشد و گاهی اوقات خواندن آن سخت باشد.

اپرا ملکه مصاحبه با پیشوایان معنوی، رهبران جهان، درمانگران، پزشکان و دیگر رهبران فکری است. «حکمت یکشنبه ها» بهترین‌ها را از این مکالمات گرفته و آن‌ها را در یک کتاب روحیه‌دهنده ادغام کرده‌است.

این کتاب دارای ۲۴۰ صفحه پر از قسمت‌هاییست از آن‌چه که اپرا از آن به‌عنوان “دیدگاه‌های تغییردهنده زندگی” یاد می‌کند. از نویسندگان کتاب «حکمت یکشنبه‌ها» می‌توان به «شاندا ریمز»، «چریل استرید»، «تونی رابینز»، «ثیچ نات هان»، «وین دایر» و بسیاری دیگر اشاره کرد. وقت خود را برای هر صفحه اختصاص دهید تا مطمئن شوید که هیچ‌یک از دیدگاه‌های شگفت‌انگیز و قابل تامل داخل کتاب از چشمتان پنهان نمی‌ماند.

نظر نهایی

کمی مشکل است، زیرا یک کتاب خودیاری که یک نفر از آن متنفر است، می‌تواند زندگی فرد دیگری را تغییر دهد. با این اوصاف، اگر در این ژانر تازه‌کار هستید، احتمالا می‌خواهید به کتابی با جذابیت وسیع‌تر، مانند «ذهن خود را پاکسازی کنید» بچسبید. درحالی که همه به‌دنبال شکل‌دادن به یک نوجوان موفق نیستند، اما همه؛ چیزهایی دارند که آن‌ها را مضطرب می‌کند، و این کتاب راهی قابل‌کنترل برای شناسایی و پرداختن به برخی از کسانی که باعث عقب‌افتادن شما می‌شوند را ارائه می‌دهد.

در کتاب خودیاری به دنبال چه چیزی باشیم؟

انتخاب یک کتاب خودیاری، در بیشتر موارد، یک تصمیم کاملا شخصی است (به استثنای مواردی که یک کتاب آنقدر محبوب است که احساس می‌کنید نیاز به خواندن آن دارید، حتی اگر به تنهایی این کار را نمی‌کردید). با توجه به اینکه این ژانر برای همه یکسان نیست – و مردم در طیف گسترده‌ای از سبک‌ها، موضوعات و لحن‌ها پاسخ می‌دهند – پیدا‌کردن کتاب‌های خودیاری مناسب برای خودتان می‌تواند یک فرآیند آزمون و خطا باشد. اما، برای راهنمایی شما در این فرآیند، در اینجا چند نکته کلی وجود دارد که هنگام خرید کتاب خودیاری باید به آن‌ها توجه کنید:

سبک و لحن نوشتن: ابتدا، به این فکر کنید که چه نوع کتابی در موقعیت فعلی برای شما مفیدترین است، و همچنین کتابی که واقعا دوست دارید، بخوانید. این دو دسته لزوما همپوشانی ندارند. به‌عنوان مثال، ممکن است فکر کنید که می‌خواهید یک راهنمای بالینی و با پشتوانه تحقیقاتی از طریق یک وضعیت یا موقعیت خاص داشته‌باشید، اما درواقع، آن را به قدری کسل کننده می‌بینید که هرگز آن را انتخاب نمی‌کنید. و یک کتاب خودیاری که فقط در قفسه خاک می‌خورد، به کسی کمک نمی‌کند.

اگر فکر می‌کنید به چیزهای خنده‌دار عکس‌العمل خوبی نشان می‌دهید، یا این که به شما کمک می‌کند علاقه‌تان را حفظ کنید، به دنبال کتاب خودیاری باشید که طنز را به صفحات آن تزریق کرده باشد. (و بله، کارشناسان بسیار ماهر با مدارک فاخر نیز می‌توانند طنزآمیز باشند.)

چیزی که درمانگر شما توصیه می‌کند:

اگر با نوعی از درمانگر یا مشاور کار می‌کنید، از آن‌ها برای کتاب‌های خودیاری کمک بخواهید. نه تنها آن‌ها احتمالا با این ژانر بسیار آشنا هستند، بلکه در طول جلسات شما نیز، با شما آشنا شده‌اند و ممکن است ایده خوبی از نوع کتابی که شما از آن بیشترین استفاده را می برید، داشته‌باشند.

قالب: علاوه بر لحن، کتاب‌های خودیاری در قالب‌های مختلفی نیز ارائه می‌شوند. دکتر لیلا آر مگاوی، روانپزشک و مدیرپزشکی منطقه‌ای در انجمن روان‌پزشکی، توضیح می‌دهد: «برخی افراد با تفسیر و راهنمایی‌های بیشتر، عملکرد بهتری دارند، درحالی که برخی دیگر با نظرات خلاقانه و منعطف‌تر عملکرد بهتری دارند. برخی از افراد از خواندن مفاهیم لذت می‌برند، درحالی که برخی دیگر تکمیل وظایف روزانه و کاربرگ‌ها را ترجیح می‌دهند.

سوالات متداول

آیا کتاب‌های خودیاری کارساز هستند؟

مانند بسیاری از موارد در زندگی، آن‌چه از کتاب‌های خودیاری به‌دست می‌آورید، بستگی به زمان و تلاشی دارد که نه‌تنها برای خواندن آن‌ها، بلکه برای انجام تمرین نیز صرف می‌کنید. و نه، این لزوما شامل کاربرگ‌های واقعی نمی‌شود: «تمرین» شامل انجام‌دادن آن‌چه خوانده‌اید، جلسه درباره آن، تحلیل آن و فهمیدن این‌که چگونه می‌توانید از آن در زندگی خود استفاده کنید (در صورت وجود) است.

سامر آر. تامپسون، DNP، PMHNP-BC، پرستار سلامت روان در انجمن روان‌پزشکی توضیح می‌دهد، «در حقیقت، اگر فردی تلاش کند تا اطلاعات آموخته‌شده از کتاب‌های خودیاری را در زندگی روزمره خود ادغام کند، این کتاب‌ها می‌توانند بسیار مفید باشند.»

مزایای کتاب‌های خودیاری چیست؟

وقتی کسی کتاب خودیاری مناسب را پیدا کند و برای خواندن آن و انجام تمرین‌هایش وقت بگذارد، می‌تواند مزیت‌های زیادی داشته باشد. تامپسون توضیح می‌دهد که یکی از این مزایا این است که آن‌ها می‌توانند «نقشه‌ای مشخص برای فردی که مشکلی را در زندگی خود شناسایی کرده‌است، ارائه دهند تا خود فرد با روشی سالم به آن رسیدگی کند».

کتاب‌های خودیاری علاوه بر ارائه یک طرح کلی برای نحوه برخورد یک فرد با بعضی از بزرگترین چالش‌هایش، می‌توانند نظمی به زندگی روزمره افراد بیافزایند. دکتر لیلا آر مگاوی، روانپزشک و مدیر پزشکی منطقه‌ای در انجمن روان‌پزشکی، می‌گوید: «آن‌ها می‌توانند افراد را تشویق کنند تا استراتژی‌های مختلف و ریسک واردشدن در سرزمینی ناآرام را امتحان کنند.

فراتر از آن، مگاوی خاطرنشان می‌کند که کتاب‌های خودیاری می‌توانند به برقراری ارتباط راحت‌تر و سالم‌تر در محل کار و خانه منجر شوند، و بسیاری از آن‌ها به افراد اجازه می‌دهند درون‌نگر باقی بمانند و دلسوزی نسبت به خود را تمرین کنند. او توضیح می‌دهد: «این کار به افراد کمک می‌کند راه‌هایی را شناسایی کنند که از طریق آن‌ها می‌توانند به استرس اجتناب‌ناپذیر به شیوه‌ای مثبت‌تر پاسخ دهند و این واقعیت را تکرار می‌کند که آن‌ها قدرت نوشتن داستان خود و تعیین تجربه عاطفی خود را دارند.»

«آن‌چه کارشناسان می‌گویند این است که کتاب‌های خودیاری به بسیاری از مردان و زنان کمک کرده‌است تا کارِ اغلب دلهره‌آورِ پردازشِ افکار و ارزیابی ناامنی‌ها و ضعف‌های خود را آغاز کنند. کتاب‌های خودیاری به افراد این امکان را می‌دهد تا تکنیک‌های مختلف را امتحان کنند و بهترین تمرین را پیداکنند تا اضطراب را تسکین دهند و با زمان‌های پرفراز و نشیب مقابله کنند.» — دکتر لیلا آر مگاوی، روانپزشک و مدیر پزشکی منطقه‌ای در انجمن روان‌پزشکی.

«وقتی به کتاب‌های خودیاری نگاه می‌کنید، مهم است که به دنبال کتاب‌هایی باشید که اهداف روشن و قابل‌دستیابی را در زمینه موضوعی که به آن می‌پردازید، ارائه کنند. اگر کتابی توصیه‌هایی می‌کند که فکر نمی‌کنید در زندگی‌تان قابل دستیابی باشند، آن کتاب احتمالا برای شما مفید نخواهد بود و درنهایت به‌جای این‌که ابزاری موثر برای بهبود شما باشد، گرد و غبار را جمع‌آوری می‌کند.» – سامر آر تامپسون، DNP، PMHNP-BC، پرستار سلامت روان در انجمن روانپزشکی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *