چرا نمی‌توانم یاد بگیرم؟ 10 ترفند آموزشی قدرتمند برای فراگیری علم و دانش

همیشه جا برای پیشرفت هست مهم نیست در کدام صنعت کار می‌کنید یا لیست مهارت‌های شما چقدر طولانی است، همیشه چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود دارد. این گفته که مردم تا زمانی که زنده‌اند در حال یادگیری هستند درست است. اما با افزایش سن، توانایی یادگیری و فراگیری دانش فرد کاهش می‌یابد. خوشبختانه، درست مانند صدها ترفند زندگی که زیستن را بسیار آسان‌تر می‌کنند، برخی ترفندهای یادگیری اثبات شده وجود دارند که به شما کمک می‌کنند دانش بیشتری در مورد هر مهارتی که می‌خواهید بیشتر تقویت کنید، جذب کنید. خبر خوب این است که: اجرای این ترفندهای یادگیری به شما کمک می‌کند هم در کار و هم در زندگی روزمره بهترین خود باشید. شما می‌توانید با جذب تمام اطلاعات مفید اطراف خود، کارآمدی خود را در تمام جنبه‌های زندگی افزایش دهید! در ادامه این مقاله برترین ترفندهای یادگیری برای ماهر شدن در یادگیری آورده شده است. پس همراه زردنیوز باشید.

تعیین هدف

اگر می‌خواهید تمام سردرگمی‌ها و حواس‌پرتی‌ها را از فرآیند یادگیری ریشه کن کنید، باید مغز خود را به مسیر خاصی هدایت کنید. تا زمانی که یک جهت را نهایی نکنید، مغز شما سرگردان خواهد بود. برای انجام این کار، باید هدف تعیین کنید. بنشینید و فکر کنید که دقیقاً چه چیزی را می‌خواهید یاد بگیرید. اگر چند دقیقه را صرف تعیین اهداف کنید، در نهایت در زمان بسیار بیشتر صرفه‌جویی خواهید کرد.

هدفگذاری به روش SMART

هدفگذاری به روش SMART
هدفگذاری به روش SMART

یک هدف‌گذاری هوشمندانه شامل چهار مولفه اصلی است:

  • خاص (Specific): همه چیز را هدف قرار ندهید. حد و مرزها را طوری تعیین کنید که ذهنتان آن را دست یافتنی بداند.
  • قابل اندازه‌گیری (Measurable): اساساً این مقیاسی است که پیشرفت خود را با آن می‌سنجید.
  • دست یافتنی (Attainable): واقع بین باشید زیرا اگر ذهن نتواند آن را درک کند، هرگز نمی‌توانید آن را بدست آورید.
  • مرتبط (Relevant): اهداف نباید عجیب و غریب یا چیزی که خلاف باورها و ارزش‌های شماست باشند.
  • محدود به زمان (Time-bound): برای یادگیری چه مدت می‌خواهید به خود فرصت دهید؟ یک چارچوب زمانی واقع بینانه تنظیم کنید. بدون هیچ محدودیت زمانی‌ای، کارها را به تعویق خواهید انداخت.

مغز شما باید بتواند هدف نهایی را تجسم کند. آیا تا یک ماه آینده مثل یک حرفه‌ای گیتار می‌زنید یا یک سال بعد به یک زبان خارجی مسلط صحبت می‌کنید؟ هنگامی که مغز خود را به مسیر درست هدایت کنید، همه چیز به خوبی پیش خواهد رفت.

نوشتن یادداشت

عادت های بد خود را یادداشت کنید
عادت های بد خود را یادداشت کنید

مغز اگر چیزها را به صورت فیزیکی یادداشت کنید، بهتر آن‌ها را به خاطر می‌آورد. می‌توانید چیزها را صد بار در ذهنتان تکرار کنید. اما، اگر آن‌ها را یک بار یادداشت کنید، ذهن شما می‌تواند چیزی بصری برای ایجاد مفاهیم بیشتر داشته باشد. فرض کنید در حال کشف راه‌هایی برای مقابله با روابط عمومی بد هستید. اگر یک استراتژی را به تنهایی در ذهن خود ایجاد کنید، احتمالاً برخی از بخش‌ها را فراموش خواهید کرد. با این حال، یادداشت‌های نوشته شده و نقشه‌های ذهنی به شما این امکان را می‌دهد که آن ایده‌ها را به خاطر بسپارید و همچنین بسط دهید. البته این ترفند برای مواردی مانند یادگیری رانندگی بکار نمی‌رود. اما حتی در آن صورت، به جای اینکه به مغز خود بگویید چگونه رانندگی کند، مجبور خواهید بود واقعا رانندگی کنید تا این مهارت را بیاموزید.

جلسات یادگیری کوتاه

محدوده توجه یک انسان به طور متوسط ​​چند دقیقه بیشتر نیست. در مورد رقم دقیق اختلاف نظر وجود دارد. برخی منابع معتقدند که بین 10 تا 15 دقیقه است در حالی که برخی دیگر استدلال می‌کنند که فقط 8 تا 10 ثانیه است. در هر صورت، انسان نمی‌تواند برای مدت طولانی روی چیزی تمرکز کند. مغز به معنای واقعی کلمه جذب هر چیزی را که شما به آن وارد می‌کنید متوقف می‌کند. بنابراین، به جای هدر دادن وقت و انرژی خود در جلسات یادگیری طولانی، به سراغ چند جلسه کوتاه بروید. می‌توانید معیارهای یادگیری را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید. هر روز یک بخش را یاد بگیرید، به جای اینکه هر هفته یک بار بخش عظیمی از این فرآیند را به دوش بکشید. این به مغز کمک می‌کند تا اطلاعات را به طور موثرتری حفظ کند.

اشتراک‌گذاری دانش

اشتراک‌گذاری دانش
اشتراک‌گذاری دانش

یادگیری یک فرآیند دو طرفه است. شما برخی اطلاعات را دریافت می‌کنید و همچنین اطلاعاتی را ارائه می‌دهید. این چیزی نیست که اگر مقداری از آن را ببخشید از آن کم بشود. در واقع، یادگیری احتمالاً فرآیندی است که در آن با بخشیدن مقداری از آن چیزهای بیشتری به دست می‌آورید. آنچه را که می‌دانید به اشتراک بگذارید و ممکن است بازخوردی دریافت کنید که نگرش شما را تقویت کند. صحبت کردن در مورد چیزهایی که آموخته‌اید هر گونه سردرگمی را در ذهن شما واضح می‌کند. علاوه بر این، شخصی که دانش خود را با او به اشتراک می‌گذارید ممکن است به اشتباه بزرگی که در تمام مدت داشته‌اید اشاره کند. حتی اگر هیچ یک از این‌ها اتفاق نیفتد، شما در چرخه یادگیری سهیم خواهید بود. شما به برخی افراد آموزش می‌دهید و از دیگران یاد می‌گیرید. به این ترتیب دانش گسترش می‌یابد و به همه اطرافیان شما منفعت می‌رساند.

تنظیم برنامه‌

آیا می‌دانید که چگونه مغز شما ساعت ذهنی دارد؟ اگر زنگ ساعت 6 صبح را برای رفتن به محل کار تنظیم کرده باشید، به تدریج به بیدار شدن در آن زمان عادت خواهید کرد که حتی ممکن است دیگر نیازی به زنگ ساعت نداشته باشید. مغز شما همیشه برای روتینی که تعیین کرده‌اید آماده است. اگر از این به نفع خود استفاده کنید، می‌توانید قدرت یادگیری خود را افزایش دهید. یک روتین داشته باشید. اگر یک برنامه یادگیری منظم وجود داشته باشد، مغز می‌تواند اطلاعات را بهتر حفظ کند. فرض کنید تصمیم دارید هر شب یک جلسه یادگیری 20 دقیقه‌ای داشته باشید. در آن زمان مغز شما به آرامی میل به دریافت اطلاعات جدید را پیدا می‌کند. همچنین یک برنامه مشخص به شما کمک می‌کند تا به موقع به اهداف خود برسید.

سازماندهی اطلاعات

برای جلوگیری از سردرگمی، مهارت‌های جدید باید به گونه‌ای آموخته شوند که اطلاعات جدید از نظر ذهنی سازماندهی شوند. اساساً این بدان معناست که شما باید مغز خود را مانند یک رایانه در نظر بگیرید. اگر به ذخیره فایل‌های جدید در دسکتاپ ادامه دهید، همه چیز به قدری به هم می‌ریزد که نمی‌توانید فایل‌های مرتبط را پیوند دهید یا آنچه را که به دنبال آن هستید بیابید. تقریباً برای مغز شما نیز همین اتفاق می‌افتد. شما باید مغز خود را به گونه‌ای سازماندهی کنید که فضای ذهنی جداگانه‌ای برای مهارت جدیدی که می‌خواهید یاد بگیرید وجود داشته باشد. بیایید فرض کنیم که شما از قبل نحوه نواختن گیتار را می‌دانید.

حالا اگر بخواهید ساز جدیدی یاد بگیرید، احتمال گیج شدن مغز و قاتی شدن آکوردهای گیتار با ساز جدید زیاد است. این را می‌توان با فاصله گرفتن از دریافت دانش جدید و تکرار ایده‌های تازه آموخته شده انجام داد. تقویت دانش دقیقاً همان کاری را انجام می‌دهد که باید در مغز شما انجام شود.

مطالب مرتبط: 11 مهارت شناختی موثر برای سرعت بخشیدن به فرآیند یادگیری

استفاده از تکنیک‌های مختلف

همه انسان‌ها سبک‌های یادگیری متفاوتی دارند. 7 دسته کلی وجود دارد. شما به راحتی می‌توانید سبک خود را به صورت آنلاین پیدا کنید. مفهوم این سبک‌های یادگیری این است که اگر فرد به روشی یاد بگیرد که همگام با سبک یادگیری او باشد، می‌تواند اطلاعات جدید را با موفقیت بیشتری حفظ کند. جریان از این قراره: این قطعا یک نظریه مفید است. اما، می‌تواند شما را محدود کند. برخی از روش‌ها نیز ترکیب خوبی از سبک‌های مختلف یادگیری هستند. نکته این است که شما نباید خود را به یک روش یادگیری محدود کنید. اولاً خسته‌کننده می‌شود. ثانیاً، اگر سبک یادگیری خود را اشتباه تشخیص دهید، کل تلاش شما به هدر می‌رود.

بین تمام گزینه‌های موجود جابجا شوید. می‌توانید در کارگاه‌ها یا وبینارها شرکت کنید. به ویدیوهای یوتیوب گوش دهید یا کتاب بخوانید. تمام تلاش خود را انجام دهید و سپس به هر روشی که فکر می‌کنید مؤثرتر است، پایبند باشید. این ترفند یادگیری سریع‌ترین نیست. اما یکی از مواردی است که یادگیری موفق را تضمین می‌کند.

دنبال کردن الگوی خود

در بسیاری از مواقع، مغز با سطح انگیزه شما موافقت نمی‌کند. شما ممکن است به خودتان کاملا ایمان داشته باشید، اما مغز قادر به درک این موضوع نیست که آنچه می‌خواهید یاد بگیرید ممکن است. بهترین راه برای رضایت خود و مغزتان این است که یک الگوی واقعی در زندگی داشته باشید تا از آن پیروی کنید. کسی که به چیزی شبیه به هدف شما دست یافته است. به عنوان مثال، فردی که یک زبان خارجی را در یک ماه آموخته است، اگر بخواهید یک زبان جدید را در یک بازه زمانی کوتاه یاد بگیرید، الگوی مناسبی برای پیروی خواهد بود. بنابراین، این باعث می‌شود که ذهن شما باور کند که هدف شما قابل دستیابی است. حتی اگر داستانی مشابه الگوی خود نداشته باشید، آن‌ها به عنوان انگیزه‌ای برای ادامه تلاش شما خواهند بود.

استفاده از زمان به طور موثر

ساعت-زمان
ساعت-زمان

یکی از ترفندهای یادگیری که قبلا ذکر شد، جلسات یادگیری کوتاه بود. بنابراین، اگر کمتر از یک ساعت برای یک کار وقت بگذارید، چگونه می‌توانید در مدت زمان کوتاهی به اهداف خود برسید؟ جریان از این قراره: آن جلسه آموزشی کوتاه زمانی است که مغز شما اطلاعات جدیدی را یاد می‌گیرد. از طرف دیگر، بقیه روز باید برای آماده کردن مغز شما برای این قسمت یادگیری استفاده شود. در طول روز کاری انجام دهید که به مهارتی که می‌خواهید یاد بگیرید مربوط می‌شود. ذهن ناخودآگاه خود را حتی در اوقات فراغت خود به سمت یک کار مرتبط هدایت کنید.

به عنوان مثال، هنگامی که به سمت محل کار می‌روید پادکستی را پخش کنید که به مهارت مورد نظرتان مربوط است یا قبل از خواب کتابی را بخوانید که توسط الگوی شما نوشته شده است. نکته مهم در اینجا این است که تمام این فعالیت‌ها و ترفندها را حول مهارت اصلی متمرکز کنید. بنابراین، اگر می‌خواهید زبان فرانسوی را یاد بگیرید، ترفندهای یادگیری و سایر تاکتیک‌های حمایتی که استفاده می‌کنید باید یا به همان زبان باشند یا به نحوی به شما در یادگیری آن کمک کنند.

سالم نگه داشتن مغز

بهبود کارایی مغز
بهبود کارایی مغز

شما می توانید هرچقدر که دوست دارید از توصیه‌ها و ترفندها استفاده کنید. اما، تنها چیزی که موفقیت را تضمین می‌کند، یک مغز سالم است. در نهایت، مغز شما عضو اصلی است که در جذب دانش جدید نقش دارد. اگر خود مغز در وضعیت سالمی نباشد، هرگز نمی‌توانید مهارت خود را افزایش دهید. در عوض، یک ذهن ناسالم ویژگی‌های موجود شما را بدتر می‌کند. حتماً برنامه خواب خوبی داشته باشید. در کنار آن، از یک رژیم غذایی سالم و متعادل استفاده کنید. ذهن‌های خسته، خواب‌آلود و فرسوده چیزی یاد نمی‌گیرند. تمرینات ذهنی و مدیتیشن را در برنامه روزانه خود بگنجانید تا عملکرد مغز را افزایش دهید. همه این ترفندهای یادگیری، خوشبختانه، بسیار ساده هستند که در زندگی روزمره شما گنجانده می‌شوند، اما فقط در صورتی که مصمم باشید. با این نکات درخشان، می‌توانید هر بار از نردبان موفقیت یک پله بالاتر بروید تا به هدف خود برسید!

مطالب مرتبط: 12 روش علمی برای مطالعه مؤثر و یادگیری کارآمد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *